دسته‌بندی نشده

دلایل درد سمت چپ و پایین شکم چیست؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت درد سمت چپ و پایین شکم آشنا شوید.

علت درد سمت چپ و پایین شکم

منطقه شکم در پایین و سمت چپ

محل معمول درد، به خصوص در میان زنان و افراد مسن است این منطقه شامل ساختاری واقع در سمت چپ با یک خط فرضی که به صورت عمودی در سطح ناف، و یک خط افقی فرضی در زیر دنده های تحتانی چپ است اندام ها و ساختارهای که ممکن است درد را در این منطقه ایجاد کند شامل بخش هایی از روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، بخش هایی از روده کوچک، تخمدان و لوله فالوپ چپ و حالب چپ می باشد

علائم درد پایین سمت چپ شکم ممکن است به عنوان یک نوع حاد یا مزمن از درد باشد درد ممکن است مبهم یا تیز، شبیه چاقوکشی یا سوزشی باشد درد ممکن است متناوب، خود به خود و یا مداوم باشد علاوه بر این، دردهای شکمی پایین سمت چپ ممکن است با علائم دیگری از جمله از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، حساسیت به لمس، تب، سنگینی و یا احساس پری و غیره همراه است بعضی از علل ممکن است بی ضرر باشد در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به توجه فوری پزشکی باشد.

دلایل درد سمت چپ و پایین شکم چیست؟

علل ایجاد درد سمت چپ و پایین شکم

یبوست یکی از علل درد ربع سمت چپ و تحتانی شکم است. دکتر ملیندا ریتینی می گوید یبوست ممکن است علت درد و تورم شکم باشد. یبوست با برخی از علائم مشخص مانند درد هنگام دفع مدفوع، مدفوع سفت و یا کوچک و احساس عدم تخلیه کامل همراه است. علل یبوست می تواند متفاوت باشد، اما دلایل اصلی استرس، رژیم غذایی نامنظم و مصرف مقدار زیادی آرد سفید، محصولات فرآوری شده و مواد غذایی سرخ شده است.

دیورتیکولیت یکی از علل شایع برای درد سمت چپ و پایین شکم (درد LLQ) است. دیورتیکولیت یک بیماری دستگاه گوارش است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که کیسه فرم دیورتیکول آلوده شود. علائم آن شامل درد شکم، تهوع، تب، نفخ و اسهال یا یبوست است.

علت دیورتیکولیت به طور کامل شناخته شده نیست، اما عواملی مانند یک رژیم غذایی کم فیبر، پیری، عدم فعالیت بدنی، مصرف سیگار، مصرف برخی داروها از جمله استروئیدها و داروهای غیر استروئیدی، سابقه خانوادگی و چاقی به ابتلا به این بیماری کمک می کنند.

اگر درد سمت چپ شکم با درد در هنگام ادرار همراه باشد ممکن است از یک مشکل مربوط به دستگاه ادراری رنج می برید. از آنجا که سیستم ادراری شامل اندام های مختلف است، تبیین های مختلفی وجود دارد.

اولین علت احتمالی درد LLQ در سیستم ادراری سنگ کلیه است، حال اگر این درد در سمت چپ احساس شود ممکن است سنگ در کلیه چپ قرار داشته باشد. سنگ کلیه بسیار معمول است و معمولا افراد ۳۰ الی ۶۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. سنگ کلیه یک توده جامد است که از کریستال های ریز تشکیل شده و در کلیه ها از مواد معدنی که در رژیم غذایی وجود دارد ساخته می شود.

سایر علایم این بیماری وجود خون در ادرار است و شایان ذکر است که سنگ کلیه یکی از دلایل لکوسیت (سلول های سفید خون) در ادرار می باشد. اگر از بیماری سنگ کلیه رنج می برید سرکه سیب (ACV) می تواند یک راهکار مفید برای شما باشد.

احتمال دوم درد سمت چپ و پایین شکم، عفونت کلیه (پیلونفریت) که یک نوع خاص از عفونت های دستگاه ادراری (UTI) است می باشد. این عفونت معمولا در مجرای ادرار یا مثانه شروع می شود و به کلیه ها سرایت می کند. اگر عفونت کلیه درمان نشود می تواند از طریق کلیه ها به جریان خون راه یافته و در سراسر بدن گسترش یابد.

 • سیستم تولید مثل

برای زنان، برخی از علل درد سمت چپ و پایین شکم عبارتند از:

برخی از زنان در طول دوره قاعدگی خود زمانی که تخمک گذاری رخ می دهد درد سمت چپ و پایین شکم را تجربه می کنند. این درد به نام میتل اشمرز (یک کلمه آلمانی به معنی “درد متوسط”) شناخته می شود. میتل اشمرز گاهی اوقات به عنوان “درد تخمک گذاری” یا “درد در اواسط چرخه” نیز نامیده می شود و یکی از علل درد تخمدان و پایین لگن است.

متخصص زنان و زایمان، دکتر جان جانسون، می گوید که درد همراه با میتل اشمرز می تواند بسیار تیز بوده و از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. او توصیه می کند که زنان در طی چرخه قاعدگی زمانی که درد اتفاق می افتد را به دقت در نظر داشته باشند و یافته های خود را به پزشک متخصصشان اعلام کنند.

 • کیست های تخمدان

کیست تخمدان، در شکل ساده خود، یک کیسه پر از مایع است که درون یا بر روی تخمدان ها وجود دارد. بسیاری از زنان حداقل یک کیست در هر ماه دارند، اما آنها بدون درد هستند و به سرعت ناپدید می شوند. هر جرم اضافی بر روی بافت باعث فشار شده، و بدن تلاش می کند تا ما را از این فشار، از طریق درد آگاه سازد.

دکتر سارا مارشال توصیه می کند اگر این درد شدت یافته، به مدت ۳ الی ۶ ماه امتداد دارد، دوره های قاعدگی نامنظم و نادر شده اند، با انجام فعالیت های روزانه شدت بیشتری می یابد یا در زمان نزدیکی درد بیشتری دارد باید به پزشک مراجعه شود.

چرکی که در طول یک عفونت لوله فالوپ و تخمدان به شکل یک آبسه در لوله و تخمدان ایجاد می شود آبسه تخمدان نامیده می شود. این مشکل نیاز به مداخله فوری پزشکی دارد و تنها توسط پزشک تشخیص داده می شود.

اندومتریوز، علت دیگری است که ممکن است به درد سمت چپ و پایین شکم منجر شود. آندومتر – – خارج رحم (آندومتر ایمپلنت) یک بیماری است که در آن بافت که به طور معمول در خطوط داخل رحم است در خارج آن رشد کند. اندومتریوز اغلب در تخمدان، روده و یا بافت پوشاننده لگن اتفاق می افتد.

آپاندیسیت می تواند منجر به درد در سمت چپ پایین شکم و نزدیک ناف شود. آپاندیس معمولا با تب بالا، تهوع، تورم شکم و از دست دادن اشتها همراه است. مهم این است که شما بلافاصله پس از شک به آپاندیس به مراقبت های پزشکی دسترسی پیدا کنید زیرا پاره شدن آپاندیس عوارض جدی به همراه دارد. آپاندیس پاره شده نیاز به جراحی دارد که اغلب شامل حذف آن از بدن می شود.

 • پاره شدن روده بزرگ

پاره شدن روده بزرگ نیز می تواند دلیل دیگری برای ایجاد این درد باشد. با این وجود باید بدانید که بین درد پاره شدن روده بزرگ و آپاندیس تفاوت وجود دارد اما هر دوی این دردها مبهم هستند. علل بسیاری برای پاره شدن روده بزرگ وجود دارد که نیاز به بررسی پزشک دارد.

 • موارد مرتبط با روده
 • کرون

بیماری کرون و یا کولیت اولسراتیو که در مورد درد شکمی حاد به آن مشکوک می شوند و با علائمی نظیر اسهال شدید، و احتمالا استفراغ و خونریزی از رکتوم همراه است از علل درد سمت چپ و پایین شکم است. پیشرفت آن معمولا تدریجی و قابل توجه است.

 • سندوم روده تحریک پذیر

از سوی دیگر، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یکی از شایع ترین موارد درد سمت چپ و پایین شکم در فهرست علل مرتبط با روده است و متاسفانه محرک التهاب از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در بسیاری از نشانگرهای فیزیولوژیکی و روانی از بدن مشاهده می شود.

 • حاملگی خارج رحم

حاملگی خارج رحم هنگامی که تخمک بارور در جایی خارج از رحم شروع به رشد کند اتفاق می افتد. حاملگی اکتوپیک می تیز، درد کرامپی شکم، معمولا در قسمت تحتانی شکم (اغلب به صورت یک درد مبهم که منجر به اسپاسم و گرفتگی عضلات می شود) از علائم حاملگی خارج از رحم است.

حاملگی خارج از رحم، ممکن است علاوه بر درد شکم، درد واژن، سنکوپ (از دست دادن موقت هوشیاری)، و افت فشار خون (فشار خون پایین) را به همراه داشته باشد. این درد می تواند مداوم یا متناوب بوده، و ممکن است با حرکت، فشار روده ها و یا سرفه بدتر شود. حاملگی خارج از رحم یک بیماری تهدید کننده حیات است و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد.

درد شکم در سمت چپ و پایین

تشخیص گرفتگی پایین شکم

گاهی اوقات دکتر از سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی می تواند تشخیص دهد که چه چیزی باعث درد پایین شکمی است. با این حال، او نیز ممکن است نیاز به انجام تستهای آزمایشگاهی برای تأیید تشخیص و یا برای رد کردن سایر علل داشته باشد.

این آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل:

 1. آزمایش خون
 2. تجزیه شیمیایی ادرار
 3. شکم اشعه ایکس
 4. سونوگرافی شکم
 5. CT اسکن شکم
 6. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI)
 7. لاپاروسکوپی
 8. آندوسکوپ

درد شکم در سمت چپ و پایین

درمان گرفتگی ها در ناحیه شکم

بسیاری از مردم دل درد قسمت تحتانی شکم دارند که برخی از علائم خفیف هستند با چند درمان خانگی از بین می رود.

 • استراحت
 • مصرف مایعات به اندازه کافی
 • رفتن برای پیاده روی
 • استفاده از حرارت در پایین شکم
 • تمرین های آرامش بخش و تنفس عمیق
 • انجام یوگا
 • مصرف بیش از حد داروها مانند داروهای ضد درد، آنتی اسیدها یا ملین ها
 • مصرف چای گیاهی
 • خوردن برنج، موز، سیب، بیسکویت ساده
 • اجتناب از ورزش های شدید در ناحیه شکم
 • اجتناب از قهوه، الکل، نوشابه های گازدار
 • اجتناب از خوردن غذاهای جامد برای مدتی
 • هنگامی که به دنبال توصیه های پزشکی حتی پس از مصرف برخی از داروهای خانگی علایم بدتر شوند یا باقی بماند. شما باید بلافاصله یک دکتر را ببینید اگر شما علائم متوسط تا شدید مانند استفراغ مداوم، اسهال، خونریزی و تب بالا دارید. یا برخی از این شرایط مانند حاملگی خارج از رحم، طحال پاره شده و یا آنوریسم آئورت شکمی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد و باید به صورت اضطراری درمان می شود.

درد شکم در سمت چپ و پایین

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا