تراز لیزری چیست و چه عملکرد و کاربردی دارد؟_659d6ac66d5ad.webp
تراز لیزری چیست و چه عملکرد و کاربردی دارد؟_659d6ac66d5ad.webp

تراز لیزری چیست و چه عملکرد و کاربردی دارد؟

سرفصل های این مقاله

تراز لیزری چیست؟

تراز لیزری یکی از ابزارهای مهندسی و معماری است که کارکرد اصلی آن تراز بندی است. از این وسیله به علاوه برای ایجاد شیب و عمود کردن سطوح استفاده می کنند. از آنجایی که این ابزار کاملا جدید است و از اشعه برای انجام تراز بندی استفاده می کند نسبت به ابزارهای قدیمی و شاقول بسیار کم خطاتر است.
امروزه تراز بودن موارد متعددی مانند پنجره ها، ستون ها، دکوراسیون، کابینت ها و بسیاری موارد دیگر بسیار مهم است؛ به طوری که اگر این موارد صاف و در یک سطح نباشد منظره بسیار بدی به محیط می بخشند.

تراز لیزری چگونه کار می کند؟

عملکرد این ابزار بسیار ساده است. تراز لیزری برای ایجاد تراز بندی دو خط لیزری عمودی و افقی با زاویه 90 درجه ایجاد می کند و با بررسی این خطوط متوجه می شود منطقه مورد نظر تراز است یا خیر. بسیاری از این ابزارها تراز اتوماتیک دارند و نیازی نیست شما خودتان با چشم تشخیص دهید که منطقه تراز است یا نه. هنگامی که این دستگاه متوجه عدم تقارن در یک نقطه شود به شما هشدار می دهد و با علم به عدم تقارن جلوی خطاهای شما را می گیرد.

تراز لیزری

خود تراز این دستگاه پس از متوجه شدن عدم هماهنگی و تقارن به شکل اتومات تراز بندی را انجام می دهد و تنها کافی است که معماران بر اساس اشعه های لیزر عمل کنند. برای سهولت استفاده از این ابزار می توانید آن را مانند یک دوربین بر روی پایه قرار دهید یا بر دیوار نصب کنید.

انواع تراز لیزری

انواع گوناگونی از این ابزار کاربردی وجود دارد که بعضی از آن ها ابتدایی و برخی دیگر مخصوص عملیات پیچیده هستند. در ادامه چند نوع از شناخته شده ترین ترازهای لیزری را به شما معرفی کرده ایم:

این دستگاه اگرچه برای تراز بندی از اشعه لیزر استفاده می کند اما خود تراز ندارد و فرد باید خودش به شکل دستی به وسیله حباب های موجود عملیات تراز بندی را انجام دهد. با توجه به اینکه این کار به شکل دستی انجام می شود کار بسیار وقت گیری است؛ زیرا یک وجب خطا می تواند منجر به تراز بندی اشتباه و دوباره کاری شود.

از این دستگاه اغلب برای کارهای ساده و مسافت های نزدیک استفاده می کنند و برای معماری های پیچیده که نیاز به تراز بندی دارند از مدل های پیشرفته استفاده می شود. ضمنا مدل دستی از لحاظ قیمتی از تمامی مدل ها ارزان قیمت تر است اما سرعت کار را بسیار کند می کند.

انواع تراز لیزری

این وسیله نوع پیشرفته ترازهای لیزری است که مجهز به خود تراز است و نیازی نیست شما خودتان به شکل دستی آن را تنظیم کنید. اشعه های لیزر در این دستگاه به شکل نقطه بر روی اجسام و سطوح تابانده می شود. به جهت دقت پایین این تراز نسبت به مدل های بعدی معمولا از آن در کارهای کم خطا و ساده استفاده می شود.

شاید بتوان گفت بیشترین کاربرد تراز در ساخت و سازها با استفاده از دستگاه دو خطی انجام می شود. تراز دو خطی با تاباندن دو خط که یکی عمودی و دیگری افقی عملیات تراز بندی را به شکل خودکار انجام می دهد. با ایجاد یک زاویه 90 درجه و صاف می توانید کار خود را شروع کنید. این ابزار نسبت به نوع نقطه ای پیشرفته تر و البته گران تر است؛ ضمن اینکه کار کردن با خطوط راحتتر از کار کردن با نقطه ها است.

تراز لیزری چیست

این ابزار به نسبت نوع دو خطی از دقت بالاتری برخوردار است و اغلب برای عملیات پیچیده تراز بندی استفاده می شود. این دستگاه نیز از نوع ابزارهای خودکار است و اگر متوجه عدم تقارن در قسمت مورد نظر شود خودکار آن را تراز می کند تا کار شما بدون کوچکترین خطا انجام گیرد.
این وسیله کاربردی از یک خط افقی و دو خط عمود بر آن تشکیل شده تا دقت کار شما را چند برابر کند. علاوه بر بالا رفتن دقت با این دستگاه سرعت شما نیز بالاتر می رود و طبیعی است که قیمت این مدل از قبلی ها بیشتر باشد.

همه مدل های قبلی ذکر شده خطوط ثابتی را بر روی منطقه ایجاد می کردند؛ در واقع قابلیت چرخش در آن ها وجود نداشت . مدل چرخشی از جدیدترین مدل های تراز لیزری است که حول محور x و y به شکل چرخشی خطوط را تداعی می کند.
منطقه ای که تحت پوشش این چرخش قرار می گیرد بسیار بالا و تا حدود 1000 متر است و به همین جهت برای کارهای پیچیده بسیار کاربردی است. دستگاه چرخشی بخاطر سرعت بالاتر و دقت زیاد از قیمت بیشتری هم برخوردار است.

در قسمت های قبل با تراز خطی و تراز نقطه ای آشنا شدیم. هر کدام از این دو نوع ویژگی های منحصر به فرد و مثبتی دارند؛ به همین جهت برای استفاده از مزایای هر دو نوع ترازهای ترکیبی خط و نقطه هم به بازار آمدند. همان طور که مشخص است این وسیله برای تراز بندی از خطوط و نقطه های لیزری استفاده می کند. این دستگاه از دو خط و تعدادی نقطه برای تراز کشی استفاده می کند.

کاربرد تراز لیزری

کاربردهای تراز لیزری

در حالیکه همه ما به خوبی می دانیم تراز بودن لوازم و قسمت های داخلی و خارجی یک بنا تا چه حد اهمیت دارد اما شاید به خوبی ندانیم که لازم است کدام قسمت ها تراز شود. این عدم آگاهی موجب ناهماهنگی در بخش های مختلفی از بنا و حتی دکوراسیون داخلی می شود و نمای زشتی به منزل ما می بخشد. در این قسمت به بخش های مهمی که لازم است حتما تراز شوند اشاره کرده ایم. قبل از نصب و ساخت این بخش ها عملیات تراز بندی انجام می شود.

یکی از مهم ترین بخش ها کاشی ها و سرامیک های کف و دیوار هستند. اگر تصور کنید کاشی ها کج و ناهماهنگ نصب شده باشند به خوبی به اهمیت تراز بندی آن ها پی خواهید برد.
برای نصب کلید ها و پرزها هم حتما باید تراز بندی انجام شود تا کاملا صاف نصب شوند. افراد بدون تجربه معمولا به این نکته توجه نمی کنند یا به شکل چشمی سعی می کنند تراز بندی کنند که در پایان خود متوجه خطاهای فاحش خود خواهند شد.

در مورد تراز لیزری

برای نصب کابینت ها هم لازم است در ابتدا کار تراز بندی انجام شود و گرنه کابینت ها بالا، پایین و ناهماهنگ نصب می شوند.
برای نصب و تراز بندی ستون ها، سقف و دیوارهای کاذب و قاب درب و پنجره ها هم باید تراز بندی دقیق انجام شود.
برای ساخت راه پله ها هم عملیات تراز بندی کاملا ضروری است.

اگر هنوز به اهمیت تراز بندی در معماری و ساخت و ساز پی نبرده اید تنها کافی است پنجره های نا هماهنگ ، کاشی و سرامیک های کج و سقف و ستون های بدون هماهنگی را تصور کنید. عدم تراز بندی اصولی موجب می شود که معماری یک بنا به کل زیر سوال برود و در اغلب اوقات سازندگان را وادار می کند که کار را مجدد و با تراز بندی اصولی به انجام رسانند. برای کاهش یافتن خطا های تراز بندی لازم است از دستگاه تراز لیزری استفاده کنید.

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: