تاریخ دقیق روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس_659d6b17502b1.webp
تاریخ دقیق روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس_659d6b17502b1.webp

تاریخ دقیق روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس

سرفصل های این مقاله

روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی

خواجه نصیرالدین طوسی شاعر، فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضی دان و منجم ایرانی سده هفتم است. به افتخار روز تولد این دانشمند بزرگ، پنجم اسفند به عنوان روز مهندس نام گذاری شده است.

تاریخ بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم شمسی

تاریخ بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم شمسی مصادف است با :

تاریخ دقیق روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم شمسی: جمعه 5 اسفند 1401

separator line

تاریخ روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم میلادی

تاریخ روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم میلادی مصادف است با :

تاریخ دقیق روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم میلادی: 2023 February 24

separator line

تاریخ روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم قمری

تاریخ روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم قمری مصادف است با :

تاریخ دقیق روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی در تقویم قمری: ٣ شعبان 1444

روز مهندس :

روز پنجم اسفند ماه در تقویم رسمی کشور ایران به عنوان روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس نام گذاری شده است.

خواجه نصیرالدین طوسی در چه علوم و فنونی مهارت داشته - داستان خواجه نصیرالدین طوسی و هلاکوخان - محل تولد خواجه نصیرالدین طوسی - از آثار خواجه نصیرالدین طوسی در جدول

خواجه نصیرالدین طوسی که بود؟

ابوجعفر محمدبن محمد معروف به خواجه نصیرالدین در 5 اسفند سال 597 ق در طوس به دنیا آمد. ابتدا علوم عقلی و نقلی و حکمت مشاء و سپس ریاضیات، فقه، فلسفه، نجوم و ادبیات را آموخت و در علوم روز به استادی تمام رسید.

خواجه نصیرالدین چند سال پس از حمله سپاه چنگیزخان مغول، به قلعه اسماعیلیه پناه برد و در آن‏جا نیز از تالیف و نگارش باز نایستاد. با غلبه سپاه مغول بر اسماعیلیان، وی به خدمت هولاکوخان فرمانروای وقت مغول پیوست و با استفاده از نفوذ خود، از کشتار مردم و دانشمندان و تخریب آثار فرهنگی و علمی و غارت شهرها و روستاها جلوگیری نمود.

پس از فتح بغداد و سقوط عباسیان، خواجه نصیر ماموریت یافت تا رصدخانه مراغه را ترتیب دهد. او جماعتی از ریاضی‏دانان بزرگ را گردآورد و کار احداث رصدخانه را در سال 657 ق آغاز کرد. خواجه نصیرالدین، با این کار، عالمان بزرگ زمان را که پراکنده بودند در یک مکان، جمع کرد و همچنین کتابخانه‏ای عظیم در محل رصدخانه مراغه احداث نمود. وی برای تهیه کتاب‏های مورد نظر، کتبی از بغداد، شام و شمال آفریقا و اطراف و اکناف ایران فراهم نمود و کتابخانه‏ای با بیش از 400 هزار جلد کتاب، ایجاد کرد. عمر خواجه از این پس در خدمات علمی گذشت.

خواجه نصیرالدین یکی از بزرگ‏ترین بنیانگذاران کلام شیعه بود و ضمن تایید حکمت ابن‏سینا، به شرح مشکلات اشارات پرداخت. وی همچنین آثار متعددی را در علوم مختلف به نگارش درآورد که اخلاق ناصری، تجرید العقاید، زیج ایلخانی، اوصاف الاشراف، اساسُ الاقتباس و تذکره نصیریه و بیش از 60 اثر دیگر در اصول دین، منطق، هندسه، هیئت، نجوم، عروض و شعر از آن جمله‏ اند. خواجه نصیرالدین در سال 672 در 75 سالگی درگذشت و در کاظمین به خاک سپرده شد.

پیشینه ی مهندسی

در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پل‌ها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس مفهوم مهندس در انگلیس و سایر کشورها هم ظاهر شد.

مهندس و وظایف آن

مهندس کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد. با درک این محدودیت‌ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته یا بهبود داده شود را مشخص کرده و ارائه نماید.

اختراعات خواجه نصیرالدین طوسی - تحقیق درباره خواجه نصیرالدین طوسی کوتاه - زندگینامه خواجه نصیرالدین طوسی- pdf مهمترین آثار خواجه نصیرالدین طوسی

حتماً بخوانید:

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: