دسته‌بندی نشده

روش موثر جهت برگرداندن رنگ لباس سفید و رنگی

اگر به هر دلیلی تجربه‌ی ناخوشایند رنگ پس دادن لباس ها برایتان پیش آمد، نگران نباشید، ما راه‌حل‌های زیادی برای رفع این مشکل سراغ داریم. در ادامه به شما خواهیم گفت برای برگرداندن رنگ لباس های سفید و رنگی استفاده از چه روش‌هایی موثر است.

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

چند ترفند ساده برای برگرداندن رنگ لباس سفید

لباس‌های سفید همیشه برای رنگ گرفتن آماده و مشتاق‌اند! بنابراین یک غفلت کوچک می‌تواند لباس‌های سفیدتان را به لکه‌های رنگی کوچک و بزرگ آغشته کند! در این صورت ترفندهای زیر می‌توانند باعث تولد دوباره‌‌ی لباس سفیدتان شود!

این نکته را هم به یاد داشته باشید که برای رفع رنگ گرفتگی لباس، بهتر است پیش از خشک شدن آن اقدام کنید، زیرا فرایند خشک شدن احتمال ماندگار شدن رنگ روی لباس را بیشتر می‌کند.

بعد از رنگ گرفتن لباس‌ها اولین راه‌حلی که به ذهن همه‌مان می‌رسد، شستن چندباره‌ی آن است. البته اغلب اوقات هم راه موثری محسوب می‌شود. روند ساده‌ای هم دارد، فقط باید چند بار لباس را با آب گرم و مواد شوینده، شستشو دهید و آبکش کنید.

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

سرکه برای پاک کردن لکه های لباس

برای پاک کردن لکه‌های رنگی از روی لباس، یک یا دو فنجان سرکه‌ سفید را با مواد شوینده مخلوط کنید. لباس را در ظرف آب بخیسانید، مخلوط سرکه و شوینده را به آن اضافه کنید و بعد از ۲۴ ساعت شستشود دهید تا لکه‌ها کاملاً از روی لباس پاک شوند.

تاثیر لیموترش را به چشم ببینید

شاید ندانید اما لیموترش یکی از موثرترین مواد برای درخشان کردن لباس‌های سفید است. فقط کافی است یک ظرف پر از آب را روی شعله‌ی گاز بگذارید، لباس رنگ گرفته را به همراه چند برش لیمو درون ظرف بیندازید.

بعد از جوش آمدن آب، شعله را خاموش کنید و یکی دو ساعت بعد لباس‌ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. مطمئناً از نتیجه‌ی کار شگفت‌زده خواهید شد!

جوش شیرین، پودر رختشویی، نمک و دیگر هیچ

شستن لباس با جوش شیرین معمولاً روش موثری برای پاک کردن انواع لکه‌ها محسوب می‌‌شود. برای این کار اول از همه لباس رنگ‌گرفته را حسابی در آب بخسانید. سپس با نسبت‌های مساوی جوش شیرین، پودر رختشویی و نمک را کاملاً با هم مخلوط کنید و روی لباس بریزید. بعد از چند ساعت آبکش کنید تا لکه‌های رنگی شسته شوند.

ترفند طلایی برای پاک کردن لباس رنگ گرفته

از آب اکسیژنه کمک بگیرید

شما می‌توانید با نسبت ۱ به ۱، آب و محلول پراکسیدهیدروژن (آب اکسیژنه) را با هم مخلوط کنید و لباس سفید رنگ گرفته‌تان را در آن بیندازید خواهید دید لکه‌ها به آرامی پاک می‌شوند.

البته قبل از انجام این کار گوشه‌ی کوچکی از لباس را در محلول قرار دهید تا مطمئن شوید آسیبی به لباستان وارد نمی‌شود.

پاک کردن لباس رنگ گرفته

به سراغ سفیدکننده مناسب بروید

برای لکه‌های رنگی سرسخت می‌توانید لباس را به مدت ۲۰ دقیقه در محلول سفیدکننده قرار دهید. اگر بعد از این مدت لکه همچنان باقی مانده بود بهتر است یک شب تا صبح لباس را در آب و سفیدکننده به حال خود رها کنید.
البته حواستان باشد که حتماً از سفیدکننده‌ی برپایه‌ی اکسیژن استفاده کنید تا بافت لباس آسیب نبیند.

خوب است بدانید سه نوع سفیدکننده وجود دارد:

1. سفیدکننده‌ بر پایه‌ی کلر (Chlorine bleach) که حاوی هیپوکلریت سدیم است و معمولاً آن را با نام وایتکس یا آب ژاول می‌شناسیم. این همان محلولی است که به هیچ وجه نباید برای شستن لباس از آن استفاده کنید. چون کلر موجود در آن الیاف لباس را از بین می‌برد.
2. سفیدکننده بر پایه‌ی اکسیژن (Oxygen bleaching)، حاوی هیدروژن پراکسید و فاقد کلر است. به همین دلیل استفاده از آن هیچ آسیبی به لباس وارد نمی‌کند. شوینده‌های بر پایه‌ی اکسیژن با OXO یا Oxi یا Oxygen قابل تشخیص است.
3. پودر سفیدکننده (Bleaching powder) حاوی هیپوکلریت کلسیم است و کاربردی در شستشوی لباس ندارد.

باتوجه به این نکته پیش از استفاده از سفیدکننده حتماً روی برچسب آن را بادقت نگاه کنید.

تاثیر چای سبز و نمک را امتحان کنید

لباس سفیدی را که رنگ گرفته به‌مدت ۱۵ دقیقه با مواد شوینده و در آب سرد بشویید. سپس آن را در یک ظرف پر از آب داغ بگذارید، ۲ تا ۳ لیوان چای سبز دم کرده به آن اضافه کنید.

بعد از ربع ساعت، لباس را روی یک سطح پهن کنید و روی قسمت‌های رنگی، نمک بریزید. ۲۰ دقیقه بعد لباس را به روش‌های معمول شسشتو دهید یا توی لباسشویی بیندازید.

البته باید بدانید که شستن لباس با نمک در رفع لکه‌ها موثر است اما استفاده مکرر از این روش به‌مرور الیاف پارچه را از بین می‌برد.

تاثیر جوش شیرین و سفیدکننده برای رفع لکه‌ی رنگی روی لباس

اگر لکه‌ی رنگی روی لباس سفید سرسخت‌تر از روش‌های قبلی بود، وقت آن است که یک فنجان جوش شیرین را در دو لیتر آب حل کنید و لباس سفید رنگ گرفته را به مدت ۱۲ ساعت در آن بخیسانید. بعد از آن ۲۰ دقیقه در سفیدکننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن قرار دهید تا لباستان سفید و درخشان شود.

 برگرداندن رنگ لباس های رنگی

برای برگرداندن رنگ لباس های رنگی کدام روش بهتر است؟

از آنجا که لباس‌های رنگی نسبت به لباس‌های سفید حساس‌تر‌اند، از هر روشی نمی‌توانید برای از بین بردن رنگ پس دادن لباس ، استفاده کنید. بنابراین از بین روش‌هایی که در قسمت قبل معرفی کردیم، شما می‌توانید برای لباس‌های رنگی‌تان با خیال راحت از روش سرکه‌سفید، چای سبز و نمک و همین‌طور سفیدکننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن استفاده کنید.

فراموش نکنید که قبل از استفاده از سفیدکننده، تاثیر آن را بر گوشه‌ی کوچکی از لباستان امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ اصلی لباس تحت تاثیر محلول، از بین نمی‌رود.

خوب است بدانید که برای برطرف کردن لکه‌هایی که در اثر استفاده از سفیدکننده روی لباس ایجاد شده‌اند، روش جالبی وجود دارد. برای این کار می‌توانید از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید، به این شکل که پنبه‌ی آغشته به الکل را به اطراف لکه بکشید، خواهید دید که رنگ لباس کمی پخش می‌شود!

در ادامه درست مثل نقاشی کردن، پنبه را به سمت لکه بکشید تا قسمتی که با سفیدکننده سفید شده دوباره رنگی و با سایر قسمت‌های لباس یکدست شود. ناگفته نماند که الکل ایزوپروپیل را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.

روش‌هایی برای ثابت نگه داشتن رنگ شلوار لی

پیراهن و شلوار لی (جین) لباس‌های پرطرفداری هستند که با وجود بادوام بودن، معمولاً خیلی زود رنگشان می‌رود. اما شما با رعایت نکات ساده‌ای می‌توانید این اتفاق را مدت‌ها به تعویق بیندازید.

برای شستن لباس‌های لی بهتر است به‌جای پودر رختشویی از صابون یا مایع دستشویی استفاده کنید.
شستن لباس لی با به‌صورت دستی، به ماندگاری آن بیشتر کمک می‌کند اما اگر وقت ندارید و می‌خواهید از لباسشویی استفاده کنید، یادتان باشد که دمای آب از ۱۰۵ درجه‌ی سانتیگراد و دور چرخش از ۶۰۰ دور در دقیقه کمتر باشد.
یکی از روش‌های طبیعی‌ای که باعث تثبیت رنگ لباس‌های لی می‌شود، استفاده از محلول سرکه و نمک در اولین شستشو است. برای این کار یک لیوان سرکه را با کمی آب و دو قاشق غذاخوری نمک مخلوط کنید و لباس را در حدود یک ساعت در این محلول قرار دهید.

از آنجا که بالاتر از سیاهی رنگی نیست، لباس‌های مشکی معمولا رنگ نمی‌گیرند اما اگر جنس نامرغوب و یا رنگ ناپایدار داشته باشند تا دلتان بخواهد به لباس‌های دیگر رنگ می‌دهند! البته فقط مشکی نیست که زورش به بقیه رنگ‌ها می‌رسد، رنگ‌های مختلف با تونالیته‌ی قرمز و آبی هم چنین خاصیتی دارند!

اما شما می‌توانید با رعایت نکات مربوط به «قبل از شستشو» و همین‌طور با کمک روش‌های زیر به ثابت نگه داشتن رنگ لباس موقع شستشو کمک کنید.

لباسشویی را روی آب سرد و دور کند تنظیم کنید.
لباس‌های رنگی نو به‌خصوص لباس‌های مشکی را بار اول با دست بشویید تا بتوانید میزان رنگ‌دهی‌اش را بررسی کنید. (هنگام شستشو نیازی به چنگ زدن نیست.)
لباس‌ها را به مدت طولانی در آب داغ قرار ندهید.
مدت‌زمان شستشوی لباس‌ها را کوتاه کنید.
برای خشک کردن لباس‌های رنگی، از خشک‌کن استفاده نکنید. خشک شدن لباس در هوای آزاد و به کمک آفتاب، به تثبیت رنگ لباس کمک می‌کند.

در صورتی که وقت ندارید و بالاجبار باید از خشک‌کن استفاده کنید، بهتر است تنظیمات لباسشویی را روی دور کند و بدون گرما قرار دهید.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

از فروشگاه‌های لوازم شوینده ورقه‌ی جذب رنگ تهیه کنید. این ورقه‌ها در هنگام شستشو رنگ‌های پس‌داده شده را به خود جذب می‌کنند و مانع از لکه گرفتن سایر لباس‌ها می‌شوند.
شستشوی لباس‌های مختلف با جنس، رنگ و الیاف متفاوت را با شوینده‌ی مخصوص به خودشان انجام دهید. زیرا هر شوینده‌ای فرمولاسیون خاص خود را دارد که به شستشوی بهتر لباس کمک می‌کند و ریسک رنگ پس دادن لباس ها را کم می‌کند.

حتماً بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا