دسته‌بندی نشده

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی، از تحصیلات تا همسر و فرزندان

سردار فیروز آبادی کیست ؟

سید حسن آقایی فیروزآبادی در سال ۱۳۵۹ مدرک دکترای پزشکی خود را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دریافت نموده و سپس در دولت محمدعلی رجایی ریاست جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دار شد و از مرداد ۱۳۶۱ با حکم میر حسین موسوی بعنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی و معاونت امور دفاعی نخست‌وزیری منصوب گردید .

سپس در طول دوران جنگ عضو قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بعنوان نهاد بالادستی برای هماهنگ کردن فرماندهی جنگ توسط ارتش ، سپاه و جهادسازندگی بود. وی سپس در فاصله سالهای ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۵ ریاست ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشت و پس از آن بعنوان عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام منصوب گردید. وی در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ بر اثر بیماری کرونا درگذشت.

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی

بیوگرافی سردار سید حسن فیروز آبادی

سید حسن فیروز آبادی در سال ۱۳۷۴ به درجه سرلشکری رسید. سابقه ۳۰۰ روز حضور در جبهه و ۸۰ ماه مسئولیت پشتیبانی داشته‌است. وی در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا که زیر نظر هاشمی رفسنجانی بعنوان فرمانده جنگ تاسیس گردیده بود بعنوان مسئول هماهنگی وزارتخانه‌ها و قرار گاه فعالیت می‌کرده‌است.

این قرار گاه از زمستان ۱۳۶۲ به ریاست هاشمی رفسنجانی بعنوان مرکز بالادستی در بخش اعظمی از دوران جنگ وظیفه هماهنگی بین فرماندهان ارتش و سپاه و پشتیبانی جنگ را بر عهده داشته‌است.

«قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا فرماندهی تمام واحدهای رزمی و پشتیبانی رزم نیروهای مسلح اعم از سپاه، ارتش، ژاندارمری، کمیته‌های انقلاب و جهاد سازندگی را بر عهده گرفت و قرارگاه‌های تابعه نقش سپاه‌های عملیاتی (رده بالاتر از لشکر) را ایفا کردند.»

از دیگر سمت‌های وی در دوران جنگ شامل :جانشینی نخست‌وزیر در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص)، ستاد امداد و درمان جنگ کشور، امور پناهگاه‌ها و دفاع غیرعامل، پدافند شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، مهندسی صنعتی جنگ، کمیته ساخت موشک زمین به زمین بوده‌است.

فیروزآبادی عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته پزشکی هسته‌ای بود.قرار گاه خاتم که فیروزابادی در آن فعال بود رده‌های بالاتر از لشکر در نیروهای مسلح ایران را فرماندهی می‌کرد و از آن بعنوان «قلب راهبردی نیروهای مسلح ایران» نام برده می‌شود.

پس از ۲۷ سال، سرلشکر محمدحسین باقری به دستور سید علی خامنه‌ای جایگزین وی شد.او سپس در جایگاه مشاور عالی فرماندهی کل نیروهای مسلح مشغول به فعالیت بود

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی

همسر سرلشکر سید حسن فیروزآبادی

فیروزآبادی سال‌ها پیش با خانم فاطمه مباشر ازدواج کرده بود.

همسر سرلشگر فیروزآبادی در مورد وی می‌گوید:
«همسرم همیشه از استقامت و صبوری با من حرف می‌زد و توصیه‌ها و فرامین امام خمینی (س) را به عنوان یک الگو در زندگی رعایت می‌کردیم.»

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی

زندگی‌نامه سید حسن فیروز آبادی

سیدحسن فیروزآبادی در سال ۱۳۳۰ در روستای مال آباد مشهد، در خانواده‌ای مذهبی و از پدر و مادری که اهل فیروز آباد، یزد بودند زاده شد. وی دوران تحصیلات ابتدایی را در مدارس شرق مشهد گذراند و دوران دبیرستان را نیز در دبیرستان نصرت‌الملک ملکی تحصیل کرد. فیروزآبادی تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد گذراند و در سال ۱۳۵۹ فارغ‌التحصیل شد.

فیروزآبادی از سال ۱۳۶۴ به معاونت امور دفاعی نخست‌وزیری منصوب شد و در مدت ۸ ساله جنگ ایران و عراق نیز مسئولیت‌هایی نظیر جانشینی نخست‌وزیر در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء، ستاد امداد و درمان جنگ کشور، امور پناهگاه‌ها و دفاع غیرعامل، پدافند شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، مهندسی صنعتی جنگ و کمیته ساخت موشک زمین به زمین، را برعهده داشت. پس از پایان جنگ در تاریخ ۴ مهر ۱۳۶۸، سیدعلی خامنه‌ای وی را به ریاست ستاد فرماندهی کل قوا منصوب نمود.

پس از گذشت بیش از یک سال از انتصاب فیروزآبادی، در دی‌ماه ۱۳۷۰ بنا بر فرمان رهبر جمهوری اسلامی، «ستاد فرماندهی کل قوا» به «ستاد کل نیروهای مسلح» تغییر نام داد و رئیس این ستاد از شخصیت حقوقی «رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح» مندرج در اصل صد و هفتاد و ششم قانون اساسی (اصل مربوط به شورای عالی امنیت ملی) برخوردار شد. در فروردین ماه ۱۳۷۴ حسن فیروزآبادی، به همراه ۹ سال ارشدیت، درجه سرلشکری دریافت کرد.

وی در ۸ تیرماه ۱۳۹۵ از این مقام کنار گذاشته شد و محمدحسین باقری جایگزین او شد. برخی علت این برکناری را مشکلات سلامتی حسن فیروزآبادی می‌دانند .

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی

سوابق سید حسن فیروز آبادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

 • عضو هیئت مؤسس جهاد سازندگی خراسان
 • مسؤول هیئت واگذاری زمین شمال خراسان
 • فارغ‌التحصیل از دانشگاه مشهد و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
 • مسئول جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۰ با حکم شهید رجایی
 • عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی کشور در سال ۱۳۶۱ با حکم نخست وزیر سابق
 • معاون امور دفاعی نخست وزیر در سال ۱۳۶۴
 • جانشین نخست وزیر در قرار گاه خاتم‌الاانبیاء
 • مسئول ستاد امداد و درمان جنگ
 • مسئول امور پناهگاه‌ها و دفاع غیر عامل و پدافند ش. م. ه.
 • دبیر کمیسیون مهندسی صنعتی جنگ دولت و مسؤول کمیته ساخت موشک زمین به زمین
 • مسئول کمیته تحقیقات مهندسی صنعتی جنگ و صدها طرح صنعتی و موشکی
 • جانشین رئیس ستاد فرماندهی کل قوا
 • رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از سال ۱۳۶۸ تا کنون با حکم مقام معظم رهبری
 • نائل‌شدن به درجه سرلشکر بسیجی از سوی فرماندهی کل قوا
 • عضو شورای عالی امنیت ملی از بدو تأسیس تا کنون
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • عضو بسیج مستضعفین و خادم آستان قدس رضوی
 • عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله
 • رئیس هیئت امنا دانشگاه عالی دفاع ملی
 • عضو هیئت تحریریه مجله علمی کوثر

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی

آثار و تالیفات سید حسن فیروز آبادی

لازم به ذکر است سرلشکر فیروزآبادی مقالاتی از جمله: جنبش نرم‌افزاری (نهضت تولید علم)، رسالت نیروهای مسلح از دیدگاه حضرت امام خمینی (ره)، رهنامه (دکترین) مهدویت، استراتژی انتظار و تکلیف مسلمانان در زمینه‌سازی ظهور، اصالت روحانیت و حوزه علمیه در قرآن و در مکتب امام‌عصر (ع)، قیام مهدی (عج) منتظر ماست (به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی)، باز مهندسی عملیات روانی، بسیج قلب امام (ره)، از جهاد تا جهاد، نقش حضرت امام (ره)، مراجع و روحانیت در دفاع مقدس، مجموعه مقالات، گنجینه دل، راه امام (ره)، ثبات انقلاب و شناخت جریان فتنه و دلایل ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر، اعتماد به نفس ملی و فردی و ده‌ها مقاله پژوهشی دیگر ارائه داده بود.

بیوگرافی کامل سردار فیروز آبادی

زندگی شخصی و فرزندان سید حسن فیروز آبادی

سردار سیدحسن فیروزآبادی در سال ۱۳۳۰ در مشهد، در خانواده‌ای مذهبی و از پدر و مادری که اهل فیروز آباد، یزد بودند زاده شد. وی دوران تحصیلات ابتدایی را در مدارس شرق مشهد گذراند و دوران دبیرستان را نیز در دبیرستان نصرت‌الملک ملکی تحصیل کرد و تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد گذراند و در سال ۱۳۵۹ فارغ‌التحصیل شد.

علت فوت سید حسن فیروزآبادی

وی در ۸ تیرماه ۱۳۹۵ از ریاست ستاد کل نیروهای مسلح کناره‌گیری کرد و سردار محمدحسین باقری جایگزین او شد. برخی علت این برکناری را مشکلات سلامتی حسن فیروزآبادی می‌دانند. که در نهایت به علت بیماری کرونا در 12 شهریور 1400 درگذشت .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا