دسته‌بندی نشده

تمام چیزهایی که باید درباره‌ ی علت یخ زدن کولر گازی بدانید !

چرا کولر گازی یخ می زند؟

برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید، کولر گازی می‌تواند در داغ‌ترین روزهای تابستان با مشکل یخ زدن مواجه شود! بله، یخ زدن کولر گازی در میان رایج‌ترین مشکلات این دستگاه قرار دارد. توصیه می‌شود در صورتی که کولر گازی شما با این مشکل مواجه شد، در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنید.

دلایل زیادی باعث یخ زدن کولر گازی می‌شود ولی بر خلاف تصور عمومی، نوع کولر گازی (اسپلیت، پنجره ای و…) تاثیری در به وجود آمدن این مشکل ندارد. برطرف کردن مشکل یخ زدن کولر گازی اهمیت زیادی دارد زیرا در صورتی که مشکل برطرف نشود نه تنها شاهد عملکرد نامناسب دستگاه خواهید بود، بلکه دستگاه به مرور آسیب خواهد دید.

دلایل یخ زدن کولر گازی

 یخ زدن کولر گازی

1. عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی

در دستگاه‌های اسپلیت، کولر گازی به گونه ای طراحی شده است که با گرفتن گرمای خانه باعث پایین آمدن دما شود.
یکی از مهم‌ترین قطعات کولر گازی فن بلوور داخلی است که باعث می‌شود هوای گرم به داخل پنل کشیده شده و در تماس با کویل‌های اواپراتورِ سرد به هوای سرد تبدیل شده، به محیط بازگشت داده شود.

اگر فن بلوور نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل‌های داخلی (اواپراتور) تخلیه کند حتما پنل داخلی شروع به یخ زدن خواهد کرد اما تخلیه نشدن کامل هوا از روی فین‌های پنل داخلی می‌تواند دلایل زیر را داشته باشد :

کثیف بودن فیلترهای کولر گازی
خرابی فن بلیور (عدم کارکرد صحیح و به فن بلوور )
سوختن موتور فن یا راه انداز بلوور داخلی

کولر گازی با هر یک از دلایل بالا امکان یخ زدن در قسمت‌های مختلف را خواهد داشت که باید بررسی و عیب اصلی پیدا شود.

2. عدم وجود گاز کافی، علت یخ زدن کولر گازی

اگر کولر گازی به هر دلیلی مانند نشتی گاز فریون یا جابه‌جایی، دچار کمبود گاز شود، سیکل سرمایش با مشکل مواجه شده و باعث یخ زدن پنل داخلی یا لوله کوچک (لوله رفت) کولر گازی خواهد شد.

3. خرابی برخی قطعات دستگاه

در بعضی مواقع خرابی قطعات دستگاه مانند برد فرمان، سنسور بیرونی، شیر برقی و… می‌تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد کند و همین علت یخ زدن کولر گازی خواهد بود. در این مواقع حتما از یک تکنسین کولر گازی جهت برطرف کردن مشکل دستگاه کمک بگیرید.

علت یخ زدن کولر گازی

4. گرفتگی لوله های کولر گازی یا قطعات داخلی

گرفتگی لوله مویی، شیر برقی و وجود انسداد در لوله رفت و برگشت با مسدود کردن مسیر راه گاز مبرد باعث یخ زدن لوله کولر گازی می‌شود.

5. اتومات نکردن موتور کولر گازی

این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود ایراد در برد الکتریکی و عدم ارسال دستور اتومات کردن یا رخ دادن ایراد در سنسور دمایی، نیم سوز شدن کمپرسور و اتصالی شدن کنتاکتور، موتور یکسره کار کند، ممکن است اواپراتور پنل داخلی دچار یخ زدگی شود.

حتماً بخوانید:

علت مهم سوختن موتور کولر گازی

علت مهم سوختن موتور کولر گازی

سوختن موتور کولر گازی یکی از تلخ ترین اتفاقاتی است که امروزه برای هر کسی، ممکن است اتفاق بیافتد . اما علت سوختن موتور کولرگازی چه میتواند باشد ؟! با…

6. کثیف شدن فیلتر کولر گازی

وظیفه فیلتر هوا تمیز کردن هوای وارد شده به خانه است. فیلتر، گرد و غبار و آلودگی‌ها را از هوا می‌گیرد و به خود جذب می‌کند.
کثیف شدن بیش از اندازه فیلتر می‌‌تواند جریان هوا را محدود کند و سبب یخ زدن کولر گازی شود. توصیه می‌شود فیلتر کولر گازی به طور ماهانه بررسی و در صورتی که لازم بود تعویض شود.

چطور از یخ زدگی کولر گازی جلوگیری کنیم؟

توصیه می‌شود با رعایت موارد زیر از یخ زدن کولر گازی پیشگیری کنید:

جلوگیری از یخ زدن کولر گازی

تعویض فیلتر هوای کولر گازی طبق یک زمان بندی مشخص
بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی
بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و مطمئن شدن از بسته نبودن جریان هوا
بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

منبع : کاراباما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا