اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
سقط جنین و نکات مهم در مورد آن_60b8fd0f316f2.jpeg
سقط جنین و نکات مهم در مورد آن_60b8fd0f316f2.jpeg

سقط جنین و نکات مهم در مورد آن

سقط جنین احتمالاً خطرناک ترین کلمه برای بسیاری از مادران است! یک وضعیت بد و وحشتناک است.سقط جنین، به عملی گفته می شود که قبل از هفته 22 بارداری و قبل از این که وزن نوزاد به 500 گرم برسد، اتفاق بیفتد. یعنی این که نوزاد قابلیت حیات نداشه باشد. اگر می خواهید باردار شوید و یا انتظار بارداری داشته باشید، باید همه چیز را در مورد عوامل خطر سقط و کاری که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید، بدانید.خوب، این بخش از نکات بارداری یک مرور مفصل از سقط جنین است، چه چیزی باعث آن می شود، و کاری که می توانید در مورد آن انجام دهید پس مقاله زیر را بخوانید تا بیشتر یاد بگیرید.

واقعیات مهم در مورد سقط جنین

در ابتدا به برخی واقعیات مهم در مورد سقط جنین نگاه می کنیم:اغلب، سقط جنین به خاطر مرگ ناگهانی جنین غیر طبیعی اتفاق می افتد.برخی علل سقط جنین شامل عوامل هورمونی، مشکلات ایمنی، بیش از حد در معرض تشعشع، بیماری مادر و عفونت می باشند.تمرین و آمیزش هرگز موجب سقط جنین زودرس نمی شوند.خطر سقط جنین برای زنان بالا تر از 35 سال، بیشتر است.

زنانی که سقط جنین مکرر دارند، باید تحت مداخله پزشکی قرار بگیرند، همان طور که متخصصان داخلی توصیه کرده اند.اغلب سقط جنین قبل از سیزدهمین هفته بارداری اتفاق می افتد.زنانی که تا به حال دو بار سقط جنین کرده بودند و یا به طور متوالی سقط جنین کردند، خطرات بیشتری برای سقط جنین دارند.علائم اولیه سقط جنین، گرفتگی عضلات شکم (شبیه به قاعدگی چرخه ای) و میزان کمی خونریزی است.زنانی که سقط جنین می کنند، تهوع، گرفتگی عضلات، درد، خون سنگین و لخته های خون را تجربه خواهند کرد.زنان با سقط جنین مکرر باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند، از جمله تست های خون برای تشخیص مشکلات ژنتیکی و سطوح هورمونی.

پزشک، رحم را برای عفونت تست می کند و ساختار رحم را با استفاده از یک CAT اسکن یا MRI بررسی می کند.الکل، سیگار و مصرف داروهای خاص، خطر سقط جنین را افزایش می دهد.داروهایی که سرطان، مالاریا و آکنه را درمان می کنند، احتمال سقط جنین در زنان را افزایش می دهند.زنانی که اخیراً سقط جنین داشته اند، باید بلافاصله پس از مرگ جنین تحت یک انشعاب و کورتاژ (D & C) قرار گیرند.این روش هر گونه باقیمانده ای از رحم را حذف می کند.زنان باید استراحت کافی داشته باشند، تا از نظر فیزیکی و عاطفی احساس بهتری داشته باشند.

علائم سقط جنین

علائم سقط جنینی بسته به مرحله­ حاملگی متغیر است. در بعضی موارد، این اتفاق آن­قدر سریع می ­افتد که فرد تا زمان سقط هنوز نمی ­داند حامله است.

در ادامه به بعضی علائم سقط جنین اشاره می­ کنیم:

 • لکه­ های درشت خون
 • خونریزی واژن
 • خارج شدن بافت یا مایع از واژن
 • درد یا گرفتگی شدید شکم
 • کمردرد خفیف یا شدید

اگر حین حاملگی با هر یک از علائم فوق روبه ­رو شدید، فورا با پزشک تماس بگیرید. همچنین ممکن است بدون سقط جنین دچار این علائم شوید. اما پزشک آزمایشات لازم را انجام می­ دهد تا از سلامت جنین اطمینان حاصل کند.

عوامل مؤثر در افزایش احتمال سقط جنین

اگرچه برای همۀ زنان، احتمال سقط ناخواستۀ جنین وجود دارد، اما برخی از عوامل می تواند خطر سقط ناخواستۀ جنین را در مادر افزایش دهد. برخی از این عوامل در زیر آمده است:

 • سن: با افزایش سن، احتمال داشتن جنینی با اختلالات کروموزومی که می تواند منجر به سقط ناخواسته شود، بیشتر خواهد شد. این احتمال در یک زن ۴۰ ساله تقریباً دو برابر یک زن ۲۰ ساله است.
 • وجود سابقۀ سقط جنین: زنانی که سابقۀ دو سقط جنین پشت سر هم را داشته اند، بیشتر در معرض خطر سقط جنین مجدد قرار دارند.
 • بیماری های مزمن: برخی از بیماری های مزمن مانند دیابتی که خوب کنترل نشده باشد، مشکلات انعقادی خون، بیماری های سیستم ایمنی یا اختلالات هورمونی مثل تخمدان پلی کیستیک می تواند احتمال سقط ناخواستۀ جنین را افزایش دهد.
 • مشکلات رحم یا دهانۀ رحم: عواملی مثل ابتلا به برخی ناهنجاری های رحمی مادرزادی، چسبندگی شدید رحمی، دهانۀ رحم ضعیف یا کوتاه غیرطبیعی که به عنوان نارسایی دهانۀ رحم شناخته می شود، خطر سقط جنین را افزایش می دهد. ارتباط بین فیبروئید و سقط جنین بحث برانگیز است، اما غالباً فیبروئید باعث ایجاد مشکل جدی نمی شود.
 • سابقۀ نقص های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی: اگر زن باردار، همسرش یا خانوادۀ هر دو دارای مشکلات ژنتیک، سابقۀ بارداری با نقص شناخته شده کروموزومی جنین یا داشتن نوزادی با نقص های مادرزادی باشد، احتمال سقط جنین افزایش خواهد یافت.
 • عفونت: تحقیقات نشان داده اند که در صورت ابتلا به عفونت هایی مثل لیستریوز، اوریون، سرخک، سرخجه، سیتومگالوویروس، پاروویروس، گنوره، ایدز و عفونت های مشخص دیگر خطر سقط جنین افزایش خواهد یافت.
 • مصرف دخانیات، مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی: سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی های الکلی و استفاده از مواد مخدر در طول مدت بارداری همگی می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. بعضی تحقیقات رابطه ای بین میزان مصرف زیاد کافئین و افزایش خطر سقط جنین نشان می دهد.

 تاثیر دخانیات و الکل در سقط جنین

 • مصرف داروها: برخی داروها با افزایش خطر سقط در ارتباط هستند، بنابراین بهتر است در مورد بی خطر بودن داروهای مصرفی در دوران بارداری از پزشک سؤال کنید. داروهایی که در طول اقدام برای بارداری یا پیش از آن استفاده شده نیز ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. این موضوع در مورد همۀ داروها شامل نسخه دار و بدون نسخه و حتی داروهای ضددرد مانند ایبوپروفن و آسپرین صدق می کند.
 • سموم محیطی: فاکتورهای محیطی که ممکن است خطر سقط جنین را در شما افزایش دهند شامل سرب، آرسنیک، برخی مواد شیمیایی صنعتی مانند فرمالدهید، بنزن، اتیلن اکساید و حجم بالای پرتوها یا گازهای بیهوشی است.
 • عواملی در رابطه با پدر: اطلاعات اندکی در مورد تأثیر پدر در افزایش خطر سقط جنین وجود دارد. با افزایش سن پدر، احتمال سقط جنین بالا می رود. محققان در حال مطالعه روی این موضوع هستند که یک اسپرم تا چه حد می تواند در معرض آسیب قرار گیرد، اما هنوز توانایی بارور کردن تخمک را داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده است پدرانی که در تماس بیشتر با جیوه، سرب و برخی مواد شیمیایی صنعتی و حشره کش ها قرار دارند در خطر بیشتری برای سقط جنین قرار می گیرند.
 • چاقی و وزن زیاد: برخی مطالعات وجود رابطه ای بین چاقی و سقط جنین را نشان داده است.
 • آزمایش های غربالگری تشخیصی تهاجمی: برخی از آزمایش های تشخیصی در دوران بارداری مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی یا آمنیوسنتز که برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین به کار می رود، ممکن است احتمال سقط جنین را اندکی افزایش دهد.در ضمن، اگر طی سه ماه پس از تولد نوزاد خود مجدداً باردار شوید، خطر سقط جنین افزایش خواهد یافت.

انواع سقط جنین

سقط جنین ها به دو دسته ی عمده تقسیم می شوند:

 • سقط خود به خودی؛
 • سقط القایی (عمدی).

سقط خود به خودی

به سقط جنینی که بدون عمد و ناخواسته اتفاق بیافتد سقط خود به خودی می گویند. سقط خود به خودی، خود شامل انواع مختلفی است که عبارتند از:

 • سقط جنین کامل: در این سقط، جنین و دیگر محصولات حاملگی همراه با خونریزی به طور کامل از رحم خارج شده و درد به سرعت فروکش می کند.
 • سقط جنین ناقص: در این سقط جنین، درد، خونریزی و باز شدن دهانه رحم اتفاق میافتد ولی بخشی از محصولات بارداری در رحم باقی می ماند.
 • سقط جنین اجتناب ناپذیر: در این نوع سقط، فرد تمامی علائم بارز سقط جنین یعنی پارگی کیسه آب، انقباضات شکمی، خونریزی در بارداری و باز شدن دهانه رحم را دارد که در این صورت سقط، اجتناب ناپذیر می باشد.
 • تهدید به سقط جنین: در تهدید به سقط جنین، خونریزی در بارداری، لکه بینی و کمی درد وجود دارد اما دهانه رحم هنوز باز نشده است. در این موارد احتمال ادامه یافتن بارداری وجود دارد.
 • سقط مکرر: سقط مکرر یکی دیگر از انواع سقط جنین خود به خودی می باشد. در صورتی که سقط جنین بیش از 2 بار در بارداری های پشت سر هم اتفاق بیافتد، سقط مکرر نامیده می شود. عوامل مختلفی ممکن است باعث سقط مکرر گردند اما در 50 درصد موارد سقط مکرر، هیچ عامل شناخته شده ای را نمی توان یافت.
 • سقط فراموش شده: در سقط فراموش شده، جنین مرده است اما علائم سقط جنین مانند خونریزی و دل درد وجود ندارد. به سقط فراموش شده گاهی سقط ساکت یا بی صدا نیز می گویند.

سقط القایی (عمدی)

پایان دادن به بارداری با خواست فرد، توسط دارو و یا عمل جراحی مانند کورتاژ، سقط القایی نام دارد. سقط القایی خود شامل دو نوع می باشد:

 • سقط جنین درمانی؛ گاهی با توجه به تشخیص پزشک و بنا به دلایلی مانند تهدید جان مادر یا صدمه جدی به سلامت او در صورت ادامه ی حاملگی، حاملگی ناشی از تجاوزات جنسی یا رابطه نامشروع و یا احتمال تولد نوزادی با نقایص فیزیکی شدید یا عقب ماندگی ذهنی، حفظ بارداری برای جنین و یا مادر پر خطر می باشد که در این صورت پزشک دستور ختم بارداری را می دهد.
 • سقط جنین الکتیو یا غیرقانونی؛ قطع حاملگی بنا به تقاضا و اراده مادر قبل از اینکه جنین قدرت زنده ماندن در محیط بیرون از رحم را داشته باشد، امری غیرقانونی به حساب می آید. سقطی که در 2 ماه اول بارداری انجام شود، عواقب بسیار کمی دارد و توانایی باروری فرد را تغییر نمی دهد، اما احتمال عفونت لگنی کمی بالا می رود. اگر از روش جراحی برای این نوع سقط استفاده شود، احتمال حاملگی خارج رحمی در بارداری بعدی، سقط خود به خودی در سه ماهه دوم بارداری و کاهش وزن هنگام تولد نوزاد افزایش می یابد.

آیا سقط جنین مشکلی شایع است؟

هیچ بانوی بارداری دوست ندارد راجع به سقط جنین فکر کند اما متأسفانه این مشکل بسیار رایج است. بنابراین دانستن نکاتی درباره ی آن تا حدودی ضروری است. به گزارش ACOG (یک کالج آمریکایی)، ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری ها به سقط جنین ختم می شوند. متخصصان معتقدند بیشتر سقط ها در میان زنانی رخ می دهد که از بارداری خود مطلع نشده اند. براساس برآوردها، ۳۰ تا ۴۰ درصد از باروری ها با مشکل روبه رو می شود و نهایتا زایمانی شکل نمی گیرد. هلن لَندی، استاد ارشد کالج ACOG می گوید: «بیشتر خانم ها قبل از اینکه خود متوجه بشوند یا پزشک به آنها اطلاع بدهد، جنین خود را سقط می کنند.»

فهمیدن اینکه جنین خود را سقط کرده اید، چالش برانگیز است. زیرا بسیاری از علائم سقط جنین مانند دردهای شکمی و لکه بینی در حالت عادی هم رخ می دهد. اما خبر خوب این است که بیشتر زنانی که سقط را تجربه کرده اند، بعدا می توانند بدون هیچ مشکلی باردار بشوند. پس اگر علائم سقط جنین را در خود دیدید، وحشت نکنید. هر مشکلی چاره ای دارد. باید یاد بگیرید که علائم سقط جنین چیست و چگونه باید وضعیت را مدیریت کنید.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *