جستجو
Close this search box.

درمان حساسیت ها و آلرژی چشمی

سرفصل های این مقاله

حساسیت چشم,درمان حساسیت چشم

آلرژی چیست؟؟

آلرژی یعنی بدن نسبت به برخی از عوامل خارجی واکنش بیش از حد نشان دهد. در حالت معمولی وقتی بدن در شرایط خاصی قرار می گیرد ممکن است پوست، بافت های مخاطی، بینی و چشم به عوامل محرک آن محیط واکنش نشان دهند که این امری طبیعی است، اما گاهی اوقات این واکنش بدن به عوامل خارجی از حد طبیعی بیشتر است که به آن افزایش حساسیت گفته می شود.در واقع آلرژی واکنش افزایش حساسیتی نسبت به عوامل محرک خارجی است.

موادی مثل گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات.این مواد آلرژی زا باعث می‌شوند که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شود و علائم حساسیت را در بدن ایجاد کند. ژنتیک از موثر‌ترین عوامل ابتلا به حساسیت است.به عبارت ساده‌تر، اگر یکی از والدین به هر نوعی از آلرژی مبتلا باشد، ابتلای یک فرزند از ۳ فرزندش به این بیماری دور از انتظار نخواهد بود. در صورتی که هر دو والد به حساسیت مبتلا باشند، احتمال ابتلای ۷ فرزند از ۱۰ فرزند آن‌ها به این مشکل وجود دارد.

متاسفانه در کشور ما به مقدار زیادی لوازم آرایشی مصرف می شود یکی از علت های اصلی آلرژی استفاده از لوازم آرایش و محصولات بهداشتی است که در فرد حساسیت ایجاد می کند و باعث آسیب های طولانی مدت به فرد می شود.

آلرژی چشمی

چشم دریچه ای به جهان خارج است. وقتی چشم ها باز هستند ملتحمه در تماس مستقیم با مواد حساسیت زای موجود در هواست. ملتحمه که بافت پوششی مخاطی قسمت جلوی کره چشم و سطح داخلی پلک هاست یک سد دفاعی در برابر محیط خارج است. در ملتحمه تعداد زیادی رگ، سلول های ایمنی و مواد دفاعی وجود دارد که باعث حفاظت لایه های داخلی تر کره چشم در برابر عفونت ها و عوامل بیگانه می شود.

به علاوه اشک چشم نیز دارای سلول ها و عوامل ایمنی می باشد که به دفاع در برابر عوامل خارجی کمک می کند بنابراین بسیاری از واکنش های دفاعی در جلوی کره چشم در سطح ملتحمه اتفاق می افتد. هرگاه کنترل طبیعی این واکنش های دفاعی به هم بخورد و یا واکنش های دفاعی به جای عوامل بیگانه در برابر عوامل خودی اتفاق بیافتد آلرژی چشمی ایجاد می شود. مهمترین عوامل ایجاد آلرژی چشمی ماده ای به نام “هیستامین” است که از گروهی از سلول های ایمنی به نام “ماست سل ها” می شود. هیستامین باعث ایجاد خارش می شود. به علاوه هیستامین موجب گشاد شدن رگ های موجود در ملتحمه می شود و باعث قرمزی چشم می شود.

آلرژی چشمی در افراد جوان (سن زیر ۳۰ سال) شایع تر است. به علاوه احتمال بروز آلرژی چشمی در کسانی که سابقه حساسیت قبلی داشته اند و یا در خانواده آن ها بیماری های آلرژیک وجود دارد بیشتر است. به خصوص افرادی که آلرژی هایی از نوع تب یونجه (آبریزش از بینی حساسیتی) یا آلرژی پوستی (درماتیت آتوپیک) دارند بسیار مستعد ابتلا به آلرژی چشمی هستند.

حساسیت چشم,درمان حساسیت چشم

علائم آلرژی چشمی

 • ریزش اشک
 • قرمزی چشم یا پلک داخلی چشم
 • خارش چشم
 • حساسیت به نور
 • سوزش چشم
 • ورم پلک

درمان آلرژی چشمی

 • کمپرس سرد چشم برای کمک به کاهش واکنش های آلرژیک
 • قطره اشک مصنوعی : قطره اشک مصنوعی گرچه اثر مستقیمی در درمان آلرژی ندارد، اما استفاده از آن باعث رقیق شدن مواد آلرژی زا تجمع یافته در چشم می شود.استفاده از این قطره ها به عنوان درمان کمکی بخصوص در افرادی که علاوه بر آلرژی زمینه خشکی چشم دارند گاه اثرات مفید شگفت آوری دارد.
 • قطره های آنتی هیستامین و دکونژستانت (ضد احتقان)
 • قطره های پایدار کننده ماست سل ها
 • قطره های ضد التهاب غیر استروئیدی
 • قطره های ضد التهاب استروئیدی
 • آنتی هیستامین های خوراکی

حساسیت چشم,درمان حساسیت چشم

پیشگیری از آلرژی چشمی

در آلرژی چشمی هر گونه پیشگیری ارزشمندتر از درمانمی باشد.اگر شما بتوانید عوامل خاص ایجاد کننده ی این آلرژی را شناسایی و از آن ها اجتناب کنید علائم این آلرژی به طور چشمگیری بهبود می بتند..نکاتی زیر را در خانه رعایت کنید:

 1. از فیلترهای هوا در آشپزخانه و تهویه ی مطبوع خانه ی خود استفاده کنید. همچنین، مطمئن شوید که فیلترهای آن ها را به طور منظم تغییر می دهید.
 2. اجتناب از شوره و موی حیوانات خانگی و دیگر مواد محرک
 3. از بالش، ملافه، پارچه، و دیگر وسایلی که ایجاد گرد و غبار می کنند؛ دوری نمایید..
 4. استفاده از لحاف و تشک و بالش نفوذ ناپذیر که نتوانند مواد حساسیت زا را در خود جای دهند.
 5. تمیز نگاه داشتن محیط منزل و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار
 6. جلوگیری از نشت آب، که سبب ایجاد کپک می شود.
 7. استفاده از موانع و فیلتر( مخصوصا فیلترهای هوا )
 8. کاهش میزان مواد حساسیت زا در فضای باز خارج از منزل، با بسته نگه داشتن پنجره ها و درهای منزل میسر می شود.

بسیاری از بیماری های چشمی می توانند با آلرژی چشمی اشتباه شوند. شایعترین این بیماری ها عبارتند از:

 • خشکی چشم
 • انسداد مجرای اشکی
 • ورم ملتحمه عفونی یا قرمزی چشم
Source : drrajabi.com

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: