دسته‌بندی نشده

طرز تهیه 7 مدل مربای زردآلو با طعمی باور نکردنی

دستور تهیه مربا زردآلو

مربای زردآلو یکی از خوشمزه ترین مرباهاست که طرفداران بسیاری دارد. این مربای خوشمزه را می توان به راحتی در منزل درست کرد و از خوردن آن لذت برد.

مربای زردآلو مانند سایر مرباها به روش های مختلفی درست می شود. روش هایی از قبیل تهیه مربا با زردآلوی سفت، له شده، با هسته، بدون هسته، آفتابی و … که شما بسته به نوع سلیقه و ذائقه تان می توانید هریک از روش ها را به کار گیرید.

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم ما به شما عزیزان طرز تهیه مربای زردآلو را به چند روش آموزش خواهیم داد. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

طرز تهیه مربا زردآلو بدون هسته

مواد لازم جهت تهیه مربای زردآلوی بدون هسته:

 • زردآلوی بدون هسته ۱ کیلو
 • شکر ۶۰۰ گرم
 • جوهر لیمو یک چهارم قاشق چایخوری

طرز تهیه مربای زردآلو

طرز تهیه مارمالاد زردآلو

مراحل تهیه مربا زردآلو بدون هسته:

زردآلوها را بشویید و هسته های آن ها را درآورید. شما به دلخواه می توانید زردآلوها را به صورت درسته داخل مربا استفاده کنید یا اینکه از وسط نصف کنید و یا به صورت مکعبی ریز خرد کنید، اندازه خرد کردن زردآلو کاملا سلیقه ای و دلخواه است.

داخل ظرفی زردآلو و شکر رو لا به لای هم بریزید. بهتر است به جای قابلمه از تابه استفاده کنید تا زردآلوها روی انباشته نشوند و موقع حرکت دادن و جا به جا کردن کارتان راحت تر باشد و زردآلوها له نشوند.

تابه را روی حرارت متوسط قرار دهید (این مربا احتیاجی به داخل یخچال گذاشتن ندارد) این مربا نیازی به آب ندارد و زردآلو خودش آب می اندازد. طبیعتا در حالتی که زردآلو خرد شده باشد خیلی سریع تر و راحت تر آب می اندازد.

اگر مربای زردآلو را به حالت درسته آماده می کردید و احساس کردید ممکن است تا آب انداختن زردآلوها شکر بسوزد، یک چهارم پیمانه آب جوش اضافه کنید ولی نیاز به آب بیشتری نخواهد داشت.

وقتی ظرف روی حرارت قرار میگیرد از کناره های ظرف شروع به جوشیدن می کند و شکرها آب می شوند. به آرامی زردآلو ها را جا به جا کنید و از کناره ها به وسط تابه انتقال دهید تا کل شکر ها آب شوند،

با احتیاط این کار را انجام دهید تا میوه ها له نشوند کناره های ظرف را با فرچه مرطوب و آغشته به آبلیمو تمیز کنید تا مربا بعد از خنک شدن شکرک نزند، کم کم مربا شروع به جوشیدن و کف کردن می کند و بالا می آید.

حتما از ظرفی استفاده کنید که گنجایش دو برابر شدن مواد را داشته باشد اجازه دهید میوه ها بپزند و شیره به قوام برسد. در حالت کلی به قوام رسیدن مربا نباید بیشتر از نیم ساعت طول بکشد چون میوه ها له می شوند.

حرارت باید تا آخر پخت متوسط باشد و در حین پخت کم و زیاد نشود چون حرارت کم مدت زمان پخت را زیاد میکند و زردآلو ها له می شوند و پخت با حرارت بالا باعث می شود مربا بعد از خنک شدن شکرک بزند.

وقتی مربا کم کم داردبه قوام می رسد کف روی مربا را جمع کنید تا مربا شفاف تر و خوش رنگ تر شود.

در حین برداشتن کف مربا وقتی حس کردید که شیره مربا به حالت فنری برمیگردد یعنی مربا به قوام رسیده چند قطره از شیره را ما بین دو انگشت تست کنید اگر حالت کشسانی داشت و آبکی نبود یعنی به قوام رسیده یا می توانید مقداری از شیره را داخل ظرفی بریزید و در یخچال یا فریزر بگذارید تا خنک شود.

بعد با انگشت از وسط شیره بکشید اگر جای خالی دیر پر شد و به عبارتی شیره غلظت داشت و آرام حرکت میکرد و موقع حرکت چین میخورد یعنی به قوام رسیده.
وقتی مربا به قوام رسید جوهر لیمو را اضافه کنید و حرارت را خاموش کنید.

اجازه دهید مربا به حجم اولیه خودش برگردد و بعد با قاشق کف های باقی مانده روی مربا را با دقت جمع کنید تا مربا شفاف و خوش رنگ شود اجازه دهید مربا داخل همان ظرف خنک شود و بعد داخل شیشه بریزید و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

هسته های زردآلو را بشکنید و تست کنید اگر تلخ نبودند روی هسته ها آب جوش بریزید و اجازه دهید چند دقیقه بماند بعد آبکشی کنید و پوست رویی بادام ها را جدا کنید و به مربا اضافه کنید این کار هم باعث زیبایی مربا هم خوشمزه تر شدنش می شود.

طرز تهیه مربا زردآلو با هسته

مواد لازم برای مربای زردآلو درسته:

 • زردآلو: 1 کیلوگرم
 • شکر: 900 گرم الی 1 کیلوگرم (در صورتی که زردآلوها ترش باشند مقدار بیشتری باید اضافه کرد)
 • زعفران دم کرده غلیظ: 1 قاشق غذاخوری
 • آب لیموترش: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه مربا زردآلو

طرز تهیه مربای زردآلو مرحله به مرحله

مراحل تهیه مربای زردآلو درسته:

برای شروع به کار شدن برای پخت این مربا، در ابتدا باید زردآلوها را به خوبی بشوئید. بعد از شست و شوی کامل لازم است تا حدود یک ساعت زمان دهید تا آب آنها کاملا خشک شود.

با خشک شدن آب زردآلوها لازم است تا هسته‌های آنرا جدا کنید. برای اینکار بهتر است زردآلوها را از وسط نصف کنید و هسته را خارج کنید اما در صورتی که بخواهید ظاهر زردآلوها کامل دیده شود بهتر است یک قسمت آنرا برش کوچک دهید سپس هسته را خارج کنید.

بعد از اینکه هسته‌های زردآلوها را خارج کردید لازم است روند پخت را شروع کنید. یک قابلمه در ابعاد مناسب را انتخاب کنید و کف آنرا یک لایه زردآلو بچینید. روی این لایه مقداری از شکر را بریزید و مجدد روی آن یک لایه زردآلو بچینید. این کار را تا زمانی که شکر و زردآلوها هستند باید ادامه دهید.

بعد از اتمام این مراحل، تنها کاری که باید انجام دهید این است که 8 الی 12 ساعت صبر کنید تا زردآلوها کاملا آب بیندازند. البته باید دقت کنید که جای زردآلو و شکر گرم نباشد.

ترجیحا آنها را در این مدت داخل یخچال قرار دهید. این روش پخت یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توان مربای زردآلو را تهیه کرد.

بعد از گذشت این مدت زمان بهتر است زردآلوها را روی شعله ملایم گاز قرار دهید. دقت کنید اگر کمی کف کرد شعله را کم کنید و مجدد به حالت ملایم باز گردانید. زیرا اگر شعله کم بماند روند پخت متوقف می‌شود و فقط در این مدت آب مربا کشیده می‌شود.

برای این مرحله زمان مشخصی نمی‌توان تعیین کرد اما اغلب بین 20 الی 30 دقیقه زمان کافی است و باید کاملا منتظر باشید تا مربا قوام آمده و به غلظت مناسب برسد. بعد از اینکه کمی از آب آن کشیده شد بهتر است زعفران را اضافه کنید و اجازه دهید تا به مراحل پایانی پخت نزدیک شود.

زمانی که مربا به قوام و غلظت مناسب رسید، باید آب لیموترش یا به جای آن نوک قاشق جوهر لیمو را اضافه کنید. مربای زردآلو را کمی هم بزنید به آرامی تا آب لیموترش به همه قسمت‌های آن برسد. سپس شعله را خاموش کنید و مربای شما آماده است.

طرز تهیه مربا زردآلو له شده

مواد لازم جهت تهیه مربای زردآلو له شده:

 • زردآلو کاملا رسیده و شیرین: 1 کیلو گرم
 • شکر: 1 کیلوگرم
 • زعفران دم کرده غلیظ: 2 قاشق غذاخوری
 • پودر ژلاتین: 1 قاشق غذاخوری
 • آب لیموترش: 1 قاشق غذاخوری
 • گلاب: 3 قاشق غذاخوری

مراحل تهیه مربای زردآلو له شده:

برای پخت این نوع مربای زردآلو باید در ابتدا زردآلوها را به خوبی بشوئید و بعد از خشک شدن کامل هسته آنها را جدا کنید. در ادامه لازم است زردآلوهای هسته‌گیری شده را درون مخلوط کن کاملا میکس کنید.

حالا باید زردآلوهای میکس شده را با شکر به طور کامل ترکیب کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد از اینکه این ترکیب روی حرارت به جوش آمد، لازم است زعفران را به ترکیب اضافه کنید.

در مدت زمانی که این ترکیب در حال پخت است، بهتر است از زمان استفاده کنید تا ژلاتین را آماده کنید. برای این منظور ژلاتین و گلاب را با هم مخلوط کنید و روی حرارت غیر مستقیم، به روش بن ماری، ژلاتین را در گلاب حل کنید.

زمانی که مارمالاد زردآلو روی حرارت به غلظت کافی رسید، باید به آن آب لیموترش را اضافه کنید. بعد از اینکه آنرا اضافه کردید کمی هم بزنید و شعله را خاموش کنید.

بعد از این مرحله لازم است ژلاتین و گلاب را به مارمالاد اضافه کنید. باید سعی کنید این مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند و برای این منظور لازم است مارمالاد را کاملا هم بزنید.

بعد از آن می‌توانید زمان دهید تا مارمالاد زردآلو به طور کامل خنک شود و سپس آنرا درون ظروف شیشه‌ای استریل شده منتقل کنید. البته در نظر داشته باشید که باید درب آنرا محکم ببندید تا هوای زیادی وارد آن نشود.

طرز تهیه مربا زردآلو

طرز تهیه مربا زردآلو بدون آب

طرز تهیه مربا زردآلو در آفتاب

مواد لازم برای مربای زردآلو آفتابی:

 • زردآلو رسیده و سفت: 1.5 کیلوگرم
 • شکر: 650 گرم (4 پیمانه)
 • آب: هم وزن شکر (4 پیمانه)
 • جوهر لیمو: نوک قاشق چایخوری
 • زعفران دم کرده غلیظ: 2 قاشق غذاخوری
 • پارچه توری نازک برای روی ظرف

مراحل تهیه مربای زردآلو آفتابی:

برای تهیه مربای زردآلو در آفتاب، دیگر نیازی به شعله و حرارت ندارید اما به جای آن باید روزهای آفتابی سال را برای به دست آوردن این مربا انتخاب کنید. علاوه بر این موضوع زمانی که برای آماده شدن مربای زردآلو با این روش لازم است ممکن است بین 4 الی 7 روز متفاوت باشد.

زردآلوهای شسته شده را هسته‌گیری کنید (طوری که کامل باز نشود و تقریبا درسته باقی بماند)، زردآلوها را در ظرفی تقریبا عمیق بچینید (ظروف پیرکس گود و مستطیلی مناسب‌تر هستند تا به تمام قسمت‌ها نور بتابد)

در ظرفی مجزا شکر و آب را با یکدیگر ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید، بعد از جوشیدن شکر و آب و قوام آمدن مناسب، به آن جوهر لیمو و زعفران را اضافه کنید (قوام شربت نباید زیاد باشد زیرا در مقابل آفتاب مقدار زیادی از آب خود را از دست خواهد داد)

حالا باید بعد از کمی خنک شدن شربت را به طور کامل روی زردآلوها بریزید، پارچه توری را روی ظرف به طور کامل بکشید و لبه‌های آنرا زیر ظرف قرار دهید یا با یک کش دور آنرا محکم کنید (توری نباید داخل ظرف برود)

ظرف را زیر نور آفتاب قرار دهید و روزی یک الی دو مرتبه ظرف را جابجا کنید تا به همه قسمت‌ها نور خورشید بتابد، در مراحل ابتدایی به دلیل آب انداختن زردآلوها ممکن است کمی آبکی باشند و بوی ترشیدگی دهند که بعد از دو روز با کشیده شدن آب توسط تابش نور، رفع می‌شود.

زردآلوها بافت نرمی دارند و در نور آفتاب تا 7 روز و حتی گاهی زودتر می‌پزند.

طرز تهیه مربا زردآلو با زعفران

مواد لازم جهت تهیه مربا زردآلو با زعفران:

 • زردآلو: ۱ کیلوگرم
 • شکر: ۹۰۰ گرم
 • آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری
 • وانیل: نوک قاشق چایخوری
 • زعفران دم کرده غلیظ: ۱ قاشق غذاخوری

مراحل تهیه مربا زردآلو با زعفران:

زردآلو‌ها را بشورید و هسته آن‌ها را جدا کنید. بهتر است از زردآلو‌های سفت و شیرین استفاده کنید. می‌توانید زردآلو‌ها را به دو نصف یا چهار قاچ یا بیشتر تقسیم کنید که در این صورت مربای زردآلوی میکس شده خواهید داشت.

در یک قابلمه لایه لایه مثل سایر انواع مربا زردآلو و شکر بریزید و به مدت ۲۴ ساعت در یخچال بگذارید تا خوب آب بیندازد.

موقع پخت مربا قابلمه را روی شعله متوسط گاز بگذارید و صبر کنید تا شکر حل شود و مربا شروع به جوشیدن کند. در این حین مرتب کف روی مربا را جمع کنید و دور بریزید و مراقب باشید مربا سر نرود. اگر می‌خواهید یک مربای براق و کریستالی داشته باشید باید کف روی مربا را حتما جمع کنید و دور بریزید.

وقتی شیره مربا غلیظ شد و قوام پیدا کرد وانیل و زعفران را اضافه کنید. ۱ دقیقه بعد آبلیمو را هم اضافه کنید و سپس شعله گاز را خاموش کنید. صبر کنید تا مربا در همان قابلمه خنک شود و سپس در شیشه تمیز و خشک بریزید و درب شیشه‌ها را محکم ببندید.

طرز تهیه مربای زردآلو

طرز تهیه مربا زردآلو مجلسی

طرز تهیه مربا زردآلو با گلاب

مواد لازم برای مربا زردآلو با گلاب:

 • زردآلوی سفت ۱ کیلو
 • شکر ۹۰۰ گرم
 • گلاب نصف استکان
 • زعفران آب گرفته غلیظ یک قاشق غذاخوری
 • آبلیمو (جوهر لیمو) یک قاشق سوپخوری (کمی)

طرز تهیه مربا زردآلو با گلاب:

اگر زردآلوها سفت باشد خیلی بهتر است. شکر را در آب می ریزیم و می‌گذاریم بجوشد اما قوام نیاید. زردآلوها را که از وسط نصف کرده‌ایم درون شربت می ریزیم و به مدت ۵ دقیقه می جوشانیم اگر زردآلوها نرم تر بود مدت خیلی کمتری می جوشانیم.

اکنون زیر حرارت را خاموش می کنیم و گلاب و آبلیمو و زعفران را اضافه می کنیم و پس از سرد شدن درون شیشه ریخته و در جای خنک قرار می دهیم.

طرز تهیه مربا زردآلو با مغز هسته زردآلو

مواد لازم برای مربا زردآلو با مغز هسته:

 • زردآلوی نصف شده و هسته گرفته ۱ کیلو
 • شکر ۱ کیلو
 • آب لیمو ۱ قاشق غذاخوری
 • مغز هسته زردآلو به مقدار لازم
 • آب ۳ لیوان

مراحل تهیه مربا زردآلو با مغز هسته:

زردآلو‌ها را با آب در قابلمه لعابی ریخته و می‌گذاریم به مدت ۱۵ دقیقه بپزد. سپس شکر را در فر گرم می کنیم در حدی که آب نشود فقط دمایش در حدی باشد که وقتی به زردآلو‌ها اضافه می‌کنیم مایع را از قل نیندازد.

همراه با شکر مغز زردآلو‌ها را هم اضافه می‌کنیم و بعد از چند دقیقه آبلیمو را هم می ریزیم و می‌گذاریم تا غلیظ شود به حدی که وفتی ۱ قاشق از آن را در پیش دستی ریختم و تکان دادیم نریزد. سپس زیر مربا را خاموش می کنیم و در شیشه میریزیم در آن را می بندیم و بر عکس می گذاریم تا خنک شود.

همچنین بخوانید:

کالری مربا زردآلو : 100 گرم مربا زردآلو چقدر کالری دارد ؟

معرفی کالری، ارزش غذایی و خواص زردآلو

طرز تهیه 6 مدل کمپوت زردآلو (با هسته و بدون هسته)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا