اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
شایع ترین علائم سرطان کبد_608fda9891a80.jpeg
شایع ترین علائم سرطان کبد_608fda9891a80.jpeg

شایع ترین علائم سرطان کبد

شایع ترین علائم سرطان کبد، اغلب نتیجه آسیب کبدی است و می تواند شامل زردی پوست، درد شکم یا تیغه شانه سمت راست یا برجستگی در قسمت فوقانی شکم باشد. با این حال، بسیاری از علائم هشدار دهنده سرطان کبد، مانند کاهش وزن و خستگی غیر اختصاصی هستند.

گاهی اوقات عوارض سرطان کبد، مانند انسداد مجرای صفراوی، کم خونی یا خونریزی هستند. آنها به عنوان اولین علائم تشخیصی شناخته می شوند. هیچ آزمایش غربالگری برای سرطان کبد وجود ندارد. داشتن اطلاعات و آگاهی لازم در مورد علائم و نشانه های احتمالی سرطان کبد، تنها راه تشخیص زودهنگام این بیماری است.

به طور کلی، علائم سرطان اولیه کبد نسبت به متاستازهای کبدی کاملا فرق دارند. سرطان اولیه کبدی، از خود کبد نشأت می گیرد. اما متاستازهای کبدی، انتشار سرطان (به عنوان مثال پستان یا ریه) از یک منطقه دیگر از بدن به کبد، است. سرطان کبد معمولاً یک تومور بزرگ است، در حالی که متاستازها (انتشار یافته) معمولاً کوچک و چند برابر هستند.

سرطان اولیه کبد معمولاً علائم زودرسی را ایجاد می کند. در حالی که متاستازهای کبدی (که بسیار شایع تر هستند) ممکن است قسمت قابل توجهی از کبد را قبل از شناسایی اشغال کرده و علائم دیرتر بروز پیدا کنند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

علائم مربوط به کارسینوم سلولهای کبدی (سرطان کبد) و کلانژیوکارسینوما (سرطان مجاری صفراوی) مشابه است. اما سرطانهای مجاری صفراوی زودتر از بسیاری از سرطانهای کبد علائم انسداد (مانند زردی) را ایجاد می کنند.

علائم سرطان کبد

شایع ترین علائم سرطان کبد 2 | پزشکت

مانند بسیاری از انواع سرطان، سرطان کبد نیز در مراحل اولیه بیماری معمولاً علائم یا نشانه های کمی دارد. با پیشرفت بیماری، علائم آن شروع می شود و فرد را وادار می کند تا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. به دلیل این تاخیر در شروع علائم، سرطان کبد اغلب در یک مرحله پیشرفته تشخیص داده می شود. مگر اینکه تومور از مجرای صفراوی منشا گرفته باشد و باعث انسداد زودرس شود.

علائمی که ممکن است در طی سرطان کبد بروز پیدا کنند، عبارتند از:

یک توده شکمی

ممکن است یک توده یا تورم در ناحیه دقیقاً زیر قفسه دنده در سمت راست خود احساس کنید. غالباً، این توده بدون درد است. در صورت بروز درد، ممکن است در مناطق اطراف توده احساس ناراحتی بیشتری کنید. گاهی اوقات سرطان کبد باعث بزرگ شدن طحال و درد یا احساس توده در قسمت فوقانی شکم می شود.

درد شکم سمت راست

درد، ناراحتی یا درد در سمت راست شکم درست در زیر دنده ها 2 ممکن است به دلیل فشار تومور کبدی به سایر ساختارها یا اعصاب این ناحیه رخ دهد. نفس عمیق بکشید و زیر قفسه دنده خود را در سمت راست کمی به سمت بالا فشار دهید. این تقریباً جایی است که کبد شما در آن قرار دارد. اگر کبد بزرگی دارید (دلایل زیادی وجود دارد)، ممکن است لبه کبد شما در شکم شما پایین تر احساس شود.

درد شانه راست

درد تیغه شانه می تواند یک عارضه اب زیر کاه باشد. زیرا بیماری که به شما هشدار می دهد ممکن است در جایی نزدیک تیغه شانه نباشد (به دلیل نحوه حرکت اعصاب در بدن ما).

این مورد در مورد سرطان کبد است. تومور (یا گسترش یافته از تومور) می تواند عصبی را تحریک کند که به مغز شما می گوید درد از تیغه شانه شما ناشی می شود. در حالی که از کبد ناشی می شود. این درد به طور معمول در شانه راست احساس می شود، گرچه ممکن است در هر دو طرف ایجاد شود. درد ممکن است به کمر شما نیز کشیده شود.

اگر این را تجربه کردید، خصوصاً اگر اخیراً فعالیت بدنی انجام ندهید که ممکن است آن را توضیح دهد، به پزشک مراجعه کنید.

زردی

شایع ترین علائم سرطان کبد 3 | پزشکت

زردی به حالتی گفته می شود که در آن پوست و همچنین قسمت سفید چشم زرد به نظر می رسد. 2 علت آن تجمع نمکهای صفراوی در پوست است.

در نور طبیعی مانند بیرون بودن به راحتی قابل تشخیص است تا در محیط داخلی. برخی علاوه بر زرد شدن پوست، متوجه می شوند که حرکات روده آنها به جای قهوه ای کم رنگ و مایل به سفید است. در عین حال، حتی بدون کمبود آب بدن ممکن است ادرار نسبت به حالت طبیعی تیره تر به نظر برسد.

خارش

تجمع نمک های صفراوی در پوست که منجر به زردی می شود. حتی می تواند باعث خارش شود. ما معمولاً خارش را به عنوان یک علامت جدی تصور نمی کنیم. اما خارش همراه با اختلال عملکرد کبد می تواند بسیار شدید باشد.

نفخ و تنگی نفس

تجمع مایعات در شکم که به عنوان ascites شناخته می شود می تواند سرطان کبد را نشان دهد. در ابتدا ممکن است احساس نفخ کند. برخی از افراد توجه دارند که لباس های آنها به درستی در دور کمر قرار نمی گیرد یا اندازه کمربند آنها تغییر نمی کند. حتی اگر وزن آنها افزایش نیافته باشد. با گذشت زمان، تجمع مایعات در شکم می تواند به سمت ریه ها فشار آورده و باعث تنگی نفس شود.

کاهش یا افزایش وزن ناخواسته

کاهش وزن ناخواسته ممکن است مورد استقبال برخی قرار بگیرد. اما وقتی مربوط به تغییر در رژیم غذایی یا ورزش نباشد، همیشه سزاوار مراجعه به پزشک است.

کاهش وزن غیرقابل توضیح به عنوان کاهش 5 درصد از وزن بدن یا بیشتر در طی یک دوره شش تا 12 ماهه بدون تلاش است. به عنوان مثال می توان گفت که یک انسان 200 پوندی در طی شش ماه بدون تغییر در عادات، 10 پوند وزن کم می کند.

مشخص شد که کاهش وزن ناخواسته مربوط به یک سرطان زمینه ای، از جمله سرطان کبد، در یک سوم افراد مشاهده شده در بررسی 2017 است. دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد، بنابراین مهم است که به محض تشخیص چنین تغییری به پزشک مراجعه کنید.

افزایش سریع و غیرمنتظره وزن نیز نشانه احتمالی سرطان کبد است. این معمولاً به دلیل تجمع سریع مایعات در شکم (مایع مایع) رخ می دهد.

از دست دادن اشتها

شایع ترین علائم سرطان کبد 4 | پزشکت

از دست دادن اشتها ممکن است با بسیاری از اختلالات رخ دهد، اما با مشکلات کبدی می تواند بسیار عمیق باشد. این ممکن است با احساس سریع سیر شدن حتی با خوردن فقط وعده های غذایی کوچک همراه باشد. از آنجا که این علائم می تواند نشانه های هشدار دهنده نه تنها سرطان کبد بلکه سرطان های دیگر باشد، مراجعه به پزشک موجه است.

تهوع و استفراغ

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود سرطان کبد منجر به حالت تهوع و استفراغ شود و این یک علامت شایع در تمام مراحل بیماری است. دلایل زیادی برای تهوع و استفراغ وجود دارد، اما در مواردی که به طور مکرر اتفاق می افتد یا در حال بدتر شدن است، با پزشک خود صحبت کنید.

خستگی و یا ضعف

به نظر می رسد این روزها همه خسته شده اند، اما خستگی ناشی از سرطان، غالباً اوضاع را به سطح جدیدی می رساند. خستگی سرطان با خستگی معمولی متفاوت است و نوعی از خستگی نیست که با یک خواب خوب در شب بهبود یابد. گاهی اوقات این علامت راحت تر می شود فهمید که آیا شما به یک دوره شش تا 12 ماهه نگاه می کنید و امروز انرژی خود را در مقابل آنچه در آن زمان بود ارزیابی می کنید.

تب

تب کم درجه، اما مداوم، چیزی که پزشکان از آن به عنوان “تب با منشا ناشناخته” 2 یا FUO یاد می کنند، یک علامت نسبتاً رایج سرطان کبد است. FUO به عنوان دمایی بیشتر از 101 درجه که به مدت سه هفته یا بیشتر دوام داشته باشد تعریف می شود و پس از سه بار ویزیت پزشک یا بیشتر (یا سه روز بستری شدن در بیمارستان) نمی توان آن را به علت آشکاری بست. چندین دلیل احتمالی دیگر تب مداوم وجود دارد، اما داشتن این دلیل خوبی برای مراجعه به پزشک است.

علائم نادر سرطان کبد

برخی از سرطان های کبد هورمون هایی ترشح می کنند که می توانند علائم بیشتری ایجاد کنند. اینها ممکن است شامل قند خون پایین (هیپوگلیسمی) باشد که می تواند منجر به سبکی سر و غش شود، به خصوص در افرادی که برای مدتی غذا نخورده اند.

عوارض سرطان کبد

شایع ترین علائم سرطان کبد 5 | پزشکت

سرطان کبد می تواند منجر به تعدادی عارضه شود. اینها ممکن است در اثر فشار تومور به مجرای صفراوی یا سایر اندامها، هورمونهای تولید شده توسط سلولهای سرطانی، اختلال عملکرد کبد که منجر به تجمع سموم در بدن می شود یا مکانیسم های دیگر شود.

برخی از عوارض بالقوه عبارتند از:

کم خونی

کم خونی، تعداد گلبول های قرمز خون پایین، یک عارضه بسیار شایع در سرطان کبد است و ممکن است به دلیل چند مکانیسم از جمله کمبود فاکتورهای لخته شدن خون منجر به خونریزی باشد. کم خونی در ابتدا می تواند موذی باشد و به طور مکرر علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، ضربان قلب سریع، رنگ پریدگی پوست و سبکی سر ایجاد می کند. از آنجا که سرطان کبد گاهی اوقات می تواند منجر به گلبول قرمز (افزایش تولید گلبول های قرمز خون) نیز شود، این اثرات گاهی یکدیگر را لغو می کنند.

انسداد مجرای صفراوی

صفرا در کبد ساخته می شود. چندین مجرا اطمینان حاصل می کند که به روده کوچک یا از طریق کیسه صفرا یا مستقیم منتقل می شود. تومورهای کبدی یا تومورهای مجاری صفراوی می توانند در داخل یک مجرا رشد کرده یا در مجاری فشار وارد کنند و در نتیجه انسداد مجاری صفراوی ایجاد شود.

وقتی مجاری به هر دلیلی انسداد داشته باشد، معمولاً منجر به شروع سریع درد شدید و مداوم در قسمت فوقانی شکم راست، حالت تهوع، استفراغ، زردی و خارش می شود.

خون ریزی

کبد وظیفه ساخت پروتئین (عوامل لخته کننده) را دارد که به لخته شدن خون شما کمک می کند. هنگامی که درصد زیادی از کبد شما توسط سرطان غلبه کرده است، این عوامل دیگر به تعداد کافی تولید نمی شوند. نتیجه این است که ممکن است خونریزی (حتی با تعداد طبیعی پلاکت) رخ دهد و کم خونی ایجاد شود. اولین علامت اغلب خونریزی هنگام مسواک زدن یا خونریزی مکرر از بینی است. خونریزی جدی تر، مانند خونریزی داخلی، ممکن است هنگام پیشرفت سرطان رخ دهد.

فشار خون بالا پورتال

سرطان کبد (و سایر بیماری های کبدی) نیز می تواند به روش دیگری منجر به خونریزی از دستگاه گوارش شود. تومور درون کبد می تواند جریان خون را از طریق رگهای کوچک عضوی که منجر به ورید بزرگ درگاه می شود، دشوار کند. فشار حاصل از ورید ( فشار خون بالا ) باعث افزایش فشار در رگهای خونی بالادست، مانند مری می شود.

این وریدها ضعیف تر از ورید بزرگتر هستند و می توانند به واریس تبدیل شوند، دقیقاً مانند آنچه در پاهای افراد یا در شکم در بعضی مواقع با بیماری کبد مشاهده می کنید. هنگامی که این واریس پاره شود، می تواند منجر به خونریزی گسترده به مری شود ( خونریزی واریسی مری، که در صورت عدم درمان سریع می تواند تهدید کننده زندگی باشد. خونریزی ممکن است به دلیل همان مکانیسم در معده و روده ایجاد شود).

کلسیم خون بالا (هیپرکلسمی)

سرطان کبد ممکن است از طریق چند مکانیزم مختلف منجر به افزایش سطح کلسیم در خون ( هیپرکلسمی بدخیمی) شود. این ممکن است باعث حالت تهوع و استفراغ، ضعف شدید عضلانی و گیجی شود که در صورت عدم درمان می تواند به کما و حتی مرگ برسد.

سندرم هپاتورنال

سندرم هپاتورنال بیماری است که در آن بیماری کبد به علت تغییر در رگ های خونی و کاهش جریان خون در کلیه ها منجر به بیماری کلیه می شود. سندرم هپاتورنال با سرطان کبد و سایر اشکال بیماری کبدی بسیار شایع است. تخمین زده می شود که 40 درصد افرادی که به سیروز کبدی مبتلا هستند، ظرف پنج سال به این سندرم مبتلا می شوند. متأسفانه، در این افراد معمولاً برگشت پذیر نیست مگر اینکه پیوند کبد انجام شود.

انسفالوپاتی کبدی

انسفالوپاتی کبدی گاهی یک عارضه ترسناک برای سرطان کبد باشد اما در واقع یک دلیل قابل برگشت علائم است که می تواند مانند بیماری آلزایمر باشد.

سمومی که کبد قادر به حذف سفر به مغز نیست. این می تواند منجر به از دست دادن حافظه، گمراهی، تغییر شخصیت و گیجی شدید شود. علائم ممکن است با دشواری انجام وظایف ریاضی محور، مانند ایجاد تعادل در یک کتاب چک، خفیف آغاز شود. سایر علائم ممکن است شامل نفس کشیدن باشد که بوی شیرین داشته باشد و بازوهایی را که مستقیماً در مقابل فرد قرار گرفته اند بزنید. روش هایی برای درمان انسفالوپاتی وجود دارد. اما پیش آگهی معمولاً به میزان تومور بستگی دارد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

شایع ترین علائم سرطان کبد | پزشکت

اگر به هر یک از علائم و نشانه های بالا توجه کردید یا علائمی را که نمی توانید توضیح دهید، به پزشک خود مراجعه کنید. در حالی که بسیاری از آنها می توانند شرایط بی ضرری را نشان دهند. اما در صورت وجود سرطان کبد، پیش آگهی به طور کلی بهتر است هر چه زودتر بیماری تشخیص داده شود. افرادی که هیچ عاملی برای خطر ابتلا به سرطان کبد ندارند، می توانند گاهی اوقات به این بیماری مبتلا شوند. اگر درمورد صحبت با پزشک خود اطمینان ندارید، باید این نکته را بخاطر بسپارید.

منبع:

https://www.verywellhealth.com/liver-cancer-symptoms-514170

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *