اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
درمورد بیماری گرفتگی رگ قلب چه می دانید؟_60b4f7dcdc41b.jpeg
درمورد بیماری گرفتگی رگ قلب چه می دانید؟_60b4f7dcdc41b.jpeg

درمورد بیماری گرفتگی رگ قلب چه می دانید؟

گرفتگی رگ قلب چیست؟

سرخرگ ها رگ های خونی هستند که خون سرشار از اکسیژن را در سراسر بدن شما توزیع می کنند. آنها خون غنی از اکسیژن را به تمامی اعضای بدن شما از مغزتان گرفته تا نوک انگشتان پا میرسانند. شریان های سالم دیواره های داخلی صاف دارند و خون داخل آنها به راحتی جریان می یابد.

با این حال ، برخی از افراد دچار گرفتگی رگ قلب میشوند. گرفتگی رگ قلب ناشی از ایجاد ماده ای به نام پلاک در دیواره های داخلی شریان ها است. وجود این پلاک ها می تواند جریان خون را کاهش دهد یا در برخی موارد آن را به طور کامل مسدود کند. گرفتگی رگ قلب احتمال حمله قلبی ، سکته مغزی و حتی مرگ را به شدت افزایش می دهند. به دلیل وجود این خطرات جبران ناپذیر، آگاهی از دلایل پلاک شریان و راهکارهای درمانی برای جلوگیری از پیامدهای جدی مهم است.

علائم گرفتگی رگ قلب در زنان

همه زنان با خطر بیماری قلبی روبرو هستند. دانستن علائم و خطرات خاص زنان و همچنین داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب و ورزش می تواند از شما محافظت کند. برخی از علائم گرفتگی عروق قلب در خانم ها عبارتند از:

 • احساس درد با ناراحتی در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سبکی سر یا سرگیجه
 • خستگی غیرمعمول
 • تعریق
 • تهوع یا استفراغ

معمولا مردان در سنین پایین تر و از حدود ۴۰ سال به بالا بیشتر در معرض خطر هستند، اما زنان تا قبل از دوران یائسگی شان کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند و شانس ابتلای زنان در سن های بالا و بعد از دوران یائسگی با مردان برابر است، همچنین علائم این بیماری در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد و فقط در زنان به خاطر ماهیت فیزیولوژیکی شان ممکن است نشانه های بیماری مبهم تر باشد.

هر دردی در قفسه سینه اولین تشخیصی که برایش صورت می گیرد، بیماری های قلبی است، چرا که این بیماری تهدید کننده حیات فرد است و اهمیت ویژه ای دارد، اما دردهای قفسه سینه ممکن است، نشانه بیماری های دیگری مانند دردهای قلبی غیر از رگ های قلب مثل تنگی دریچه ای، پارگی آئورت و یا بیماری های غیر قلبی مانند گوارشی( التهاب مری و معده)، بیماری های ریوی( مثل آمبولی ریه)، دردهای عضلانی­-اسکلتی(مثل گرفتگی عضلات)، بیماری های عفونی(مثل زونا) باشد و در تشخیص های افتراقی(احتمالی) بیماری های قلبی قرار بگیرند.

چه عواملی باعث ایجاد پلاک شریانی و درنتیجه منجر به گرفتگی رگ قلب می شود؟

تشکیل پلاک شریانی علت پلاک هایی که در دیواره های داخلی شریان های شما تجمع می یابد، از مواد مختلفی ساخته شده است که در خون شما گردش می کند. این مواد شامل کلسیم ها، چربی ها، کلسترول، ضایعات سلولی و فیبرین است، ماده ای که در لخته شدن خون دخیل است. در پاسخ به ایجاد پلاک، سلول های موجود در دیواره رگ قلب شما مواد اضافی ترشح می کنند که می تواند وضعیت گرفتگی قلب را بدتر کند.

همانطور که گفته شد علت ایجاد این پلاک ها مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی کلسیم؛ چربی، کلسترول، ضایعات سلولی و فیبرین می باشد.پس داشتن رژیم غذایی نامناسبی که تعادل را در مصرف غذایی تان قائل نمیشود، می تواند مهم ترین علت گرفتگی رگ قلب شما باشد.

گرفتگی رگ قلب

درمان بیماری گرفتگی رگ قلب

همانطور که گفته شد گرفتگی عروق قلب شایعترین علّت مرگ در ایران است. کسانی که مبتلا به دردهای قلبی و ناراحتی در قفسه سینه شده اند لازم است با مراجعه به پزشک و انجام تست های تشخیصی از وجود چنین بیماری مطّلع شوند. (آشنایی با روشهای تشخیصی گرفتگی عروق قلبی)

آنژیوگرافی عروق کرونر روشی است که متخصّصان قلب به عنوان استاندارد تشخیص گرفتگی عروق قلبی به کار می برند. (روش انجام آنژیوگرافی عروق کرونر) تصاویر به دست آمده در آنژیوگرافی، محل و شدّت تنگی رگ یا رگها را نشان می دهد و چنانچه مقدور باشد فوق تخصّص آنژیوپلاستی می تواند در همان حال برای باز کردن تنگی اقدام کند.این کار توسط بالن و سپس تعبیه استنت انجام می شود.

فوق تخصّص آنژیوپلاستی ابتدا یک وایر را از محل تنگی عبور می دهد که او را قادر می سازد یک بالن را به محل تنگی بفرستد و از خارج تن بیمار آن را باد کند. باز شدن بالن پلاکی که باعث تنگی شده را هموار می کند. در مرحله بعد بالن خارج می شود و استنت که یک چارچوپ فلزی مشبّک است به محل تنگی فرستاده می شود. با باز کردن استنت در محل تنگی، داربستی داخل رگ زده می شود که از تنگی بعدی جلوگیری می کند.

امروزه با پیشرفته شدن تکنولوژی ساخت بالن و استنت قادر شده ایم هرگونه تنگی و انسداد را در هریک از شریانهای کرونر درمان کنیم و انجام عمل قلب باز به مواردی اندک و خاص محدود شده است. چنانچه اینترونشنالیست یا همان فوق تخصّص آنژیوپلاستی تشخیص دهد که نتایج عمل بای پس قلب (عمل قلب باز) بهتر است، پس از درمیان گذاشتن مسأله با بیمار به عنوان درمان نهایی توصیه می شود.

اثرات ورزش در كاهش بيماري هاي قلبي و عروقي

 • ورزش منظم و مداوم باعث افزايش قطر عروق كرونر قلب مي شود.
 • ورزش باعثمي شود عضله قلب قوي شده و پمپاژ آن افزايش يابد.
 • ميزان چربي هاي مضر خونكاهش مي يابد.
 • در صورت تنگي در عروق كرونر اصلي قلب، عروق فرعي افزايش مييابد
 • فشار خون در افراد مبتلا به افزايش فشار خون (tension Hyper) كاهش مييابد.
 • تعداد ضربان قلب در حالت استراحت كاهش مي يابد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *