دسته‌بندی نشده

تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم (ع) در تقویم ۱۴۰۲

ولادت امام کاظم (ع) چه روزی است ؟

در منابع تاریخی، ثبت شده که امام موسی کاظم (علیه السلام) در یکی از دور روز 20 ذی الحجة سال 127هـ ق یا ۷ صفر سال ۱۲۸هـ ق هنگامی که پدرشان امام صادق (علیه السلام) در حال بازگشت از سفر حج بودن، در منطقه ای به نام «ابواء» چشم به جهان گشود.

نام مادر ایشان «حمیده» بود. در ادامه می خواهیم شما را با تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم (ع) در تقویم 1402 آشنا نماییم.

تاریخ شمسی ولادت امام موسی کاظم (ع) 1402

تاریخ شمسی ولادت امام موسی کاظم (ع) 1402، مصادف است با یکشنبه 18 تیر ماه (1402/4/18).

تاریخ میلادی ولادت امام موسی کاظم (ع) 1402

تاریخ میلادی ولادت امام موسی کاظم (ع) 1402، مصادف است با 9 جولای 2023.

تاریخ قمری ولادت امام موسی کاظم (ع) 1402

تاریخ قمری ولادت امام موسی کاظم (ع) 1402، مصادف است با 20 ذوالحجه 1444.

ولادت امام کاظم (ع) صفر یا ماه ذی الحجه ؟

ولادت امام کاظم «علیه السلام» در روز هفتم صفر با اینکه بین علما شهرتی پیدا کرده است ولی؛

اولاً: بزرگانی چون شیخ کلینی در(اصول کافی) و شیخ مفید در (الارشاد و مسارّ الشیعه) و شیخ طوسی«قدس سرهم» در (تهذیب الاحکام) به قول ولادت آن حضرت درهفتم صفر اعتنا نکرده و از بیان آن ساکت مانده اند.

ثانیاً: فحولی از علما چون شهید اول در (الدروس)، شیخ محمد حسن نجفی در (جواهر الکلام) و شیخ جعفر کاشف الغطاء«قدس سرهم» در (کشف الغطاء) آن را ضعیف شمرده اند.

ثالثاً: در تاریخ ولادت امام کاظم «علیه السلام» روایاتی وارد شده است که بزرگان از محدثین چون احمد بن خالد برقی در (المحاسن)، شیخ کلینی در (اصول کافی)، محمد بن حسن صفّار در (بصائر الدرجات) و ابن جریر طبری شیعی«قدس سرهم» در (دلائل الامامة)

از ابی بصیر به طرق مختلف از امام صادق «علیه السلام» روایت کرده اند: که این ولادت پس از ایام حج سافل 127هـ و هنگام مراجعت حضرت صادق «علیه السلام» به مدینه و در اولین منزل پس از جحفه به نام ابواء بوده است.

که به تصریح معجم البلدان ابواء 33 میل (حدود 53 کیلومتر) تا جحفه فاصله دارد.

ولادت امام موسی کاظم

مطلب مهم: روایت ابی بصیر قرینه ای است بر اتمام حج و بازگشت به مدینه در همان سالی که امام کاظم«علیه السلام» در ابواء به دنیا آمده، و این دلالت دارد بر اینکه امام کاظم در ماه ذی الحجه دیده به جهان گشود نه در ماه صفری که درسال 128هـ نقل شده است.

رابعاً: ابن جریر طبری «قدس سره» متوفای قرن چهارم در روایت دیگر از امام عسکری «علیه السلام» در (دلائل الامامة)، تصریح بر وقوع ولادت آن حضرت در ماه ذی الحجة نموده است.

اما همچنان در تقویم رسمی کشور هفتم صفر روز ولادت امام موسی بن جعفر علیهما السلام درج می شود که بنابر برخی پژوهش های انجام شده قطعا ماه ولادت ایشان ذی الحجه است و هفتم صفر ولادت آقا موسی بن جعفر سلام الله علیه نیست!

و اگر هم ولادت باشد نکته مهم این است که محرم و صفر ماه حزن اهل بیت است و بسیاری از بزرگان ما مانند استاد فقید ما آقای مجتهدی رحمه الله تقیّد داشتند که در روز هفتم صفر مجلس روضه تشکیل شود

و روضه امام مجتبی یا امام کاظم خوانده شود و تاکید می کردند این روزها حتی اگر تولد امام معصوم هم باشد، روز سرور نیست، روزهای اسارت اهل بیت امام حسین و ماه حزن است!

و نکته جالبی که می فرمودند این بود که “چون ناصرالدین شاه تولدش در این روز بود و برای اینکه روز تولدش مصادف با شبِ وفات امام جسن مجتبی نباشد تا بتوانند جشن بگیرند این دست کاری را در تقویم کرده اند.

که در حد یک احتمال می شود پذیرفت اما قابل تامل است چون واقعا تولد او در همین روز بوده ششم صفر و قبل از آن قول بیست و هشتم مرسوم نبوده و الان هم فقط منحصر به ایران است!

این مسئله در عصر صفویه ترویج شد که برخلاف واقعیت های تاریخی است. به همین دلیل تمام شیعیان به غیر از شیعیان ایران در روز هفتم صفر به عزاداری می پردازند.

در گذشته تمام شیعیان دنیا، هفتم صفر را به عنوان سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) عزاداری می کردند اما در عصر صفویه در ایران مناسبت هفتم صفر را به ۲۸صفر تغییر دادند.

تاریخ واقعی تولد امام موسی کاظم (ع) : در جلد دوم این کتاب در صفحه ۳۰، در حدیث ۱۱۳۰آمده است که ابی بصیر نقل می کند که من سال ۱۲۸ ه. ق همراه با امام صادق (ع) به حج مشرف شدم.

وقتی از حج برگشتیم و به شهرک ابواء (بین مکه و مدینه) رسیدیم، مادر امام کاظم (ع) درد زایمانشان گرفت و آن حضرت، آن جا به دنیا آمدند.

بنابراین وقتی در راه بازگشت از موسم حج حضرت به دنیا آمده باشند بسیار بعید است که ایشان در ماه صفر به دنیا آمده باشند؛

پس تاریخ هفتم صفر به عنوان سالروز میلاد امام کاظم (ع) اصلا صحت ندارد و علمای شیعه بنا را به این گذاشته بودند که دو ماه محرم و صفر عزا باشد و همان طور که حسینیه ها و مساجد همه سیاهپوش می شوند و این سیاهپوشی تا آخر ماه صفر ادامه یابد.

همچنین ببینید:

33 عکس ولادت امام موسی کاظم (ع) برای پروفایل و اینستاگرام

20 دلنوشته ویژه ولادت امام موسی کاظم (ع)

22 متن رسمی و اداری تبریک ولادت امام موسی کاظم (ع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا