دسته‌بندی نشده

توصیه های لازم جهت نگهداری و تمیز کردن توپ فوتبال

نحوه مراقبت از توپ فوتبال

برای اینکه بهتر بدانید چگونه از توپ فوتبال خود مراقبت کنید، مطالب گفته شده در این مقاله را دنبال کنید تا مطمئن شوید که با توپ فوتبال خود صحیح، رفتار می کنید. مانند هر محصولی که خریداری می کنید، مراقبت خوب از توپ فوتبال، عمر آن را طولانی می کند. هیچ چیز پیچیده ای در مورد مراقبت از توپ فوتبال وجود ندارد. فقط حواستان را خوب جمع کنید.

اگر از توپ فوتبال به درستی استفاده شود، می تواند سال ها دوام بیاورد و اگر نگهداری نادرست باشد ممکن است یک فصل هم دوام نیاورد. اجازه ندهید اتفاق دوم از طریق غفلت و سوء استفاده برای توپ شما پیش بیاید. یکی از نکات کلیدی برای بهبود بازی، تمرین کردن با یک توپ با کیفیت است که شرایط نوع بازی شما را برآورده کند.

یک توپ تاب خورده که در زوایای ناخوشایند پرش می کند، چه از روی زمین و چه از روی پای شما، صدر صد به شما کمک نمی کند که در زمین بهترین باشید. با این راهنما نکاتی در مورد نحوه تمیز کردن توپ فوتبال، نحوه نگهداری از آن و موارد دیگر متوجه خواهید شد که طول عمر توپ شما را به حداکثر برساند.

نحوه مراقبت از توپ فوتبال

چگونه توپ فوتبال را تمیز کنیم؟

پس از یک یا دو بار استفاده، توپ شما دیگر هرگز بکر به نظر نمی رسد. با این حال، تمیز نگه داشتن آن و پاک کردن از آلودگی، عمر و قابلیت توپ را طولانی تر می کند. پس از هر بار استفاده از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن سطح و پاک کردن هرگونه کثیفی باقی مانده بر روی توپ استفاده کنید تا هرگز مجبور نشوید در تمرینات بعدی به بازی با توپ کثیف متوسل شوید.

در صورت نیاز، از مقداری مایع صابون ملایم یا پاک کننده های چرم مصنوعی برای تمیز کردن کثیفی از روی توپ استفاده کنید و سپس آن را با یک دستمال حوله ای کاملا خشک کنید.

  • هرگز از مواد شوینده قوی برای توپ فوتبال خود استفاده نکنید. پوشش های بیرونی و دوخت روی برخی از توپ ها ممکن است تحت تأثیر پاک کننده های غلیظ خراب شود.
  • از پاشیدن آب با فشار بالا بر روی توپ های فوتبال خودداری کنید، چرا که آب ممکن است از درزها به داخل توپ نفوذ کند.
  • در هوای خیلی سرد با توپ خیس، بازی نکنید چون آب روی توپ ممکن است یخ بزند و باعث آسیب به پوسته توپ شود.
  • برای خشک کردن توپ شسته شده از نور مستقیم آفتاب استفاده نکنید، چون به چرم توپ آسیب می زند. حتما آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید و در سایه و مکان خشک نگه دارید.

چگونه توپ فوتبال را تمیز کنیم؟

توپ را با فشار مناسب باد کنید

توپ های فوتبال به مرور زمان فشار هوا را از دست می دهند. توپ های فوتبالی که از مثانه های بوتیل هستند بیشتر از توپ هایی که مثانه لاتکس دارند، فشار هوا را در خود نگه می دارند. حتما فشار باد توپ را مرتب چک کنید تا مطمئن شوید که توپ به اندازه کافی باد دارد. برای اینکه توپ فوتبال هنگام ضربه زدن واکنش درست نشان دهد، باید با فشار مناسب باد شود. این بدان معناست که نه بیش از حد و نه کمتر از حد باد شده باشد.

بیشتر توپ های استاندارد فشار توصیه شده را درست در کنار توپ چاپ می کنند که در این صورت می توانید از فشارسنج استفاده کنید و بر اساس آن توپ را باد کنید. اگر توپ با فشار مناسب باد شده باشد پرواز بهتری داشته و در جهتی که شوت می کنید حرکت صحیحی خواهد داشت. بنابراین، روی خرید یک پمپ باد خوب سرمایه‌گذاری کنید، سوزن‌های مخصوص باد کردن توپ داشته باشید و از فشارسنج برای اندازه‌گیری باد مناسب استفاده کنید.

علت چرب کردن توپ فوتبال و نحوه انجام آن

برای تنظیم فشار باد توپ حتما باید از سوزن مخصوص استفاده کرد. قبل از وارد کردن هر سوزنی در والو توپ، از مقداری مواد روان کننده (روغن گلیسیرین، روغن سوپاپ یا اسپری سیلیکون) روی سوزن استفاده کنید تا به دریچه هوا آسیب نرسانید. از همان روان کننده برای چرب کردن دریچه هوای توپ هم استفاده نمایید.

اگر دریچه هوا خشک باشد و سوزن را به سختی و فشار وارد آن کنید، آسیب دیده و ممکن است باد توپ بی دلیل سریع خالی شود و دچار نشتی گردد و برای هر بار بازی مجبور می شوید توپ را مجددا باد کنید. با چرب کردن دریچه هوا و سوزن باد کردن توپ قبل ار هر کاری، به طولانی شدن عمر توپ فوتبال خود کمک کرده اید.

توپ را تخلیه شده نگهداری کنید

سازندگان توصیه می کنند که فشار هوا را در توپ های مسابقه خود پس از بازی کم کنید تا میزان فشار وارده به درز یا دوخت توپ کاهش یابد. حتما قبل از مسابقه توپ را به فشار باد مناسب برگردانید. اگر قصد ندارید مدتی بازی کنید، توپ فوتبال خود را با همان سوزنی که برای باد کردن از آن استفاده می کنید، فشار باد را کمی خالی کنید. لازم نیست کل باد درون توپ را بیرون بکشید، فقط آن را کمی نرم کنید تا پوسته و مثانه بتوانند استراحت کنند.

روش های مراقبت از توپ فوتبال

روش های مراقبت از توپ فوتبال

روی توپ ننشینید یا نایستید

اول از همه، ایستادن روی یک توپ – هر توپی – به نوعی خطرناک است مگر اینکه آکروبات سیرک باشید، بنابراین توصیه می کنیم به دلایل ایمنی از این رفتار خاص خودداری کنید. ایستادن یا نشستن روی یک توپ فوتبال به ساختار آن آسیب می رساند تا حدی که از شکل دایره ای خارج شده و فرم گرد بودن آن تغغیر می کند و دیگر برای بازی مناسب نیست.

بیش از حد از دیوار استفاده نکنید

برای تمرینات فوتبال تکنفره استفاده از دیوار راه خوبی برای پاسخ های سریع و ایجاد حرکات پای ماهرانه است که می تواند شما را در زمین متمایز کند. با این حال، یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که بازیکنان به طور ناخواسته به توپ‌شان آسیب می‌زنند، ضربه زدن آن به دیوار است که بارها و بارها آن را به سمت دیوار شوت می کنند که این کار شکل توپ را تغییر می‌دهد. به جای استفاده از دیوار، از ریباندر فوتبال استفاده کنید یا یک هم تیمی برای ضربه زدن پیدا کنید.

حتماً بخوانید:

سایز،جنس و وزن توپ فوتبال چقدر است ؟

سایز،جنس و وزن توپ فوتبال چقدر است ؟

وزن توپ فوتبال چقدر است ؟ اندازه استاندارد توپ فوتبال چقدر است ؟ جنس و مشخصات استاندارد توپ فوتبال چیست ؟ آیا از استانداردهای فیفا برای توپ فوتبال…

در زمین نامناسب بازی نکنید

توپ های فوتبال به گونه ای طراحی شده اند که سوء استفاده های زیادی را می توانند تحمل کنند. برخی از آسیب ها به طور اجتناب ناپذیری رخ می دهد، اما بازی روی سطوح ناهموار و ساینده مانند بتن، شن و آسفالت، نابودی توپ شما را تسریع می کند.

بنابراین توصیه ما این است که از توپ فقط روی سطوحی استفاده کنید که برای فوتبال طراحی شده است. بیشتر اوقات چمن مصنوعی یا طبیعی بهترین گزینه است، اما در برخی موارد، مانند فوتبال داخل سالن، زمین از کفپوش مصنوعی است. موقع خرید توپ فوتبال به اندازه زمین فوتبال، که قرار است در آن تمرین کنید، توجه داشته باشید.

تعداد زیادی توپ فوتبال در بازار موجود است. موردی که انتخاب می کنید ممکن است با توجه به سطح بازی، قوانین لیگ یا سن بازیکن تعیین شود. اما یک چیز مسلم است: آنها قرار است لگد بخورند در همه شرایط بر روی انواع سطوح. آنها نیز قرار است کثیف، خراشیده و خراب شوند و این اشکالی ندارد.

این همان چیزی است که توپ برای آن طراحی شده است. بنابراین اگر این اتفاقات افتاد، نگران نباشید. اما اگر می‌خواهید بیشترین استفاده را از توپ خود ببرید، این بایدها و نبایدهای اساسی را دنبال کنید تا به درستی از آن مراقبت کنید. توپ خود را دوست داشته باشید!

منبع : ایران اسپورتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا