اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
درمان تپش قلب چیست؟_60b4fd0d085c1.jpeg
درمان تپش قلب چیست؟_60b4fd0d085c1.jpeg

درمان تپش قلب چیست؟

heart palpitations مشکلی است که در آن فرد احساس می کند قلبش سریع، لرزان و یا کوبنده، می تپد در واقع تپش به انقباض و انبساط قلب یا به عبارتی به باز و بسته شدن قلب گفته می شود. تعریف دیگری که برای تپش قلب به کار میرود احساس آگاهی فرد از تپش قلبش است.

نشانه تپش قلب

افراد مختلف تپش قلب را به صورت های مختلفی تجربه می کنند. تپش قلب می تواند حس لرزش قلب، خفگی یا مور مور شدن را به شما منتقل کند. گاهی ممکن است حس کنید که قلب تان یک ضربان را جا می اندازد یا به سختی می تپد. بعضی افراد تپش قلب را به شکل ضربان هایی در گردن و قفسه ی سینه حس می کنند و برخی هم فقط احساس ناراحتی کلی دارند.

کدام تپش قلب خطرناک است؟

معمولا تپش قلب هایی خطرناک هستند که به صورت حمله ای اتفاق می افتند و نه به خاطر اضطراب ، دویدن و… در تپش قلب های مهم از لحاظ کلینیکی معمولا فرد در حالت نشسته بدون اینکه هیچ مشکل و استرس ی داشته باشد یک دفعه دچار حمله تپش قلب می شود و همزمان با آن ممکن است افت فشار پیدا کند و چشمانش سیاهی رود. اما نباید به صرف اینکه فرد مبتلا به تپش قلب این علائم را نداشته باشد، بگوییم وضعیتش اصلا مهم نیست.

ممکن است تپش قلب علت مهم یا غیرمهمی داشته باشد. برای مثال برخی از بیماران دچار کم خونی هستند یا اینکه استرس و اضطراب دارند و همین باعث می شود ضربان قلب شان تندتر بزند اما آنها فکر می کنند به تپش قلب مبتلا هستند. همچنین مشکلات تیروئید ی و مشکلات دریچه ای قلب هم ممکن است باعث ایجاد تپش قلب شود، برخی از تپش قلب ها ناشی از حالت آریتمی هاست. در این حالت، کانونی در داخل قلب شروع به حملات غیرطبیعی می کند. به عبارت دیگر ریتم طبیعی سینوسی قلب را به دست می گیرد و به صورت خودمختار شروع به حمله تپش قلب می کند. برخی از آریتمی ها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا می کنند

ضربان قلب نرمال

تعداد ضربان قلب طبیعی بزرگسالان در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. اگر ضربان قلب شما بین این دو عدد باشد یعنی تپش قلب ندارید. به طور کلی ضربان قلب پایین در حالت استراحت نشان دهنده ی عملکرد کارآمدتر قلب و تناسب بهتر قلبی عروقی است. برای مثال یک وزرشکار حرفه ای ممکن است در حالت استراحت ضربان قلبی حدود 40 داشته باشد.

ضربان قلب پایین

برادی کاردی یا ضربان قلب پایین، یعنی قلب شما با ضربان کمتر از 60 بار در دقیقه می زند. برای برخی از افراد، مانند ورزشکاران، ممکن است پایین بودن ضربان قلب عادی تلقی شود. بسیاری از افراد (احتمالاً اکثریت افراد) سالم هم ضربان قلب در حال استراحت زیر 60 دارند. بنابراین داشتن برادی کاردی لزوما چیز بدی نیست. برادی کاردی در حالت استراحت اغلب نشانه سلامتی است.

ضربان قلب بالا

به ضربان قلب بالا تاکی کاردی نیز می گویند. به طور کلی، برای بزرگسالان، ضربان قلب بالای 100 ضربان در دقیقه (BPM) بیش از حد سریع در نظر گرفته می شود و این افراد دارای ضربان قلب بالا می باشند و باید سریعا به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایند.

درمان تپش قلب در بیماریهای قلبی

اصول درمان بر حذف عامل بوجود آورنده آن مثل دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل است و تشخیص و درمان بیماریهای همراه مثل پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، نشانه های یائسگی و اضطراب و درمان آریتمی خاص تشخیص داده شده ، استوار است . در اکثر موارد با رعایت روش مناسب زندگی و تغذیه ، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب ، تپش قلب بیمار بهبود می یابد.

گاهی به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی بازچرخشی ، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط متخصص یا توسط پرسنل حرفه ای انجام می شود که با تحریک عصب و تا باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی ها شوند مثل: نگاه داشتن نفس به طور کوتاه مدت ، ماساژ ناحیه کاروتید گردن ،سرفه پی در پی،نیشگون گرفتن از پوست بازو به قدری که باعث درد شودو یا زدن آب سرد به صورت ، فرو بردن سر در آب سرد به مدت کوتاه ی ، یا دوش سرد به طوری که آب سرد روی سر بریزد .

نوار قلب

مانور والسالوا برای درمان تپش قلب

در بینی و دهان خود را بگیرید و سعی کنید در همین حال به هوا را از بینی خارج کنید بطوری که احساس کنید پرده های گوش به سمت بیرون حرکت می کنند.اینکار تا حدودی اپش قلب شما را کنترل میکند

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی که حمله تند ضربانی تکرار می شود، امکان دارد یک یا چند دارو برای کنترل ضربان قلب تجویز شوند. در مواردی که تپش قلب در اثر آریتم های قلبی ایجاد شده باشد، داروهایی مانند دیگوکسین ، کینیدین ، مسدودکننده های کانال کلسیم ، پروکاینامید ، و داروهای ضد بتا آدرنرژیک تجویز می شوند. در آریتمی ها اگر ضربان قلب به حالت طبیعی باز گردانده نشود، امکان دارد نارسایی احتقانی قلب ، حمله قلبی ، یا ایست قلبی ، که جان بیمار را به خطر می اندازند، رخ دهند.
گاهی نیز لازم می شود که برای تنظیم ضربان قلب در بیماران دچار ضربان قلب پایین ، دستگاهی به نام ضربان ساز قلب در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید.ندرتاً استفاده از شوک الکتریکی جهت خاتمه به آریتمی لازم می شود.

درمان خانگی تپش قلب

مناسب ترین راه برای درمان تپش قلب در خانه ممانعت به عمل آوردن از محرک هایی است که می تواند سبب به وجود آمدن علائم در شما شوند. برخی راه های ممانعت از تحریک عبارتند از:

  • کاهش استرس و اضطراب: تکنیک های ریلکسیشن مثل مدیتیشن، یوگا، نفس کشیدن عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.
  • اجتناب از محرک ها :محرک هایی نظیر کافئین، نیکوتین، برخی داروهای سرماخوردگی و نوشیدنی های انرژی زا می توانند سبب شوند که ضربان قلب شما سریع تر و یا نا منظم تر شود.
  • اجتناب از مواد مخدر :مواد مخدرهایی از قبیل: کوکائین و آمفتامین ها می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *