دسته‌بندی نشده

دکتر چه زمانی قرص سووداک (داکلاتاسویر) را تجویز می کند؟

داکلاستاویر | Daclatasvir

قرص داکلاتاسویر (Daclatasvir) که در ایران با نام قرص سووداک شناخته می شود، نوعی داروی ضد ویروسی است که برای درمان بیماری هپاتیت C مزمن یا طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. هپاتیت C نوعی عفونت ویروسی است که عمدتا کبد را درگیر می کند. قرص سووداک را نباید به هیچ عنوان بدون داروی سوفوسبوویر (Sofosbuvir) استفاده کرد. همچنین گاهی همزمان با سووداک و سوفوسبوویر ممکن است یک داروی ضد ویروسی دیگر مانند ریباویرین نیز تجویز شود. مصرف این داروها به صورت همزمان می تواند باعث کاهش یافتن ویروس هپاتیت C در بدن، کمک به سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت و بهبودی کبد شود.
عفونت مزمن ناشی از ابتلا به هپاتیت C می تواند مشکلات جدی کبدی مانند سیروز کبدی یا سرطان کبد را ایجاد کند. لازم به ذکر است که هنوز نمی توان با قطعیت گفت که مصرف ترکیبی این داروها می توند از انتقال ویروس هپاتیت نیز جلوگیری کند یا خیر. از این رو بهتر است موارد احتیاطی مانند عدم استفاده از یک سرنگ در بیش از یک فرد و همچنین استفاده کاندوم در رابطه جنسی را رعایت کنید تا خطر انتقال را کاهش دهید.

داکلاستاویر | Daclatasvir

نحوه مصرف قرص سووداک

پیش از شروع مصرف سووداک یا هر داروی دیگری، برگه اطلاعات دارویی آن را بخوانید و اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز بپرسید. پزشکان معمولا مصرف روزانه یک عدد از این قرص را تجویز می کنند که می توانید با معده خالی یا پر آن را مصرف کنید.
البته مقدار مصرف دارو می تواند بر اساس شرایط پزشکی بیمار، نحوه پاسخدهی بدن بیماری به درمان و سایر داروهایی که بیمار مصرف می کند، متغیر باشد. حتماً تمام اشکال دارویی که مصرف می کنید، اعم از داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی را به پزشک اطلاع دهید تا بتواند تداخلات را تشخیص دهد.
سووداک زمانی بیشتری تاثیر را دارد که مقدار آن در بدن در حد ثابت نگه داشته شود. بنابراین باید آن را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. پیشنهاد می کنیم در یک ساعت خاص از روز آن را مصرف کنید تا یادآوری آن آسان تر شود.
مصرف این قرص و سایر داروهای ضد ویروسی را باید تا زمانی که پزشک تجویز کرده است مصرف کنید. حتی در صورتی که علائم شما برای مدت کوتاهی از بین بروند، قطع زودهنگام دارو می تواند منجر به بازگشت بیماری و عفونت شود.

قرص سووداک

عوارض جانبی و هشدارها

خستگی، سردرد، حالت تهوع و اسهال از عوارض شایع این دارو هستند. در صورتی که هریک از این عوارض را تجربه می کنید و به طور مداوم ادامه دارد یا در حال بدتر شدن است، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
به یاد داشته باشید که این دارو را پزشک برای شما تجویز کرده است. بنابراین او تشخیص داده که مزایای مصرف آن بیشتر از عوارض است. البته بسیاری از افراد با مصرف قرص سووداک هیچ عارضه را تجربه نمی کنند.

حتماً بخوانید:

حساسیت شدید به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی مانند بثورات پوستی، خارش و تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
دقت داشته باشید که ممکن است این فهرست نتواند تمام عوارض جانبی ناشی از مصرف سووداک را پوشش دهد. توصیه می کنیم در این رابطه حتما از پزشک خود مشورت بگیرید و درباره عوارض آن سوال کنید.
اگر به قرص سووداک یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، قبل از مصرف دارو به پزشک اطلاع دهید. این قرص می تواند حاوی مواد غیرفعالی باشد که می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شوند. همچنین قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود (به خصوص مشکلات کلیوی، دیابت و مشکلات کبدی) را به پزشک اطلاع دهید.

 هپاتیت C

اگر به دیابت مبتلا هستید، درمان هپاتیت C می تواند قند خون شما را کاهش دهد و منجر به افت قند خون در شما شود. به همین دلیل ممکن است پزشک برنامه درمان دیابت شما را تغییر دهد. در صورت مشاهده علائم افت قند خون مانند تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست و پاها، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
تجویز قرص سووداک در دوران بارداری، فقط در شرایطی انجام می شود که مصرف آن ضروری باشد. مصرف همزمان سووداک و ریباویرین در دوران بارداری توسط زن و شریک جنسی او نباید انجام شود. مصرف همزمان این دو دارو در دوران باردای می تواند به جنین آسیب برساند. در صورتی که حداقل یکی از زوجین، این داروها را به صورت همزمان مصرف می کند، حداقل به مدت شش ماه پس از قطع مصرف آن باید از روش های کنترل بارداری مانند کاندوم استفاده شود.
هنوز مشخص نیست که سووداک به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگر در این دوران هستید، قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید. در صورت استفاده همزمان سووداک و ریباویرین، شیردهی توصیه نمی شود.

دارویی قرص سووداک

تداخل دارویی قرص سووداک

تداخلات دارویی می توانند نحوه عملکرد داروهای مختلف را تغییر دهند یا خطر عوارض جانبی جدی آن ها را افزایش دهند. لازم به ذکر است که این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی سووداک نیست، بنابراین بهتر است در زمان مراجعه به پزشک فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کرده و به پزشک تحویل دهید. هر دارویی را اعم از داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و حتی داروهای گیاهی که مصرف می کنید را یادداشت کنید.
همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، سووداک را بدون سوفوسبوویر نمی توان مصرف کرد. داروی آمیودارون ممکن است با سوفوسبوویر تداخل داشته باشد. بنابراین اگر از آمیودارون استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
همچنین داروهای دیگری وجود دارند که با تداخلی که ایجاد می کنند می توانند باعث از بین رفت اثر قرص سووداک شوند. برخی از این داروها عبارتند از: آپالوتامید، میتوتان، ریفامپین، خار مریم و داروهای مورد استفاده در درمان تشنج مانند

فراموشی مصرف یک دوز

اگر مصرف یک دوز از قرص را فراموش کردید، اگر در همان روز هستید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر روز بعد متوجه شدید که دوز دیروز را مصرف نکرده اید، صبر کنید تا زمان مصرف دوز بعدی برسد و آن را مصرف کنید. از مصرف دو برابر دارو خودداری کنید.

موارد مصرف قرص سووداک

نکات مصرف قرص سووداک

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. انجام آزمایشاتی مانند بررسی عملکرد کبد و آزمایش هپاتیت B و C باید قبل از شروع استفاده از این دارو، حین استفاده و پس از اتمام درمان لازم است.
اگر قرار است از این دارو را به همراه ریباویرین استفاده شود، توصیه می شود بیماران زن یا زنانی که همسر آن ها بیمار است، پیش از مصرف دارو تست بارداری بدهند. در حین استفاده از این دارو و به مدت ۶ ماه پس از پایان درمان باید آزمایش بارداری انجام شود تا مطمئن شوید هیچ حاملگی رخ نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا