دسته‌بندی نشده

تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم ۱۴۰۲

ولادت امام حسن عسکری (ع) در سال 1402 چه روزی است ؟

حضرت امام حسن عسکری (ع) به روایت مشهور در هشتم ربیع الثانی در سال 232 هجری قمری در مدینه متولد شدند.

ایشان در سال 235 ه . ق که چهارساله بودند، با پدر بزرگوارش امام هادی علیه السلام به سکونت در سامرا مجبور شد و حدود نوزده سال با پدر خویش در این شهر ساکن بود.

پس از شهادت پدر، به مدت شش سال امامت کرد و در این مدت به علت سخت گیری بیش از حد عباسیان، با تقیه بسیار رفتار می کرد و جز یاران نزدیک، کسی را برای ملاقات نمی پذیرفت.

تاریخ شمسی ولادت امام حسن عسکری (ع) 1402

تاریخ شمسی ولادت امام حسن عسکری (ع) 1402، مصادف است با سه شنبه 2 آبان ماه (1402/8/2).

تاریخ میلادی ولادت امام حسن عسکری (ع) 1402

تاریخ میلادی ولادت امام حسن عسکری (ع) 1402، مصادف است با 24 اکتبر 2023.

تاریخ قمری ولادت امام حسن عسکری (ع) 1402

تاریخ قمری ولادت امام حسن عسکری (ع) 1402، مصادف است با 8 ربیع الثانی 1445.

برگی از دفتر زندگینامه امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری علیه الصلاه و السلام، یازدهمین امام شیعیان و والد ماجد امام عصر(ارواحنا فداه) می باشد. ایشان در روز هشتم ربیع الثانی سال ۲۳۲ هجری قمری به دنیا آمدند.

هشتم ربیع الثانی سال 232 ه . ق، خورشید مدینه طلوع دیگرگونه ای داشت. خانه امام هادی علیه السلام غرق شادی و نور بود و فرشتگان برای طواف دور گهواره امام حسن عسکری علیه السلام صف کشیده بودند.

آن امام والامقام، پس از پدربزرگوارش، در 22 سالگی به امامت رسید و پس از شش سال امامت، در 28 سالگی شربت شهادت نوشید. مادر امام حسن عسکری علیه السلام حُدَیث، حُدَیثه، سوسن و به قولی سلیل نام داشت.

او از زنان پرهیزکار روزگار و دارای عالی ترین فضیلت ها بود. در روایت آمده است که وقتی مادر امام حسن عسکری علیه السلام نزد امام هادی علیه السلام آمد،

ایشان فرمود: «سلیل، از آفت ها، پلیدی ها و ناپاکی ها محفوظ است.» سپس رو به او کرد و ادامه داد: «به همین زودی، خداوند حجت خود را به تو عطا می کند».

ولادت امام حسن عسکری

کنیه آن حضرت ابو محمد و القاب آن حضرت، صامت، هادی، سراج، رفیع ، زکی، نقی و عسکری می باشد.

نسب امام حسن عسکری (ع) با هشت واسطه به امام علی (ع)، امام اول شیعیان برمی‌گردد. پدر بزرگوار ایشان امام علی‌النقی مشهور به امام هادی (ع) و پدربزرگ گرامی ایشان امام محمدتقی مشهور به امام جواد (ع) بودند.

این امام گرانقدر در تاریخ ۸ ربیع‌الاول سال ۲۶۰ هجری قمری و به دستور معتمد عباسی به شهادت رسید. البته بر سر علت و تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) اختلاف نظر وجود دارد.

همچنین بخوانید:

تاریخ دقیق شهادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم ۱۴۰۲

ایشان در زمان شهادت ۲۸ سال داشتند و در شهر سامرا در کنار مرقد پدرشان به خاک سپرده شدند.

با توجه به شرایط و موقعیتی که حضرت امام حسن عسکری، علیه السلام، در آن قرار داشت، روشن است که موضوع تعیین و انتخاب جانشین آن حضرت، یعنی آخرین امام از نسل پیامبر اکرم، صلی الله علیه وآله، که بر اساس روایات تردید ناپذیر بنیاد ظلم و بیداد را برخواهد کند، تا چه درجه از اهمیت و حساسیت برخوردار است.

اگر دشمنان اهل بیت، علیهم السلام، کوچکترین رد پایی از فرزند امام حسن عسکری، علیه السلام، و جانشین ایشان به دست می آوردند، قطعا در پی نابودی آن حضرت برمی آمدند و اجازه نمی دادند که سلسله امامت استمرار پیدا کند.

بنابراین چاره ای جز مخفی نگهداشتن موضوع تولد آخرین حجت حق نبود، و این پنهان کاری تا حدی بود که تا لحظه تولد ایشان نزدیکترین خویشاوندان حضرت عسکری، علیه السلام، نیز هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا