سنگ نمک آبی، مزیت و کاربردهای حیرت انگیز آن_6578618a503a6.webp
سنگ نمک آبی، مزیت و کاربردهای حیرت انگیز آن_6578618a503a6.webp

سنگ نمک آبی، مزیت و کاربردهای حیرت انگیز آن

سرفصل های این مقاله

در حال حاضر تعداد منابع اکتشافی در ایران که دارای سنگ نمک آبی باشند کم است. این نمک نیز مانند سایر بلورهای رنگی نمک استفاده خوراکی و محصولی در جهت درمان برخی بیماری‌ها دارد که در ادامه بررسی و معرفی این محصول به آن خواهیم پرداخت.

سنگ نمک آبی چیست؟

قریب به ۵ سال است که خبری همچون بمب در رسانه‌های ایران صدا داد و آن چیزی نبود جز اکتشاف بلور خاصی از نمک به رنگ آبی که تا پیش از این در دنیا کشف نشده است و همچنان که در حال تهیه محتوای معرفی این محصول هستیم خبری از این موضوع نیست.

این نمک نیز مشابه دیگر نمک‌های رنگی از تاثیر وجود برخی مواد معدنی داشته است که به این رنگ در آمده که برای رنگ آبی وجود منبع مشخصی از پتاسیم دلیل آن است. اما در این نمک سایر منابع معدنی هم وجود دارند.

این سنگ نمک به نام نمک آبی شناخته می‌شود که خواستگاه اصلی آن شهرستان گرمسار در استان سمنان است. از همین‌رو در دنیا آن را با نام Persian Blue Salt معرفی کرده‌اند که به معنی نمک آبی فارسی یا همان نمک آبی ایرانی است.

سنگ نمک آبی چیست؟

در نمک آبی گرمسار علاوه بر پتاسیم شامل دو عنصر کلسیم و منیزیم نیز هستیم که هر سه این عناصر در بسیاری مواد خوراکی که مصرف می‌کنیم وجود داشته و لازمه بدن هستند. وجود همین عناصر در این نمک آن را به محصولی جایگزین نمک خوراکی سفید یا نمک دریا کرده است که می‌تواند روی سلامت جسم و روح انسان نیز موثر باشد.

نام‌های دیگر:

  • سنگ نمک آبی
  • نمک آبی فارسی
  • Persian Blue Salt

موارد و کاربردها نمک آبی

استفاده خوراکی در صنایع غذایی
استفاده خوراکی نمک طعام
استفاده در آزمایشگاه‌ها

فرآیند تولید و استخراج نمک آبی

نمک آبی دارای شکل بلوری و رگه‌هایی از رنگ آبی است که میزان شفافیت آن نقش موثری در تعیین درصد خلوص دارد. این نمک استفاده خوراکی دارد و برای همین منظور بیشتر در صنایع غذایی یا استفاده روزمره در تهیه انواع غذا مورد استقبال قرار گرفته است.

موارد مصرف نمک آبی صرفا محدود به استفاده از بلورهای ریز برای خوراکی نبوده و در برخی صنایع غذایی از دانه بندی درشت این نمک استفاده می‌شود. در نتیجه می‌توان به دلخواه در ابعاد مختلف این نمک را خریداری نمود.

نمک آبی ایران یک محصول نادر و کمیاب است که به همین دلیل در هنگام خرید باید به اصل بودن آن توجه داشته باشید. دو مشخصه «شفاف بودن و وجود رگه‌های آبی در آن» و «سفید رنگ بودن دانه‌های کوبیده شده بلور این نمک» جزو مشخصه‌های اصلی است که در تشخیص نمک آبی اصل از نمک قلابی به شما کمک می‌کند.

خواص و فواید نمک آبی

نمک آبی به دلیل نادر بودن و از سوی دیگر محدودیت در استخراج سالانه که در اختیار شرکت‌های تولید کننده نمک در ایران وجود دارد، دارای قیمت بالایی است. به همین دلیل در خرید این نمک باید همواره دقت داشته باشید که شفاف بودن و در عین حال پر رنگ بودن رنگ‌های آبی نشان از خلوص بیشتر آن دارد.

این نمک را می‌توان به شکل‌های مختلفی همچون آشپزی، تزئینی و دارویی مورد استفاده قرار داد که در ادامه به معرفی خواص نمک آبی می‌پردازیم.

بهبود کیفیت گردش خون

پتاسیم منبع غالب عناصر سه‌گانه این نمک را تشکیل می‌دهد و به همین دلیل است که باعث تغییر رنگ این نمک به بلورهای آبی شده است. وجود پتاسیم بیشتر در این نمک هم از میزان پر رنگ بودن آن مشخص می‌شود.

پتاسیم نقش بسیار موثری در بهبود گردش جریان خون دارد که برای افرادی که دارای مشکلات فشار خون هستند می‌تواند در متعادل کردن فشار موثر باشد. بر خلاف نمک سفید که موجل افزایش فشار خون می‌گردد.

حتماً بخوانید:

کاهش اضطراب های عصبی

وجود پتاسیم باعث بهبود عملکرد گردش خون می‌شود که نتیجه آن خون‌رسانی بهتر به بافت کلی بدن به‌ویژه مغز خواهد شد. از همین رو با مصرف این نمک فشارهای عصبی کاهش محسوسی خواهند داشد.

بهبود عملکرد ماهیچه‌ها

افزون بر همه این‌ها پتاسیم کمک می‌کند که ماهیچه‌ها نیز به لطف متعادل کردن گردش خون عملکرد بهتری داشته باشند و در فعالیت‌های روزمره به‌ویژه برای افرادی که مشکلات ماهیچه‌ای دارند بهبود جزئی ایجاد شود.

موارد و کاربردها نمک آبی

رشد و تقویت استخوان بندی بدن

کلسیم دومین ماده غنی در نمک آبی است که می‌تواند به رشد و استحکام استخوان بندی بدن کمک ویژه‌ای کند. اگر دچار برخی بیماری‌ها هستید که اسخوان بندی ضعیفی دارید یا اینکه داروهایی مصرف می‌کنید که به مرور زمان در پوکی استخوان موثر هستند، توصیه می‌کنیم نمک خوراکی آبی را در سفره غذایی خود قرار دهید.

کمک به سلامت بهداشت دهان و دندان

سومین عنصر موجود در نمک آبی منیزیم است که درصد بالایی از این عنصر را در نمک صورتی نیز مشاهده کرده‌ایم. منیزیم نقش اساسی در حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان دارد که در کنار استحکامی که کلسیم به دندان‌ها خواهد بخشید از پوسیدگی زودرس دندان‌ها جلوگیری خواهد کرد. همچنین وجود منیزیم مانعی برای رفع باکتری و بوی بد دهان است.

کاهش علائم افسردگی

پتاسیم عنصر عمده تشکیل دهنده نمک خوراکی آبی است که نقش موثری روی اعصاب دارد. از همین رو می‌تواند به عنوان داروئی برای بیماری‌های عصبی و افسردگی مورد استفاده قرار گیرد. در تولید برخی داروها از این نمک یا ترکیبات آن استفاده می‌شود.

منبع : میعاد بازرگانان رازی

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: