دسته‌بندی نشده

سوزش لب ها نشانه چیست ؟ عوامل اصلی این عارضه کدامند ؟

سوزش لب

سوزش لب یکی از مشکلاتی است که ممکن است روزانه به آن مبتلا شوید، این سوزش می تواند بسیار دردناک باشد و شما را وادار به رفتن پیش پزشک کند.

گاهی سوزش لب ها دارای دلایلی است که به سادگی می توانید در خانه خود آن را درمان کنید و نیازی به رفتن پیش پزشک ندارد، اما در مواقعی نیز نیاز پیدا می کنید که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که سوزش لب ها می تواند عوامل بسیار خطرناکی داشته باشد که حتما باید توسط پزشک معالجه شود.

واکنش آلرژیک عامل اصلی سوزش لب

یکی از مهم ترین دلایل سوزش لب ها را می توان واکنش آلرژیک دانست، واکنش های آلرژیک اگر به مقدار جزئی باشند نگران کننده نیستند و نیازی به مراجعه به پزشک ندارند ولی در صورتی که این واکنش ها جدی تر شوند می توانند بسیار نگران کننده باشند و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر دارای یکی از مشکلات زیر بودید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  1. مشکلات شدید تنفسی
  2. مشکلات در هنگام بلعیدن غذا
  3. ایجاد تورم بسیار زیاد در قسمت گلو
  4. متورم شدن صورت

حساسیت های غذایی عامل دیگر سوزش لب ها

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث سوزش شدید لب های شما شود حساسیت های غذایی می باشد، این حساسیت ها بر اثر خودن یک غذای تحریک کننده به وجود می آیند و خیلی سریع می توانند باعث سوزش لب ها و بسیاری دیگر از انواع مشکل ها شونند.

بعضی از مواد غذایی که سابقه تحریک کنندگی بسیار زیادی دارند عبارت اند از شیر، بادام، شیر بادام ، ماهی و صدف.

معمولا بعد از مصرف غذاهای تحریک کننده به سرعت سوزش لب های شما شروع می شود و به مدت 6 الی 8 ساعت به طول می انجامد، در صورتی که سوزش لب ها بیش از این زمان به درازا کشید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت های دارویی عامل دیگر سوزش لب ها

همگان می دانند که استفاده از داروهای شیمیایی همواره دارای معایب و عوارضی می باشد، یکی از عوارضی که ممکن است داروهای شیمیایی بر روی شما بگذارند ایجاد سوزش در لب ها می باشد که این واکنش یک واکنش آلرژیک است.

معمولا اگر سوزش لب ها بر اثر عوارض داروهای شیمیایی باشد عوارض دیگری نیز به سراغ شما می آیند، عوارضی از قبیل خارش، خشکی و تاول زدن شدید لب ها.

کمبود ویتامین و مواد معدنی باعث سوزش لب ها می شود

بدن همواره نیاز شدیدی به مواد مغزی دارد و در صورتی که این مواد مغزی توسط بدن دریافت نشود می تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد، یکی از این عوارض سوزش لب ها می باشد.

سوزش لب ها معمولا بر اثر کمبود ویتامین ها رخ می دهد ولی با این حال کمبود مواد معدنی نیز در این قضیه بی تاثیر نیست.

همچنین کمبود ویتامین و مواد معدنی عوارض دیگری از قبیل خستگی، بی اشتهایی، سرگیجه، ضربان نامنظم قلب و همین طور گرفتگی عضلات را نیز در بر دارد.

بیشتر بخوانید :

خشکی و ترک لب + درمان فوری

۱۱ درمان خانگی خشکی و ترک خوردگی لب

۲۰ درمان حیرت انگیز ترک لب کودک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا