دسته‌بندی نشده

خاصیت تخم مرغ آب پز بیشتر است یا نیمرو ؟

ارزش غذایی و فواید خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه

تخم مرغ سرشار از مواد مغذی است. نحوه‌ی مصرف تخم مرغ بسته به مزه‌ی مورد نظر مصرف کننده متفاوت است. انواع مختلف پختن تخم مرغ عبارتند از سرخ کرده، املت و همچنین آب پز. به علاوه، بسیاری از اسنک‌ها مثل کیک اسفنجی از تخم مرغ درست می‌شوند.

پس در مصرف روزانه‌ی تخم مرغ بی شک فایده‌هایی برای سلامتی وجود دارد. تخم مرغ به شکل سفیده و زرده نیز برای خوردن مناسب است چون حاوی فایده‌های بسیاری برای سلامتی است. با این حال، خواص تخم مرغ آب پز برای سلامتی بسیار زیاد است.

separator line

مواد مغذی موجود در تخم مرغ

مواد مغذی موجود در تخم مرغ

در تخم مرغ ترکیبی به مام «پروتئین بالا» وجود دارد. این نوع پروتئین موجود در تخم مرغ پروتئین حیوانی است. به علاوه سایر محتویات تخم مرغ عبارتند از:

انرژی: ۱۴۳ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۰.۷۲ گرم

پروتئین: ۱۲.۵۶ گرم

چربی کل: ۹.۵۱ گرم

فیبر رژیمی: ۰ گرم

آب: ۷۶.۱۵ گرم

قند کل: ۰.۳۷ گرم

ویتامین‌های موجود در تخم مرغ

فولات: ۴۷ میلی گرم

نیاسین: ۰.۰۷۵ میلی گرم

ریبوفلاوین: ۰.۴۵۷ میلی گرم

تیامین: ۰.۰۴۰ میلی گرم

ویتامین : A ۵۴۰ واحد بین المللی

پیریودوکسین: ۰.۱۷۰ میلی گرم

ویتامین سی C: 0

ویتامین دی D: 81 واحد

ویتامین ای E : 1.05 میلی گرم

ویتامین کا K: 0.3 میلی گرم

مواد معدنی موجود در تخم مرغ

کلسیم: ۵۶ میلی گرم

آهن: ۱.۷۵ میلی گرم

منیزیم: ۱۹۸ میلی گرم

فسفر: ۱۹۸ میلی گرم

روی: ۱.۲۹ میلی گرم

سدیم: ۱۴۲ میلی گرم

پتاسیم: ۱۳۸ میلی گرم

چربی های موجود در تخم مرغ

اسیدهای چرب اشباع شده: ۳.۱۲۶ گرم

اسیدهای چرب تک اشباع نشده: ۳.۶۵۸ گرم

اسیدهای چرب چند اشباع نشده: ۱.۹۱۱ گرم

کلسترول: ۳۷۲ میلی گرم

یعنی بعضی از محتوای ترکیب‌های موجود در تخم مرغ‌ها آب پز یا سرخ می‌شوند. پس مصرف منظم تخم مرغ باعث بیماری قلبی نمی‌شود چون نوع کلسترول موجود در تخم مرغ کلسترول خوب است. شما می‌توانید یک بار در روز تخم مرغ بخورید چون حاوی کالری‌های کافی برای انرژی بخشی نیز هست. تعداد کالری‌های یک عدد تخم مرغ از ۴۴ کالری به بالا متفاوت است.

پس بیاید فایده‌های خوردن تخم مرغ آب پز برای سلامتی را بررسی کنیم:

​ ​​ خواص تخم مرغ

14 خاصیت تخم مرغ آب پز برای بدن

1. تخم مرغ آب پز میزان کلسترول خوب HDL را افزایش می دهد

HDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی بالا است. اغلب به عنوان “کلسترول خوب” شناخته می شود. افرادی که سطوح بالای HDL دارند، معمولاً خطر کمتری از بیماری های قلبی، سکته و دیگر مشکلات سلامتی دارند.

خوردن تخم مرغ یک راه عالی برای افزایش HDL است. در یک مطالعه، خوردن دو عدد تخم در هر روز به مدت ۶ هفته سطح HDL را تا ۱۰ درصد افزایش می دهد.

2. تخم مرغ آب پز کلوئین دارد

کلوئین ماده‌ای حاوی ویتامین‌‌های B برای ساخت غشاهای سلولی به کار می رود و در تولید مولکول های سیگنالی در مغز همراه با توابع دیگر مختلف نقش دارد.

نشانه های کمبود کلوئین جدی هستند، اما خوشبختانه کم و نادر هستند. تخم مرغ کامل یک منبع عالی از کلوئین است. یک تخم مرغ حاوی بیش از ۱۰۰ میلی گرم از این ماده مغذی مهم را دارد و با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در ارتباط هستند.

3. تخم مرغ آب پز کلسترول LDL یا بد را کاهش می‌دهد

مشهور است که داشتن سطوح بالای LDL به خطر افزایش بیماری‌های قلبی مرتبط است. حتی اگر تخم مرغ به طور خفیف کلسترول LDL را در برخی از افراد افزایش دهد، مطالعات نشان می دهند که ذرات از کوچک و متراکم به LDL بزرگ تغییر می‌کنند که یک بهبود است.

4. تخم مرغ آب پز حاوی لوتئین و زاکسانتین است

این آنتی اکسیدان‌ها فواید زیادی برای سلامت چشم دارند. یکی از پیامدهای سالخوردگی، این است که بینایی ضعیف می شود و تخم مرغ یکی از موادی است که میزان آن را کاهش خواهد داد.

مواد غذایی متعددی وجود دارند که به مقابله با برخی از فرآیندهای فاسد کننده که می توانند بر چشمان ما تاثیر بگذارند، کمک می‌کنند. دو مورد از اینها لوتئین و زاکسانتین نام دارند.

5. تخم مرغ آب پز غنی از ویتامین A است

کمبود ویتامین A شایع‌ترین علت نابینایی در جهان است. تخم مرغ‌های محلی یا غنی شده با امگا ۳، تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد.اسیدهای چرب امگا ۳ که برای کاهش سطح خون تری گلیسیرید شناخته می شوند، عامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی هستند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف تخم مرغ غنی از امگا ۳ راهی موثر برای کاهش تری گلیسیرید خون است.در یک مطالعه، تنها پنج عدد تخم مرغ غنی از امگا ۳ در هفته به مدت سه هفته، تری گلیسیرید را ۱۶ – ۱۸ درصد کاهش می دهد.

6. تخم مرغ آب پز برای درمان کم خونی

کم خونی یکی از بیماری‌هایی است که از کاهش عملکرد ترکیب‌های موجود در گلبول‌های قرمز خون به نام هموگلوبین به وجود می آید. هموگلوبین عملکردی دارد که طی آن اکسیژن را به گلبول‌های قرمز پیوند می‌دهد تا نیاز ارگان های مختلف بدن را برآورده سازد.

کم خونی باعث پریده رنگ به نظر رسیدن، خسته شدن و احساس سردرد بیمار می‌شو. بنابراین به بسیاری از کسانی که از کم خونی رنج می‌برند توصیه می‌شود تخم مرغ آب پز بخورند. چون در تخم مرغ آب پز ترکیبی به نام آهن وجود دارد که می‌تواند عملکرد هموگلوبین را بهبود ببخشد تا عملکرد خودش را به درستی انجام بدهد.

7. فواید تخم مرغ آب پز برای رژیم غذایی

خبر خوش بعدی برای زنانی است که نگران تناسب اندام ایده‌آل‌شان هستند. داشتن بدن ایده‌آل آرزوی تقریبا هر کسی است، به ویژه خانم‌ها. با داشتن اندام ایده‌آل می‌توان اعتماد به نفس را در زندگی روزمره افزایش داد.

بنابراین، یک قدم برای داشتن اندام ایده‌آل مصرف منظم تخم مرغ آب پز است. در نتیجه یکی از راه‌های استفاده کردن تخم مرغ آب پز به عنوان کمکی برای رژیم غذایی کاهش وزن گنجاندن آن در وعده‌ی صبحانه است. بعد ناهار را به همان روال معمول روز بخورید. شب اگر احساس گرسنگی کردید می‌توانید مصرف میوه هایی کم قند مانند آووکادو را امتحان کنید. با داشتن چنین رژیم غذایی منظمی می‌توانید به کاهش وزن خود کمک فوق‌العاده‌ای بکنید.

8. فواید تخم مرغ آب پز برای پیشگیری از ریزش مو

اولین کاری که تخم مرغ آب پز می‌تواند انجام بدهد کمک به پیشگیری از ریزش مو است. محتوای ویتامین A همچنین ویتامین E در این خوراکی برای پیشگیری از ریزش مو بسیار مفید است. بنابراین، این مصرف آن توصیه می‌شود.

9. تخم مرغ آب پز توانایی کاهش جذب کالری‌ها

تخم مرغ آب پز برای محدود کردن جذب کالری‌ها در بدن نیز مفید است. نشان داده شده است محتوای موجود در این خوراکی جذب بیش از حد کالری‌ها را محدود می‌کند. بنابراین برای مصرف کسانی که رژیم غذایی دارند بسیار مفید است.

10. تخم مرغ آب پز باعث تسریع رشد مو می شود

اگر با طاسی موی سر مواجه هستید می‌توانید برای غلبه بر این مشکل از مصرف تخم مرغ کمک بگیرید. محتوای موجود در این خوراکی فرایند رشد مو را تسریع می‌کند.

11. تخم مرغ آب پز باعث درخشنگی مو می شود

فایده‌های بیشتر و دیگر خوردن تخم مرغ آب پز برای سلامتی کدامند؟ با خوردن منظم تخم مرغ آب پز درمانی طبیعی برای درخشان‌سازی مو انجام داده‌اید. محتوای اسیدهای چرب در این خوراکی‌ها اثبات شده است که باعث براق‌تر و همچنین سالم تر به نظر رسیدن موها می‌شود.

12. پایین آوردن کلسترول بد

اگر یکی از کسانی هستید که مشکل کلسترول دارد پس می‌توانید آن را با مصرف منظم تخم مرغ آب پز بر طرف کنید. محتوای امگا ۳ موجود در این خوراکی‌ها در کاهش کلسترول بد نقش بسیار موثری دارد.

13. تخم مرغ آب پز مناسب و مفید برای گردش خون

به منظور داشتن عملکرد گردش خون مناسب بهتر است خوردن تخم مرغ آب پز را در صبحانه‌ی خود اغاز کنید. مواد موجود در این خوراکی برای گردش خون بی‌نظیر است.

14. تخم مرغ آب پز باعث حفظ و بهبود عملکرد متابولیسم بدن می شود

متابولیسم فرایندی است که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند. برای حفظ و بهبود متابولیسم بدن، می‌توانید تخم مرغ آب پز مصرف کنید، چون محتوای بالای ویتامین B12 آن به حفظ و بهبود متابولیسم بدن کمک می‌کند.

separator line

خاصیت تخم مرغ آب پز بیشتر است یا نیمرو ؟

خاصیت تخم مرغ آب پز بیشتر است یا نیمرو ؟

تخم مرغ آب پز تنها راه خوردن تخم مرغ بدون استفاده از روغن, کره یا شیر است که ممکن است برای سلامتی مضر باشد. اگر تخم مرغ آب پز شده به عنوان راهی خسته کننده و تکراری برای خوردن تخم مرغ به نظر می رسد, همیشه در ذهنتان داشته باشید که درای فواید سلامتی بهتر و بیشتری است.با این حال راه های بیشتری برای پختن این خوراکی خوش مزه وجود دارد.

تخم مرغ نیمرو را با تخم مرغ آب پز شده و گوجه فرنگی تکه شده جایگزین کنید. شما چربی اشباع شده کمتری می خورید و مواد مغذی را دریافت می کنید. یک تخم مرغ آب پز شده را به اسفناج یا سالاد سبزتانئ اضافه کنید.

چند تخم مرغ آب پز را روی سالاد سیب زمینی برای یک افزایش مواد مغذی خوش مزه رنده کنید. همچنین می توانید تخم مرغ های خرد شده را به سالاد تن یا مرغ اضافه کنید.

اگر شما رژیم لاغری با کالری کم دارید, یک تخم مرغ آب پز (به جای نیمرو کردن یا سرخ شده), علاوه بر اینکه یک احساس سیری را به شما می دهد, تنها حاوی کالری بیشتری است و مقدار مغذی آن بالا است.

مطالعه ای که در ژورنال بین المللی چاقی منتشر شد نشان داد که خوردن تخم مرغ آب پز برای صبحانه, به افزایش خواص سوختن چربی شما کمک می کند که می تواند به شما در کاهش وزن ناخواسته نیز کمک شایانی کند.

خوشبختانه, به لطف تحقیقات, مشخص شد که کلسترول موجود در غذاهایی نظیر تخم مرغ, تاثیر کمی بر کلسترول خون دارد. چربی های اشباع شده شامل غذاهای لبنی مانند کره, خامه و پنیر و شیر پر چرب هستند. گوشت گاو, بره و همچنین گوشت های آماده مانند سوسیس و کالباس و پوست مرغ نیز سرشار از چربی های اشباع شده هستند.

همچنین بخوانید:

خاصیت زرده تخم مرغ چیست؟ سفیده بهتر است یا زرده؟

خاصیت تخم مرغ بومی نسبت به تخم مرغ ماشینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا