اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
درمان زانو درد با زنجبیل در طب سنتی_60b52e17a2035.jpeg
درمان زانو درد با زنجبیل در طب سنتی_60b52e17a2035.jpeg

درمان زانو درد با زنجبیل در طب سنتی

درمان سه سوته زانو درد با معجون خانگی!

برای درمان زانو درد نیازی نیست به دنبال درمان شیمیایی باشید بلکه با روش های خانگی هم می توانید این کار را انجام دهید. مثلا می توانید به درمان سه سوته زانو درد با معجون خانگی فکر کنید. معجونی که برای بسیاری ارز بیماری دیگر نیز کاربرد دارد و ضرری برای سلامتی ندارد. برایدرمان درد زانو، روغن دنبه را با زنجبیل بر روی زانو بگذارید، در کتب طبی از زنجبیل به عنوان مسکّن دردهای مفاصل و ضد انقباض دردناک و گرفتگی عضلات نام برده شده است. طریقه مصرف زنجبیل به این صورت است که یک قاشق غذاخوری از پودر زنجبیل را در کمی آب جوش خمیر کرده و کمی حرارت دهید و سپس در محل درد به صورت پماد استفاده کنید و این عمل را روزی 2 یا 3 مرتبه تکرار کنید و تا بهبودی کامل ادامه دهید. زنجبیل تازه و شربت زنجبیل یا چای زنجبیل در بدن گرما تولید کرده و به این صورت، مواد سمی و زائد بدن را به صورت عرق از بدن بخار می کند. زنجبیل بهترین داروی سرماخوردگی و گلو درد نیز هست؛ هنگامی که حس کردید دچار سرماخوردگی شده اید چند بار چای زنجبیل بنوشید و اگر گلودرد دارید علاوه بر آنکه چای آن را میل می کنید با آن قرقره نیز کنید؛ شربت زنجبیل برای زخم معده نیز بسیار مفید است.

زنجبیل برای کاهش زانو درد

زنجبیل را می توان به چندین شکل، برای طعم دادن به غذا و کاهش برخی از درد های به خصوص استفاده کرد، می توان آن را به صورت تازه، پودر زنجبیل، زنجبیل شکری (آب نبات زنجبیلی) و آب زنجبیل مصرف کرد، برای تهیه آب زنجبیل، یک قطعه از زنجبیل تازه را روی یک دستمال ضخیم خرد کنید، سپس دستمال را دور تکه های خردشده جمع کرده و به شکل یک بقچه درآورید و آن را بالای یک کاسه فشار دهید تا آب آن به آرامی خارج شود. اسانس و روغن زنجبیل را می توان در یک روغن پایه رقیق کرد و از آن برای ماساژ موضعی استفاده کرد که از التهاب، تورم، خشکی و درد مفاصل می کاهد.

درمان زانو درد به کمک زنجبیل

روغن دنبه را با زنجبیل بر روی زانو بگذارید، در کتب طبی از زنجبیل به عنوان مسکّن دردهای مفاصل و ضد انقباض دردناک و گرفتگی عضلات نام برده شده است. طریقه مصرف زنجبیل به این صورت است که یک قاشق غذاخوری از پودر زنجبیل را در کمی آب جوش خمیر کرده و کمی حرارت دهید و سپس در محل درد به صورت پماد استفاده کنید و این عمل را روزی 2 یا 3 مرتبه تکرار کنید و تا بهبودی کامل ادامه دهید. دمنوش زنجبیل و زردچوبه با کمی عسل نیز به تسکین درد زانو کمک می کند.این دو گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و درد مربوط به آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد. مصرف این دمنوش، روزی ۲ بار می تواند موثر واقع شود.

زنجبیل برای زانو درد

از گذشته تا به امروز زنجبیل برای افرادی که التهاب مزمن و درد دارند توصیه می شود. این ریشه ی خوراکی، خود می تواند به عنوان افزودنی به وعده های غذایی اضافه شود یا در مکمل ها مصرف شود.وقتی این خوراکی در بدن هضم می شود، مواد شیمیایی موجود در زنجبیل به گروه قدرتمندی از ترکیبات ضدالتهابی بنام گینگرول تبدیل می شوند. ترکیبات دارویی فعال موجود در زنجبیل، مواد فیتوشیمیایی هستند که به آن ها گینگرول (gingerols) و شوگاول (shogoal) معروف هستند برای اینکه همیشه زنجبیل را در برنامه غذایی خود داشته باشید، می توانید:

  • زنجبیل پوست کنده، تازه یا پودر شده را به مخلوط و اسموتی میوه، سبزیجات و شیک ها اضافه کنید
  • پودر زنجبیل یا آب زنجبیل را به آب گوجه فرنگی یا سوپ، لیموناد و چای داغ یا آیس تی اضافه کنید
  • از زنجبیل تازه یا پودر شده در سبزیجات سرخ شده، ادویه کاری ها و مواد مرینت گوشتی استفاده کنید (ابتدا مقادیر کمی استفاده کنید و سپس مطابق با سلیقه تنظیم کنید)
  • زنجبیل شکری خردشده را به غلات صبحانه، سالادهای میوه و مخلوط های میوه و آجیل اضافه کنید یا در دستتان بگیرید و بخورید.
  • از پودر زنجبیل برای تهیه چای گیاهی استفاده کنید.

درد مفاصل را با زنجبیل درمان کنید

زنجبیل یک نوع گیاه بومی و گلدار است و در کشورهای آسیایی ، آفریقای غربی و کارائیب رشد می کند. زنجبیل بیشتر به عنوان ادویه ای معطر و منحصر به فرد شناخته می شود اما از دیرباز تا کنون به عنوان داروی سنتی برای درمان حالت تهوع و مشکلات گوارشی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. در حال حاضر خواص مفید زنجبیل برای کسانی که مبتلا به آرتروز و آرتریت التهابی مانند روماتیسم و آرتریت دژنراتیو هستند ، اثبات شده است.

برخی خواص قابل توجه زنجبیل :

براساس مطالعات آزمایشگاهی مزایای زنجبیل از چندین ترکیب مختلف چون زنجفیل و شوگاول برگرفته شده است. این ترکیبات دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که علاوه بر آرتریت ، برای درمان بیماری های گوارشی و قلبی حتی سرطان نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به نظر می رسد خاصیت ضد التهابی زنجبیل در درمان انواع آرتروز نیز موثر می باشد. ترکیبات موجود در زنجبیل می تواند COX2 را مهار کند و مانند داروهای آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک عمل کند.

زنجبیل چگونه عمل می کند ؟

التهاب یک نوع پاسخ ایمنی بدن است که باعث بهبودی زخم ها می شود و با عفونت ها مبارزه خواهد کرد ، به عبارتی دیگر التهاب فرآیندی خود محافظتی است که گلبول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت ها و باکتری ها آزاد خواهد کرد. هدف اصلی و درمانی زنجبیل برای آرتروز ، به حداقل رساندن ناراحتی ناشی از آن است زیرا در حال حاضر هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد. بر اساس شواهد و مطالعه ای که بر روی افراد مبتلا به آرتروز انجام شد، نشان داده شد افرادی که مبتلا به استئوآرتریت بوده اند و زنجبیل مصرف کرده اند در مقایسه با افراد مبتلای دیگر 30 درصد کاهش درد و 22 درصد کاهش ناتوانی داشته اند زیرا زنجبیل از نظر اثربخشی با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن قابل مقایسه خواهد بود. براساس نتایج تحقیقی جدیدتر، زنجبیل توانایی کاهش مواد شیمیایی التهاب زا تولید شده توسط بدن را دارد، التهابی که خود یکی از علل اصلی بیماری آرتروز است. بررسی ها ثابت کرده است که این ریشه گیاهی به بدن در تولید اسید سالیسیلیک که یک ترکیب طبیعی مورد استفاده در داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) درمان دارویی آرتروز است کمک می کند. اسید سالیسیلیک جزو ترکیباتی است که به تسکین درد مفاصل کمک می کند. در حال حاضر هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد اما برخی داروها و مکمل ها می تواند به کاهش علائم کمک کنند. اکثر مطالعات فعلی حاکی از فواید زنجبیل هستند اما در برخی از مطالعات اثری از فواید درمانی زنجبیل برای تسکین درد و کاهش التهاب در آرتروز موجود نمی باشد ، با این وجود پاسخ قطعی به اثرات درمانی زنجبیل نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

روش هایی برای گنجاندن زنجبیل به رژیم غذایی :

کارشناسان توصیه می کنند که موثرترین راه برای دستیابی به فواید زنجبیل مصرف مکمل آن بصورت روزانه و به مقدار 100-225 میلی گرم می باشد. بهتر است قبل از مصرف مکمل های زنجبیل با پزشک نیز مشورت کنید زیرا ممکن است که با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) تداخل داشته باشد. اگر ترجیح می دهید که از مکمل ها استفاده نکنید می توانید آن را بصورت تازه، خشک شده و ترشی به رژیم غذایی خود بیفزایید . در ادامه مطلب روش هایی را برای استفاده از زنجبیل در رژیم غذایی برای شما آورده ایم :

1. زنجبیل یکی از ادویه های اصلی مورد استفاده در غذاهای آسیایی است و آن را می توان در غذاهای آماده تایلندی مانند مرغ زنجبیلی یافت.

2. پودر زنجبیل را می توان به غذاهای گیاهی نیز اضافه کرد تا عطر و طعمی تند به غذا داده شود.

3. ریشه زنجبیل تازه را می توان درون سوپ رنده کرد و یا همراه سیب زمینی سرخ کرده مصرف کرد.

4. برای معطر کردن چای نیز می توان از زنجبیل تازه یا پودر آن استفاده کرد.

5. استفاده از شربت زنجبیل در نوشیدنی های خنک نیز بسیار مفید و پرکاربرد است.

چنانچه پیش از این هم گفتیم زنجبیل می تواند فعالیت چندین ماده شیمیایی عامل التهاب مفاصل را کاهش دهد و داروی گیاهی با عوارض جانبی جزئی است که شایع ترین آنها ناراحتی معده و سوزش دهان میباشد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *