دسته‌بندی نشده

سل استخوان و مفصل چیست؟ آیا خطرناک است؟

بیماری سل استخوان و مفصل

سل یک بیماری بسیار عفونی است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود . این یکی از 10 دلیل اصلی مرگ در سراسر جهان است. سل قابل پیشگیری است و اگر در صورت انقباض و تشخیص زود هنگام ، به طور کلی قابل درمان است.
سل در درجه اول بر ریه ها تأثیر می گذارد ، اما در بعضی موارد می تواند به سایر قسمت های بدن نیز گسترش یابد. هنگامی که سل گسترش می یابد ، به آن سل خارج سلول (EPTB) گفته می شود. یک شکل از EPTB سل استخوان و مفاصل است. سل استخوان به سادگی نوعی سل است که بر ستون فقرات ، استخوان های بلند و مفاصل تأثیر می گذارد.
در ایالات متحده ، فقط حدود 3 درصد از کل موارد سل بر سیستم اسکلتی عضلانی تأثیر می گذارد . از بین این موارد ، ستون فقرات بیشتر مبتلا می شود. بنابراین ، در صورت وجود سل استخوان ، احتمالاً آن را در ستون فقرات خود دارید. با این حال ، سل ممکن است بر استخوانهای بدن تأثیر بگذارد.

علل ، علایم و درمان سل استخوان

علل بروز سل استخوان

سل استخوان هنگامی رخ می دهد که سل در ریه ها منقبض می شود و در خارج از ریه ها گسترش می یابد. سل به طور معمول از طریق شخص به شخص دیگر پخش می شود. بعد از اینکه سل در ریه ها منقبض شد ، می تواند از طریق خون از ریه ها یا غدد لنفاوی به استخوان ها ، ستون فقرات یا مفاصل راه پیدا کند. سل استخوان معمولاً به دلیل دارا بودن عروق غنی در وسط استخوان های بلند و مهره ها شروع می شود.
سل استخوانی نسبتاً نادر است ، اما در چند دهه اخیر شیوع این بیماری در کشورهای در حال توسعه تا حدودی در نتیجه شیوع ایدز افزایش یافته است. تشخیص بیماری سل استخوانی دشوار است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود.

نوشته های مشابه

علایم سل استخوان

تشخیص علائم سل استخوان تا زمان پیشرفت آن همیشه آسان نیست. سل استخوان به ویژه سل نخاعی تشخیص آن دشوار است زیرا در مراحل اولیه بدون درد است و ممکن است بیمار علائمی را نشان ندهد. وقتی سرانجام سل تشخیص داده شود ، علائم و نشانه ها معمولاً بسیار پیشرفته است.
علاوه بر این ، گاهی اوقات این بیماری در ریه ها می تواند خنثی باشد و بدون آنکه بیمار بداند سل وجود دارد ، گسترش می یابد. با این وجود ، هنگامی که یک بیمار مبتلا به سل استخوان منقبض شد ، علائمی وجود دارد:

سل استخوان

هنگامی که سل استخوان پیشرفته تر است ، برخی از علائم خطرناک عبارتند از:

  • عوارض عصبی
  • پاراپلژی / فلج
  • کوتاه شدن اندام در کودکان
  • ناهنجاری های استخوانی

همچنین ، بیماران مبتلا به سل استخوان ممکن است علائم طبیعی سل را تجربه کنند و یا نداشته باشند ، که شامل موارد زیر است:

بیماری سل

درمان سل استخوانی

در حالی که سل استخوان می تواند به برخی از عوارض جانبی دردناک منجر شود ، این آسیب معمولاً در صورت درمان زود هنگام با مصرف صحیح داروها قابل برگشت است. در بسیاری موارد ، جراحی نخاع مانند لامینکتومی (جایی که بخشی از مهره ها برداشته می شود) ضروری است.
داروها اولین خط دفاع برای سل استخوان هستند و دوره درمان می تواند در هر جایی از 6-18 ماه به طول انجامد. درمان شامل موارد زیر است:

داروهای ضد سل مانند ریفامپین ، ایزونیازید ، اتامبوتول و پیرازامین آمید
عمل جراحی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا