دسته‌بندی نشده

سردرد ضربان دار : دلیل – درمان – زمان مراجعه به پزشک

سردردهای ضربان دار مانند سردردهای میگرنی یا خماری می توانند دلایل مختلفی داشته باشند و در نواحی مختلف سر ایجاد شوند. همچنین ممکن است در کنار سردرد علائم دیگری مانند تهوع و استفراغ ظاهر شود. سردرد ضربان دار می تواند باعث درد در نواحی مختلف سر شود، مانند:

معابد
بالای سر
پشت چشم
پایه جمجمه
دو طرف پیشانی
یک طرف پیشانی

محل درد ممکن است به پزشک در تشخیص علت سردرد کمک کند.

علل سردرد ضربان دار

شایع ترین علل سردرد ضربان دار چیست؟

بنیاد ملی سردرد چندین دلیل احتمالی را برای سردرد ضربان دار فهرست می کند، از جمله:

خماری

اگر فردی الکل بنوشد، ممکن است با از بین رفتن اثر الکل دچار سردرد ضربان دار شود. سردردهای خماری معمولاً باعث ایجاد ضربان در دو طرف سر می شوند. نوشیدنی های الکلی به دلایل مختلفی می توانند باعث سردرد شوند. الکل با گشاد کردن رنگ های خونی سر، باعث کم آبی بدن، التهاب و در نهایت سردرد می شود. برخی از نوشیدنی های الکلی حاوی مواد دیگری مانند سولفیت هستند که در برخی افراد می تواند باعث سردرد شود.

بر اساس موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم (NIAAA) علائم خماری بسته به فرد متفاوت است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

تشنگی
خستگی
دردهای عضلانی
حالت تهوع یا استفراغ

این علائم می تواند ۲۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد. اما نوشیدن مایعات می تواند در بهبود علائم موثر باشد. فرد مبتلا به خماری ممکن است بتواند خوردن چیزی که حاوی فروکتوز است مانند عسل علائم خود را تسکین دهد.

 سردرد ضربان دار

میگرن

میگرن باعث سردردهای متوسط تا شدید می شود که معمولاً یک طرف سر را درگیر می کند. دو نوع سردرد میگرنی گسترده وجود دارد، که عبارتند از:

سردردهای میگرنی همراه با اورا. اورا مجموعه ای از احساساتی است که فرد کمی قبل از شروع درد تجربه می کند. هاله میگرنی می تواند شامل تغییرات بینایی یا بی حسی در بازوها یا پاها باشد.
سردردهای میگرنی بدون اورا. این نوع سردرد میگرنی شامل درد است اما اورا ندارد. علائم همراه می تواند شامل تهوع، استفراغ، حساسیت به نور یا صدا و سردی دست ها باشد.
برخی افراد متوجه می شوند که غذا یا بوهای خاص ممکن است باعث سردردهای میگرنی شود. زنان نیز در نقاط خاصی از چرخه قاعدگی خود بیشتر در معرض سردردهای میگرنی قرار دارند.
برخی از افراد سردردهای میگرنی مزمن را تجربه می کنند، به این معنی که آنها بیش از ۱۵ روز در هر ماه دچار سردرد می شوند. افراد دیگر سردردهای میگرنی اپیزودیک دارند، به این معنی که این سردردها کمتر رخ می دهند.

سردرد سینوسی

سینوزیت یا آلرژی که باعث تورم یا انسداد سینوس ها می شود می تواند باعث درد در جلوی سر یا اطراف بینی شود. سینوس ها فضاهای خالی اطراف بینی و ابروها هستند. با این حال، طبق آکادمی آمریکایی آلرژی آسم و ایمونولوژی (AAAAI) سردردهای سینوسی نسبتا نادر هستند. اغلب سردردهای میگرنی باعث ایجاد درد در جلوی صورت می شوند.
درد سینوسی می تواند شبیه سردرد میگرنی باشد و پزشکان ممکن است یک حالت را با دیگری اشتباه بگیرند. AAAAI بیان می کند که اگر فردی معیارهای زیر را داشته باشد، ممکن است سردرد سینوسی را تجربه کند:

علت سردرد ضربان دار

شواهد بالینی یا آزمایشگاهی، مانند آندوسکوپی بینی
سردرد در جلوی سر و درد در یک یا چند ناحیه از صورت، گوش ها یا دندان ها
سردرد یا درد صورت یا هر دو که در عرض ۷ روز پس از درمان موفقیت آمیز سینوزیت از بین می روند.

ترک کافئین

به گفته بنیاد ملی سردرد، اگر فردی که به طور معمول کافئین مصرف می کند، به طور ناگهانی مصرف آن را متوقف کند، ممکن است علائم ترک کافئین را تجربه کند. علائم ترک کافئین، عبارتند از:

افسردگی
دردهای عضلانی
مشکل در تمرکز
سردرد ضربان دار
حالت تهوع یا استفراغ
تحریک پذیری یا اضطراب
احساس خواب آلودگی یا خواب آلودگی

برای جلوگیری از علائم ترک کافئین، فرد می تواند به جای قطع ناگهانی مصرف کافئین، به تدریج میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهد.

نورالژی پس سری

انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا (AANS) بیان می کند که نورالژی پس سری باعث درد مداوم، سوزش یا سردرد ضربان دار می شود که به طور معمول از پایه جمجمه شروع و روی پوست سر در یک یا هر دو طرف سر پخش می شود.
درد نورالژی اکسیپیتال اگرچه شباهت هایی به سردرد میگرنی دارد اما نتیجه گرفتگی عصب یا گرفتگی عضله در گردن است. گاهی اوقات، یک آسیب یا بیماری زمینه ای منجر به نورالژی پس سری می شود.

بیماری هایی که ممکن است باعث نورالژی اکسیپیتال شوند، عبارتند از:

نقرس
بیماری دیسک گردن
آرتریت در ستون فقرات فوقانی
تومورهایی که روی اعصاب تاثیر می گذارند.

انواع سردرد

سردردهای خوشه ای

سردرد خوشه ای نوع نادر و شدیدی از سردرد ضربان دار است که باعث درد طاقت فرسا در یک طرف سر، نزدیک چشم می شود. فردی که دچار سردرد خوشه‌ای است ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کند:

صورت برافروخته
بینی مسدود شده
آبریزش در یک چشم

حملات می توانند روزانه برای هفته ها یا ماه ها رخ دهند و سپس برای مدت طولانی ناپدید می شوند.

سردردهای رعد و برق

سردردهای رعد و برق باعث درد ناگهانی و شدید در سر می شود. تهوع، استفراغ، ضعف، گیجی، تشنج، یا مشکلات گفتاری ممکن است همراه با سردرد رعد و برق رخ دهد. این نوع سردرد می تواند نشانه سکته مغزی یا آنوریسم باشد. اگر فردی به طور ناگهانی دچار این علائم شد، لازم است فورا به پزشک مراجعه کند.

چگونه می توان نوع سردرد را تشخیص داد؟

برای تشخیص نوع سردرد، پزشک به تاریخچه پزشکی فرد نگاه می کند و در مورد علائم او سوال می پرسد. پزشک ممکن است بپرسد که آیا اخیرا ضربه ای به سرتان خورده است یا خیر. پزشک همچنین احتمال دارد یک معاینه فیزیکی را برای بررسی علائم آسیب استخوان یا عصب انجام دهد. در برخی موارد ممکن است دستور MRI یا سی تی اسکن نیز داده شود.

بهترین درمان برای سردرد ضربان دار بستگی به علت درد دارد. سردردهای ناشی از ترک الکل یا کافئین به خودی خود بهبود می یابند. بر اساس گفته محققان هیچ راه اثبات شده ای برای تسریع بهبودی از خماری وجود ندارد. درد سینوسی ناشی از آلرژی ممکن است با استفاده از آنتی هیستامین ها، اسپری های بینی و اجتناب از محرک های آلرژی مانند گرد و غبار بهبود یابد. اگر عفونت باکتریایی باعث درد سینوسی شود، احتمال دارد فرد نیاز به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک داشته باشد.

تشخیص سردرد ضربان دار

برای سردردهای میگرنی، درمان می تواند پیچیده تر باشد. فردی که به طور منظم سردردهای میگرنی را تجربه می کند، ممکن است از تلاش برای شناسایی محرک ها سود ببرد. آنها می توانند این کار را با داشتن یک دفتر خاطرات انجام دهند. با این حال، در برخی موارد، هیچ محرک واضحی وجود ندارد.
طبق گفته بنیاد ملی سردرد، پزشک احتمال دارد داروهایی را تجویز کند که از بروز سردردهای میگرنی جلوگیری می کند، مانند:

  • مسدودکننده های بتا
  • داروهایی که فرد در طول حمله مصرف می کند، مانند آگونیست های 5-HT

سردردهای خوشه ای ممکن است با اکسیژن درمانی بهبود یابد. پزشک می‌تواند اکسیژن را در بیمارستان یا در خانه با نسخه تهیه کند. از طرف دیگر، فرد احتمال دارد از داروهایی مانند سوماتریپتان یا ارگوتامین بهره مند شود.

AANS طیف وسیعی از درمان‌ها را پیشنهاد می‌کند، مانند:

فیزیوتراپی
داروهای ضد التهاب
بوتاکس برای کاهش التهاب اعصاب
تزریقاتی که درد عصبی را مسدود می کند

درمان سردرد

در برخی موارد، فرد مبتلا به نورالژی اکسیپیتال امکان دارد نیاز به جراحی داشته باشد.

درمان های خانگی برای سردرد ضربان دار

برای مدیریت سردرد ضربان دار در خانه، فرد می تواند موارد زیر را امتحان کند، مواردی از جمله:

خواب منظم
هیدراته ماندن
دراز کشیدن در یک اتاق تاریک
مصرف داروهای مسکن بدون نسخه
استفاده از کمپرس گرم یا خنک در جایی که درد رخ می دهد.
تغییرات سبک زندگی، مانند پرهیز از الکل یا کافئین که ممکن است در صورت ایجاد سردرد مفید باشد.

حتماً بخوانید:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

افرادی که به طور مرتب سردرد ضربان دار دارند باید به پزشک مراجعه کنند. آنها می توانند با شناسایی علت سردرد های شما را بهبود بخشند. بنیاد ملی سردرد توصیه می کند افرادی که به طور مرتب سردرد دارند و علائم زیر را همراه با سردرد خود تجربه می کنند باید فورا به پزشک مراجعه کنند. علائمی از جمله:

درمان انواع سردرد و میگرن

عدم توانایی در دیدن
از دست دادن هوشیاری
استفراغ غیر قابل کنترل
علائمی را تجربه می کنید که برای سردرد میگرنی طبیعی نیستند.
دردی که بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد و کمتر از ۴ ساعت بدون درد باشد.

اگر فردی دچار سردرد شدید و ناگهانی همراه با علائم دیگر مانند حالت تهوع، استفراغ، تشنج، اختلال در گفتار، گیجی یا ضعف عضلانی شود، باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا