دسته‌بندی نشده

روش آسان برای تازه نگه داشتن نان ساندویچ و جلوگیری از خراب شدن آن

در این مطلب از دلگرم اطلاعاتی درباره تازه نگه داشتن نان ساندویچی و جلوگیری از بیات شدن نان می‌خوانید.

روش تازه نگه داشتن نان باگت ساندویچی/چرا نان بیات می‌شود؟

قرص‌های تازه‌ی نان جزء اساسی بیشتر آشپزخانه‌ها هستند. اگر نان زودتر از چیزی که باید بیات شود، انسان احساس خسران می‌کند. ما در اینجا آموزش‌هایی آورده‌ایم تا به کمک آن‌ها بتوانید نان را تازه نگه دارید و هرچه می‌شود مدت بیشتری از لذت تازگی آن بهره ببرید و برای ذخیره‌ی طولانی‌مدت حفظش کنید.
همه‌ی نان‌ها مثل هم پخته نمی‌شوند و طول عمرشان یکسان نیست. نان‌های نانوایی و نان‌های خانگی عمر کوتاه‌تری نسبت به نان‌های صنعتی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای پیدا می‌شوند دارند، چون از مواد نگهدارنده استفاده نمی‌کنند.

رازهای مراقبت و نگهداری از نان ساندویچی در خانه

نان با گذشت زمان و بودن در معرض هوا کهنه می شود ؛ دو مجرم اصلی برای بیاتی نان وجود دارد که اولی یک تغییر شیمیایی با یک نام فانتزی است:

انحطاط نشاسته. به محض برداشتن نان از فر، ساختار مولکول های نشاسته تغییر می کند و آن ها شروع به کریستاله شدن می کنند. این کریستال ها آب را از نان جدا می کند.عامل دوم، از دست دادن رطوبت ناشی از قرار گرفتن هوا است.

نکته:زمانی که خنک است، آن را بپوشانید.نان را در فویل پلاستیکی یا آلومینیوم بپوشانید.

انواع پوشش ها رطوبت طبیعی نان را نگه می دارند تا آن را از خشک شدن و سخت شدن دور نگه دارند.اگر نان شما در یک کاغذ پیچیده شده باشد، آن را بردارید و در پلاستیک و یا آلومینیوم برای ذخیره سازی بپوشانید.اگر نان را ببرید، می توانید آن را در بسته بندی پلاستیکی اصلی خود بگذارید.
تولید کنندگان این سبک نان ها توصیه می کنند که آن را در این بسته بندی نگهداری کنید، تا رطوبتش را حفظ کنید.نان را برای مدت بیش از دو روز در دمای اتاق نگه ندارید.دمای اتاق باید حدود ۲۰ ºC / 68 ºF باشد.
آن را دور از نور مستقیم خورشید در یک مکان خنک و خشک، مانند انبار و یا در یک جعبه نان.اگر رطوبت زیادی در منزل دارید، نان شما ممکن است به سرعت در دمای اتاق کپک بزند.اگر در مورد این قضیه صادق باشید، ممکن است بخواهید درست بعد از خرید آن را فریز کنید،تا هر وقت خواستید هم تازه و خوش طعم بماند.

نگهداری از نان باگت ساندویچی

چه چیزی باعث بیات‌شدن نان می‌شود؟

نان بیات جوری است که انگار رطوبت‌اش را از دست داد، که تا حدودی هم همین‌طور است. بیات‌شدن نان نتیجه‌ی واکنش‌های شیمیایی داخل آن اتفاق می‌افتد. آردی که در بیشتر نان‌ها استفاده می‌شود حاوی مولکول‌هایی است که ساختاری کریستالی دارند، اما وقتی در فرایند آماده‌کردن نان، به آرد آب اضافه می‌کنند، این ساختار از بین می‌رود و آب به آرد جذب می‌شود. مولکول‌های سخت نشاسته تبدیل به ماده‌ای شبیه ژل می‌شوند و به نان بافت پف‌داری می‌دهند. وقتی نان سرد می‌شود، آب از نشاسته بیرون می‌رود و به دیگر قسمت‌های نان می‌چسبد. چیزی که برای شما باقی می‌ماند مولکول‌های کریستال‌شده و سخت نشاسته است که به نان مزه‌ای خشک و ترد می‌دهد. برای همین است که حتی یخچال هم نمی‌تواند جلوی بیات‌شدن نان را بگیرد. درواقع، دمای پایین یخچال باعث می‌شود سرعت این فرایند زیاد هم بشود.

حتماً بخوانید:

نان را در کجا ذخیره کنیم؟

اصل اساسی در ذخیره‌ی نان مدیریت دما و رطوبت است. بهتر است نان را در دمای اتاق و در ظرفی بدون امکان نفوذ نور و هوا بگذارید. می‌توانید نان را داخل ظرف‌‌های پلاستیکی مخصوص مایکروفر قرار دهید. ‌نفوذناپذیربودن ظرف مهم است، اما یادتان باشد که دمای بالا یا افزایش رطوبت باعث کپک‌زدن نان می‌شود.

اگر بیش از مصرف‌تان است، فریزش کنید

نگه‌داشتن نان در دمای اتاق و مصرف آن تا پنج روز مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما کار دیگری هم می‌توانید بکنید و آن فریزکردن نان‌ها است. برای گذاشتن نان‌ها در فریزر، ابتدا آن‌ها را به تکه‌های کوچک‌تر ببرید. راحت‌تر است که تکه‌های کوچک نان، به‌اندازه‌ی یک وعده مصرف، را از فریزر دربیاورید تا یک قرص نان کامل را. حتماً نان‌ها را داخل کیسه‌ای به‌خوبی بپیچید که تا جایی که می‌شود رطوبت‌اش را حفظ کند. بیشتر نان‌ها تا سه ماه در فریزر دوام می‌آورند. نان ساندویچی را هم می‌شود در فریزر نگه داشت. کافی است روی آن‌ها نایلون بکشید و داخل کیسه‌های زیپ‌دار مخصوص فریزر قرار دهید.
موقع انجام این کار، تا جایی که می‌شود کیسه را از هوا خالی کنید. اگر نان‌تان را به صورت قرص کامل فریز می‌کنید، برای آب‌کردن یخ‌اش آن را چهار تا پنج ساعت در دمای اتاق بگذارید یا ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در اجاقی با دمای ۳۵۰ درجه‌ی فارنهایت [۱۷۵ درجه‌ی سانتی‌گراد] قرار دهید. اگر نان را به‌صورت برش‌زده در فریزر نگه‌داری می‌کنید، با توستر فوراً می‌توانید آماده‌ی مصرف‌اش کنید. شاید حتی توسترتان مجهز به دکمه‌ی یخ‌زدایی باشد. نان را بعد از آب‌کردن یخ باید در عرض چند ساعت مصرف کنید. و ضمناً، اگر متوجه گذر زمان نشدید و نان‌تان بیات شد، دستورپخت‌های فراوانی هست که جزو مواد اولیه‌شان نان بیات‌شده قرار دارد. پودینگ نان و توست فرانسوی از جمله‌ی آن‌ها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا