دسته‌بندی نشده

زمان مصرف ، کاربرد و مزیت های هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

معجزه هیومیک اسید چیست؟ فواید اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

همه ما در قرن بیست و یکم با فناوری های باورنکردنی و منحصر به فرد زندگی می کنیم. فناوری هایی که زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و کاربردهای سودمند و مفید مواد ناشناخته را نیز به ما نمایان کرده است. اسیدهای هیومیک یکی از موادی که پیشرفت علم و فناوری پای آن را به دنیای کشاورزی باز کرده است و این صنعت حیاتی را متحول کرده است.

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

 • هیومیک اسید چیست؟
 • دلیل استفاده هیومیک اسید در کشاورزی
 • مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی
 • فواید هیومیک اسید در گیاهان آپارتمانی
 • چه زمانی از هیومیک اسید در باغبانی باید استفاده کرد؟
 • نکات کلیدی استفاده از هیومیک اسید برای کاکتوس ها

دانشمندان سالهاست که طی قرون اخیر در تلاش جهت یافتن فرمول های جایگزین و افزودن عنصر نیتروژن به کودها بودند از این طریق بود که هیومیک اسید از پس ماند بقایای جانوران و گیاهان دیگر کشف کنند. کاربردهای دیگر اسید هیومیک در گذشته ، تحریک سیستم ایمنی و درمان آنفولانزای مرغی ، آنفولانزای خوکی و سایر عفونت های ویروسی بوده است .

در این مقاله شما را با پدیده شگفت انگیز اسید هیومیک ماده ای با ارزش از دوران ماقبل تاریخ و یکی از تکنیک های کشاورزی به عنوان تقویت کننده خاک، مکمل کودهای طبیعی برای گیاهان آپارتمانی، افزایش کارایی خاک و بازدهی کشت و زرع در محصولات کشاورزی آشنا می کنیم. همچنین به تفکیک، به سوال‌هایی که ذهن تان را درگیر کرده از قبیل هیومیک اسید چیست؟ مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی، زمان مصرف هیومیک اسید، اسید هیومیک برای کاکتوس و هیومیک اسید چه کاربردی دارد و… پاسخ می دهیم.

فواید اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

هیومیک اسید چیست؟

اسید هیومیک مولکول های پیچیده ای از بقایای تجزیه‌شده مواد ارگانیک (آلی) هستند که به طور طبیعی در خاک، ذغال سنگ نارس، اقیانوس ها، آب های شیرین و رسوبات پیش از تاریخ وجود دارند. یکی از منابع اسیدهای هیومیک لایه های رسوبی هستند که به آنها لئوناردیت گفته می شود. این لایه‌ها در ابتدا در اعماق پوسته زمین قرار داشتند، اما طی سال‌ها به اسیدهای هیومیک با غلظت بالا تبدیل شدند. به طور کلی هیومیک اسید ترکیبی از اسیدهایی که به طور طبیعی در چرخه حیات در خاک، اقیانوس و رودها وجود دارند.

گیاهان و حیوانات، قارچ ها و حشرات از بقایای آنها در خاک تغذیه می کنند. این بقایا بعد از خورده شدن در اثر تابش خورشید و رطوبت طی مدت زمان طولانی تغییر شکل داده و به ماده ای مقاوم به نام «هیوموس یا گیاخاک»، تبدیل می شود. هیوموس اجزای با ارزشی چون هیومیک اسید، اسید فولویک و هیومین است که برای خاک حکم طلا دارد و به بهبود سلامت خاک کمک می کند.

دلیل استفاده هیومیک اسید در کشاورزی

هیومیک اسید (FA) به دلیل دارا بودن ترکیبات آلی مواد طبیعی و زیستی برای باغبانی بسیار محبوب است. از مزایای هیومیک اسید افزایش جذب مواد مغذی گیاه، رشد ریشه و بهبود ساختار خاک همچنین به عنوان نرم کننده خاک استفاده می شود.

دلیل اصلی استفاده باغبانان از هیومیک اسید کمک افزایش میکروارگانیسم ، جذب مواد مغذی و تغییر PH خاک است که باعث می شود گیاه مواد مغذی بیشتری جذب کند. همچنین به کاهش میزان نمک موجود در خاک و اثرات نامطلوب آن بر روی کودها و علف کش ها کمک می کند.

هر گیاهی برای رشد نیاز به کربن و اکسیژن (به ترتیب حدود ۵۰٪ و ۴۰٪)، هیدروژن (حدود ۵%)، نیتروژن (حدود ۳%) و فسفر و گوگرد (هر دو کمتر از ۱%) نیاز دارد که همه اینها در هیومیک اسید وجود دارد.

مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

هیومیک اسید با جذب مواد مغذی، افزایش جوانه زنی بذر، افزایش فعالیت میکروبی مفید در خاک ، هوادهی خاک، کاهش PH خاک و حفظ مدت زمان طولانی رطوبت و مواد مغذی در ریشه گیاه به سلامت و رشد گیاهان آپارتمانی کمک می‌کند. مزایای هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی و رشد آنها :

فواید بیولوژیکی هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

استفاده از هیومیک اسید در گیاهان باعث رشد و تکثیر سلول ها، افزایش آنزیم ها و از بین بردن آفت و بیماری های گیاهان می شود همچنین با ضخیم کردن دیواره سلولی گیاهان منجر به میوه دهی بزرگتر و ریشه های سالم در انها می شود.

فواید شیمیایی هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

از نظر شیمیایی، هیومیک اسید خواص خاک را تغییر و خاصیت قلیایی و اسیدی را خنثی کرده و سطح pH آن را متعادل می کند. علاوه براین، به گیاهان کمک می کند تا آب بیشتری را برای مدت زمان طولانی حفظ کنند. یکی دیگر از مزایای شیمیایی مهم اسید هیومیک اینکه سموم و ترکیبات مضر موجود در خاک را کاهش داده و به گیاه کمک می کند نیتروژن بیشتری جذب که برای سلامت گیاه ضروری است.

فواید فیزیکی هیومیک اسید برای گل و گیاه

یکی دیگر از مزایای فیزیکی استفاده از هیومیک اسید وجود ساختار بهتر خاک، حفظ آب بیشتر و ریشه سالم تر گیاهان است.حتی رنگ فیزیکی خاک نیز در استفاده از هیومیک اسید تغییر می کند، اما مهمترین فایده فیزیکی اسیدهیومیک دسترسی آسان تر ریشه های گیاهان به آب و هوا برای رشد بهتر است.

معجزه هیومیک اسید

فواید هیومیک اسید در گیاهان آپارتمانی

 • بهبود ساختار خاک
 • افزایش فعالیت میکروبی مفید گیاهان
 • رشد بهتر
 • افزایش جذب مواد مغذی
 • تحریک رشد ریشه گیاهان و سلامت آنها
 • تقویت مقاومت گیاه به بیماری
 • مصرف کمتر آب گیاه

گیاهانی که در خاک هایی با غلظت هیومیک اسید رشد می کنند رشد قوی تری دارند، به همین دلیل برای همه گیاهان از محصولات صنعتی گرفته تا گیاهان آپارتمانی مفید است. خاک حاوی هیومیک اسید با ایجاد کاهش pH، کاهش چگالی ، بهبود ظرفیت تبادل کاتیونی، افزایش حفظ رطوبت خاک و کاهش آفات (مانند عوامل بیماری زا و حشرات) برای تقویت، رشد سالم و گلدهی گیاهان آپارتمانی است و باعث شادابی گیاه مفید است.

اسید هیومیک از آن جهت برای تمامی گیاهان آپارتمانی، کاکتوس ها و ساکولنت ها مفید است که منجر به افزایش و نگهداری آب در خاک، افزایش رشد و متابولیسم ریشه گیاه و همچنین افزایش جوانه زنی بذر در آنها می شود.

هیومیک اسید چه کاربردی دارد؟

برخی از کاربردهای رایج اسید هیومیک که باعث شده طرفداران زیادی به خودش جذب کنه :

به راحتی و بدون درسر میشه ازش استفاده کرد

هیومیک اسید را می توان به عنوان اصلاح و تقویت کننده خاک هنگام کاشت یا پیوند گیاهان استفاده کرد. حتی شما میتوانید آن را با کودهای مختلف ترکیب کنید و به راحتی به گیاهان بدهید و اینکه در زمان آبیاری با آب ترکیب کنید و به گیاهان خود بدهید.

مقرون به صرفه

یکی از ویژگی های عالی هیومیک اسید این هست که بسیار مقرونه به صرفه است چرا؟ چون شما میتویند مقدار بسیار کم هیومیک اسید برای فضای باغ خود استفاده کنید، اصولا یک قاشق چای خوری در یک و نیم لیتر آب حل میشود.

کاهش هزینه ها

هیومیک اسید هزینه کمتری نسبت به کمپوست کود دارد همچنین کمبود مواد معدنی کمپوست ها را جبران می کند. در کل،هیومیک اسید هزینه کمتری نسبت به خرید کمپوست آماده دارد. از نظر اقتصادی، هیومیک اسید فوق العاده مفید است. زیرا به افزایش عملکرد گیاه تا ۷۰٪ کمک می کند و کاهش ۳ درصدی خرید کودهای گران قیمت منجر می شود.

عدم وجود کربن

اغلب کمپوست ها منبع آلودگی کربنی هستند که هنگام تجزیه،گاز CO2 در هوا آزاد می کنند. به همین دلیل هیومیک اسید بسیار بهتر از کمپوست است.در طول تاریخ، کشاورزان از هیومیک اسید برای تولید گیاهان سالم تر و بهتر استفاده می کردند و امروزه بیش از بیش ضروری شده است.

هیومیک اسید و جلوگیری از آلودگی خاک

هیومیک اسید مواد مغذی مانند آلومینیوم، مس، آهن، منگنز و روی را در خاک نگه می‌دارد و باعث جلوگیری از آلودگی خاک می شود.

افزایش طول عمر گیاه از ویژگی های هیومیک اسید

یکی از مهم ترین فواید فیزیکی هیومیک اسید جذب نشدن آن توسط گیاهان است بنابراین، مدت طولانی تری در گیاه باقی می ماند و ساختار خاک را در طولانی مدت افزایش می دهد.

برخی دیگر از کاربردهای هیومیک اسید:

افزایش جذب مواد مغذی
ظرفیت نگهداری آب را در خاک
بهبود ساختار کلی خاک
افزایش فعالیت میکروبی
تنظیم مقدار pH خاک
ازبین بردن سموم خاک
بهبود سلامت گیاه
رشد ریشه و جوانه زنی
بهبود ساختار خاک
ریشه‌زایی بهتر گیاه
نگهداری بیشتر آب در خاک
به رشد سریع باکتری‌های مفید در خاک
افزایش مقاومت به شوری گیاه
افزایش مقاومت به کم‌آبی گیاه
افزایش مقاومت گیاه به سرما
کاهش سمیّت کودها و عناصر اضافی موجود در خاک
دوام اثر زیاد آن تا چند سال
افزایش مقاومت گیاه در مقابل انواع بیماری‌ها و کاهش نیاز به مصرف سموم
افزایش سرعت جوانه‌زنی بذر
اصلاح خاک‌های قلیایی
سازگار با طبیعت و محیط زیست
کمک به حفظ توازن خاک

کاربرد هیومیک اسید

چه زمانی از هیومیک اسید در باغبانی باید استفاده کرد؟

در این بخش مخواهیم در خصوص زمان مصرف هیومیک اسید در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی صحت کنیم، بهترین زمان استفاده از هیومیک اسید در باغبانی، گیاهان گلدانی یا اصلاح خاک هنگام پیوند نهال است. بهار و پاییز بهترین زمان سال برای اضافه کردن هیومیک اسید به خاک و گلدان است. همچنین بهترین زمان در روز برای استفاده از هیومیک اسید، صبح زود یا عصر است که کمترین میزان تابش آفتاب مستقیم به گیاه است.
هیومیک اسید یکی از بهترین و ارزان ترین تقویت کننده های خاک در بازار است، که به بهبود کیفیت خاک و سلامت گیاهان کمک می کند. بهتر است از هیومیک اسید در فصل بهار، ابتدای فصل رشد گیاهان استفاده کنید. اگر در محیطی زندگی می کنید که آب و هوای سردی دارد زمان اضافه کردن آن به گیاه را به فصل پاییز موکول کنید.

زمان ایده آل برای استفاده از هیومیک اسید درست پس از پخش کود و از بین بردن علف های هرز از چمن می باشد بهتر این کار را در اوایل صبح قبل از ساعت ۹ صبح یا در شب انجام دهید . به طور کلی،برای بهترین نتیجه، یک یا دو بار در سال هیومیک اسید را به گیاه اسپری کنید. هنگام استفاده هیومیک اسید، دستورالعمل های روی برچسب را بخوانید و طبق آن عمل کنید. دو قاشق غذاخوری هیومیک اسید را با یک لیتر آب ترکیب کنید. سپس روی چمن یا گیاه اسپری کنید محلول را دو تا شش سانت بالاتر از سطح خاک اسپری کنید.

نکات کلیدی استفاده از هیومیک اسید برای کاکتوس ها

کاکتوس ها گیاهان بیابانی هستند که در شرایط خشک و نیمه خشک زنده می مانند. این ویژگی باعث شده کاکتوس ها از مواد مغذی کمیتر بهره ببرند و این تصور غلط رواج پیدا کند که کاکتوس ها هنگام رشد در خانه نیازی به کود ندارند. اما همان طور که کاکتوس در مناطقی با مواد مغذی و آب محدود رشد می‌کند، به کود کمی نیز برای شد و پایداری نیاز دارد . همانطور که می دانید،کاکتوس برای نیازهای غذایی خود به ترکیبات آلی نیاز دارد هیومیک اسید با تجزیه مواد معدنی به ترکیبات آلی ساده ،مواد مغذی مورد نیاز کاکتوس را در اختیارش قرار می دهد.علاوه بر این، هیومیک اسید از جذب سموم توسط کاکتوس جلوگیری می کند و این مورد با توجه به اینکه کاکتوس ها عمر طولانی تری دارند مفید است.

حتماً بخوانید:

کمپوست چیست و چگونه تهیه می شود؟

کمپوست چیست و چگونه تهیه می شود؟

کود کمپوست و مزایای آن کمپوست کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک (مواد زائدی که ازگیاهان و حیوانات برجای می‌مانند) به دست می‌آید که تحت شرایط خاص و…

کاکتوس به کودی حاوی میکروب های مفید خاک مانند میکوریزا و پروبیوتیک ها و کودی با نیتروژن بیشتر، نیاز دارد. نیتروژن باعث رنگ های روشن تر در کاکتوس و افزایش طول عمر گیاه می شود.از سوی دیگر، پتاسیم برای گلدهی ، شکوفایی بهتر و در نهایت تولید میوه و فسفر نیز برای افزایش طول عمر کاکتوس نیاز است که همه این مواد مغذی در اسید هیومیک وجود دارد در نتیجه برای کاکتوس امری ضروری است.

قانون کلی کوددهی همه گیاهان در ابتدای فصل رشدشان است. در مورد کاکتوس ها هم همینطور می باشد، از آنجا که اکثر کاکتوس ها تابستانه هستند، می توان اسید هیومیک را در اواخر بهار یا اوایل تابستان به آنها اضافه کرد. برای کاکتوس هایی که در زمستان رشد می کنند، زمان ایده آل کوددهی پاییز است.تعداد دفعاتی که اغلب کاکتوس ها به کود نیاز دارند، یک بار در سال می باشد. توجه کنید کوددهی بیش از حد باعث مرگ گیاه می شود.

منبع : گل من و تو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا