shotcrete-spray
shotcrete-spray

روش سیمان پاشی به دیوارهای بلند

سرفصل های این مقاله

سیمان پاشی دیوارهای بلند همواره یکی از چالش‌های مهم پیش روی مهندسان و پیمانکاران ساختمان بوده است. این موضوع در دنیای امروز و با افزایش طول ساختمان‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. مدل‌های مختلف دستگاه سیمان پاش موجود در بازار، معمولا ظرفیت کمی دارند و برای پروژه‌های کوچک به کار می‌روند. به همین دلیل دستگاه ملات پاش که برای دیوارهای بلند مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ معمولا به صورت سفارشی ساخته می‌شود. همچنین برخی از پیمانکاران معتقدند که شاید استفاده از شاتکریت نیز گزینه مناسبی برای پوشش این نوع دیوارها باشد. در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ داده و این بار از بالای دیوارهای بلند به مقوله سیمان پاشی نگاه کنیم.

روش سیمان پاشی به دیوارهای بلند

برای سیمان پاشی دیوارهای بلند باید به چه مواردی دقت شود؟

واضح است که برای ملات پاشی دیوارهای بلند، تنها مشخصات دستگاه سیمان پاش اهمیت ندارد و باید مجموع عوامل دست به دست هم بدهند تا بتوانند این چالش را برطرف کنند. شاتکریت یک نوع بتن پاششی است که می‌تواند سرعت انجام کار را تا حد زیادی افزایش دهد. اما چگونه می‌توان ارتفاع را افزایش داد؟

  • مخلوط بتن

یکی از مواردی که باید در سیمان پاشی دیوارهای بلند به آن توجه شود؛ طرح اختلاط بتن است. بتنی که برای دیوارهای بلند مورداستفاده قرار می‌گیرد، باید چسبندگی خوبی داشته باشد تا میزان پرت کار کاهش پیدا کند. ویژگی‌های مخلوط باید به گونه‌ای باشد که به خوبی روی دیوار بچسبد و تا زمان خشک شدن، ریزش پیدا نکند.

  • دبی پاشش

یکی دیگر از موارد مهم در پوشش دیوارهای بلند با شاتکریت یا سیمان، دبی پاشش است. این موضوع تا حد زیادی به دستگاه سیمان پاش یا ملات پاش بستگی دارد که برای این کار مورداستفاده قرار می‌گیرد. نکته مهم اینجا است که افزایش دبی می‌تواند پایداری سیمان بر روی دیوار را کاهش دهد. به همین دلیل باید سیمان پاشی این دست از دیوارها را به صورت آهسته و پیوسته انجام داد.

متاسفانه تولیدکنندگان کمی در کشور ما هستند که توانایی تولید یک دستگاه سیمان پاش با دبی خروجی سفارشی و متغیر را داشته باشند. اما خوشبختانه یکی از بهترین آن‌ها هم‌اکنون در کشور ما در حال فعالیت است. گروه ماشین سازی کلار از بهترین تولیدکنندگان انواع دستگاه‌های ملات پاش و پاشش شاتکریت است. در گروه کلار، برای همه قطعات غیر الکتریکی، گارانتی یک ساله داده می‌شود. همچنین خیال شما تا پنج سال از تامین قطعات راحت خواهد بود. زیرا کلار این موضوع را برای شما تضمین خواهد کرد.

در کنار این‌ها مهندسان کلار همه تعمیرات را در محل شرکت انجام داده و در ساعات اداری، به صورت تلفنی از شما پشتیبانی می‌کنند. این گروه می‌تواند قطعات تولیدشده را در کمترین زمان و با بهترین هزینه به سراسر ایران ارسال کند. بنابراین دیگر نیازی نیست که از بابت داشتن دستگاه‌های خاص برای انجام پروژه‌های خاص نگران باشید.

  • شیوه پاشش

یکی دیگر از مهم‌ترین موارد در سیمان پاشی دیوارهای بلند، شیوه پاشیدن سیمان یا شاتکریت است. نیرویی که انجام این کار را بر عهده گرفته است؛ باید بسیار ماهر باشد. زیرا حتی شیب قرارگیری نازل دستگاه سیمان پاش نسبت به دیوار نیز در کیفیت سیمان پاشیده شده تاثیرگذار است.

به علاوه طول نازل نیز بر روی سرعت و کیفیت نهایی کار تاثیر دارد. شاید شما تصور کنید که استفاده از نازل‌های بلند برای دیوارهایی با طول زیاد می‌تواند بسیار موثر باشد. اما باید بدانید که این کار نه تنها فشار زیادی را به موتور دستگاه سیمان پاش وارد می‌کند؛ بلکه به دلیل فاصله زیاد پمپاژ، سرعت کار را نیز پایین می‌آورد. به همین دلیل در زمان سیمان پاشی دیوارهای بلند باید تا حد امکان اپراتور را در ارتفاع مناسبی از دیوار قرار داد.

روش سیمان پاشی به دیوارهای بلند
  • ویژگی‌های دیوار

یکی دیگر از موارد مهم در پاشیدن سیمان به دیوارهای بلند، ویژگی‌های دیوار است. سطح زیرین دیوار باید به گونه‌ای باشد که چسبندگی کافی برای بتن، سیمان یا شاتکریت را ایجاد کند. به علاوه اگر دیوار در جای مرطوبی قرار گرفته یا درجه حرارت محل زیاد است؛ باید این موارد را در زمان اختلاط بتن در نظر گرفت.

ساده‌ترین راه برای سیمان پاشی دیوارهای بلند چیست؟

سیمان پاشی دیوارهای بلند تا حد زیادی به خلاقیت نیاز دارد. اینکه مجریان یک پروژه چقدر زمان برای اتمام آن در اختیار داشته باشند و چه امکاناتی در اختیار آن‌ها قرار بگیرد؛ در انتخاب شیوه‌های سیمان پاشیدن به روی دیوارهایی با ارتفاع زیاد بسیار تاثیرگذار است.

بیشتر پیمانکاران برای این کار از تلفیق روش‌های سنتی و مدرن استفاده می‌کنند. به این معنا که دیوار بلند را به قسمت‌های مختلفی تقسیم کرده و تلاش می‌کنند تا سیمان پاشی را از قسمت بالای دیوار شروع کرده و به سمت پایین حرکت کنند. برای دسترسی راحت‌تر اپراتور سیمان پاشی، باید ارتفاع اپراتور در زمان پاشش با ارتفاع قسمتی از دیوار که نیاز به پوشش سیمانی دارد، یکسان شود.

روش سیمان پاشی به دیوارهای بلند

همچنین باید از نوعی دستگاه ملات پاش با قابلیت حمل استفاده شود. درنتیجه قرارگیری دستگاه بر روی بالابر باعث سنگین شدن آن و افزایش احتمال سقوط نخواهد شد. به این ترتیب حتی می‌توان از دستگاه‌های سیمان پاش و ملات پاش موجود در بازار نیز استفاده کرد. با این روش امکان استفاده از شاتکریت برای افزایش سرعت پروژه نیز وجود دارد. دستگاه‌های تولیدشده در گروه ماشین سازی کلار به آسانی در محل کار جابجا می‌شوند و کاربری بسیار آسانی دارند. درنتیجه حتی ماهر نبودن اپراتور نیز نمی‌تواند تاثیر زیادی در کیفیت کار بگذارد. به علاوه به راحتی شسته می‌شوند و سرعت ملات پاشی را تا حد زیادی افزایش خواهند داد.

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: