اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
تبخال چیست و چه عواملی باعث ایجاد آنها می شود؟_604a64b35624c.jpeg
تبخال چیست و چه عواملی باعث ایجاد آنها می شود؟_604a64b35624c.jpeg

تبخال چیست و چه عواملی باعث ایجاد آنها می شود؟

تبخال‌ها تاول های کوچک، دردناک و پر از مایع هستند که معمولاً به صورت دسته ای روی لب یا اطراف آن ایجاد می شود. گاهی اوقات fever blister نامیده می شود و ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. دو سویه ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد که باعث تبخال می شوند: HSV-1 و HSV-1. HSV-1 بیشتر با تبخال دهانی در ارتباط است، در حالی که HSV-2 بیشتر علت تبخال دستگاه تناسلی است. توجه به این نکته مهم است که HSV-1 و HSV-2 می تواند در هر مکان (دهان یا دستگاه تناسلی) وجود داشته باشد. تقریباً ۸۰ درصد موارد تبخال ناشی از HSV-1 است، در حالی که ۲۰ درصد باقیمانده ناشی از HSV-2 است.

تبخال چیست
تبخال ها تاول های کوچک، دردناک و پر از مایع هستند که معمولاً به صورت دسته ای روی لب یا اطراف آن ایجاد می شود.

شکل ظاهری و محل تشکیل تبخال

این زخم های ناخوشایند اغلب در دسته های کوچک ظاهر می شوند. آنها را به بهترین وجه می توان با رنگ مایل به قرمز یا صورتی تشخیص داد. از تبخال‌ها به عنوان «weepy» نام برده می شود زیرا با از بین رفتن تاول ها، مایعات نشت می کنند و در نهایت زخم دلمه می بندد.

تبخال‌ها معمولاً روی لب ها یا اطراف لب ها ظاهر می شوند، با این حال گاهی اوقات HSV-1 و HSV-2 می توانند به نوک انگشتان (به نام تبخال سفید)، چشم ها (به نام تبخال چشمی) یا مناطق گسترده پوست گسترش یابد. (افراد مبتلا به اگزما بیشتر مستعد این هستند).

این مطلب راهم مطالعه کنید: تبخال لب چیست و آیا واگیردار است؟

چگونگی ابتلا به تبخال

زخم های ناشی از HSV از طریق تماس پوست به پوست با شخص تاول دار منتقل می شوند. علاوه بر این، می توانید از طریق تماس مایعات بدن با شخصی که تاول ندارد، دچار تبخال شوید. این بدان معنی است که اگرچه علائمی وجود ندارد ولی در معرض خطر هستید. این می تواند به طرق مختلفی از جمله بوسیدن و رابطه جنسی دهانی یا به اشتراک گذاشتن مسواک، ظروف غذا، تیغ و حوله رخ دهد.

آیا تبخال مسری است؟

تبخال‌ها بسیار مسری هستند، به حدی که حدود دو سوم جمعیت جهان HSV-1 دارند. علاوه بر این، از هر ۶ نفر ۱ نفر مبتلا به HSV-2 است. در صورت ابتلا به تبخال، مهم است که از این امر آگاه باشید و از تماس پوست با کودکان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف خودداری کنید.

علائم تبخال

اولین ظهور تبخال معمولاً بدترین حالت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تب
  • فرسایش و درد لثه ها
  • گلو درد
  • دردهای عضلانی
  • تورم غدد لنفاوی

علائم پس از اولین ظهور اغلب کاهش می یابد، اما هنوز می تواند موارد زیر را شامل شود:

  • سوزن سوزن شدن و خارش زخم قبل از ظهور تبخال
  • تاول
  • تراوش و پوسته شدن

این مطلب راهم مطالعه کنید: تبخال داخل دهان چه علائمی دارد و چگونه به وجود می‌آید؟

آیا تبخال قابل درمان است؟ چه دارویی را می توان مصرف کرد؟

با استفاده از داروهای ضد ویروسی خوراکی مانند آسیکلوویر، فامسیکلوویر یا والاسیکلوویر، می توان تبخال‌ها را درمان کرد. این داروها باید توسط پزشک تجویز شود و برای کمک به کاهش شدت و دفعات علائم استفاده می شوند. با این حال نمی توانند عفونت را درمان کنند. تبخال نشانه هرپس (یا ویروس هرپس سیمپلکس) است و در حال حاضر درمانی وجود ندارد.

سخن پایانی

دقت کنید که کندن تبخال یا دست زدن به آن ممکن است باعث گسترش آن و سرایت به سایر نقاط بدن شود، بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که از روش‌های درمان خانگی نتیجه نگرفتید بهتر است هر چه زودتر با یک متخصص پوست مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می‌توانید از درمانکده کمک بگیرید.

منبع: stdcheck

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot