دسته‌بندی نشده

ترفندی ساده جهت از بین بردن لکه آب زرشک با مواد طبیعی

از بین بردن آب زرشک از روی مبل با ۵ حرکت!

به گزارش دلگرم به نقل از آچاره : از بین بردن لکه آب زرشک از روی مبل و لباس کمی وقت گیر است؛ چون لکه‌هایی که روی پارچه باقی می‌گذارد به‌سختی پاک می‌شوند. تانن موجود در انواع توت‌ها از جمله زرشک به‌قدری قوی است که برای رنگ کردن نخ یا پارچه از آن استفاده می‌شود.

ما در این مطلب قصد داریم نحوه تمیز کردن لکه آب زرشک از روی مبل با کمک مایع لباسشویی، مواد سفید کننده و محلول‌های خانگی را شرح دهیم؛ اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، راهکارهای پیشنهادی را مطالعه فرمایید.

نکات کلیدی

  • برای پاک کردن لکه‌های خشک شده باید لکه‌ها حدود ۳۰ دقیقه با آب سرد و مواد شوینده خیس کنید.
  • برای پاک کردن لکه مبل و فرش جوش شیرین خشک را روی لکه بپاشید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس با پارچه نمناک تمیز کنید.
  • اسید استیک موجود در سرکه به عنوان یک ضدعفونی‌کننده عمل می‌کند و با جوش شیرین واکنش داده و لکه‌ها را از بین می‌برد.

اقدامات اولیه قبل از پاک کردن لکه آب زرشک از مبل پارچه‌ای

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که چگونه به شستشوی فرش و مبل از لکه آب زرشک بپردازیم؟ قبل از شروع هر اقدامی چند نکته مهم را متذکر می‌شویم.

از بین بردن آب زرشک از روی مبل با ۵ حرکت!

در مرحله اول، دستورالعمل مربوط به شستشوی مبلمان را بررسی کنید.
اگر برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل خود مجاز به استفاده از آب هستید مقدار کمی ماده شوینده را با آب مخلوط کنید و پارچه سفید و تمیزی را به آن آغشته نمایید.
از لبه‌های بیرونی لکه شروع و به سمت مرکز حرکت کنید.
بسته به مقدار ریختن آب زرشک روی مبل شاید لازم باشد چندین بار این کار را انجام دهید تا لکه از بین برود.
پس از برطرف شدن لکه، محل را با آب پاک کنید تا باقیمانده مواد شوینده تمیز شود. در غیراین صورت پارچه مبل شما کثیفی را جذب می‌کند.
اگر لکه‌ای باقی ماند می‌توانید با استفاده از پراکسید هیدروژن ۳ درصد آن را تمیز کنید.
اجازه دهید پراکسید یک دقیقه بماند. سپس ناحیه لکه‌شده را با آب تمیز پاک کنید تا پراکسید باقیمانده از بین برود.

چگونه به شستشوی فرش و مبل از لکه آب زرشک بپردازیم؟

برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل و فرش به وسایل زیر نیاز دارید:

پارچه سفید و تمیز
اسفنج
قطره چکان (اختیاری)
مایع ظرفشویی
آب گرم
سرکه سفید
پراکسید هیدروژن
دستمال کاغذی

بهتر است کوسن‌ها و بالشتک‌ها را با آب زیاد آبکشی نکنید؛ چون ممکن است در آینده با مشکلاتی مانند کپک روبه‌رو شوید. برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

۱. باقیمانده آب زرشک را از روی مبل تمیز کنید

لکه‌های کوچک را پاک کنید. برای لکه‌های جزئی تا حد امکان رطوبت را با پارچه سفید تمیز یا دستمال کاغذی بگیرید. از قاشق برای برداشتن رطوبت اضافی از روی مبل یا فرش استفاده کنید. از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز حرکت کنید تا لکه پخش نشود.

۲. از محلول پاک‌کننده برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل استفاده کنید

در این مرحله برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل ۱ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با ۲ فنجان آب ولرم مخلوط کنید. پارچه سفید، اسفنج یا حوله کاغذی را به محلول آغشته کنید و روی لکه بکشید.

چگونه به شستشوی فرش و مبل از لکه آب زرشک بپردازیم؟

۳. از بین بردن آب زرشک از روی مبل با دستمال و آب

وقتی دیگر لکه‌ای باقی نماند پارچه سفید تمیزی را در آب خیس کنید و مجدد روی لکه بکشید. شستشوی مواد شوینده از روی فرش و مبل ضروری است؛ زیرا ممکن است خاک را جذب کنند.

۴. تمیز کردن لکه‌های سرسخت

اگر از بین بردن آب زرشک از روی مبل با مواد ذکرشده امکان‌پذیر نبود، بهتر است برای لکه‌ها باقی‌مانده مقداری هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه را در آب سرد مخلوط کنید. اسفنج تمیزی را به محلول آغشته کنید یا با کمک قطره چکان آن را روی لکه بمالید. از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز پاک کنید و محلول را روی فرش بکشید.

برای از از بین بردن آب زرشک از روی مبل یا فرش قسمت لکه شده را بیش از حد خیس نکنید. اجازه دهید محلول حداقل ۳۰ دقیقه روی لکه بماند قبل از اینکه با حوله یا پارچه خشک پاک کنید.

برای تمیز کردن لکه آب زرشک از روی مبل به جای آب اکسیژنه می‌توانید از محلول سرکه سفید و مایع ظرفشویی در آب هم استفاده کنید. برای این کار یک قاشق سرکه سفید و نصف قاشق مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب سرد مخلوط کنید.

ترکیب تهیه‌شده را روی لکه آب زرشک بریزید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. در مرحله بعد لکه را با مسواک کهنه یا اسفنج پاک کنید. لکه‌ها را با پارچه تمیز نمناک تمیز کنید. اگر نیاز بود مراحل را مجدد تکرار نمایید.

۵. مرحله آخر از بین بردن آب زرشک از روی مبل؛ خشک کردن مبل

زمانی که لکه‌ها از بین رفتند از پارچه سفید تمیز و خشک برای جذب رطوبت باقی‌مانده استفاده کنید. اجازه دهید فرش و مبل به‌طور کامل در معرض هوا خشک شود. سپس جاروبرقی بکشید تا پرزهای پارچه بازسازی شوند.

نکات بیشتر برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل

اگر ترجیح می‌دهید از مواد سفیدکننده طبیعی به جای محصولات سفیدکننده تجاری برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل استفاده کنید، سرکه سفید بهترین گزینه است. برای پاک کردن لکه آب زرشک از مبل ۱ لیتر آب و ۱ فنجان سرکه سفید را با هم مخلوط کنید.

همیشه اول قسمت دور از دید پارچه مبل را تست کنید تا مطمئن شوید که تغییری در رنگ فرش یا مبلمان شما به وجود نمی‌آید. لکه آب زرشک بر پایه آب بوده و پاک کردن آن راحت‌تر از لکه‌های روغنی است.

حتماً بخوانید:

پاک کردن لکه اب زرشک از مبل پارچه ای

برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل می‌توانید همه روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم را امتحان کنید. در صورت لزوم می‌توانید هر مرحله را تکرار کنید؛ چون خطر آسیب دیدن مبل یا فرش شما بسیار پایین است. با این حال همیشه مواد شوینده را روی قسمتی از مبلمان تست کنید.

پاک کردن لکه اب زرشک از مبل پارچه ای

اگر لکه‌ای سرسخت است می‌توانید از مایع لباس‌شویی یا لکه‌بر حرفه‌ای استفاده کنید. لکه برهایی در بازار وجود دارند که مخصوص مبلمان یا فرش هستند و بهترین تاثیر را خواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا