اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
روش های ارتقای سیستم تعلیق خودرو_60b5297b6b57d.jpeg
روش های ارتقای سیستم تعلیق خودرو_60b5297b6b57d.jpeg

روش های ارتقای سیستم تعلیق خودرو

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، معمولا کارشناسان در بخش بررسی مشخصات فنی خودروها، یکی از اصلی ترین مواردی که مورد نقد و بررسی قرار می دهند سیستم تعلیق خودرو است. بعضا می بینیم که ضعف یا قوت سیستم تعلیق خودروها، دلیلی مهم برای نخریدن یا خریدن آن ها است.معمولا کارشناسان در بخش بررسی مشخصات فنی خودروها، یکی از اصلی ترین مواردی که مورد نقد و بررسی قرار می دهند سیستم تعلیق خودرو است. بعضا می بینیم که ضعف یا قوت سیستم تعلیق خودروها، دلیلی مهم برای نخریدن یا خریدن آن ها است.

اگر بخواهید خودروی خود را به یک پیست ببرید، یا سری به جاده های خاکی اطرافتان بزنید و یا اینکه احساس کنید که خودرو در سرعت های بالا به زمین چسبیده است، این سیستم تعلیق خودروی شماست که با پایداری، راحتی و کنترلی که ایجاد می کند، شما را برای چنین شرایطی آماده می کند. این سیستم همچنین امکان پیچیدن در سرعت های مختلف، شتاب مناسب و سرعت ترمز مناسب برای جلوگیری از برخورد را فراهم می کند.
بر این اساس، سیستم تعلیق در یک خودرو دارای اهمیت ویژه ای است.

ارتقای سیستم تعلیق خودرو

به عنوان مثال، یک فورد کراون ویکتوریا دارای مقدار متنابهی از لغزش بدنه در پیچ ها است که این موضوع به دلیل تنظیمات تعلیق نرم برای راحت ترین سواری ممکن است. در کراون ویکتوریا، یک میله تعادل جلوی ۲۵ میلی متری و همین طور، یک میله تعادل ۲۱ میلی متری در عقب به کار برده شده است. این میله ها، بسته به ضخامتی که دارند، مقدار معیّنی از انعطاف پذیری را در پیچ ها و بر روی ناهمواری های سطح جاده فراهم می کنند. در همین حال، میله های تعادل کراون ویکتوریا را می توان با نمونه های ۲۹/۵ میلی متری در جلو و ۲۵/۵ میلی متری در عقب تعویض کرد. با انجام این کار، پایداری بیشتر در پیچ ها و ناهمواری ها تجربه خواهید کرد و بیشترین اثر را در ارتقای سیستم تعلیق کراون ویکتوریا خواهد داشت.
پلیس ها می توانند با این سیستم تعلیق، همیشه مانورهای خوبی در خیابان ها داشته باشند.

روش های مختلفی برای ارتقای سیستم تعلیق یک خودرو وجود دارند. با این حال، ابتدا می بایست سبک رانندگی مورد نظر و کارهایی که می خواهید با خودرو انجام دهید را مشخص کنید تا بتوانید بر اساس آن برای بهترین تنظیمات سیستم تعلیق تصمیم بگیرید.

گشت زنی

حتی اگر یک راننده معمولی هستید که از خودرو برای کارهای روزانه اش استفاده می کند، باز هم راه هایی برای بهبود سیستم تعلیق در جهت ایمنی و اولویت های شخصی وجود دارند. چیزی در ابتدا اهمیت دارد، نوع وسیله نقلیه مورد استفاده شماست؛ اگر یک نیسان ۳۵۰Z مدل ۲۰۰۶ را می رانید، شاید اصلاً نیازی به دستکاری چیزی برای رانندگی ها و گشت زنی های ساده ندارید.

در همین حال، اگر شانس این را دارید که یک تاندربرد مدل ۹۱ میلادی را داشته باشید، شاید باید به فکر اندکی صلبیت بیشتر در سیستم تعلیق خود باشید. بهترین قسمت هایی که می توانید بدون صرفه هزینه زیاد، آنها را تعویض کنید، میله های تعادل و فنر لول ها هستند. ضخامت بیشتر یک میله تعادل، کمک زیادی به بهبود صلبیت سیستم تعلیق می کند. این در حالی است که ارتقای یک فنر لول موجب می شود که حسّ پایداری و اعتماد به نفس بیشتری در خودرو ایجاد شود.

آفرود

نوشته های مشابه

هنوز هم می توانید لذت رانندگی خارج از جاده را در یک مزدا ۶۲۶ مدل ۱۹۹۴ تجربه کنید. تنها کاری که باید به این منظور انجام دهید، بهبود سیستم تعلیق این خودرو است. این کار البته هزینه زیادی برای شما خواهد داشت، ولی باید درنظر بگیرید که این هزینه به مراتب کمتر از خرید یک وسیله نقلیه جدیدتر است. همچنین شاید بهتر است که نگاهی به کیت های کویل اور (کمک فنرهای ضربه گیر) داشته باشید. این کیت ها می توانند جایگزین مواردی مانند شوک ها، استرات ها، فنرها، روکش ها و دیگر المان ها شوند و در همین حال، سختی سیستم تعلیق را افزایش دهند. درنتیجه، حالت پایداری بیشتری در مسیرهای ناپایدار مشاهده خواهد شد.

دریفت

اگر با نیروی g در هنگام دریفت آشنایی دارید، شاید از المان های سیستم تعلیق مؤثر در آن نیز اطلاع داشته باشید. با توجه به اینکه ورزش دریفتینگ، سال به سال گسترش بیشتری پیدا می کند، افراد بیشتری به این عرصه وارد می شوند. در حالی که بسیاری از اهمیت و اولویت تعویض تایرها در هنگام ورود به دریفت می گویند، شاید این موضوع چندان حقیقت نداشته باشد. چرا که با استفاده از تایرهای ساده جاده ای و تنها با تعویض کویل اورها، میله های تعادل و میله های استرات، می تواند به راحتی یک دریفت ۷۵ درجه را به مدت ۴ ثانیه در یک تویوتا کرولا GTS مدل ۸۶ زد. تنظیم سیستم تعلیق می تواند موجب حذف لغزش بدنه، افزایش صلبیت پیچشی و ایجاد پلتفرمی مناسب برای آموزش در دنیای خارق العاده دریفتینگ شود.

مواردی که معمولاً باید در یک پروژه خودروی دریفیت درنظر گرفت:

  • نوع سیستم دیفرانسیل، اعم از FWD، AWD یا RWD. با اینکه با تمام این دیفرانسیل ها می توان دریفت زد، ولی سیستم دیفرانسیل عقب، راحت ترین شرایط را برای یادگیری دریفت دارد.
  • قسمت هایی که باید اضافه و یا ارتقا داده شوند. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، کویل اورها، میله های تعادل و میله های استرات شروع مناسبی برای این منظور هستند. همچنین باید توجه زیادی به محفظه های ایمنی سرنشینان داشته باشید؛ چیزی که می تواند تأثیر زیادی در صلبیت داشته باشد. همین طور کیت های کمبر می توانند قابلیت سفارشی سازی بیشتری برای شما ایجاد کنند.

بنابراین، اهمیت سیستم تعلیق در یک خودرو به خوبی نمایان می شود. دفعه بعدی که سوار خودرویتان می شوید، به حس های مختلفی که خودرو در شرایطی مانند شتاب گیری، پیچیدن و گشت زنی ایجاد می کند، توجه داشته باشید. در نتیجه، می توانید برای تعویض و تغییر در سیستم تعلیق تصمیم بگیرید.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.