دسته‌بندی نشده

درمان حساسیت واژن به کرم و پودر موبر

حساسیت ناحیه تناسلی بانوان به پودر و کرم های از بین برندی موهای زائد بدن

یکی از دغدغه های بیشتر خانم ها، از بین بردن موهای زائد در قسمت های مختلف بدنشان است. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد، از جمله استفاده از کرم ها و پودرهای موبر.

برخی خانم ها راحت ترین شیوه رفع موی زائد یعنی تراشیدن را انتخاب می کنند، ولی برای برخی این روش عوارض ناخوشایندی مثل خارش، زبر درآمدن مو و… در پی دارد و به همین دلیل از موم استفاده می کنند. اما برخی خانم ها تحمل درد این کار را هم ندارند.خوشبختانه در بازار محصولات بهداشتی، انواع دیگری از محصولات وجود دارد که معایب این دو روش را ندارد و انواع و اقسام کرم های موبر حق انتخاب زیادی به افراد می دهد. این مطلب درباره این وسیله و سوال های رایج آن است.

محتویات موبرها چیست؟

ترکیب های اصلی تشکیل دهنده کرم های موبر، کلسیم هیدروکساید و هیدروکسیدسدیم تیوگلیکولات است. این ترکیب ها باعث شکسته شدن کراتین که ماده اصلی تشکیل دهنده مو است، می شوند.این کرم ها یکی از آسان ترین شیوه ها برای از بین بردن موها هستند، اما در واقع مو را از ریشه جدا نمی کنند و به صورت سطحی باعث از بین رفتن آن می شوند. معمولا رشد مجدد موها بعد از ۴ تا ۵ روز آغاز می شود.

موبرها چند نوع هستند؟

بیشتر موبرها به صورت کرم و تیوپی در بازار موجودند، اما به تازگی انواع ژل مانند و اسپری آن هم که دردسر کمتری دارند، تولید شده است.

هنگامی که بخشی از پوستتان زخمی یا خراشیده است، امکان استفاده از کرم های موبر وجود ندارد

آیا باید قبل از استفاده از موبرها آنها را تست کنیم؟

پوست برخی افراد به موبرها حساسیت دارد. در نتیجه می توانید قبل از استفاده، آن را روی یک قسمت از پوستتان امتحان کنید. پیشنهاد می کنیم این قسمت، زانو یا پشت زانو باشد که اگر هم پوست واکنش خاصی مثل قرمزی، خارش و یا التهاب نشان داد، در معرض دید نباشد.اگر پوستتان به مواد موبر حساسیت داشت، هیچ نوع دیگری از آن را امتحان نکنید، چون ترکیب بیشتر این محصولات شبیه هم است و اگر به یک نوع واکنش نشان دادید، به احتمال زیاد به انواع دیگر آن هم حساسیت خواهید داشت.

آیا موبرها خطر عفونت های تناسلی را افزایش می دهند؟

نه، می توانید به راحتی از موبرها برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی استفاده کنید. سعی کنید انواع بدون عطر آنها را به کار برید.موبرها هیچ ربطی به ایجاد مشکل های عفونی ندارند، ولی معمولا متخصصان توصیه می کنند از موبرها فقط برای روی ناحیه تناسلی استفاده کنید که موهای زائد دارد نه نزدیک دهانه واژن.

مزایای استفاده از کرم های موبر

۱-استفاده آسان

۲– دردناک نبودن و موثر بودن

۳- به صرفه بودن از نظر اقتصادی

۴- قابل استفاده بودن برای تمام اعضای بدن (البته اگر حساسیت نداشته باشید)

۵- کاهش سرعت رشد موها در مقایسه با تراشیدن آنها

۶- برخی تحقیقات نشان داده استفاده مداوم از موبرها، باعث نازکی موها می شود.

۷- در مدت زمان کوتاهی می توانید موهای زائدتان را از بین ببرید.

موبرها را فقط به قسمت های خشک و تمیز بدن بزنید

معایب استفاده از کرم های موبر

۱- ممکن است هنگام استفاده، اطرافتان کثیف شود.

۲- هنگامی که بخشی از پوستتان زخمی یا خراشیده است، امکان استفاده از کرم های موبر وجود ندارد.

۳- کرم های موبر را نمی توانید روزانه استفاده کنید، چون باعث تیرگی یا در برخی موارد سوختگی پوست می شود.

۴- افراد با پوست های حساس و نازک نمی توانند از کرم های موبر استفاده کنند.

۵- بیشتر این کرم ها حتی نوع معطرشان به دلیل ترکیب های شیمیایی، بوی بدی دارند.

۶- از موبرها نمی توان در ناحیه های حساس مثل دور چشم ها یا حتی صورت افرادی که پوست نازکی دارند، استفاده کرد.

نکته هایی درباره موبرها

۱- قبل از استفاده از موبرها، بروشور شیوه استفاده از آن را مطالعه کنید.

۲- از استفاده از موبرها در ناحیه های حساس بدن خودداری کنید.

۳- حتما بعد از استفاده از کرم موبر، با آب گرم دوش بگیرید و محل موردنظر را خشک کنید.

۴- حتما در زمان مقرر، کرم را از روی پوستتان پاک کنید.

۵- موبرها را فقط به قسمت های خشک و تمیز بدن بزنید.

اگر کسی به این کرم ها حساسیت داشته باشد باید چه کار کند؟

کرم های موبر ممکن است آلرژی زا باشند. این آلرژی ممکن است به ماده اصلی کرم موبر یعنی سدیم تیو گلی گولات یا کلسیم هیدروکساید باشد. همچنین ممکن است آلرژی به مواده نگهدارنده، عطر یا افزودنی های دیگر درون کرم موبر باشد. بنابراین بهتر است قبل از استفاده، کرم را روی پوست خود آزمایش کنید. مقداری از کرم را در سطح داخل بازو بزنید و پس از نیم ساعت آن را بشویید. اگر در محل، التهاب، قرمزی و خارش ایجاد نشد یعنی احتمالا به این کرم موبر آلرژی ندارید. اگر فردی به کرم های موبر آلرژی داشته باشد نباید از آنها استفاده کند. راهی برای حساسیت زدایی نسبت به این کرم ها وجود ندارد. هرگز کرم موبر را روی پوست آسیب دیده (بریده، زخمی …) استفاده نکنید. کرم موبر نباید روی پوست قرمز یا ملتهب (به هر دلیلی) استفاده شود. همچنین نباید نزدیک به چشم استفاده شود

استفاده از پودر موبر در بارداری

هرچند دلیل اثبات شده ای وجود ندارد که بگوییم لزوما پودر واجبی یا کرم موبر به جنین آسیب بزند ولی از آنجاییکه این ترکیبات حاوی یک سری مواد شیمیایی هستند که می توانند مضر باشند، برای رعایت جوانب احتیاط به مادران توصیه می شود در بارداری برای نظافت بدن و موزدایی از ترشیدن با تیغ یا روش اپیلاسیون استفاده کنند که راه های مطمئن تری برای موزدایی در بارداری هستند.

درمان حساسیت واژن به کرم و پودر موبر

طرز استفاده از پودر موبر

  1. بدن برای استفاده از موبر باید خشک باشد.
  2. برای خمیر کردن این پودر از آب نسبتا داغ استفاده شود.
  3. کافیست ارام ارام به پودرتان آب اضافه کنید تا خمیری نسبتا غلیظ تهیه شود. مانند حنا که به سر میمالیم. نباید خمیر شل باشد و بقولی شر بگیرد و اویزان شود. هر چه غلیظ تر بهتر. البته در حدی هم غلیظ نباشد که خاصیت چسبندگی اش کم باشد.
  4. وقتی خمیر درست شد ان را به قسمت های مو دار مثل زیر بغل ، دست ها ، ناحیه تناسلی و .. بمالید . باید یک لایه نازک به تمام پوست بمالید و جایی خالی نماند. همچنین اگر رقیق باشد فایده ندارد.
  5. حدود ۵-۱۰ دقیقه باید صبر کنید.
  6. برای فهمیدن زمان برداشتن ان کافیست هر چند دقیقه یکبار یک سانت از موها را با کاردک بکشید اگر دیدی که موها کامل کنده نمی شود باز کمی صبر کنید.
فواید پودر موبر چیست ؟

فواید پودر موبر ، نوره و پودر واجبی خاصیت تمیز کنندگی و ضد عفونی کنندگی است و باعث می شود موهای کل اعضای بدن با ان رفع شود. فواید پودر موبر و نوره به علت وجود آرسنیک در آن است که متأسفانه امروزه این ماده در کارخانجات از آن جدا شده و به خارج از کشور صادر میشود . همین ماده در خارج کشور به صورت شیمیایی جهت تهیه دارویضد سرطان با نام آرسنیک تری اکـساید استفاده شده و دوباره ما آنرا به کشور با هزینه زیادی وارد می کنیم.یکی از فواید پودر موبر رفع موهای زاید است. یکی دیگر از فواید پودر موبر کم شدن موهای بدن است . از دیگر خواص پودر موبر میتوان به خاصیت لایه برداری وسفید کنندگی پوست اشاره کرد.

جلوگیری از تیره شدن پوست زیر بغل و اطراف ناحیه تناسلی

یکی از مسائلی که خانم ها و شاید شوهران آن ها دوست داشته باشند رفع تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی زنان است. خانم ها ممکن است از شیوه ها و روش ها و مواد مختلفی جهت رفع تیرگی پوست این نواحی استفاده کنند و شاید حتی به مواد شیمیایی هم پناه ببرند. استفاده از ژیلت و تیغ باعث تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی خانم هاست و بهترین راه بر طرف کردن و از بین بردن تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه تناسلی در خانم ها استفاده از نوره برای نظافت موهای این نواحی می باشد.

جلوگیری از عفونت قارچی و درمان آن

عفونتقارچی واژن یکی از عفونت های زنانه می باشد. مخصوصا این عفونت ممکن است سبب بروز مشکلات جدی در بارداری شود. نوره بهترین ماده ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن و درمان این نوع عفونت می باشد. کشیدن نوره به اطراف ناحیه تناسلی موجب پاک سازی این ناحیه از قارچ ها می شود.

جلوگیری از خارش واژن و درمان آن

خارش ناحیه تناسلی و واژن نیز از جمله مشکلاتی است که ممکن است بعضی از خانم ها به آن دچار شوند. این خارش معمولا به دلیل وجود قارچ و عفونت های قارچی در این ناحیه می باشد. نوره با تمیز کردن ناحیه تناسلی و پاک سازی آن از قارچ ها نقش مهمی در جلوگیری از خارش ناحیه تناسلی دارد.

پودر موبر برای صورت

بهترین روش مو زدایی صورت بند انداختن است .موم یا واکس باعث کش امدن پوست صورت و به مرور زمان افتادگی و شل شدگی میشود. کرم یا پودر مو بر هم حاوی زرنیخ و سایر مواد شیمیایی مضر است که برای پوست ظریف صورت مضره

اما از جوش زدن بعد از اصلاح را، می توان بکمک اسکراب کردن پوست روز قبل یا روز بعد اصلاح جلوگیری کرد

چون این جوش های زیز و سفید بدلیل الوده شدن لایه های رویی پوست که پوست مرده هم هستند ایجاد میشه و با اسکراب می توان انها را از بین برد.

جلوگیری از بوی نامطبوع ناحیه تناسلی

بوی نامطبوع ناحیه تناسلی زن نه تنها می تواند موجب آزار خود او شود بلکه ممکن است سبب آزار همسر او نیز بشود و چه بسا باعث سردی در رابطه جنسی بین زن و شوهر شود. یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در ناحیه تناسلی زنان ، عفونت های این ناحیه می باشد. در اینجا نیز با استعمال نوره در ناحیه تناسلی و پاک سازی آن از عفونت ها و عوامل ایجاد کننده عفونت ، بوی نامطبوع ناحیه تناسلی از بین خواهد رفت. در صورتی که با استعمال نوره طبیعی ، بوی نامطبوع ناحیه تناسلی از بین نرود ممکن است دلیل دیگری برای این بوی نامطبوع وجود داشته باشد.

فواید نوره ازنظر اسلام واحادیث مرتبط

ازحضرت امیرالمومنین علی(ع)نقل شده؛

داروکشیدن،دفع دلـگیری و پریشانی خاطر می کند وبدن را پاک می نماید.

ازحضرت امام موسی کاظم(ع) نقل شده؛

موی بدن چون بلند می شود آب پشت را قطع می کند،یعنی فرزند بوجود نمی آید وبند ها را سست می کند و ضعف و –تنـبلی می آورد،نوره کشـیدن آب پشت را زیـاد می کند،بدن را قوی پیه گرده ها

را زیاد وبدن را فربه می نماید.

از حضرت امـام رضا (ع)نقل شده است؛

چـها رچیز است که از اخـلاق پیـامبر-ان است؛بوی خوش استعمال نمودن،سر تراشیدن،نوره مالیدن وبسیارجماع نمودن

ازحضرت رسول(ص)نقل شده؛موی شارب،پشت زهارو زیر بغل را بلند مگذاریدهمانا شیطان در آنجا،جا می گیرد وپنهان می شود.

مدت زمانی که می توان نوره را به تاخیر انداختدرحدیث معتبر از رسول گرامی اسلام(ص) نقل شده؛هر مردی که به

خدا وروزقیامت ایمان دارد باید موی پشت زهار را زیادترازچهل روزنگذارد.همچنین حـلال نیست زنی که به خدا وروز قیـامت ایمان داشته باشد ازاله ی موی زهار را بیشتر از بیست روز ترک کند.

از حضرت امام صادق(ع) نقل شده است؛

سنت در نوره کشیدن آن است که هـر پانـزده روزیک مرتبه بکشند.اگر کسـی بـیست ویک روز ودرروایتی بیست روز بر او بگذرد که نوره نکشیده باشد قرض کند ونوره بکشد،کسی که چهل روز بگذرد که نوره نکشیده باشد او مومن ومسلمان نیست وبرای او هیچ کرامتی نزد خدا نیست.به معنای این حدیث کاملا فکر کنید تا به اهمیت نوره پی ببرید.

ازحضرت رسول(ص)نقـل شده؛

هر کس ایمان به خدا وروز قیـامت داردموی زهار را بیشتر ازچهل روز نگذارد،پس اگرچیزی نیابد بعد ازچهل روزقرض کند وپس نیندازد.

از حضرت امیرالمومنین(ع)نقل شده؛

برای مومن دوست دارم که هرپانزده روزنوره بمالد.

از حضـرت امام صادق(ع)نقـل شده؛

باید پشت زهار رایک هفته بـیشترنگذارد،هرکس نوره رازیادتر ازیک ماه ترک کند،نمازش مقبول نیست.وباز فرمودند هر کس پیش از نوره کشیدن،اندکی از نوره را بردارد وآن را ببوید وبر سر بینی بگذارد وبگوید؛صلی الله علی سلیمان بن داودکما امربالنوره ،نوره او را نسوزاند.

اوقات نوره کشیدن و سایر آداب آن

ازحضرت امام صادق(ع)نقل شده است؛

یک مرتبه دارو کشیدن درتابستان درفضیلت ونفع از ده مرتبه که در زمستان بکشند بهتر است.

از امام علی(ع)روایت شده؛

از نوره کشیدن در روز چهارشنبه که روز نحسمستمراست احتراز کنید. جهنم در روزچهارشنبه خلق شده است.

از حضرت رسول(ص) نقل شده؛

پنچ چیز مورث پیسی است؛در روز جمعه وچهارشـنبه نوره مالـیدن،وضـو و غسل با آبـی که در آفتاب گـرم شده،درحالجنابت چیزی خوردن،زن را درحال حیض جماع نمودن،درحال سیری چیزی خوردن.

از امام رضا(ع)نقل شده؛

هرکس در روز جمعه نوره بکشد وپیس شود جزخودشرا ملامت نکند.دور نیست که این دوحدیث محمول بر تقیـه باشد یا آنکه یـکی ازطریق اهل سنت است زیراحدیثی گذشت که حضرت پیغمبر در روزجمعه دارومی کشیدند.در حدیث معتبردیگر نقل شده؛به خدمت حضرت امام جعفرصادق(ع)عرض نمودند؛مردم می گویند نوره کشیدن در روز جمعه مکروه است

حضرت فرمودند؛چنین نـیست که تو گمان نمـوده ای،چه چیـز از نوره کشیدن در روز جمعه پاک کننده تر است؟

از حضرت امام صادق(ع) نقل شده؛

نوره کشیدن در حال جنابت اشکالی ندارد.

از حضرت امام موسی بن جعفر(ع)نقل شده که حضرت رسول اکرم(ص)فرمودند

هر کس به حمام رود ودارو بکشد وبعد از دارو از سر تا پا حنابمالد،او را ازدیوانگی،خوره،پیسی وآکله امان باشد تا نوره کشیدن دیـگر.

نکات مهم در استفاده از نوره (واجبی)

در هنگام استفاده از نوره به نکات زیر حتما توجه نمایید:

• از نوره های طبیعی و اصلی استفاده نمایید تا علاوه بر رفع موهای بدن از خواص ضد سرطانی آن هم بهره مند شوید. نوره های طبیعی را از عطاری های معتبر تهیه نمایید. نوره های طبیعی معمولا هنگام استفاده یک بوی تندی دارند که مربوط به همان آرسنیک موجود در آن است.

• در روزهای چهارشنبه و جمعه از نوره استفاده ننمایید. پیامبر خدا حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) یکی از دلایل مرض برص یا پیسی را استعمال نوره در این دو روز بیان می نمایند.

• طبق حدیثی از حضرت امام رضا (علیه السلام) ، قبل از استفاده از نوره ، ناحیه مورد استعمال نوره را با آب سرد بشوئید تا منافذ پوست آن نواحی بسته شده و سبب زخم و جوش نشود.

• نوره را با استفاده از آب گرم (نه داغ باشد و نه سرد) خمیر نمایید.

• هنگام استفاده از نوره آن راببویید تا آرسنیک موجود در آن از طریق مجرای تنفسی به خون راه یافته و سبب جلوگیری از سرطان خون شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا