دسته‌بندی نشده

علائم باقی ماندن اثرات کرونا در ریه

کرونای طولانی مدت

در ذات‌الریه، ریه‌ها ملتهب می‌شوند و مایع فراوانی در آنها تجمع پیدا می‌کند که به مشکلات تنفسی منجر می‌گردد. در برخی از افراد، مشکلات تنفسی می‌توانند به حدی شدید شوند که نیاز به درمان در بیمارستان با اکسیژن یا حتی دستگاه تنفس مصنوعی داشته باشند.
ذات‌الریه‌ای که کووید ۱۹ ایجاد می‌کند هر دو ریه را درگیر می‌کند. کیسه‌های هوا در ریه‌ها با مایعات پر می‌شوند، در نتیجه توانایی آنها در گرفتن اکسیژن را محدود می‌کنند و باعث تنگی نفس، سرفه و سایر علائم می‌شوند.
در حالی که اکثر مردم از پنومونی بهبود می‌یابند و هیچ آسیب دائمی در ریه باقی نمی‌ماند، ذات‌الریه‌‌ی کووید ۱۹ می‌تواند شدید باشد. حتی پس از گذشت بیماری، آسیب ریه‌ها ممکن است منجر به مشکلات تنفسی شود که بهبود آن می‌تواند ماه‌ها به طول بیانجامد.

سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)

با پیشرفت ذات‌الریه‌ی کووید ۱۹، بیشتر کیسه‌های هوا با مایعاتی که از رگ‌های خونی کوچک در ریه‌ها نشت می‌کند، پر می‌شوند. در نهایت، تنگی نفس ایجادشده منجر به نوعی نارسایی ریه می‌شود که به آن سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) گفته می‌شود. بیماران مبتلا به ARDS اغلب به تنهایی قادر به نفس کشیدن نیستند و برای کمک به گردش اکسیژن در بدن، ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کنند. ARDS می‌تواند کشنده باشد. افرادی که از ARDS بهبودی می‌یابند ممکن است دچار مشکلات ریوی طولانی‌مدت شوند.

سندرم دیسترس تنفسی

سپسیس (Sepsis)

یکی دیگر از عوارض احتمالی موارد شدید کووید ۱۹، سپسیس است. سپسیس هنگامی اتفاق می‌افتد که عفونت به جریان خون رسیده و از طریق آن گسترش یابد و باعث آسیب به بافت‌های بدن شود.

همانطور که می‌دانیم، ریه‌ها، قلب و سایر سیستم‌های بدن مانند سازهای ارکستر با هم کار می‌کنند. در سپسیس، همکاری بین
اندام‌ها از بین می‌رود. تمام سیستم‌های اندام‌ها از جمله ریه ها و قلب می‌توانند یکی پس از دیگری خاموش شوند.
بیمار مبتلا به سپسیس، حتی در صورت رهایی از بیماری، ممکن است به آسیب دائمی ریه‌ها و سایر اندام‌ها دچار شود.
وقتی فردی مبتلا به کووید ۱۹ است، سیستم ایمنی بدن او برای مبارزه با مهاجم سخت کار می‌کند. این موضوع می‌تواند بدن را در برابر عفونت با یک باکتری یا ویروس دیگر علاوه بر کووید ۱۹ در معرض خطر قرار دهد. عفونت اضافی می‌تواند منجر به آسیب بیشتر ریه شود.

علامت باقی ماندن اثرات کرونا در ریه

پاک نشدن کامل ریه از اثرات کرونا، علائمی دارد که برخی از این علائم عبارتند از:

عوارض طولانی مدت کووید-19

سرفه

اغلبِ اوقات سرفه نشان ‌دهنده تحریکِ ریه ‌ها است و به همین دلیل می ‌تواند با بیماری‌ های زیادی همراه باشد. با این حال، زمانی که سرفه مخاط یا خلط تولید می ‌کند، ممکن است نشان‌ دهنده این باشد که عفونت به داخل بدن تان راه پیدا کرده و ممکن است ریه ها را هم درگیر کند.

تنگی نفس

تنگی نفس یکی دیگر از علائمی است که بعد از ابتلا به کرونا در افراد به وجود می آید و نشان دهنده این است که ویروس از ریه؛ آنها را درگیر کرده است که در چنین حالتی یعنی سیستم ایمنی هم دچار مشکل شده و باید هرچه سریع تر فرد اکسیژن رسانی شود.

درد در قفسه سینه

اگر بعد از کرونا؛ هنگام تنفس درد در قفسه سینه تان احساس کردید، نشان دهنده التهاب ریه است که به خاطر کرونا اتفاق افتاده است. در کل هر گونه ناراحتی یا درد در قفسه سینه را باید پیگیری کنید.

کاهش اکسیژن خون (هیپوکسی)

کاهش سطح اکسیژن خون در بین بیماران کووید-19 می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد و نشان می‌ دهد که ویروس به شدت شما را درگیر کرده و زندگی تان را تهدید می کند؛ سطح اکسیژن زیر 92 درصد، به ویژه زمانی که در حال راه رفتن هستید، بسیار خطرناک است و باید فورا پیگیری شود.

علائم درگیری ریه در کرونا

سه عامل آسیب ریه در بیماری کروناویروس

سه فاکتور که بر ریسک آسیب ریه در عفونت‌های کووید ۱۹ و احتمال بهبودی و بازیابی عملکرد ریه در فرد تأثیر می‌گذارد، عبارتند از:

شدت بیماری: موارد خفیف بیماری کووید 19، کمتر باعث ایجاد مشکلات جدی در بافت ریه می‌شوند.
شرایط سلامتی: وجود بیماری‌هایی از قبیل بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) یا بیماری قلبی که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری شدید را افزایش دهد.
افراد مسن در برابر موارد شدید کووید 19 آسیب‌پذیرتر هستند؛ چراکه بافت ریه آنها ممکن است توانایی کمتری داشته باشد و به دلیل سن بالا، ایمنی ضعیف‌تری دارند.
درمان: بهبودی بیمار و سلامتی طولانی‌مدت ریه به نوع مراقبت از بیمار در طول بیماری و زمان شروع درمان بستگی دارد. اقدامات به‌موقع در بیمارستان برای بیماران بدحال می‌تواند میزان آسیب ریه را به حداقل برساند.

آیا بیماران مبتلا به ویروس کرونا می‌توانند احتمال آسیب ریه را کاهش دهند؟

بیماران می‌توانند با انجام یک سری اقدامات، احتمال ایجاد آسیب ریوی را کاهش دهند.
اگر مشکلی در سلامتی داریم که ما را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد، مطمئن شویم که همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا احتمال ابتلا به ویروس به حداقل برسد. همچنین، اطمینان حاصل کنیم که بیماری‌های مزمن ما به خوبی مدیریت می‌شوند. به عنوان مثال، افرادی که مبتلا به دیابت، بیماری‌های ریوی یا بیماری قلبی هستند، باید مراقب باشند که با رعایت و مصرف داروهای خود طبق دستور پزشک، این شرایط را کنترل کنند.

علامت باقی ماندن اثرات کرونا در ریه

تغذیه مناسب و نوشیدن مایعات کافی نیز می‌تواند به بیماران کمک کند تا از عوارض کووید ۱۹ جلوگیری کنند. خوب غذا خوردن برای سلامت کلی مهم است. نوشیدن مایعات کافی، حجم خون مناسب و غشای مخاطی سالم را در سیستم تنفسی حفظ می‌کند که می‌تواند به بدن ما در مقاومت بهتر در برابر عفونت و آسیب بافتی کمک برساند.

آیا آسیب ریه کووید ۱۹ قابل برگشت است؟

پس از ابتلا به فرم شدید کووید ۱۹، ریه‌های بیمار می‌تواند بهبود یابند. بهبودی از آسیب ریه زمان می‌برد. آسیب اولیه در ریه‌ها وجود دارد و به دنبال آن زخم ایجاد می‌شود. با گذشت زمان، بافت بهبود می‌یابد، اما ممکن است سه ماه تا یک سال یا بیشتر طول بکشد تا عملکرد ریه فرد به سطح قبل از کووید ۱۹ برگردد.
روند بهبود ریه به خودی خود می‌تواند علائمی ایجاد کند، همانطور که در شکستن استخوان پا، ماه‌ها به گچ احتیاج داریم. هیچ‌کس انتظار ندارد که ما بلافاصله با استخوان پای تازه ترمیم‌شده شروع به دویدن کنیم. در روند بهبود شکستگی و رشد مجدد عضلات، ممکن است بیمار احساس ناخوشایندی داشته باشد. در روند بهبودی ریه ها نیز ممکن است بیمار چنین احساس ناخوشایندی را تجربه کند .
پزشکان و بیماران هر دو باید برای ادامه درمان آماده باشند. پس از پایان همه‌گیری، گروهی از بیماران نیاز به مراقبت‌های جدید بهداشتی دارند. پزشکان، درمانگران تنفسی و سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی باید به این بیماران کمک کنند تا حد ممکن عملکرد ریه خود را بازیابی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا