بهترین پارک‌ های تهران که نباید دیدنشان را از دست بدهید

تهرانِ شلوغ و پرازدحام است، تهران ترافیک دارد و برج‌های بلند و ساختمان‌های قد و نیم‌ قد…، اما اجازه دهید تا برایتان بگوییم که این شهر روی دیگری هم دارد که برای یک تهران‌گردی ناب و خاطره‌انگیز می‌توان روی آن حساب کرد. تهران صاحب تعداد زیادی پارک است که بعضی از آنها سال‌هاست در قلب پایتخت نفس می‌کشند و مکانی برای خاطره‌ سازی آدم‌های مختلف بوده‌اند. اما بهترین پارک های تهران دقیقا کدامند؟ پارک‌ها از آن مکان‌هایی هستند که با خاطره‌ها گره می‌خورند و همین خاطره‌ها هستند که گاهی حتی پارکی ساده و کوچک را هم به زیباترین و بهترین بدل می‌کند. در این مقاله از بهترین پارک های تهران می‌خوانید. پارک‌هایی که در بعضی موارد حالا از ۶۰ سال هم بیشتر سن دارند. بیایید با بهترین پارک‌های پایتخت بیشتر آشنا شویم.


پارک چیتگر

اگر طرف‌دار پارک‌های جنگلی باشید از پارک چیتگر هم خوشتان خواهد آمد. این پارک، یکی از قدیمی ترین پارک های تهران است. حدس می‌زنید که در چه سالی چیتگر در تهران متولد شده است؟ چیتگر را در سال ۱۳۴۲ ساخته‌اند یعنی حدود ۶۰ سال سن دارد. این پارک که از بهترین پارک های تهران به شمار می‌رود در حدود هزار هکتار وسعت دارد.

اگر ورزشکار باشید یا دلتان برای فضایی سبز که شما را  از آلودگی و ازدحام شهری دور می‌کند به شدت لَک می‌زند قطعا گشت و گذار در چیتگر را می‌پسندید. در این پارک هم مسیر دوچرخه‌سواری وجود دارد و هم امکاناتی برای اسکیت‌سواری تعبیه شده است.

اگر هم از آن دوستان عزیزی هستید که تفریح را در رسیدگی به شکم مبارک تعریف می‌کنند باز هم مشکلی نیست چون وجود رستوران‌ها و بوفه‌ها در پارک نمی‌گذارد که گرسنه بمانید.

چیتگر از هر نظر پارک کاملی است و می‌تواند به راحتی لقب یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران را از آن خود کند. علاوه بر امکاناتی که گفته شد، بخشی از چیتگر را به باغی به نام «باغ راز هستی» اختصاص داده‌اند. اسم معنوی و سنگینی است، نه؟ شاید در این بخش از پارک با گردش در باغ کذایی، راز هستی را پیدا نکنید اما چشمتان به جمال پرندگان زینتی مثل طاووس و حیوانات دیگری مانند گوزن‌ها روشن خواهد شد. ضمن اینکه در این بخش می‌توانید شاهد وجود گیاهان دارویی هم باشید.

سپند جام

دریاچه چیتگر هم در کنار پارک جنگلی چیتگر قرار دارد. پس هر
چه خوبان عالم دارند، ظاهرا پارک چیتگر به طور یک‌جا دارد. درختان متنوع اقاقیا،
بلوط،‌ نارون، ارغوان، افرا و… در کنار امکانات مختلف تفریحی و ورزشی و البته
وجود دریاچه‌ای در جوار پارک باعث می‌شود که چیتگر را بی‌حرف و بهانه و به راحتی
در فهرست بهترین پارک های تهران بگذاریم.

برای رفتن به پارک چیتگر باید به اتوبان تهران-کرج بروید و بعد از خروجی شهرک راه‌آهن به پارک برسید.

بهترین پارک های تهران

پارک آب‌ و آتش

پل طبیعت از مکان‌های معروف تهران است که اگر بگوییم ۹۹ درصد تهرانی‌ها از آن عکس دارند، بی‌راه نگفته‌ایم. نزدیکی پارک آب و آتش با این پل معروف باعث شده است تا آن هم به یکی از پارک های معروف تهران تبدیل شود. اما خب، فقط همین نزدیکی دلیل شهرت آب و آتش نیست. اگر دلیل شهرت آن را فقط همین بدانیم، بی‌انصافی کرده‌ایم. پارک آب و آتش، پارک وسیع و زیبایی است.

مساحت آن حدود ۲۴هزار متر عنوان می‌شود و امکانات تفریحی زیادی دارد. پس اگر دوست دارید بدون اینکه هزینه زیادی کنید به تفریح مشغول شوید و کلا دلتان نمی‌خواهد به سمت تفریحاتی بروید که نیاز به دست کردن در جیب مبارک دارد، انتخاب یکی از بهترین پارک های تهران برای گشت‌وگذاری رایگان، ایده خوبی خواهد بود. البته اگر با مقوله پول خرج کردن مشکلی نداشته باشید هم در پارک آب و آتش امکانات مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. چون رستوران و فود‌کورت‌های پارک از شما پذیرایی می‌کنند و در خدمتتان هستند تا در مدت گشت و گذار در پارک، دلی هم از عزا درآورید.

فواره‌های پارک، دریاچه مصنوعی در کنار برج‌های آتش هم از
نکات دیدنی آن محسوب می‌شود. اگر با بچه‌ها به این پارک می‌روید که دیگر قطعا آب و
آتش در فهرست بهترین پارک های تهران از نظر شما جا خوش خواهد کرد. چون امکاناتی
مانند پیست اسکی، زمین بازی و مسیر دوچرخه‌سواری در آن وجود دارد که بچه‌ها را
سرگرم می‌کند. پارک آب و آتش مجموعه تفریحی کاملی است که هم می‌توانید در آن پیاده‌روی
کنید هم بازی. هم غذا بخورید هم دوچرخه‌سواری کنید. این پارک در سال ۱۳۸۸ ساخته
شده است و قدمت زیادی ندارد اما ساختار و امکاناتی که دارد آن را در شمار بهترین
پارک های تهران جای داده است.

پارک آب و آتش در ابتدای بزرگ‌راه حقانی و بعد از چهارراه جهان کودک قرار دارد.

پارک آب‌ و آتش

پارک ساعی

پارک ساعی از زیباترین پارک های تهران است. ساعی از آن پارک‌هایی است که طراحی درست و اصولی دارد و همین باعث می‌شود تا در زمره پارک‌های زیبای تهران جای داشته باشد. مهندس ساعی، این پارک را با فضای سبزی زیبا طراحی کرده است و در دسته‌بندی‌ها می‌توان آن را نوعی پارک جنگلی دانست. زمین و محوطه وسیع آن که حدود ۱۲ هکتار است در کنار حیوانات جذاب و متنوعی که در پارک نگهداری می‌شود از آن محیطی مفرح ساخته است که برای هر کسی با هر میل و خواسته‌ای، حرفی برای گفتن دارد.

همان‌طور که گفته شد، طراحی پارک اصولی است و مهندسی خبره به عنوان طراح در پشت زیباییِ حساب‌شده آن حضور داشته است. مثلا یکی از مواردی که نشان می‌دهد پارک ساعی در جایگاه یکی از بهترین پارک های تهران خوش می‌درخشد، طراحی آن به سبک اسلیمی است. یعنی در کشیدن نقشه پارک از مسیرهای اسلیمی استفاده شده است. به این معنی که پیچ و خم‌های مسیر پارک به گونه‌ای است که نیازی به ساخت پله در آن نباشد. نبود پله‌های زیاد از ویژگی‌های مهم پارک ساعی است و این امکان را به افراد مختلف می‌دهد تا در مسیرهایی ساده و صاف پیاده‌روی کنند و اگر معلولیتی دارند که نیاز به استفاده از صندلی چرخ‌دار را برایشان به وجود می‌آورد، به راحتی بتوانند در فضای پارک تردد کنند.

حیوانات پارک ساعی هم سرگرمی مهمی هستند که برای کودکان
جذابیت زیادی دارند. خرگوش، غاز، قو، سنجاب، طاووس، مرغابی و… می‌تواند ساعت‌ها
شما را سرگرم کند و از حضور در کنارشان در پارک لذت ببرید. درختان پارک هم تنوع
خوبی دارند. این درختان قدیمی که بعضی از حوالی سال ۱۳۳۴ تاکنون در پارک، استوار و
راست‌قامت ایستاده‌اند از انواع مختلفی مانند چنار، کاج، افرا، سرو، نارون، سیب
و… هستند. همین درختان زیبا، بلند و متنوع است که باعث شده تا پارک ساعی یکی از
زیباترین پارک های تهران باشد.

پارک ساعی، زمین بازی و اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان هم دارد و آموزش اسکیت و امکان بازی با این وسیله هم برای کودکان و نوجوانان در آن در نظر گرفته شده است. اگر دلتان می‌خواهد که در پارکی سبز و زیبا و البته مفرح قدم بزنید حتما به پارک ساعی فکر کنید که قطعا از آن پارک‌های جذاب و دوست‌داشتنی است. اگر از دوستان عزیزی هستید که در طول روز آب زیاد می‌نوشید و در هر گردش و گشت‌وگذاری، وجود سرویس بهداشتی از دغدغه‌هایتان است، باید بگوییم که در پارک ساعی جای هیچ نگرانی برایتان نیست چون این پارک مجهز به سرویس بهداشتی است.

پارک ساعی در خیابان ولیعصر و پایین‌تر از میدان ونک، نرسیده به توانیر در خیابان اول ساعی قرار دارد.

پارک ساعی

پارک لویزان

لویزان از پارک های جنگلی تهران است که فضای سبز بسیار بزرگی را به خود اختصاص می‌دهد. پارک لویزان هم از قدیمی ترین پارک های تهران است و از حوالی سال ۱۳۴۰ تا به حالا یاری قدیمی برای پایتخت بوده و گذر گردشگران رنگارنگی را به خود دیده است. پارک لویزان حدود هزار هکتار وسعت دارد. رقم بالایی است، نه؟‌ پس یعنی با پارکی بزرگ سر و کار داریم که در شمال شرق تهران قرار گرفته است.

به پارک لویزان، پارک شیان هم گفته می‌شود. شما آن را هر چه دوست دارید صدا بزنید. مهم این است که درختان بلند کاج و افرایش در پاییز، تصویری درجه یک از طلایی شدن طبیعت نشانتان می‌دهند و در بهار هم که طبیعت بی‌نظیرش جان می‌دهد برای گشتن و لذت بردن.

لویزان از آن پارک‌هایی است که جذابیتش فقط به سرسبزی آن محدود نمی‌شود. امکانات تفریحی متنوعی در این مجموعه وجود دارد. اگر اهل استخر رفتن و بیلیارد باشید، قطعا از لویزان بیشتر خوشتان خواهد آمد. طرفداران بازی جالب بولینگ هم می‌توانند در لویزان به بازی مورد علاقه‌شان بپردازند. پس همین‌طور که می‌بینید، تقریبا همه‌چیز برای لذت بردن و تفریح در پارک لویزان آماده و حاضر است.

در تهران‌گردی‌هایتان لویزان را به خاطر داشته باشید. اگر اهل تهران نیستید و برنامه تهران‌گردی دارید، خوب است بدانید که هتل شیان تهران هم در نزدیکی پارک لویزان قرار دارد و با رزرو هتل می‌توانید در نزدیکی این پارک جذاب اقامت داشته باشید. اگر هم اهل تهرانید که می‌توانید بعد از پارک‌گردی به هتل شیان بروید و در رستوران سنتی آن، غذاهای خوشمزه ایرانی را نوش جان کنید.

برای رفتن به پارک لویزان باید راهی اتوبان امام علی شمال شوید و از خروجی مبارک‌آباد به پارک برسید.

پارک لویزان

پارک ملت

پارک ملت، یکی دیگر از قدیمی ترین پارک های تهران است. تولد این پارک به حوالی سال ۱۳۴۵ می‌رسد. زمین بزرگ و مسطح پارک ملت به شما اجازه می‌دهد که در آن به راحتی، پیاده‌روی مبسوطی داشته باشید. مجسمه‌های بزرگ از مشاهیر ایرانی، فواره بزرگ پارک و البته باغ وحش کوچک و جمع‌وجور پارک ملت باعث می‌شود تا مکانی جذاب برای افراد مختلف باشد و همه در هر سن و سالی از حضور در این پارک لذت ببرند. البته باغ وحشی که گفته شد زیاد بزرگ نیست ولی پرندگان و حیوانات جالبی مانند طوطی، عقاب،‌ کرکس، میمون، گوزن و… در آن وجود دارند. در فصل‌هایی مانند بهار و تابستان، پارک ملت مثل هر نقطه گردشگری دیگری پر است از بچه‌هایی که بازی می‌کنند، خانواده‌ها و دوستانی که در کنار هم در پارک وقت می‌گذرانند و آدم‌های مختلف دیگر. اما اگر در زمستان و پاییز راهی آن شوید چندان شلوغ نیست و شاید بتوان روی آن به عنوان یکی از خلوت ترین پارک های تهران هم حساب کرد. البته منظور از خلوت به هیچ‌وجه، آرامشی مطلق و تعدادی تک‌وتوک از آدم‌ها نیست. بلکه منظورمان وجود آرامشی خوشایند از جنس گشت‌وگذار آرام و بی‌هیاهوی پاییزی است که درصد عمده‌ای از آن مدیون مدارس است که دست و بال کودکان را برای گشتن در پارک و شیطنت کردن می‌بندد.

اهالی ورزش و دوستان پهلوانی که دلشان می‌خواهد در پارک ورزش کنند هم قطعا پارک ملت را دوست دارند. چون هم زمین والیبال و بدمینتون دارد و هم وسیله‌های ورزشی مختلف. تازه اگر اهل تنیس باشید، میزهای تنیس انتظارتان را می‌کشند. مسیر دویدن و پیاده‌روی هم که به راه است. با دوستانتان به پارک ملت بروید و ضمن قدم زدن و گل گفتن و گل شنیدن، چند دست هم فوتبال‌ دستی بازی کنید یا به سینمای چندبُعدی بروید و کمی تفریح کنید.

بوفه‌هایی هم در پارک وجود دارند که نمی‌گذارند شکموها دست
خالی در پارک بچرخند. پس اگر دلتان خواست که در مدت گردشتان در پارک، چیزی بخورید
هم اصلا لازم نیست نگران باشید. پارک ملت از زیباترین پارک های تهران است و
ساختاری اصولی و شکیل دارد. سازنده این پارک، استاد ایرج اعتصام بوده و با الهام
از معماری انگلستان، پارک ملت را طراحی کرده است. ساختار متفاوت و جذاب پارک ملت
را مدیون این مهندس خوش‌فکر و دنیادیده هستیم.

برای رفتن به پارک ملت باید به خیابان ولیعصر در جنب بزرگراه نیایش بروید.

بهترین پارک های تهران

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه هم از آن پارک‌های قدیمی و خاطره‌انگیز تهران است. شاید جمشیدیه با وجود پله‌های سنگی‌اش، گزینه خوبی برای پیاده‌روی نباشد و نتوان آن را بهترین پارک تهران برای پیاده روی دانست اما درختان بلند و سبزش، آب و هوای خوشش و وجود یک دریاچه ناب در آن باعث می‌شود که از بهترین پارک های تهران باشد.

البته کوه‌نوردی و پیاده‌روی در پارک جمشیدیه مقدور است ولی چون پله‌ها و مسیر سنگی را باید طی کنید شاید به عنوان یک سالمند یا فردی معلول نتوانید به راحتی مسیرها را پشت سر بگذرانید. می‌گویند در یک نظرسنجی مشخص شده که اگر از تهرانی‌ها بخواهید که بهترین و دیدنی‌ترین پارک تهران را نام ببرند و به شما توصیه کنند که به پارکی جذاب در تهران بروید، بعد از پارک ملت، یک‌راست به سراغ پارک جمشیدیه می‌روند و رفتن به آن را پیشنهاد می‌کنند.

آبشار و آب‌نمای سنگی پارک جمشیدیه در کنار رستوران‌ها و چشم‌اندازی که از تهران به شما عرضه می‌کند، آن را جذاب و دیدنی می‌سازد. پارک جمشیدیه در شمال تهران واقع است و از آن ارتفاع می‌توانید تهران را زیر پایتان تماشا کنید. جذاب نیست؟ فرقی ندارد که به دنبال ترتیب دادن برنامه پیک‌نیک خانوادگی هستید یا دوست دارید با دوستانتان به پارکی زیبا بروید و اوقاتی خوش را در آن بگذرانید. شاید هم دلتان می‌خواهد دوربینتان را بردارید و به یک پارک زیبا و دل‌نشین بروید و مثلا پاییز طلایی را ثبت کنید یا از زمستان در فضایی باز و پردرخت عکاسی کنید؛ در هر حال، جمشیدیه گزینه مناسبی برایتان خواهد بود. پارک جمشیدیه یکی از زیباترین پارک های تهران است.

اگر تهرانی نیستید حتما برنامه‌ای برای گردش در پایتخت برای خودتان ترتیب بدهید. حیف است که دیدنی‌های تهران را نبینید. این روزها که اجاره اقامتگاه مانند گذشته‌ها سخت نیست، برنامه‌ای ترتیب بدهید و به تهران بیایید. قطعا به شما خوش می‌گذرد.

برای رفتن به پارک جمشیدیه باید به خیابان نیاوران یا همان شهید باهنر بروید و از آنجا راهی انتهای خیابان فیضیه و بعد خیابان امیدوار شوید.

پارک جمشیدیه

پارک لاله

پارک لاله هم در سال ۱۳۴۵ ساخته شده است. یعنی در دوران پهلوی. شاید برایتان جالب باشد که پارک لاله که قبلا با نام پارک فرح شناخته می‌شد به درخواست خود او بنا شد و از مکانی نظامی برای سوارکاری و رژه به پارکی زیبا و بزرگ تغییر کاربری داد که هنوز هم یکی از زیباترین پارک های تهران است.

پارک لاله، حدودا ۳۵ هکتار زمین دارد و درختان بلند و زیبایش نشانه‌ای از اصالت و قدمت آن است. پارک لاله از آن پارک‌های سرسبز است که به ویژه در فصل بهار با وجود لاله‌های زیبایی که در باغچه‌هایش جان می‌گیرد، جان می‌دهد برای عکاسی. در دل خیابان‌های شلوغ شهر، وجود پارک زیبای لاله، نعمت بزرگی است. اگر صبح‌های زود راهی پارک لاله شوید، شاهد ورزش کردن گروه‌های مختلفی از افراد در سنین متنوع خواهید بود که با شور و انرژی، تمرین و صبحشان را شروع می‌کنند.

از همه اینها که بگذریم، پارک لاله یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای عاشقان سینه‌چاک گربه‌هاست. گربه‌های پارک بسیار پرتعدادند و از بس مهر و محبت گردشگران را دریافت کرده‌اند اصلا از آدم‌ها نمی‌ترسند. افراد زیادی هم در طول روز برای گربه‌های پارک غذا می‌برند و نمی‌گذارند که این کوچولوها گرسنه بمانند.

زمین‌های بازی، میزهای شطرنج، زمین و باشگاه اسکیت و البته نزدیکی آن به باغ موزه هنرهای معاصر هم باعث می‌شود تا در فهرست بهترین پارک های تهران به راحتی جا بگیرد. موزه فرش هم که در شمال پارک قرار دارد و اگر دلتان بخواهد که گردشی متفاوت در پارک داشته باشید، می‌توانید به آن هم سری بزنید.

برای رفتن به پارک لاله باید به خیابان کارگر شمالی بروید و در تقاطع بلوار کشاورز وارد این پارک زیبا و قدیمی شوید.

بهترین پارک های تهران

پارک قیطریه

هر جا که حرف از خوش‌گذرانی است، پای ناصرالدین‌شاه یا یکی از اقوامش هم به میان می‌آید. ردپای این شاه سبیلو در پارک قیطریه هم یافت می‌شود. گفته‌ می‌شود که پارک قیطریه فعلی در گذشته‌ها باغی بوده که مالک آن خواهر تنی جناب ناصرالدین‌شاه بوده است. برای همین است که در آن قدیم‌ها بافت باغ حالتی جنگلی داشته و بعدها به دست دلسوزان و کاردرست‌های شهر به پارکی جذاب تبدیل شده است. درختان اقاقیا، بلوط، صنوبر، نارون، ماگنولیا و… هم که پارک قیطریه را به یکی از زیباترین پارک های تهران بدل کرده‌اند.

در وسط پارک، فرهنگسرای ملل قرار دارد. این فرهنگسرا از نظر
فرهنگی، هنری و آموزشی، قطب مهمی است و همایش‌ها و برنامه‌های مختلفی در آن برگزار
می‌شود. پارک قیطریه هم وسیع و بزرگ است و برای عاشقان پیاده‌روی گزینه خوبی به
حساب می‌آید. اگر با کوچولوها به پارک می‌روید هم نگران ابعاد سرگرم‌کننده ماجرا
نباشید. بچه‌ها معمولا از پارک‌هایی استقبال می‌کنند که وسایل بازی خاص یا امکانات
تفریحی جذابی داشته باشند. پارک قیطریه هم سینمایی چند بعدی دارد که می‌توانید با
رفتن به آن کوچولوهای همراهتان را خوشحال کنید. البته پارک، زمین بازی و اسکیت هم
دارد.

برای رفتن به پارک قیطریه باید به بزرگراه صدر غرب و بعد خیابان قیطریه بروید.

بهترین پارک های تهران

پارک شهر

پارک شهر قدیمی ترین پارک تهران است. در سال ۱۳۳۹ این پارک در تهران جان گرفته و تا زمان حال هم همچنان پر از گردشگران و رهگذرانی است که از فضای سبز و دل‌انگیزش لذت می‌برند. پارک شهر، پارک مفرحی است؛ دریاچه‌ای مصنوعی در آن وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا قایق‌سواری کنید، باغ پرندگان دارد که دوستداران پرنده‌ها و کودکان شیطان و بازیگوش را راضی نگه می‌دارد و وجود میزهای پینگ‌پنگ و امکانات بازی در آن هم باعث می‌شود که محیطی کاملا سرگرم‌کننده برای تمام سنین و سلیقه‌ها به وجود بیاورد.

در پارک شهر، موزه‌ای به نام موزه صلح هم هست که حال و هوای جنگی دارد. در این موزه، ابزارهای جنگی جنگ تحمیلی ایران-عراق را خواهید دید و از جنگ‌های ژاپن و جنگ جهانی هم آثاری به چشمتان خواهد خورد. شاید بازدید از این موزه، چندان جالب و مفرح نباشد اما به اطلاعاتتان اضافه می‌کند. برای دوستداران کتاب هم کتابخانه‌ای در پارک وجود دارد که شاید بتوانند در آن کتاب‌های مطلوبشان را پیدا کنند.

برای رفتن به پارک شهر باید راهی منطقه ۱۲ تهران شوید، در محدود خیابان‌های خیام و شهید فیاض‌بخش به پارک خواهید رسید.

بهترین پارک های تهران

در آخر

ساکن تهران نیستید هم با رزرو هتل و اجاره اقامتگاه در تهران و و سفر به این شهر، در تهران بمانید و آن را خوب بگردید. حس جالبی است که بعضی از پارک‌های این فهرست بیش از ۵۰ سال عمر دارند و با قدم زدن به آنها انگار در زمینی قدم می‌زنید که خاطرات گوناگونی از آدم‌های دهه‌های مختلف را درک و تجربه کرده است. پارک و پارک‌ گردی در تهران شلوغی که پر از ترافیک و خستگی است به راحتی برای ساعاتی شما را به دنیای دیگری خواهد برد. پارک های معروف تهران را بگردید و شاد باشید.

بهترین پارک های تهران را برایتان معرفی کردیم. اما باید دید که نظر شما چیست؟ مثلا در کدام پارک خاطراتی شیرین و قشنگ دارید؟ این پارک های معروف تهران برایتان شور خاطره‌ای شیرین را زنده می‌کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا