دسته‌بندی نشده

راهنمای صفر تا صد پرورش و نگهداری از گل راعی

نحوه پرورش و نگهداری گل راعی

گل راعی یک گیاه چند ساله است که به صورت بوته‌ای رشد می‌کند و گل‌های زرد بسیار زیبایی تولید می‌نماید. این گیاه سابقه طولانی در طب سنتی دارد و به عنوان یک گیاه دارویی مفید شناخته شده است. بر اساس تحقیقات علمی، این گیاه یک داروی بسیار ارزشمند برای درمان افسردگی می‌باشد.

گیاه شناسی:

گل راعی گیاهی است علفی ، چند ساله و پایا به ارتفاع 80-50 سانتیمتر که ارتفاع آن به شرایط اقلیمی محل رویش هم بستگی دارد. ساقه های متعدد و منشعب آن دارای دو خط نسبتا برجسته در تمام طول ساقه می باشد و شاخه های متقابل و جفتی آن از یک ریزوم کوتاه در سطح خاک منشاء می گیرد.

قسمت انتهائی ساقه انشعابات فراوان دارد و گیاه که چندساله شد پای ساقه چوبی می شود. برگ ها متقابل ، بیضوی و نسبتا نیزه ای شکل و بدون کرک می باشد. دمبرگ ها کوتاه و بر روی آنها نقاط کوچک و شفاف به تعداد فراوان دیده می شود که در واقع کیسه های ترشی مملو از اسانس هیپرلیسین است.

گل ها دوجنسی (نر و ماده) و به رنگ روشن اند ، قطر گل ها بین 2-1 سانتیمتر و تعداد گلبرگ ها و کاسبرگ ها مساوی و هر کدام پنج عدد است. مایعی که از گلبرگ ها خارج می شود قرمز بوده و بر روی پوست اثر آبی و بنفش بر جای می گذارد.

نحوه پرورش و نگهداری گل راعی

میوه به صورت کپسول سه خانه ای ، سخت ، قهوه ای رنگ و به ابعاد 1-5/0 میلیمتر است. طول ریشه اصلی این گیاه 70 سانتیمتر و از ریشه اصلی ریشه های فرعی فراوانی منشعب می شود. رنگ بذر قهوه ای و در یک گرم 1000 عدد بذر وجود دارد. وزن هزار دانه 15/0-13/0 گرم است.

روش کاشت گل راعی در منزل

یک سینی نشا یا گلدان را با کمپوست با کیفیت پر کنید سپس آن را مرطوب نمایید. بذرها را در سطح کمپوست قرار دهید، بذرها را با کمپوست نپوشانید. بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند. کمپوست را مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. دمای مناسب برای جوانه زنی 16 تا 24 درجه سانتی گراد است.

جوانه زنی معمولا 14 تا 30 روز طول می کشد. زمانی که جوانه ها کمی بزرگ شدند آن ها را به گلدان های بزرگتر منتقل کنید. نهال ها را در اواخر بهار یا اوایل تابستان در موقعیت دائمی خود بکارید. نهال گل راعی را می توان در آفتاب کامل یا سایه جزیی کاشت.

گل راعی را در خاک های دارای زهکشی خوب بکارید. به گیاه هر هفته آب دهید. فاصله کاشت بین گیاهان را 20 تا 30 سانتی متر در نظر بگیرید. بذرها را می توان از ابتدا در زمین کاشت. بعد از رفع سرما بذرها را در سطح خاک بپاشید.

حتماً بخوانید:

نیاز خاکی و کوددهی در گیاه دارویی گل راعی

طبق بررسی های بعمل آمده از کشت و کار گل راعی در بیشتر نقاط ایران شرایط کشت و کار نشای گیاه دارویی گل راعی فراهم می باشد. گل راعی در خاکهای نزدیک به اسیدی و خنثی در ph حدود ۵ تا ۶.۵ بهترین نتیجه و عملکرد را دارد. از نظر بافت خاک حساسیت بالایی ندارد ولی خاکهای با هوموس بالا را بیشتر می پسندد.

نیاز خاکی و کوددهی در گیاه دارویی گل راعی

نیاز آبی گل راعی

  • آبیاری غرق آبی در خاکهای شنی: معمولا هفتگی می باشد
  • آبیاری غرق آبی در خاکهای رسی و سنگین: بین ده تا ۱۲ روز
  • آبیاری قطره ای در خاکهای شنی: روزانه یا یک روز در میان به مدت ده تا بیست دقیقه
  • آبیاری قطره ای در خاکهای رسی: سه روز یکبار ۲ تا ۴ ساعت، در تابستان میزان آبیاری با توجه به نیاز گیاه تنظیم گردد.

آفات و بیماری های گیاه دارویی گل راعی

در منابع فارسی برای گیاه دارویی گل راعی آفات و بیماری های مشخصی ذکر نشده است. اما آنچه که ممکن است شما با آن روبرو شوید عبارتند از انواع آلودگی های قارچی مانند پوسیدگی ریشه و رایزوکتونیا و برخی از برگ خوارها می باشد. ریشه و سیستم ریزوم گل راعی به ماندابی حساس بوده و بایستی زهکشی مناسبی داشته باشد.

آفات و بیماری های گیاه دارویی گل راعی

روش برداشت گیاه دارویی گل راعی

اندام دارویی گل راعی پیکر رویشی می باشد. هدف از کاشت برداشت ساقه، گل و برگ می باشد. سپس به مرحله فروش و بازاریابی می رسد. روش برداشت بدین صورت می باشد که در شروع گلدهی نیروی کارگری وارد زمین شده و ضمن حفظ سلامت بوته ها گل رو با دست برداشت میکنند.

این عملیات زمان بر و هزینه بر می باشد. برداشت باید هر روز انجام گیرد. در غیر اینصورت عملکرد افت خواهد کرد. کف بر کردن در گل راعی تنها روش برداشت می باشد. باید اجازه دهید گل راعی وارد فاز گلدهی شود سپس اقدام به برداشت کنید.

در سال اول گل راعی وارد فاز گلدهی نمیشود و محصول شما بدون گل می باشد که معمولا فروش آن با قیمت پایین تری انجام میشود. در سالهای بعد گلدهی رخ داده و ساقه گلدهنده تشکیل میگردد. اگر مراقبت و رسیدگی به مزرعه مناسب باشد عملکرد قابل توجهی برداشت خواهید کرد.

منبع : ساعد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا