تصاویری که خط سیر روزانه علائم آبله میمونی را نشان می‌دهد_62fe1efe79259.jpeg
تصاویری که خط سیر روزانه علائم آبله میمونی را نشان می‌دهد_62fe1efe79259.jpeg

تصاویری که خط سیر روزانه علائم آبله میمونی را نشان می‌دهد

عکس های مردی که روی صورتش دانه های آبله میمونی دردناکی داشت، روند تغییر روزانه علائم این بیماری را به خوبی نشان می‌دهد.

یک مرد اهل ایالت تگزاس آمریکا از رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن تصاویرش در جهت گسترش آگاهی مردم پیرامون آبله میمونی استفاده کرد. اطراف دهان او با تاول‌ های دردناکی پوشیده شده بود که پیش از بهبودی، تا ۲۰ روز هر روز بد و بدتر می‌شد. او حالا از این می‌ترسد که چیزی که در ابتدا فکر می‌کرد سوختگی با تیغ است، جای زخم هایش همیشه روی پوستش باقی بماند.

اگرچه آبله میمون می‌تواند همه را مبتلا کند اما از زمان شروع آن در جهاز از فصل بهار، این بیماری تنها در مردان شیوع پیدا کرده و از طریق فعالیت جنسی و تماس نزدیک پوست به پوست قابل انتقال است، اما یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته نمی‌شود.

تغییر شکل روز به روز دانه های آبله میمونی به روایت تصویر

این مرد در اینستاگرام خود نوشت: «این ضایعات می‌توانند بسیار دردناک باشند. برخی این دانه ها را روی ناحیه تناسلی یا مقعدی خود دارند که دستشویی رفتن را بسیار آزاردهنده می‌کند.» او اضافه کرد: «پیشگیری کنید تا مثل من نشوید. سعی کنید واکسن بزنید. این ویروس با بوسیدن، به اشتراک گذاشتن نوشیدنی یا حتی لمس کسی که تاول روی پوستش دارد پخش می‌شود!»

او پیشنهاد کرد: «مرتب از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. به جای بغل کردن و بوسیدن دست تکان دهید و در مکان های شلوغ، به خصوص جاهایی که مردم عرق می‌کنند محتاط باشید.»

تغییر شکل روز به روز دانه های آبله میمونی به روایت تصویر

او گفت ضایعات اطراف دهانش به قدری دردناک بود که انگار چاقو خورده بود. اول فکرد شاید صورتش را با تیغ بریده و برای همین می‌سوزد اما بعد آبله میمونی به ذهنش خطور کرد. چهار روز بعد با غدد لنفاوی متورم، مشکل در بلع و حرکت کردن از خواب بیدار شد و شب تب و لرز داشت.

نوشته های مشابه

به‌طور معمول علائم آنفولانزا-مانندِ آبله میمون چند روز قبل از بروز بثورات پوستی مشاهده می‌شود اما برخی افراد عکس این روند را گزارش داده‌اند.

تغییر شکل روز به روز دانه های آبله میمونی به روایت تصویر

بثورات پوستی آبله میمونی چگونه است؟

ضایعات پوستی عموما یک تا پنج روز پس از اولین علائم ظاهر می‌شوند. به طور معمول این بثورات از صورت شروع شده و سپس در سایر قسمت های بدن که می‌تواند دهان، اندام تناسلی و مقعد باشد منتشر می‌شود. پزشکان می‌گویند در این همه گیری، ضایعات تناسلی بیش از حد معمول مشاهده شده و از طرفی بثورات تمایل دارند در یک ناحیه تجمع پیدا کنند.

تغییر شکل روز به روز دانه های آبله میمونی به روایت تصویر

این نگرانی وجود دارد که علائم آبله میمون با بیماری های مقاربتی نظیر زگیل تناسلی، سفلیس و یا حتی تبخال اشتباه گرفته شود.

تغییر شکل روز به روز دانه های آبله میمونی به روایت تصویر

بثورات پوستی آبله میمون می‌توانند مانند جوش یا تاول و دردناک یا همراه با خارش باشند. این ضایعات پیش از تبدیل به زخم، مراحل مختلفی را طی می‌کنند. در مرحله اول لکه های صاف به وجود می‌آید که بعد مثل جوش تغییر رنگ داده و قرمز و برجسته می‌شوند. هنگامی که برجستگی ها با مایع شفاف پر می‌شوند، به آن مرحله تاولی می‌گویند؛ برجستگی های سفتی که به راحتی شکافته نمی‌شوند. در مرحله بعد مایع شفاف داخل تاول ها زرد می‌شود و سپس یک فرورفتگی در مرکز آن ایجاد می‌شود. این مرحله می‌تواند پنج تا هفت روز قبل از شروع پوسته پوسته شدن ضایعات طول بکشد.

تاول ها طی دو هفته آینده تبدیل به زخم خشک می‌شوند و پوست سالم روی آنها رشد می‌کند.

بیشتر بخوانید:

آبله میمون چیست و از چه راهی منتقل می شود؟

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.