دسته‌بندی نشده

ترفندهای چسباندن یونولیت به انواع سطوح

راهنمای جامع چسباندن یونولیت به انواع مواد مختلف

چسباندن یونولیت : اگر با یونولیت سروکار دارید، قبل از هرچیزی باید چسب‌هایی که برای چسباندن این ماده به کار می‌رود آشنا باشید. در ادامه به صورت مرحله به مرحله به این موضوع پرداخته‌ایم.
نکته‌ای که در ابتدا باید مدنظر قرار دهید انتخاب چسب متناسب با نوع ماده‌ای است که می‌خواهید آن را به یونولیت بچسبانید است. در ادامه چسب مناسب برای چسباندن مواد مختلف را آورده‌ایم:

کاغذ و پارچه: چسب همه کاره، چسب اسپری و چسب حرارتی
چوب: چسب پلی اورتان، چسب حرارتی و چسب صنعتی contact cement
فلز: خمیر اپوکسی، چسب حرارتی
شیشه: اپوکسی، چسب همه کاره و اسپری چسب
یونولیت: چسب همه کاره، اسپری چسب و چسب صنعتی contact cement

انتخاب چسب مناسب

برای کاردستی‌های ساده و خانگی از چسب‌های معمولی مثل چسب سفید استفاده کنید. این چسب برای چسباندن یونولیت به مقوا و چوب مناسب بوده و ارزان‌ترین روش برای پروژه‌های کوچک خانگی است.
چسب سفید به اندازه چسب‌های گران قیمت دوام و قدرت بالایی ندارد و به همین دلیل برای ساخت اسباب‌بازی‌هایی مثل هواپیمای یونولیتی مناسب نیست.

چسباندن یونولیت

از چسب یونولیت مخصوص استفاده کنید. قبل از خرید چسب یونولیت حتما لیبل آن را بررسی کنید. برخی از چسب‌های یونولیت فقط برای چسباندن یونولیت به کار برده می‌شود؛ اما برخی از آن‌ها برای چسباندن یونولیت به سطوح دیگر نیز به کار برده می‌شود.
چسب اسپری استفاده کنید. یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چسباندن یونولیت استفاده از چسب آئروسل است. این چسب برای چسباندن فوم به موادی چون فلز، پلاستیک، کاغذ، مقوا و چوب نیز مناسب است. چسب اسپری را ابتدا روی قسمتی جزئی از سطح موردنظر تست کنید.

زیرا این چسب‌ها ممکن است آن را ذوب کند.
چسب حرارتی استفاده کنید. چسب‌های تفنگی معمولی را می‌توان برای چسباندن یونولیت به سطوح دیگری چون کاغذ، مقوا و چوب به کار برد. چسب حرارتی نباید بیش از حد داغ باشد زیرا ممکن است باعث ذوب شدن ماده شود. بنابراین هرچه چسب تفنگی سردتر باشد بهتر است. یونولیت آتش گرفته دارای مواد شیمیایی سمی چون استایرن و بنزن است که به سلامت شما آسیب خواهد رساند.
چسب‌های حرارتی به علت دقت بالایی که دارند برای چسباندن اشیاء یونولیتی کوچک مثل توپ یونولیتی مناسب است.

از به کاربردن چسب‌هایی که مخصوص متریالی جز یونولیت هستند (مثل چسب چوب، چسب پارچه و…) پرهیز کنید. این چسب‌ها نه تنها مناسب نیستند بلکه ممکن است منجر به ذوب شدن آن شود.
چسب‌های حاوی حلال پلاستیک استفاده نکنید. این چسب‌ها سبک و ضعیف هستند و به علت این که خود یونولیت حاوی مواد پلاستیکی است استفاده از این چسب‌ها باعث حل شدن یونولیت می‌شود. استفاده از چسب‌های زیر باعث فرسایش آن می‌شود:
چسب لاستیکی چسب قوی و انعطاف‌پذیری است که حاوی استون و الکل است. استون ماده فعالی است که انواع پلاستیک را حل می‌کند؛ بنابراین گزینه مناسبی برای یونولیت نمی‌تواند باشد.

کاربرد یونولیت

روش استفاده از چسب برای چسباندن یونولیت

قبل از استفاده از چسب، سطح موردنظر را با دستمال تمیز و آماده کنید. اگر سطح کار کثیف و خاکی باشد چسب به خوبی سطوح یونولیت را به هم نمی‌چسباند.
اگر سطح کار درز داشته یا ناهموار باشد، قدرت چسبندگی چسب نیز کاهش می‌یابد. در چنین مواردی ابتدا باید سطح موردنظر را با استفاده از سنباده صاف و هموار کنید.

پس از آماده‌سازی سطح، چسب را استفاده کنید. اگر می‌خواهید چسب استحکام بسیار بالایی داشته باشد روی تمام سطح را یک لایه نازک چسب بزنید؛ اما اگر سطح استحکام آن اهمیت چندانی ندارد به صورت دانه دانه یا ردیفی از چسب استفاده کنید.
اگر اندازه قطعه یونولیت بسیار بزرگ است؛ برای این که هیچ کدام از قسمت‎‌های سطح بدون چسب نماند و برخی از قسمت‌های چسب زودتر از دیگر قسمت‌ها خشک نشود، چسب را روی سطح ریخته و با قلمو به تمام قسمت‌های آن بمالید.

اگر از چسب حرارتی استفاده می‌کنید باید سرعت عمل بالایی داشته باشید؛ زیرا چسب حرارتی سریع خشک می‌شود.
برای چسباندن دو عدد توپ یونولیتی از خلال دندان استفاده کنید. از آن‌جاکه سطح توپ صاف نبوده و روی هم قرار نمی‌گیرد، بهتر است برای چسباندن آن از خلال دندان استفاده کنید.

پس از استفاده از چسب دو قطعه یونولیت را به هم بچسبانید. از آن‌جاکه چسب سریع خشک می‌شود باید جای‌گذاری قطعات یونولیت را با سرعت عمل انجام دهید. برای استحکام بیشتر می‌توانید اطراف قسمت‌های اتصال را نیز مقداری چسب بزنید.
اجازه دهید چسب خشک شود.

مدت زمان خشک شدن چسب به اندازه یونولیت، نوع و مقدار چسبی که استفاده کرده‌اید بستگی دارد. طی زمان خشک شدن چسب یونولیت را حرکت ندهید و در صورت لزوم از کتاب یا شیء دیگری برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کنید.
چسب‌های به کاررفته برای یونولیت استحکام بالایی دارد و پس از خشک شدن امکان جدا شدن آن وجود ندارد. اما یونولیت ماده ضعیف و شکننده‌ای است که حتی پس از خشک شدن چسب نیاز به مراقبت بالایی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا