دسته‌بندی نشده

بولت ژورنال چگونه ما را برای رسیدن به اهدافمان کمک می کند؟

آیا تا به حال به فکر داشتن یک دفتر برنامه ریزی برای مدیریت کارها و اهداف خود بوده اید ؟ آیا میدانید که چطور یک روش برنامه ریزی شخصی برای همه بخش های زندگی خود داشته باشید؟ یکی از روشهای کارآمد برنامه ریزی شخصی بولت ژورنال (به انگلیسی : Bullet Journal) است که به شما کمک می کند گذشته را بررسی کنید ، زمان حال را مدیریت کرده و برای آینده برنامه ریزی نمایید.

طراحی بولت ژورنال کاملا سلیقه ای است و هر کسی میتوانید بولت ژورنال مخصوص خودش را با یک سری اصول اولیه طراحی کند. شاید در ابتدا کار سختی به نظر برسد و گیج کننده باشد ولی اگر قدم به قدم پیش بروید همه چیز برایتان راحت خواهد شد.
در ادامه مقاله درباره این که بولت ژورنال چیست و چرا داشتن بولت ژورنال برای برنامه ریزی و مدیریت درست کارها توصیه می شود و مزایای بولت ژورال و چارچوب کلی مواردی که میتوانید در آن بنویسید ، صحبت میکنیم .

بولت ژورنال

تاریخچه بولت ژورنال

شخصی به نام رایدر کرول برای اولین بار ابزاری را برای مدیریت زمان به نام بولت ژورنال طراحی کرد. رایدر کرول اعتقاد داشت این ابزار می تواند به افراد کمک کند گذشته خود را بررسی کنند و زمان حال را مدیریت کرده و برای آینده برنامه ریزی کنند.

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال امروزه تبدیل به یکی از دفترهای محبوب برنامه ریزی شده که به همه افراد کمک میکند بتوانند شرایط خود را مدیریت کرده و برای اهداف کوچک و بزرگشان برنامه ریزی کنند.

شما میتوانید بر اساس برنامه های روزمره ، کارهایی که میخواهید در آینده انجام دید و حتی برای خاطرات گذشته از این روش برنامه ریزی استفاه کنید.
میتوانید فکر کنید چه کارهایی از گذشته مانده که هنوز انجام نداده اید و چه کارهایی را باید در آینده انجام دهید.
در این روش برنامه ریزی میتوانید به طور دقیق همه کارهای خود را مدیریت کنید.
برخلاف دفترهای دیگر برنامه ریزی یا پلنر ها ، این روش ، برنامه ریزی برای کارهای ضروری و انجام آنها در روزهای هفته ف ماه یا سال نیست بلکه به شما کمک میکند همه اتفاقات گذشته ، حال و آینده خود را به روش شخصی خودتان در دفتری مخصوص ثبت نمایید.در بولت ژورنال می توانید اهداف و آرزوها ، خاطرات و احساسات ، هزینه های زندگی ، کارهای شخصی و غیر شخصی ، ایده ها و غیره را ثبت نمایید.
هر فردی می تواند بولت ژورنال خودش را شخصی سازی کند و مطابق سلیقه خود ، نوع نوشته های داخل دفتر را آماده نماید.

دفتر برنامه ریزی مدل بولت

اصطلاحات تخصصی بولت ژورنال

مهاجرت : زمانی که کار و برنامه خود را در روز مشخص انجام نداده باشید ، آن را از صفحه ای به صفحه دیگر در آینده منتقل میکنید تا روزی دیگر آن را تمام کنید.

گستره : تعدادی از صفحات پشت و رو در بولت ژورنال .

ردیاب : ردیاب به گستره ای گفته می شود که در آن اطلاعات ویژه ای برای زمان مشخص نوشته شده مثلا ردیاب سلامتی ، کارهایی است که در بازه یک هفته ای برای سلامت خود انجام میدهید ، ردیاب احوالات که در آن احساسات خودتان را به صورت دقیق در یک بازه یک ماهه مینویسید تا بتوانید به طور دقیق آن ها را بررسی کنید.

گستره ماهانه : تعداد صفحاتی که برای یک ماه است ، گستره ماهانه را میتونید به صورت تقویم یا لیست طراحی نمایید.

گستره روزانه : صفحاتی که اطلاعات و توضیحات یک روز را در آن نوشته اید. این صفحات میتوند شامل کارهایی باشد که در آن روز انجام میدهید ، نکاتی که باید به خودان یادآوری کنید ، میزان ورزشی که انجام دادید و غیره .

بولت : دایره سیاه توپر که در هر قسمت از صفحه گذاشته شود به معنی انجام دادن کاری است که روبروی آن قرار گرفته است.

چک لیست : لیست کارهایی که باید در زمان مشخص انجام شود که بعد از تمام شدن آن ها در کنارشان علامت تیک گذاشته می شود.

آشیانه کردن : اگر در بخشی از بولت ژورنال اطلاعات کامل تری بنویسید تا تصویر مشخص تری از آن کار پیدا کنید ، اصطلاح آشیانه کردن به کار می رود.

فواید بولت ژورنال

مزایای استفاده از بولت ژورنال

در صورت استفاده از بولت ژورنال و پایبندی به اهداف و برنامه ریزی هایتان متوجه تاثیرات مثبت آن در زندگی خواهید شد.
بولت ژورنال و برنامه ریزی به شما کمک میکند تا ذهنتان آرام باشد و نگران کارهایتان نباشید.
ذهن هر فرد توانایی محدودی دارد ولی با استفاده از بولت ژورنال بخشی از فضای ذهنتان را خالی کردده و برای کارهای مهم تر اختصاص میدهید. بسیاری از افراد بولت ژورنال را یکی از بهترین روشهای ذهن آگاهی می دانند.

میتوانید رقابت مثبتی با خودتان داشته باشید و هر روز را با دیروز مقایسه کنید تا سریعتر به هدف و برنامه های خود برسید.
با نوشتن برنامه ها و اهدافتان میتوانید نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید و برناه ریزی دقیق و منطقی با توجه به شرایطتان داشته باشید.
نوشتن برنامه ها روی کاغذ ، ذهن شما را خالی میکند و با استفاده از فضای ایجاد شده میتوانید بهتر برنامه ریزی کنید.
برای رسیدن به هدف بزرگ باید برنامه ریزی مرحله ای و روزانه داشته باشید تا وسط راه خسته و نا امید نشوید ، با برنامه ریزی دقیق روزانه در بولت ژورنال و پایبندی به آن احساس رضایت بیشتری از خودتان خواهید داشت و انگیزه تان برای ادامه مسیر بیشتر خواهد شد ، رسیدن به اهداف کوچک و تیک زدن آنها احساس رضایتمندی و انرژی مثبت در شما ایجاد خواهد کرد.

مطابق سلیقه خود میتوانید ژورنال را با عکس ، نوشته ، نمودار یا جدول تزئین کنید بنابراین به افزایش خلاقیت و انگیزه خودتان برای نوشتن به اهداف و کارها کمک کنید. طراحی دفتر میتواند به بهود حافظه در به خاطر سپردن وظایف به شما کمک کند.
ساده ترین روش برنامه ریزی است که پیچیدگی دیگر روشها را ندارد ضمن این که میتوانید دفتر را به چند گروه هدف از جمله عادت غذایی ، ورزش ، درس و غیره تقسیم کنید. زمانی که لیست خرید روزانه خود را در دفتر چک میکنید میتوانید اهداف خود را هم مرور کنید.

بولت ژورنال برای چه کسانی مناسب است؟

هر فردی که قصد برنامه ریزی داشته باشد چه دانشجو ، چه دانش آموز ، کارمند یا حتی خانه دار میتواند از بولت ژورنال استفاده کند.
بولت ژورنال دفتری است برای نوشتن برنامه ریزی ، کتاب های خوانده شده یا کتاب های لیست انتظار ، لیست پیشنهادها و علاقمندی ها و غیره .
خوبی بولت ژورنال در این است که قابلیت شخصی سازی بر اساس نیازهای شما را دارد و به کمک آن میتوانید برای اهداف مختلف برنامه ریزی کنید و به صورت منسجم به اهداف خود برسید.

کاربرد بولت ژورنال

روش استفاده از بولت ژورنال

برای شروع بولت ژورنال نیازی نیست از حالت اولیه خود بالاتر بروید یا تغییری در سبک زندگی خود ایجاد کنید. برای شروع کافیست یک دفتر ساده و یک خودکار در دست بگیرید و با مسائلی شروع کنید که دغدغه اصلی زندگی شما است. باید به این فکر کنید که با استفاده از بولت ژورنال میخاهید کدام بخش از زندگی خود را منظم تر کنید یا بهبود دهید. عادت غذایی ، ورزش ، برنامه ریزی تحصیلی ، شغل یا غیره .

اگر برای شروع حس میکنید کارتان سخت است و گیج شده اید به صورت ماهانه هدف گذاری کنید و سپس این اهداف را به صورت وظایف روزانه در طول ماه تقسیم کنید .
شما از بولت ژورنال حتی میتوانید به عنوان دفتر خاطرات استفاده کنید و وقایع روزمره را در آن ثبت کنید ، برخی افراد بنا به سلیقه نقل قول و شعر هم در این دفتر وارد میکنند.
دفتر بولت ژورنال به صورت آماده وجود دارد ولی اگر میخواهید مطابق سلیقه خود این دفتر را طراحی کنید میتوانید از انواع دفتر نقطه ای ، دفتر بدون خط یا دفتر شطرنجی استفاده کنید.
استفاده از دفتر های نقطه ای کار شما را برای طراحی بولت ژورنال اختصاصی خودتان راحت تر میکند.
در اولین صفحه بولت ژورنال باید یک صفحه راهنما بسازید و راهنما ، علایم و قراردادهایی که میخواهید در دفتر به سلیقه خودتان استفده کنید را در این صفحه وارد کنید تا در آینده اشتباهشان نگیرید.

صفحه اهداف

اهداف خود را در این صفحه وارد کنید تا همیشه مقابل چشمتان باشد و در پیگیری آن ها انگیزه بیشتری داشته باشید.

ایجاد ردیاب در بولت ژورنال

شما از بولت ژورنال میتوانید برای ردیابی عادت ها و کارهای مختلف استفاده کنید و یک عادت جدید بسازید یا یک عادت بد را از بین ببرید یا اگر وظیفه یا فعالیتی برای خودتان در نظر دارید میتوانید با کمک این دفتر آن را به پایان برسانید.

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال

کاهش استرس : یادداشت کردن چیزهایی که شما را آزار میدهد راهی عالی برای کاهش استرس است. بخشی از دفتر را به دغدغه های ذهنی اختصاص دهید ، این بخش را برای از بین بردن نکات منفی که شما را آزار میدهد استفاده کنید. با کمک بولت ژورنال میتوانید ذهنتان را منظم تر کنید و اطلاعات اضافی را تخلیه کنید تا استرستان کمتر شود.

ردیاب احساسات : یکی از قسمت های اصلی این دفتر پیگیری احساسات روزمره است این کار به شما کمک میکند تا بتونید حالات روحی خود را پیگیری کنید و به سلامت روانتان کمک کنید. با گذاشتن شکلک یا رنگ آمیزی در حاشیه برنامه روزانه می توانید احساسات خود را نشان دهید و در پایان هر ماه احساسات آن ماه را بررسی کنید تا حالات روحی خودتان را بیشتر درک کنید.

حتماً بخوانید:

ردیاب مطالعه : یکی از روشهایی که باعث می شود به مطالعه روزانه متعهد شوید. عادت های مطالعه روزانه خود را با این دفتر پیگیری میکنید و کتاب های خوانده شده و کتابهایی که در آینده قصد خواندنشان دارید را در آن ثبت میکنید. با این دفتر میتوانید زمان مطالعه هر روز و تداوم آن را پیگیری کنید تا بیشتر روی عادت مطالعه متمرکز شوید و بتوانید برایش برنامه ریزی کنید.

ردیابی عادات : با استفاده از ردیابی عادات میتانید زندگیتان را متحول کنید . وقتی روی یک عادت متمرکز شوید بهتر میتوانید آن را تغییر دهید. برای عادت های مثبت یا منفی میتوانید از آن استفاده کنید. با نوشتن عادت در بولت ژورنال و پیگیری آن به صورت روزانه میتونید روند حرکت را به خوبی دنبال کنید.

ردیابی سلامت : در این دفتر میتوانید همه اطلاعات مربوط به سلامتی مانند ساعت خواب ، وزن یا حتی مقدار آبی که روزانه می نوشید را بنویسید و پیگیری کنید و عادت های مهم برای سلامت بهتر را به صورت دقیق تر و منظم تر انجام دهید.

ردیابی وضعیت مالی : از دفتر بولت ژورنال میتوانید برای نوشتن مخارج و هزینه های ماه استفاده کنید تا بهتر بتوانید برنامه ریزی مالی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا