دسته‌بندی نشده

شناخت حمایت اجتماعی و خصوصیات آن

در تحلیل روابط اجتماعی هر رابطه ای که با فردی غیر از خودتان برقرار کنید به عنوان یک رابطه اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین رابطه با دوستان، همسر، خویشاوندان، همکار، مدیر و کارمند، تمامی این روابط مصداق های از رابطه اجتماعی و حمایت اجتماعی محسوب خواهند شد.

شناخت حمایت اجتماعی

بهتر است بدانید که در واقع اصطلاح حمایت اجتماعی به معنای برخورداری از حمایت دوستان و اعضای خانواده و آشنایان در مواقع بحرانی و در صورت نیاز است. حضور دیگران در کنار شما که در مواقع خوشی یا ناخوشی بتوانید با آن ها صحبت کنید و یا از ایشان کمک بگیرید باعث می شود تا از لحاظ روحی و جسمی سالم تر بمانید.

خصوصیات حمایت اجتماعی

به صراحت می توان گفت که پشتیبانی اجتماعی کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد و در مقابله با حوادث ناگوار زندگی کمکی بسیار موثر خواهد بود. پشتبانی شدن به طور کلی به معنای تعلق داشتن، مورد توجه و پذیرش بودن و همچنین مورد نیاز بودن است.

حمایت اجتماعی

وقتی از حمایت اجتماعی سخت می گوییم در واقع از همان احساس آرامش و امنیتی صحبت می کنیم که از طرف دیگران القا شده و برای ما این معنا را دارد که جامعه ما را بخشی از خود دانسته و برای ما ارزش قائل خواهد بود. با چنین پشتوانه روحی این اطمینان در شما به وجود می آید که در صورت بروز مشکل یا خطر تنها نیستید و افرادی هستند که در این مواقع به یاری شما می آیند و در حل مشکلات شما پیش قدم می شوند.

انواع پشتیبانی اجتماعی

با وجود اینکه حمایت اجتماعی انواع مختلفی دارد اما در کل می توان آن ها را در چهار دسته کلی حمایت احساسی، حمایت ارزشی، حمایت اطلاعاتی و حمایت ملموس جای داد که در ادامه به بیان خصوصیات هر کدام از آن ها پرداخته ایم.

حمایت احساسی:

به احتمال زیاد اگر در خیابان از مردم در مورد پشتیبانی کردن بپرسید و از آن ها بخواهید تا مثال های را در این رابطه برایتان بازگو کند با تعریف پشتیبانی احساسی و کاربردهای آن روبه رو خواهید شد. هنگامی که مردم به شما گوش می دهند یا درد و دل شما را می شنوند شما را مورد پشتیبانی اجتماعی خود آن هم از نوع احساسی قرار داده اند. آرامش فیزیکی مانند در آغوش گرفتن یا نوازش کردن نیز در این دسته قرار خواهد گرفت.

حمایت ارزشی:

منظور از این نوع حمایت اجتماعی، نشان دادن تحسین و تشویق است. فردی که شما را مورد حمایت ارزشی قرار می دهد به شما یادآوری می کند که تا چه اندازه قدرتمند هستید، به شما کمک می کند تا از نو ارزش خود را به یاد آورید و بشناسید و در نهایت به خود ایمان داشته باشید.
امروزه برخی از مشاوران و مربیان زندگی نیز از این روش استفاده می کنند. آن ها به مراجعین خود یادآوری می کنند که تا چه اندازه افراد قوی و مصممی هستند. همین امر موجب می شود تا آن افراد نیز به خود بیش از پیش ایمان داشته باشند.

حمایت اجتماعی چیست

حمایت اطلاعاتی:

نوع دیگری از حمایت اجتماعی، حمایت اطلاعاتی است. افرادی که این نوع حمایت را ارائه می دهند نوعی پند و اندرزهایی را به افراد می گویند. بخش دیگر این حمایت، جمع آوری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات است. اطلاعانی که به افراد کمک می کند تا قدم های بعدی را با آگاهی بیشتری پشت سر بگذارند و راحت تر به مقصد برسند.

حمایت ملموس:

منظور از این حمایت، پذیرفتن مسئولیت های فرد دیگر است. ممکن است در ابتدا تصور کنید که این حمایت مخرب است و یا به زندگی فرد لطمه وارد می کند زیرا علاوه بر مسئولیت های خود وظایف فرد دیگر را نیز باید انجام دهد در حالی که اصلا اینگونه نیست.

ویژگی حمایت ملموس

شما با پذیرش وظایف به آن فرد کمک می کنید تا با مشکلات خود ساده تر کنار آید به عبارت دیگر فرد را یاری می کنید تا آسان تر بتواند مشکلات خود را مدیریت نماید. برای مثال اگر مریض باشید، دوست تان سوپ آماده می کند و برایتان می آورد. اگر در رابطه با موضوعی نتوانید راه حل مناسب را پیدا کنید به شما کمک می کند تا راه های دیگری را پیدا کنید و مسئله مورد نظر را حل نمایید و هزاران کار دیگر که کنترل شرایط را برای شما ساده تر خواهد کرد.

راه رسیدن به حمایت اجتماعی

پشتیبانی اجتماعی چگونه تحقق می یابد؟

تحقیقات نشان داده که داشتن یک پشتیبانی اجتماعی خوب با داشتن افرادی که بتوانید با آن ها صحبت کنید، وقت بگذرانید و یا از آن ها کمک بگیرید محقق می شود. با این وجود موانعی برای داشتن پشتیبانی اجتماعی وجود دارد که برای تحقق پشتیبانی اجتماعی باید برای ایجاد ارتباط با افراد وقت صرف نمایید.

یادگیری و کسب مهارت ملاقات با مردم می تواند شما را در نزدیک شدن به دیگران یاری نماید. هرچه تعداد افراد بیشتری را در زندگی خود ملاقات کنید و با آن ها آشنا شوید در هنگام لزوم از پشتیبانی افراد بیشتری برخوردار خواهید شد.
گسترش حلقه ی آشنایان برای شما بسیار سودمند خواهد بود. برای داشتن دوستان و آشنایانی حامی مهم این است که برای دوستان تان وقت بگذرانید. ممکن است حس کنید که شما وقت کافی برای این کار ندارید اما تکنیک های مدیریت زمان می تواند کمک کند تا هم کار های خود را انجام دهید و هم با دوستان خود وقت صرف کنید.

البته برخی از کارها که توجه شما را به دوستان نشان می دهد نیاز به صرف وقت ندارد برای مثال روز های تولد، سالگرد ازدواج و سایر رویداد های مهم زندگی دوستان خود را به یاد داشته باشید و به آن ها تبریک بگویید. نکته مهم در جلب حمایت اجتماعی توجه به نیاز های طرف مقابل است برای مثال زمانی که روز سختی را پشت سر گذاشته اید تمایل خواهید داشت تا با یک دوست در مورد احساساتتان صحبت کنید.

تحقق حمایت اجتماعی

در این مواقع گوش دادن و درک شما می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. زمانی که با دوست خود صحبت می کنید به جای اینکه فقط مکالمه را به تجربیات و اتفاقات خود پیوند بزنید از او سوال کنید و به پاسخ او با دقت گوش دهید، احساسات او را درک نمایید. به طور کلی شنونده خوبی بودن برای صحبت های دیگران می تواند باعث شود در هنگام نیاز به پشتیبانی یک گوش شنوا برای حرف های خود داشته باشید.

البته از این نکته غافل نشوید که در مرحله اول شما باید حس خوبی از قرار گرفتن در جمع افراد داشته باشید تا با آن ها ارتباط برقرار نمایید. اینکه به خاطر جلب حمایت اجتماعی با افرادی معاشرت کنید که مداوم در حال کشمکش با ایشان باشید به طور حتم به نتیجه ای که می خواهید نمی رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا