دسته‌بندی نشده

خوابیدن چه تاثیری در رشد جسمی و ذهنی کودک دارد؟

برای اینکه به بهداشت و پرورش کودک خود کمک کنید او را در باشگاه فوتبال ثبت نام کنیم زمان زیادی را برای کارها و مطالعه قبل از خواب اختصاص دهید و بعدازظهرها برنامه فرزندتان و با انواع بازی ها پر کرده اید اما اگر واقعا می خواهید بچه خوبی را پرورش دهید بهتر است که برنامه او را ساده تر کنید و بیشتر بر این مسئله متمرکز باشید که به موقع به خواب برود. در این مقاله به تاثیر خواب بر رشد کودک می پردازیم.

آشنایی با تاثیر خواب بر رشد کودک

با این نگاه جالب به مغز و بدن فرزند خود در خواب شبانه هیجان زده شوید تحقیقات در حال پیشرفت روز افزون نشان دهنده این هستند که برخورداری از خواب کافی برای تامین سلامت جسمی، شناختی و عاطفی کودک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است کایران ماسکی متخصص مغز و اعصاب کودکان و پزشک خواب در بیمارستان کودکان بوستون، می گوید:
«به علاوه، خواب ناکافی پیش بینی کننده ابتلای کودکان به فشار خون بالا، چاقی، مقاومت به انسولین، اختلالات خلقی، ایجاد اختلال در توجه و تمرکز و موارد دیگر است.»

تاثیر خواب بر رشد کودک

بیایید نگاهی دقیق تر به تمامی فرآیندهای فوق العاده ای که در زمان چرت زدن کودک خواب آلود شما اتفاق می افتد، داشته باشیم:

تاثیر خواب بر رشد ذهنی

یکی از تاثیر های خواب بر رشد کودک رشد ذهنی می باشد. خواب کافی برای رشد ذهنی کودکان بسیار حیاتی و اساسی می باشد. حتی در دوران نوزادی، در حالی که نوزادان در خواب هستند، مغز آنان درگیر فعالیت است در واقعیت تاثیر خواب بر رشد نوزادان را از روی وزن گیری آنها می توان بررسی کرد.

تحقیقات نشان دهنده این هستند وقتی کودک در خواب است و شروع به تکان خوردن می کند، در حقیقت بدن او در حال یادگیری ارتباط میان مغز و ماهیچه هایش است. در طول روز بعضی از کودکان امکان دارد سخت‌تر از دیگران متمرکز شوند. کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابند، امکان دارد در تمرکز یا مدیریت روحیه خود دچار مشکلات زیادی شوند. خواب کافی برای کودک نه تنها به او در تمرکز و یادگیری چیزهای جدید کمک زیادی می کند بلکه از مغز نیز برای ذخیره اطلاعات و حفظ آن پشتیبانی می کند.

خواب کودکان

تاثیرات خواب بر رشد جسمی

با توجه به تاثیر خواب بر هورمون رشد کودکان که خواب کافی ندارند امکان دارد بی خوابی بر هورمون های رشد آنها تاثیرات منفی بگذارد.
از آنجا که اینها و آنها عمدتاً در زمان خواب تولید می شوند، کودکی که دچار کم خوابی است امکان دارد دچار کمبود هورمون رشد شود کمبود خواب البته می‌تواند بر وزن کودک هم نیز تاثیر گذار باشد. کم خوابی کودکان امکان دارد در ترشح هورمون لپتین اختلال به وجود بیاورد، هورمونی که به مغز پیام ارسال می کند که به اندازه کافی غذا خورده است.

اگر این هورمون به اندازه مناسبی ایجاد نشود، کودک علیرغم سیر شدن همچنان به خوردن غذا ادامه می‌دهد که می‌تواند به چاقی شکم در کودکان منجر شود. داشتن خواب کافی در طول شب برای کودکان یک امر لازم و ضروری می باشد، ولی این به این معنا نیست که چرت های روزانه اهمیتی ندارند.
چرت روزانه کودک فقط به افراد خانه اجازه نمی دهد که یک زمان برای استراحت و انجام کارهای روزمره خود داشته باشند، بلکه از خستگی بیش از اندازه کودک پیشگیری می‌کند زمانی که کودکان به خستگی بیش از حد دچار می شوند، خلق و خوی آنان تحت تاثیر قرار می گیرد و امکان دارد خواب شبانه را نیز دچار مشکل کند.

میزان خواب کودک

بعضی از کودکان در شب به خواب زیادی احتیاج دارند و روزانه چرت می زنند در حالی که بعضی دیگر امکان دارد در طول شب کمی کمتر بخوابند و در طول روز بیشتر چرت بزنند.

فایده خوابیدن

اگرچه یک بازه زمانی مشخص که با نیازهای هر کودک متناسب باشد وجود ندارد، ولی متخصصان موارد زیر را بیان کرده اند:

۰ تا ۳ ماهگی: ۵ تا ۱۸ ساعت خواب در شبانه روز
۳ تا ۱۲ ماهگی: ۹ تا ۱۴ ساعت خواب در شبانه روز
۱ تا ۳ سالگی: ۱۲ تا ۱۴ ساعت خواب در شبانه روز
۳ تا ۵ سالگی: ۱۱ تا ۱۳ ساعت خواب در شبانه روز
۵ تا ۱۲ سالگی: ۱۰ تا ۱۱ ساعت خواب در شبانه روز

حال که تاثیر خواب بر رشد بچه ها را می دانید، برای مطمئن شدن از این که طفل شما به مقدار کافی می خوابد، مهم است که یک برنامه خواب را در روز های ابتدایی تولد نوزاد آغاز کنید و تا حد امکان آن را ادامه دهید. یک روال مرتب و منظم خواب فقط کودک شما را در یک برنامه ثابت نگه می دارد، بلکه به آرامش کودک روزانه نیز کمک می کند و در سریعتر خوابیدن او کمک رسان است. یک برنامه عالی و مفید شامل یک حمام کوتاه و خواندن کتاب پیش از خواب است.

حتماً بخوانید:

آیا در خواباندن کودک دچار مشکل هستید؟

مطالعات و تحقیقات نشان دهنده این هستند که محدود کردن میان وعده ها و نوشیدنی هایی مثل دسر یا آب میوه هایی که دارای قند و کافئین زیاد هستند در خواب کودک موثر است. این خوراکی ها به تنهایی می توانند بر سلامت دندان تاثیر گذار باشند، بلکه طفل را از داشتن خواب مناسب و کافی باز می دارند بنابراین با توجه به تاثیر خواب بر رشد طفل مصرف اینگونه خوراکی ها را تا حد ممکن محدود کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا