دسته‌بندی نشده

رفع استرس ، اضطراب و دلهره با ماساژ رفلکسولوژی

کاهش استرس و فشارهای روانی و دسترسی به آرامش با رفلکسولوژی

امروزه استرس و اضطراب بسیار شایع شده و به دنبال آن افسردگی یکی از بیماری های رایجی است که گریبان گیر افراد زیادی شده است. این اختلال روانی به علل مختلفی همچون رخدادهای زندگی، اعتیاد، مرگ عزیزان، و … بروز می یابد. و ممکن است آسیب های جدی به روح و روان فرد وارد سازد.
برای درمان استرس روش های درمانی مختلفی وجود دارد که در بین آن ها می توان به رفلکسولوژی استرس یا انعکاس درمانی اشاره کرد. به این روش ماساژ درمانی یا بازتاب درمانی نیز اطلاق می شود. وقتی هورمون های استرس زا در بدن افزایش پیدا می کند، ترشح هورمون شادی زا کاهش یافته و فرد به تدریج دچار افسردگی می شود.

رفلکسولوژی استرس کمک می کند تا روح و جسم فرد شاداب شود. بر اساس تحقیقاتی در امریکا، افرادی که از استرس و افسردگی رنج می برند، پس از طی چند جلسه انعکاس درمانی؛ استرس آن ها کاهش یافته و حس خوشایندی پیدا کرده اند. به عبارتی رفلکسولوژی روشی موثر در شناسایی و درمان اختلالات جسمی و روحی محسوب می شود.
فرایند این روش با تحمیل فشارهای اصولی روی نقاط حساس دست و پا صورت گرفته که سبب جریان یافتن نیروهای شفابخش طبیعی در بدن شده و از میزان درد می کاهد. بررسی تحقیقات نشان می دهد که ماساژ دست و پا می تواند به درمان بیماری های مختلفی از جمله استرس، افسردگی و اضطراب کمک نماید.

همواره ماساژ یک روش درمانی خوب محسوب می شود که در آن استفاده از دارو وجود نداشته و تنها با تکنیک های خاص ماساژ به درمان بیماری ها پرداخته می شود. در ادامه با رفلکسولوژی استرس بیشتر آشنا می شوید.

ماساژ رفلکسولوژی

نظریه های مرتبط با رفلکسولوژی

در رفلکسولوژی بدن انسان به ده بخش طولی تقسیم بندی شده که از نوک سر آغاز و تا نوک انگشت ها ادامه می یابد. هر قسمت دارای یک نقطه روی دست و پا بوده که با ماساژ این نواحی ،بخش های مورد نظر در بدن تحریک خواهند شد. متخصصان فعال در این زمینه، ثابت کرده اند که ماساژ نقاطی از پا می تواند تنش، استرس و اضطراب را کاهش دهد.

ضمنا بررسی ها نشان می دهد این شیوه درمانی می تواند از افسردگی بارداری بکاهد و خانم باردار را برای زایمانی سالم و بدون ریسک آماده نماید. همچنین این روش برای بعد از زایمان نیز توصیه شده تا تنش و استرس بعد از زایمان را از فرد دور نماید. درباره نحوه عملکرد ماساژ رفلکسولوژی نظریه های مختلفی وجود دارد.

چینی های باستان به انرژی حیاتی یا چی معتقد بودند. مطابق این باور، انرژی در هر فردی جریان دارد و با بروز استرس، بدن فرد مسدود می شود. این موضوع می تواند سبب عدم تعادل بدنی و در نهایت بیماری گردد. هدف رفلکسولوژی این است که انرژی در بدن جریان داشته و آن را متعادل نگاه دارد تا از بروز بیماری جلوگیری شود.

در طب چینی، بخش های مختلف بدن با نقاط مختلف فشار روی بدن تطابق دارند. متخصصان این حوزه نقشه هایی از این نقاط در پاها، دست ها و گوش ها داشته تا بدانند فشار به کدام قسمت وارد شود. آن ها عقیده دارند لمس این نقاط سبب جریان انرژی در بدن شده تا هنگامی که ناحیه مدنظر به شفا رسد.

مطابق دیگر نظریه ها در مورد ماساژ رفلکسولوژی، در دهه ۱۸۹۰ دانشمندان انگلیسی پی بردند که اعصاب، پوست و اندام داخلی را به هم مرتبط می سازند. همچنین دریافتند همه سیستم عصبی بدن تمایل داشته با عوامل خارجی نظیر لمس کردن تنظیم گردد. رفلکسولوژی می تواند به تسکین سیستم عصبی مرکزی و افزایش آرامش کمک نمایند.

برخی دیگر نیز عقیده دارند که مغز درد را به عنوان یک تجربه ذهنی ثبت می کند. در مواقعی مغز نسبت به درد فیزیکی؛ واکنش نشان داده ولی در مواردی این رویداد در پاسخ به ناراحتی ذهنی یا عاطفی صورت می گیرد. باور این افراد بر این است که رفلکسولوژی می تواند درد را توسط لمس کردن آرام، کاسته و به کاهش استرس کمک نماید.

ولی نظریه زون درباره عملکرد رفلکسولوژی به این صورت است که بدن شامل ۱۰ ناحیه عمودی بوده و هر ناحیه شامل بخش هایی بوده که به انگشتان خاص دست و پا مرتبط است. طرفداران این نظریه عقیده دارند لمس انگشتان دست و پا اجازه داده تا به هر بخش از بدن در یک ناحیه خاص دسترسی یابند.

فواید ماساژ رفلکسولوژی

مفهوم رفلکسولوژی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد رفلکسولوژی یا انعکاس درمانی، روشی جهت تشخیص و درمان بیماری های مختلف در طب کل نگر است که بر اساس آن کف، کناره، رو و بین انگشت های دست و پا ماساژ داده می شود. اصول رفلکسولوژی دارای تکنیک های خاصی بوده که با تحمیل فشار ملایم روی نقاط بازتابی بدن (کف دست و پا) صورت گرفته و تاثیر شگفت انگیزی بر آرامش ذهن و بدن دارد.

در حقیقت در کف پا و دستها پایانه های عصبی وجود داشته که در سراسر بدن پخش شده است. به این ترتیب با ماساژ پاها نواحی مختلف بدن هم تحریک خواهند شد. مثلا ماساژ انگشت کوچک، از دردهای مرتبط با گوش را می کاهد. امروزه از رفلکسولوژی به عنوان روشی شفا بخش یاد می شود. ضمنا فرآیند درمان رفلکسولوژی در بازه زمانی ۱۵-۳۰ دقیقه بازدهی دارند.

وقتی به فرد استرس وارد می شود، پیامدهای متعددی به دنبال دارد. استرس بر نحوه عملکرد بدن و روان فرد تاثیر گذاشته و سبب بروز اختلالات گوناگون می شود. اختلالات گوارشی، خلقی، شخصیتی، عصبی، تنفسی، پوستی، افزایش فشار خون، ریزش مو، بروز دردهای مفصلی و … می توانند از دامنه عوارض استرس باشند.

بنابراین استرس را می توان فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل دانست که با تاثیر روی جسم و روان فرد، پیامدهای ناگواری به دنبال دارد. غالبا مغز بعد از دریافت سیگنال های خطر، هشدار و دستور لازم را به غدد ارسال کرده، هیپوفیز فعال شده و هورمون های لازم به جریان خون سرازیر می شوند و به تدریج همه ارگانیسم ها برای مقابله با تنش بسیج می شوند.

در صورتی که فشار مدتی ادامه یابد، و تنش از ظرفیت پذیرش و سازگاری فرد خارج شود، تعادل حیاتی به هم ریخته و عوارضی مانند خستگی، عصبانیت، بی اشتهایی، اضطراب و افسردگی روی می دهد. همانطور که اشاره شد در برخی مکاتب طب سنتی، باور بر این است که استرس مانع از جریان انرژی حیاتی در بدن انسان می گردد.

از این رو با رفلکسولوژی که در دامنه طب کل نگر قرار دارد، می توان تعادل از دست رفته بدن را مجددا برقرار کرده و با کاهش درد و رنج فرد، بیماری را بهبود داد. قابل ذکر است در طب سنتی چین استفاده از روش های درمانی مانند طب سوزنی، حرکات ورزشی، ماساژ درمانی، گیاه درمانی و … بر مبنای انرژی حیاتی می باشد.

از آنجا که با به هم ریختن تعادل بدن، اختلال و کندی ارتباطات عصبی روی می دهد، در نتیجه بیماری بروز می کند. می توان با کسب آگاهی از علم رفلکسولوژی نقاطی را در کف دست و پا ماساژ داده و با بررسی بازتاب های پیش آمده، بیماری را تشخیص داد و با بازگرداندن تعادل به بدن، فشارهای عصبی را کاهش داده و نشاط و آرامش را به فرد هدیه داد.

کاهش استرس با ماساژ رفلکسولوژی

سابقه رفلکسولوژی

رفلکسولوژی این اصل مدنظر بوده که نقاطی در کف پای انسان هست که ارگان های دیگر بدن و به بیانی کل بدن را نمایندگی می کنند. با ماساژ صحیح این نقاط و تحریک آن ها در کف پا، انعکاس هایی ایجاد شده که می توان به درک و شناخت اختلال رخ داده، پرداخت و این اختلال را رفع تا با ایجاد تعادل به بهبود بیمار کمک شود.

سابقه رفلکسولوژی به ۲۲۰۰ سال پیش از میلاد باز می گردد. تا سال های اولیه قرن ۲۰ تکنیک باستانی رفلکسولوژی در کشورهای غربی زیاد شناخته شده نبود. تا این که پزشک متخصصی به اسم فیتز جرالد که متخصص گوش، حلق و بینی بود از این تکنیک با عنوان زون درمانی در بهبود بیماری های متعدد بهره برد.

این پزشک به این سبب اسم انعکاس درمانی را زون درمانی نامید که با مالش کف و انگشت های پا نوعی ارتباط میان سایر اعضای بدن برقرار می شود. از دیگر افرادی که در گسترش طب رفلکسولوژی در کشورهای اروپایی موثر بود، اونیس اینگام است. این فرد آموزه های فیتزجرالد را کامل کرد.

ناگفته نماند در دهه های اخیر در آرامگاه های مصر، نقاشی هایی با تصاویر ماساژ پا دیده شده است که نشانگر استفاده از تکنیک رفلکسولوژی در ادوار گذشته می باشد. همانطور که پیشتر ذکر شد در رفلکسولوژی، مجموعه نقاط کف پا مانند نقشه ای از کل ارگان های حیاتی بدن تلقی می شود. در این مکتب، پاها نقشه ای کوچک از کل بدن می باشند. به بیان دیگر پاها جهان کوچکی از جهان بزرگ هستند.

مناطق رفلکسولوژی

درمانگران رفلکسولوژی بر این عقیده اند که دست و پا مناطق مورد هدف این فرایند هستند. این افراد باور دارند که نقاطی روی دست هست که نشانگر وضعیت سلامتی در نواحی ران، مچ پا و سر می باشند. همچنین در این پروسه با تحریک پا به ساده ترین شکل، تعادل بدن برقرار می شود.
در حقیقت رفلکسولوژی پا مشابه انعکاس دست، با تحریک کف پا، اختلالات عاطفی، جسمی و دردهای داخلی بدن را تسکین می دهد. از جمله مناطقی که با ماساژ پا مرتبط می باشند بر اساس نظریه متخصصان این حوزه عبارتند از :

رفلکسولوژی استرس

قوس پا با کلیه، کبد و لوزالمعده مرتبط است.
اطراف سینه پا سبب تسکین دردهای سینه و قلی می شود.
پاشنه پا با بخش انتهایی کمر و روده کوچک مرتبط است.
نوک انگشتان پا سبب تسکین دردهای ناحیه سر می شود.
فشار بین انگشت دوم و سوم پا سبب سلامت چشم خواهد شد.
با ماساژ بخش بیرونی پاشنه پا از دردهای مزمن زانو کاسته می شود.

مزیت های درمان رفلکسولوژی

روش درمانی رفلکسولوژی مانند طب سوزنی بیشترین تاثیر را در درمان اختلالات کارکردی می گذارد. از جمله مزایای این روش عبارتند از :

کاهش استرس و اضطراب
افزایش کیفیت خلق و خو
تسکین درد
بهبود وضعیت عمومی بدن
تقویت سیستم ایمنی بدن
بهبود تعادل هورمونی
بهبود گردش خون
آرامش بخش
تسکین دردهای عضلانی
بهبود خواب و ایجاد خواب عمیق
کاهش درد آرتریت
درمان سندرم پای بی قرار
تحریک اندام های کم تحرک
تعداد هیجانات روحی
بهبود سلامت پوست
کاهش فشارهای روحی
افزایش تمرکز ذهنی
کنترل درد با آزاد کردن هورمون اندورفین
افزایش اعتماد به نفس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا