اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
طرز تهیه خرش حلوا با عطر و طعم خاص و لذیذ_62a8553789229.jpeg
طرز تهیه خرش حلوا با عطر و طعم خاص و لذیذ_62a8553789229.jpeg

طرز تهیه خرش حلوا با عطر و طعم خاص و لذیذ

طرز تهیه خرش حلوای سنتی گیلان

خرش حلوا یکی از انواع حلواهای خوشمزه و سنتی شمال کشورمان است که با سبزی خرش پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه خرش حلوا در ادامه با دلگرم همراه باشید.

مواد لازم خرش حلوا

آرد گندم ۳ پیمانه
آرد برنج ۱ پیمانه
پودر قند ۲ پیمانه
روغن جامد ۳۰۰ گرم
کره ۲۰۰ گرم
گلاب ۲ قاشق غذاخوری
پودر هل ½ قاشق غذاخوری
سبزی معطر و محلی خرش ۲ پیمانه
مغز گردو ۱۵۰ گرم

طرز تهیه خرش حلوا

برای تهیه خرش حلوا خوشمزه در ابتدای کار سبزی خرش را شسته و درون آبکش قرار می دهیم تا آب اضافی اش کاملا خارج شود. در ادامه سبزی را به صورت ریز ساطوری می کنیم، سپس درون یک تابه مناسب می ریزیم.حالا تابه را روی حرارت متوسط قرار داده و ۵۰ گرم از مقدار کره را به تابه اضافه می کنیم. در ادامه سبزی خرش را تفت می دهیم تا آب اضافی اش کاملا تبخیر شود، سپس تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم.

​خرش حلوا

در این مرحله آرد گندم را به درون الک ریخته و درون یک تابه مناسب الک می کنیم، سپس تابه را روی حرارت ملایم قرار داده و تفت می دهیم تا بوی خامی آرد گرفته شده و به رنگ آرد نخودچی نزدیک شود.

حالا آرد برنج را درون الک ریخته و درون یک تابه جداگانه الک می کنیم، سپس تابه را روی حرارت ملایم قرار داده و تفت می دهیم تا بوی خامی آرد برنج گرفته شود. توجه داشته باشید آرد برنج سریع می سوزد.
در ادامه آرد برنج را به همراه آرد گندم، پودر قند و پودر هل درون الک ریخته، سپس درون یک کاسه مناسب ۳ مرتبه الک می کنیم تا کاملا یکدست شوند. حالا وسط مواد خشک را گود کرده و گلاب را درون آن می ریزیم.

در این مرحله کره را به همراه روغن جامد روی حرارت غیر مستقیم بخار کتری بنماری می کنیم تا کاملا ذوب شوند، سپس در میان مواد خشک ریخته و به خوبی ورز می دهیم تا حلوای نرم و لطیفی حاصل شود.
حالا حلوای به دست آمده را درون یک سینی مناسب پهن کرده، سپس سبزی تفت داده شده و مغز گردو نیم کوب شده را به صورت یکنواخت روی حلوا می ریزیم. در ادامه با کمک گوشت کوب یا سنگ روی حلوا می کشیم تا سبزی به حلوا بچسبد.
در نهایت اجازه می دهیم حلوا به مدت ۱ ساعت در یک جای خشک و خنک استراحت کند تا کاملا سفت شود. پس از گذشت این زمان حلوا را به صورت لوزی برش زده و درون ظرف مورد نظرمان می چینیم. نوش جان.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.