علتهای بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان

بوی بد دهان

بوی بد دهان بیماری به نام هالیتوز می باشد که اکثر مردم به آن مبتلا هستند و معمولا علل ایجاد آن مشکلات دندان می باشد اما برای رفع و درمان این بیماری راه های ساده و مفیدی در طب سنتی وجود دارد.

بوی بد دهان به طور چشمگیری شایع شده است و باعث رنجش و ناراحتی دیگران در برخورد های اجتماعی با افراد مبتلا به بوی بد دهان می باشد. همچنین در زندگی زناشویی و در بین اعضای خانواده فرد مبتلا به این بیماری بیشتر مورد توجه و نکوهش قرار می گیرد.

در مواقعی فرد مبتلا به بوی بد دهان خودش متوجه این حالت نشده و با خیال راحت تمایل به هم صحبتی با اطرافیان را دارد و در محل کار یا سایر مکانهای عمومی نیز ممکن است برای عدم ناراحتی شخص مبتلا به بوی بد دهان این موضوع را به فرد نگویند و فقط از او دوری نمایند.

 

سپند جام

عوامل بوی بد دهان

 ابتلا به بیماری

علت بودی بد دهان

تحقیقات نشان می‌دهد بوی بدی که از دهان خارج می‌شود، همیشه ترکیبات یکسانی ندارد. وجود بعضی گاز‌ها در دهان می‌تواند حاکی از بیماری جدی‌ای باشد که یکی از نشانه‌های آن بوی بد دهان است. برای مثال، بالا بودن مقدار گاز متیلامین در دهان احتمالا نشان دهنده‌ی بیماری کبدی و کلیوی و گاز آمونیاک احتمالا نشانه‌ی نارسایی کلیوی است. از طرفی، افزایش سطح گاز استون می‌تواند حاکی از بیماری دیابت و گاز نیتریک اکسید می‌تواند از نشانه‌های بیماری آسم باشد. علاوه بر این، تحقیقات دیگری نشان داده است ترکیبی از گاز‌های بدبوی دهان می‌تواند حتی از علائم سرطان گلو باشد.

 

زخم معده

زخم معده

معده درد، مشکلات غذایی و سوزش معده، تنها نشانه‌های زخم معده نیستند و بوی بد دهان هم نشانه‌ی دیگر این بیماری است که ممکن است از آن غفلت شود. هلیکوباکتر پیلوری که باکتری عامل زخم معده و بسیاری از سرطان‌های معده است، باعث بدبو شدن دهان هم می‌شود.

 

 عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

 عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

درست است که این بدیهی‌ترین علت بوی بد دهان است، اما محتمل‌ترین عامل این مشکل محسوب می‌شود. بوی بد دهان در اغلب موارد، اولین نشانه‌ی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که ممکن است در نهایت منجر به مشکلات پیرادندانی بیشتری شود. یک روش مناسب برای جلوگیری از بیماری پیرادندانی و پوسیدگی دندان، استفاده‌ی منظم از مسواک و نخ دندان و مراجعه‌ی منظم به دندان پزشک برای انجام معاینه است.

 

کم شدن آب بدن

علاوه بر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، کم شدن آب بدن هم یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است. وقتی به اندازه‌ی کافی آب ننوشید، مواد غذایی (و باکتری‌هایی که از آن‌ها تغذیه می‌کنند) مدت زمان بیشتری درون دهان باقی می‌مانند، تکثیر می‌شوند و بوی زننده‌ای ایجاد می‌کنند؛ بنابراین در طول روز به اندازه‌ی کافی آب بخورید. آب ساده بهترین گزینه است، اما جویدن آدامس‌های بدون قند هم می‌تواند به بیشتر شدن جریان بزاق دهان کمک کند.

کم شدن آب بدن

چاقی

همانطور که می‌دانید چاقی عوارض منفی زیادی دارد. بوی بد دهان هم یکی از این عوارض است. محققان پی برده اند هر چه اضافه وزن بیشتر باشد، احتمال بدبو شدن دهان بالاتر است. البته علت این مسأله هنوز مشخص نشده است.

چاقی

 

 

دندانهای پوسیده از مهمترین علل بوی بد دهان هستند

باکتری روی دندان‌ها و لثه‌ها که “پلاک” نام دارد، موجب بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان هم می‌شود. یکی از علائم هشداردهنده بیماری لثه این است که تنفس‌تان همیشه بدبو باشد یا مزه بد و ناخوشایندی در دهان داشته باشید. دندانپزشک‌تان می‌تواند زمان چکاپ‌های منظم، این مشکل را تشخیص داده و درمانش کند. هرچه زودتر این مسئله تشخیص داده شود، درمانش هم موثرتر خواهد بود.

دندانهای پوسیده از مهمترین علل بوی بد دهان هستند

همچنین خوردن غذاهای حاوی سیر و پیاز، کشیدن سیگار، رژیم بد غذایی و روزه‌داری نیز از دیگر عوامل بوی بد دهان به شمار می‌آیند.

علاوه بر موارد ذکر شده، شرایط پزشکی خاص نیز می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. خوردن دارو، عفونت گلو و ریه، بیماری‌های کبد و کلیه و دیابت از این دست موارد می‌باشند.

اما پس از بررسی‌های پزشکی و اطمینان از سلامتی خود، راه‌حل‌هایی که در ادامه در این مقاله گفته خواهد شد می‌تواند مشکل شما را تا حد زیادی رفع کند

بوی بد دهان

 

چگونه بوی بد دهان خود را بررسی کنیم؟

اولین قدم برای مبارزه با بوی بد دهان، پی بردن به این مسئله است، قبل از اینکه کسی آن را به ما تذکر دهد. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟

برای بررسی، دست‌ها را گود کرده و جلوی دهانتان بگیرید و ها کنید، یا قاشقی را روی زبان خود کشیده و استشمام کنید، یا پشت دست خود را لیسیده و پس از خشک شدن بزاق آن را استشمام نمایید.

چگونه بوی بد دهان خود را بررسی کنیم

 

با بوی بد دهان چه کنیم؟

حفظ سلامت دهان شما به کنترل بوی دهان شما کمک زیادی خواهد کرد. در این مطلب آنچه که برای جلوگیری از بوی بد دهان، نیاز دارید را برای شما بیان کردیم. این موارد از بهترین و سریع ترین روش های موجود هست:

با بوی بد دهان چه کنیم

  •  دانه رازیانه برای رفع بوی بد دهان
  •  میخک
  •  دانه شنبلیله
  • آب لیمو برای تازه کردن نفس
  • سرکه سیب
  • دارچین
  • روغن درخت چای
  • جویدن ادامس
  • آب نمک
  • استفاده از جعفری

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا