دسته‌بندی نشده

شکستگی دندان در کودکان چگونه ترمیم و درمان می شود؟

ترمیم دندان شکسته کودکان

شکستگی دندان کودکان بسیار شایع است و موارد بسیاری می تواند دلیل بر شکستگی دندان های کودکان باشد. گاهی ممکن است حتی گاز زدن آب نبات، سبب شکستگی دندان کودک گردد. شکستگی دندان ها می تواند تاثیرات بعدی را درظاهر ایجاد کنند، گاهی قبل از شکستگی بر دندان ها کودک، ترک هایی ایجاد می گردد، با وجود این علائم لازم است تا کودک خود را هر چه سریع تر نزد دندانپزشک اطفال ببرید و اقدامات مناسب برای حفظ دندان ها انجام شود.

همانقدر که اقدامات احتیاطی را با فرزندان خود انجام می دهید، ممکن است بر اثر عوامل متعددی دندان شان خرد یا شکسته می شود، به خصوص در کودکان نوپا که تازه راه رفتن را یاد می گیرند یا کودکان پیش دبستانی که مشغول بازی یا ورزش شدید هستند. حتی ممکن است بازی خشن هم نباشد، اما فقط یک تکه یخ جویده شده یا گاز گرفتن یک تکه آب نبات سفت ممکن است در نهایت صدمه ببیند. انواع مختلفی از صدمات در دندان وجود دارد که می تواند از یک تراشه جزئی گرفته تا شکستگی (ترک خورده یا شکسته) ایجاد شود. این ممکن است برای یکی از دندان های شیری آن ها یا برای یک دندان بزرگسال دائمی رخ دهد.

اگر دندان کودک شما خرد یا شکسته شود، خواه دندان شیری باشد یا یک دندان دائمی، بسیار مهم است که فوراً با دندانپزشک کودک وی تماس گرفته و قرار ملاقات اورژانسی را تعیین کنید. اگر بعد از ساعت کاری است و بیش از یک دندان خرد شده بسیار جزئی است، به اورژانس نزدیکترین بیمارستان خود بروید.

شکستن دندان در کودکان

تروما دندان کودکان چیست؟

به طور کلی هر عامل بیرونی که به بافت داخلی و خارجی دندان آسیبی وارد کند، آن قسمت تروماتیزه می شود. تروما رد مورد تمامی اندام های بدن صادق است و نه تنها در دندان ها بلکه در سایر نقاط بدن که آسیبی جدی بر اثر ضربه یا تصادفات وارد شود. بافت بدن درگیر می شود. به همین منظور والدین برای جلوگیری از و مراقبت از این دست آن را مطالعه و نسبت به آن آگاهی یابند.

به طور متوسط​​، یک سوم جمعیت جهانی کودکان قبل از 3/35 سالگی تحت تأثیر ضربه دندانی قرار دارند. آسیب های تروماتیک دندان (TDI) می تواند بر حفره دهان، صورت و گاهی سر و گردن تأثیر بگذارد. از آنجا که 85٪ از کل آسیب های دهانی آسیب زا تلقی می شود، تمایل دارند به طور غیرمنتظره ای رخ دهند و اغلب نتیجه عوامل خطر ناپذیر مانند: سقوط، آسیب های مربوط به ورزش و سایر حوادث است.

لازم به ذکر است: در سراسر جهان، میزان بروز و مرگ و میر بدن صدمات در بین گروه های خاص متفاوت است، و نرخ آن برای افراد زیر 24 سال بیشتر است. ترومای دندانی 5٪ از صدمات بدنی را در بین سنین تشکیل می دهد و ممکن است تا 17٪ از صدمات را در بین کودکان در سن پیش دبستانی نشان دهد. با توجه به هزینه های درمان و ایاب و ذهاب، بار مالی و هزینه های غیرمستقیم TDI زیاد است، از دست دادن بهره وری و تأثیر بر کیفیت زندگی، این آسیب ها بیشتر در کودکان 0 تا 6 سال و کودکان بزرگتر از 10 تا 12.1،6،7،12،13 بیشتر دیده می شود.

آسیب های سانحه ای 18٪ تا 30٪ از کل آسیب های دهانی را تحت تأثیر قرار می دهد که بر حفره دهان و پریودنتیم تأثیر می گذارد، 18 و از دست دادن دندان دائمی در حدود 26٪ تا 76٪ TDI است. 2 این آسیب های تروماتیک شامل شکستگی دندان، خرد شدن و / یا شکستن است. کوفتگی، سایش و پارگی استخوان و بافت نرم، در صورت عدم درمان، ترومای دندانی می تواند منجر به درد، بدشکلی صورت، اختلال عملکرد دهان و صورت، شرمندگی شود و هم چنین مانع کیفیت زندگی کودک شود. تشخیص این که TDI رخ داده و پاسخ دادن با کمک های اولیه فوری اولین قدم ها برای بهبود نتایج بیمار برداشته شد.

علت شکستن دندان در کودکان

انواع شکستگی دندان کودکان

دندان های دائمی کودک کاملاً رشد نکرده اند، بنابراین هر شکستگی دندان در دندان دائمی نیاز به توجه فوری دارد. طبقه بندی شکستگی دندان و انواع متداول درمان به شرح زیر است:

کلاس 1 – شکستگی یا تراشه در لایه مینای خارجی – برای تراشه های کوچکتر ، لبه ها به راحتی صاف می شوند. برای تراشه های بزرگتر ، آنها ممکن است یک پر کردن کامپوزیت (اتصال) را انجام دهند.
کلاس 2 – شکستگی های بزرگتر در لایه عاج – یک نوع شکستگی معمول ؛ اغلب به هوای سرد و مایعات حساس هستند. برای محافظت از عاج، از کامپوزیت برای ترمیم دندان استفاده می شود. شکستگی بزرگ ممکن است به روکش تاج یا پرسلن نیاز داشته باشد، اگرچه در کودکان خردسال، توصیه می شود برای رشد بیشتر دندان و ویزیت ارتودنسی صبر کنید.
کلاس 3 – شکستگی در پالپ دندان – توجه ویژه ای لازم است، زیرا خطر ورود باکتری به داخل پالپ وجود دارد. برای بزرگسالان ، این اغلب نشان دهنده نیاز به کانال ریشه است. کودکانی که هنوز دندان های دائمی در حال رشد دارند، دارای پالپ های سالم تری با خون رسانی بهتر هستند، بنابراین آن ها اغلب می توانند به تنهایی بهبود یابند. اگر قسمت زیادی از تاج دندان از بین رفته باشد، ممکن است به یک کانال ریشه برای نگه داشتن تاج دندان نیاز داشته باشد.
کلاس 4 – شکستگی در ریشه دندان – اگرچه این مورد معمول نیست، اما بسیار جدی است و ممکن است نیاز به برداشتن کامل داشته باشد. اگر دندانپزشک شما قادر به نجات دندان باشد، درمان ممکن است اکستروژن ارتودنسی، کانال ریشه ، تکنیک پس از هسته و تاج دندان باشد.

درمان شکستن دندان در کودک

دلایل شکستن دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان سبب تحلیل بافت دندان شود.
در صورتی که دندان های مجاور از دست رفته باشند، فشار به طور همسان وارد نمی شود.
مینای دندان در معرض گرما و سرما شدید قرار بگیرد
از بین رفتن بافت دندان به دلیل پر کردنی های شدید دندان
وارد شدن ضربه شدید به دندان های که می تواند به دلایل مختلفی باشد (تصادف، زمین خوردن و…)
دندان قروچه کودکان

کدام دندان ها بیشتر در معرض شکستگی قرار می گیرند

دندان های آسیاب اول
دندان های آسیاب کوچک دوم
دندان های آسیاب بزرگ دوم

بیشتر از سایر دندان ها در معرض پوسیدگی قرار می گیرند، دلیل آن هم در این است که یک سمت این دندان ها نسبت به سایر دندان ها بیشتر در تماس با زبان است.

پس از شکستگی دندان کودکان چه باید کرد؟

طبق انجمن دندانپزشکی و آکادمی اطفال آمریکا، در اینجا آنچه باید انجام دهید پس از شکستگی دندان کودک برای به حداقل رساندن آسیب و درمان موقت هر درد است:

دهان آن ها را با آب گرم بشویید تا ناحیه به آرامی تمیز شود.
هر قطعه ای از دندان را که پیدا کردید ذخیره کنید، زیرا ممکن است دوباره بتوان آن را دوباره وصل کرد.
قطعات دندان را در ظرف شیر، بزاق یا آب قرار دهید. آن ها را مرطوب نگه دارید.
با نخ دندان اشیا داخل دهان را بردارید. از ابزار نوک تیز و تیز استفاده نکنید.
اگر خونریزی وجود دارد، از کودک بخواهید که یک قطعه گاز مرطوب را گاز بگیرد یا آن را روی دندان آسیب دیده نگه دارد. این فشار را تا زمانی که خونریزی متوقف نشود، اعمال کنید.

ترمیم دندان شکسته کودک

کمپرس سرد را روی صورت آن ها قرار دهید تا تورم به حداقل برسد.
برای درد، از داروی ضد درد کودکان مناسب سن استفاده کنید. از حرارت یا آسپرین به طور مستقیم به دهان استفاده نکنید.
عمل آرام و سریع پس از شکستگی دندان می تواند به نجات دندان کمک کند، از عفونت جلوگیری کرده و نیاز به درمان گسترده دندان را به حداقل برساند.

درمان شکستگی های دندان کودکان

دندان های شیری فقط به دلیل استفاده عادی در لبه ها تراش می خورند. این تراشه های کوچکتر غالباً تنها می مانند یا دندانپزشک می تواند آن ها را صاف و لطیف کند تا ظاهر زیبایی بیشتری داشته باشند. برای شکستگی بزرگتر، دندانپزشک اطفال می تواند یک سفید پر کرده و ساختار از دست رفته دندان را بازیابی کند. در بعضی مواقع، قطعه (های) اصلی قابل تعویض است. در بعضی موارد ممکن است تاج لازم باشد.
نوع درمانی که دندانپزشک توصیه می کند به سن بیمار و میزان شکستگی بستگی دارد. هنگام درمان شکستگی در دندان های شیری، هدف اصلی جلوگیری از آسیب دیدن دندان دائمی زیرین است. به همین دلیل، دندان شیری که کاملاً بیرون زده شود، مجدداً کاشته نمی شود.

روش های مختلفی برای درمان شکستگی دندان های کودکان وجود دارد، دندانپزشک اطفال در غرب تهران با توجه به وضعیت کودک بهترین روش را به والدین توصیه می کند. انتخاب روش درمان بسته به شدت و نوع شکستگی دندان دارد. در ادامه برخی از این روش های درمان را بیان می کنیم:

درزگیر یک لایه محافظتی ایجاد می کند که غذا و باکتری ها را در شیارهای ریز دندان گیر نمی کند و باعث پوسیدگی می شود.
فیشورسیلانت ها بر پایه رزین باید در اولین فرصت پس از فوران روی دندان های آسیاب دائمی همه کودکان استفاده شود.
این فرآیند معمولاً سریع و آسان است و فقط چند دقیقه در هر دندان انجام می شود.
دندان کاملا تمیز شده، با محلول مخصوص تهیه و خشک می شود. سپس درزگیر اعمال می شود و اجازه می یابد تا سخت سفت شود – معمولاً با تاباندن نور آبی به آن.
درزگیر معمولاً سال ها دوام می آورد، اما برای اطمینان از سالم بودن مهر و موم نیاز به بررسی منظم دارد.
می تواند به مرور فرسوده شود و گاهی اوقات باید به آن اضافه یا جایگزین شود تا مطمئن شوید که هیچ پوسیدگی در زیر آن شروع نمی شود.
از این روش در شرایطی که ترک خوردگی و شستگی دندان ها در زود هنگام تشخیص داده شود استفاده می شود. دندانپزشک اطفال با استفاده از روش فیشورسیلانت دندان های شیری برای ترمیم ترک خوردگی ها اقدام می کند.

ترمیم دندان شکسته و ترک دندان شیری

  • عصب‌کشی دندان

عصب کشی دندان های شیری زمانی که ریشه دندان سبب شکستگی دندان های کودک شود، استفاده می شود.

اتصال دندان برای کودکان می تواند برای اهداف مختلفی استفاده شود. این شامل استفاده از رزین کامپوزیتی برای رفع آسیب یا نقص دندان است. پیوند می تواند برای پرداختن به موضوعات مانند موارد زیر استفاده شود:

حفره ها
لکه ها و تغییر رنگ
دندان های تراش خورده یا شکسته
برای تغییر شکل دندان های بیمار
تا دندان ها طولانی تر به نظر برسند
برای بستن شکاف های کوچک بین دندان ها
برای محافظت از ریشه های در معرض
در هنگام اتصال باند دندان برای بچه ها چه انتظاری می توان داشت
دلایل زیادی وجود دارد که باند دندان معمولاً اولین گزینه ای است که دندانپزشک هر یک از موارد ذکر شده در بالا را بررسی می کند. این یکی از روش های مقرون به صرفه است که توسط دندانپزشکان انجام می شود و کامپوزیت مورد استفاده می تواند با رنگ دندان های کودک مطابقت داشته باشد. این امر برای دیگران بسیار سخت می کند که می دانند دندان با کامپوزیت ترمیم شده است.

کل عمل برای هر دندان کمتر از یک ساعت طول می کشد.
دندانپزشک با استفاده از محلول اچ کودک را آماده می کند. این دندان را خشن کرده و باعث می شود تا کامپوزیت به آن بچسبد. سپس رزین روی دندانی که نیاز به کار دارد اعمال می شود. دندانپزشک بسته به مسئله ای که روی آن کار می شود، آن را به شکل دلخواه در می آورد. کامپوزیت با نور ماورابنفش سخت شده، سپس برای پایان دادن به درمان جلا داده می شود.

فواید باندینگ دندان کودکان

باندینگ دندان یک درمان سریع و غیرتهاجمی را برای برخی از شایع ترین مسائل دندانپزشکی که کودکان با آن سر و کار دارند فراهم می کند. سایر مزایا عبارتند از:

شکستگی دندان

بسیار ارزان تر از سایر گزینه ها مانند: تاج و روکش است که معمولاً باید در آزمایشگاه ساخته شود
این فقط نیاز به یک بار مراجعه به دندانپزشک دارد. گزینه های جایگزین مانند تاج و روکش معمولاً حداقل به دو مراجعه به دندانپزشک نیاز دارند. در صورت مجهز بودن مطب، در برخی موارد، این پروتزها می توانند از توسط دندانپزشک ساخته شود.
نیازی به برداشتن مقدار قابل توجهی از مینای دندان نیست.
با توجه به ماهیت غیرتهاجمی و بدون درد آن نیازی به استفاده از بی حس کننده موضعی نیست.
دندان هایی که با باندینگ دندان ترمیم شده اند نیازی به مراقبت تخصصی ندارند. رعایت بهداشت دهان و دندان باعث افزایش طول عمر درمان می شود.
تعمیراتی که با باندینگ دندان انجام می شود به اندازه جایگزینی مانند: تاج دوام ندارد، اما برای دندان های شیری کودک بسیار مناسب است.

حتماً بخوانید:

این مسئله مواردی مانند: پوسیدگی را رفع می کند، در حالی که ظاهر دندان های شیری را تا زمانی که دندان های آن ها خراب شود حفظ می کند. سالم نگه داشتن دندان های اولیه تا زمانی که آماده ریزش نباشند ضروری است زیرا آن ها فضای لازم برای دندان های دائمی را در پشت خود ندارند. وقتی یکی زودتر از حد می افتد، دندان های دیگر ممکن است به موقعیت خود تغییر مکان داده و دندان های دائمی را هنگام رویش مشکل ایجاد کنند.

به طور کلی در طی این روش با کمک مواد هم رنگ دندان ترمیم شکستگی انجام می شود. این روش بیشتر برای دندان های در معرض دید کاربرد دارد.

روکش کردن دندان ها

استفاده از روکش دندان، نیز برای درمان شکستگی ها کاربرد دارد. روکش های سرامیکی کاملا همرنگ دندان ها هستند و کمتر کسی متوحه آن می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا