دسته‌بندی نشده

علت ایجاد شوره سنگ آجر و سنگ نما و روش رفع آن

روش های رفع شوره سنگ نمای ساختمان

شوره سنگ یکی از عادی ترین و معمول ترین اتفاقاتی است که ممکن است پس از مدتی برای سنگ های ساختمانی اتفاق بیفتد. این اتفاق اغلب برای سنگ های نمای ساختمان رخ می دهد؛ چرا که مصالح این بخش از ساختمان بیش از بخش های دیگر ساختمان در معرض عوامل خارجی و شرایط آب و هوایی مختلف است.

اغلب افراد تصور می کنند، شوره سنگ به دلیل نامرغوب بودن یا بی کیفیت بودن سنگ و مصالح ساختمانی است. اما شوره سنگ می تواند به دلایل متفاوتی حتی برای مرغوب ترین سنگ ها نیز اتفاق بیفتد. در ادامه این مقاله قصد داریم شوره سنگ، دلایل ایجاد آن و روش رفع کردن آن را مورد بررسی قرار دهیم.

شوره زدگی سنگ و راه‌های رفع آن

شوره سنگ چیست؟

رسوب نمک و املاح معدنی محلول در آب پس از تبخیر روی سطح سنگ باقی می ماند که آن را اصطلاحا شوره سنگ می نامند. شوره اغلب از موادی چون سولفات سدیم و کلسیم ایجاد شده است. در هنگام ساخت بنا یا مدتی پس از ساخت یک بنا ممکن است شوره روی سنگ ها ایجاد شود.

پس از بارش باران و برف احتمال ایجاد این شوره ها را که به رنگ سفید و نمک مانند هستند، افزایش می دهد. همچنین باقی ماندن شوره سنگ، باعث مرطوب ماندن سنگ و ایجاد کپک یا خوردگی سنگ می شوند. علاوه بر آن ایجاد شوره باعث به وجود آوردن ظاهری نامناسب روی سنگ ها و نمای ساختمان می شود. از همین رو از بین بردن شوره سنگ از اهمیت زیادی برخوردار است.

دلایل شوره زدن سنگ

از مهم ترین دلایل ایجاد شوره سنگ، می توان به ملات به کار رفته در ساخت نما اشاره کرد. اگر مقدار نمک و املاح به کار رفته در این مواد زیاد باشد، رطوبت موجود در هوا جذب این مواد می شود، مخصوصا در صورتی که هوا بارانی و برفی باشد. پس از تبخیر این رطوب و خشک شدن ملات، نمک موجود به همراه مواد معدنی به صورت شوره روی سطح سنگ نمایان می شود.

 علت ایجاد شوره سنگ آجر و سنگ نما و روش رفع آن

از دیگر دلایل شوره زدن سنگ، استفاده از سنگ هایی برای نما است که مسیر و منفذ های زیادی برای حرکت محلول های نمکی به سطح آن ها وجود دارد. به عنوان مثال سنگ تراورتن که نوعی سنگ رسوبی است و خلل زیادی دارد، ورود رطوبت به درون آن و خروج محلول های نمکی از آن به راحتی اتفاق می افتد.

سیمان نیز مانند سنگ و آجر ممکن است دچار شوره شود. علت شوره زدن سیمان ممکن است نفوذ آب به درون بتن و ایجاد نمک های محلول، کمبود ملات متصل کننده در سیمان، زه کشی نامناسب و افزودن بیش از حد آب به درون سیمان می باشد.

شوره زدگی سنگ و راه‌های رفع آن

روش های شوره زدایی سنگ

روش های متفاوتی برای شوره زدایی مصالح ساختمانی وجود دارد. این روش ها بر اساس نوع مصالح ساختمانی متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال رفع شوره موزاییک با رفع شوره آجر می تواند متفاوت باشد. متداول ترین روش های رفع شوره سنگ شامل موارد زیر می شود:

نحوه شوره زدایی سنگ

شوره زدایی به بسته به روش انتخاب به شکل های مختلفی انجام می شود. نحوه شوره زدایی به نوع مصالح و روش شوره زدایی بستگی زیادی دارد. برای شوره زدایی آجر اغلب از محلول ضد شوره آجر استفاده می شود. با اسپری کردن ضد شوره آجر نما و سابیدن آن با ابزار های مخصوص، شوره آجر به طور کامل برطرف می شود.

از محلول شوره زدا برای پاک کردن شوره و سفیدک روی مصالح دیگر نیز استفاده می شود. به عنوان مثال برای تمیز کردن سنگ تراورتن می توان مشابه روش شوره زدایی آجر، ابتدا محلول شوره زدا را روی سنگ اسپری کرده و آن را سابید. استفاده از مواد شوینده و مواد نانو برای رفع شوره سنگ نیز به همین شکل انجام می شود.

شوره زدگی سنگ و راه‌های رفع آن

برای رفع شوره سنگ از ساب زدن سنگ و واتر جت نیز استفاده می شود. در ساب زدن سنگ، با استفاده از دستگاهی خاص سطح سنگ را خراشیده و می سابند تا صاف و صیقلی شود. این روش سفیدک هایی که ممکن است در داخل سنگ و نزدیکی سطح آن ایجاد شده اند را نیز از بین می برد.

واتر جت نیز یکی از روش های مناسب برای از بین بردن شوره سنگ و مصالح ساختمانی است. در این روش از دستگاهی استفاده می شود که آب را با فشار زیاد و اغلب به همراه ذرات ریز ماسه به سطح سنگ وارد می کند و باعث از بین رفتن آلودگی های سطح آن می شود. البته این روش به این دلیل که حین انجام آن از آب استفاده می شود، ممکن است پس از مدتی باعث ایجاد شوره و سفیدک های بیشتری در سطح سنگ شوند.

مزایای شوره زدایی

شوره زدایی می تواند مزایای زیادی برای سنگ و نمای ساختمان خواهد داشت. از مهم ترین مزایایی که شوره زدایی برای سنگ خواهد داشت می توان موارد زیر را نام برد:

افزایش عمر سنگ
پاکسازی سنگ
بازگشت زیبایی سنگ نما
صیقلی شدن سطح سنگ
از بین رفتن باکتری ها و قارچ های سطح سنگ
جلوگیری از ایجاد خوردگی و زبری سنگ

سوالات متداول شوره سنگ

آیا شوره سنگ ممکن است در پشت سنگ ایجاد شود؟ بله؛ در صورتی که روی سنگ از موادی استفاده شود که به طور کامل مانع ورود و خروج رطوبت شود، ممکن است نمک های محلول در قسمت پشتی سنگ متبلور شوند و باعث شکستگی و خرد شدن سنگ نما شوند.

شوره سنگ چه عوارضی برای سنگ ایجاد می کند؟ شوره سنگ باعث ایجاد بافت زبر در سطح سنگ می شود. همچنین این شوره ها و سفیدک ها باعث ایجاد کپک و خوردگی در سطح سنگ ها و ایجاد ظاهری نامناسب در نما می شود.

بهترین روش شوره زدایی چه روشی است؟ روش شوره زدایی با استفاده از مواد نانو یکی از بهترین و مطمئن ترین روش هایی است که می توان شوره سنگ را به راحتی با استفاده از آن رفع کرد. این مواد بر پایه اکریلیک هستند و حلال است و به راحتی با اسپری کردن این مواد می توان باعث رفع شوره سنگ، آجر و موزاییک شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا