اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
در رفتگی انگشت چیست؟_60b8fde6a7fb1.jpeg
در رفتگی انگشت چیست؟_60b8fde6a7fb1.jpeg

در رفتگی انگشت چیست؟

هر انگشت سه مفصل دارد. انگشت شست دارای دو مفصل است و این مفاصل به انگشتان اجازه می دهند خم و راست شوند. وقتی دو استخوان در قسمت مفصل به علت آسیب ورزشی یا زمین خوردگی از جای خود خارج شوند در رفتگی انگشت دست رخ می دهد.وقتی انگشتی در می رود، استخوان ها دیگر کنار هم نیستند و با مفصل تراز ندارند.شایع ترین مفصلی که بیشتر از بقیه در می رود مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال است که همان مفصل میانی انگشت به شمار می آید.

علائم در رفتگی انگشت دست

  • مفصل انگشت به نظر کج یا معیوب و بد شکل می آید.
  • استخوان انگشت به نظر از جای خود در رفته و رها شده می آید مثل این که به یک طرف چسبیده باشد.
  • ورم و کبودی اطراف مفصل
  • درد اطراف مفصل
  • عدم توانایی حرکت دادن انگشت

علت دررفتگی انگشت چیست؟

دررفتگی انگشت زمانی رخ می دهد که انگشت، یا بیش از حد به عقب خم می شود یا به سرعت با فشار زیاد به جلو خم می شود.رباطی قوی در جلوی انگشت (صفحه کف دست) و احتمالا رباط های دیگری در اطراف مفصل، پاره می شوند و به استخوان اجازه می دهند از مکان خود خارج شود.میزان نیروی لازم برای این کار، زیاد است و می تواند به راحتی یک استخوان را بشکند. هر دو آسیب به یک اندازه جدی هستند و به اشعه ایکس نیاز دارند.

از کجا بدانم دچار در رفتگی انگشت شده ام؟

اگر انگشت، کاملا دررفته باشد، نسبتا دردناک خواهد بود، کوتاه یا بدشکل به نظر خواهد رسید و فرد مجبور می شود آن را به جای خود برگرداند.اگر دررفتگی، نسبی باشد، خود به خود به مکان طبیعی خود برمی گردد. ممکن است انگشت در اطراف مفصل میانی، متورم شود، در سمت کف دست، حساس شود و زمانی که سعی می شود راست شود، حساس شود.ممکن است فرد متوجه شود که انگشت، ضعیف نیز شده است و در انجام اعمال خود دچار مشکل شده است.در صورتی که با وجود گذشت چند روز از ضربه، همچنان انگشت دردناک باشد، توصیه می شود مورد بررسی قرار گیرد. فیزیوتراپیست می تواند میزان آسیب و پایداری انگشت را تست کند.آن ها فرد را برای بررسی آسیب های استخوانی به انجام تست اشعه ایکس ارجاع می دهند.

تشخیص دررفتگی انگشت دست

در اثر دررفتگی، انگشت دردناک و متورم می شود. حرکات مفصل شدیداً محدود شده و هر گونه اقدامی برای حرکت دادن انگشت میزان درد را افزایش می دهد.

برخی اوقات امکان دارد دررفتگی به صورت باز باشد به این معنا که پوست پاره شود و استخوان از پوست بیرون بزند. افرادیکه که دچار دررفتگی انگشت شده اند لازم است حتماً رادیوگرافی انجام دهند. رادیوگرافی می تواند سایر آسیبهای انگشت نظیر شکستگی های همراه را مشخص کند.

درمان دررفتگی انگشت دست

در اکثر موارد این دررفتگی ها با جااندازی بسته درمان می شوند. پزشک متخصص با کشش انگشت و اعمال فشار موضعی روی بند دررفته اقدام به جااندازی آن می نماید. در صورتیکه کشش بدون فشار موضعی باشد امکان دارد نه تنها جااندازی انجام نشود بلکه موجب گردد کپسول مفصلی بین استخوانها برود که ممکن است در این وضعیت برای جااندازی راهی به غیر از جراحی باقی نماند.

برخی اوقات به دلیل گیر کردن سر بند انگشت در داخل کپسول مفصلی جااندازی بسته امکانپذیر نخواهد بود. در این صورت جااندازی نیازمند عمل جراحی است. بعد از عمل اغلب نیازی به بی حرکتی نیست و لازم است حرکات انگشت به منظور پیشگیری از خشک شدن آن شروع شود.

دررفتگی انگشت دست

فیزیوتراپی در رفتگی انگشت دست

آسیب کف دست، آسیب متوسط رباط یا یک شکستگی، نیاز به حمایت دارد تا ترمیم شود.مکان آتل بستگی به این دارد که چه چیزی آسیب دیده است. اغلب لازم است دررفتگی، در حالت خمیده قرار گیرد تا از بازگشت پایداری مفصل، اطمینان حاصل شود.اغلب، در حالی که انگشت به صورت راست قرار گرفته است، شکستگی آتل بندی می شود تا از ترمیم انگشت به صورت خمیده جلوگیری شود.در زمان مناسب، تمریناتی برای اطمینان از ترمیم مناسب آسیب، توصیه می شود تا انگشت، به خاطر باقی ماندن در یک موقعیت به مدت طولانی، سفت نشود. تورم با استفاده از نوارهای کشی بهبود می یابد.فیزیوتراپیست ارزیابی خواهد کرد که میزان حمایت و تمرین بهینه برای ترمیم و عملکرد مناسب، چقدر است.زمانی که رباط ها و/یا استخوان ترمیم شده و پایدار شده باشد، قابلیت کشیدگی و تقویت برای بازگشت به حرکت و عملکرد طبیعی را دارد.لازم به ذکر است که همه فیزیوتراپیست ها در حوزه درمان دست، متخصص نیستند. برای حصول بهترین نتیجه، باید به فیزیوتراپی که در این زمینه تخصص دارد مراجعه شود.

فیزیوتراپی چقدر در در رفتگی انگشت موثر است؟

آتل بندی و تمرین، تمام آن چیزی است که در اغلب دررفتگی های انگشت مورد نیاز است.مشکلات قابل توجه پس از دررفتگی، از دست رفتن پایداری مفصل (که ان را مستعد دررفتگی های بعدی می کند) و سفتی (به خاطر آتل بندی نادرست یا تاخیر در آغاز تمرینات) است.تداوم تورم، طبیعی است و می تواند تا چند ماه ادامه پیدا کند. در دررفتگی های ناپایدار و شدید، ممکن است برای تثبیت مفصل و حصول نتیجه بهتر به جراحی نیاز باشد.

با توجه به انچه ذکر شد دررفتگی آسیبی است که انتهای استخوان ها از وضعیت طبیعی خود خارج می شوند. دلیل این وضعیت معمولاً ضربه ناشی از سقوط، تصادف یا برخورد در حین ورزش های برخوردی یا پر سرعت است.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *