دسته‌بندی نشده

بهترین و ساده ترین روش شستن هودی و سویشرت در منزل

مواد شوینده مورد نیاز برای شستن هودی

لباس‌های شیک و تمیز خواسته همه ماست؛ زیرا همانطور که می‌دانیم لباس‌هایی که ما ‌می‌پوشیم معرف شخصیت ما بوده و می‌تواند ما را شیک‌پوش یا شلخته جلوه دهد. بنابراین شستن لباس‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. اما هر لباسی شرایط خاص خودش را دارد و باید طبق دستورالعمل خاصی شسته شوند که آسیب نبینند. شستن هودی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و چالش‌های خاصی دارد.

از طرفی نحوۀ شستن هودی با دست یا با ماشین لباسشویی نیز با هم متفاوت بوده و هرکدام آداب خود را دارد. بهتر است قبل از هر چیزی ترفندهای آن را بشناسیم و از آسیب دیدن هودی جلوگیری کنیم. ما قصد داریم در این نوشته بیشتر در این رابطه صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. هودی و سویشرت در اغلب کمدها دیده می‌شود. با آگاهی از تکنیک های شستن هودی می‌توانیم از بافت و رنگ آن محافظت کرده و تا مدت‌ها از آن استفاده کنیم.

برای شستن هودی توجه داشته باشید که حتماً از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. این نوع لباس‌ها الیاف حساسی دارند و باید با شوینده‌های خاصی شسته شوند. شوینده‌های ملایم به رنگ و بافت هودی آسیب نمی‌رساند. استفاده از نرم‌کننده لباس در کنار شوینده را نیز فراموش نکنید. این‌کار برای طولانی‌تر شدن عمر الیاف لباس و نیز نرمی و لطافت هودی لازم است.

مواد شوینده مورد نیاز برای شستن هودی

استفاده از شامپوها و شوینده‌های بدون آنزیم نیز برای شستن هودی و سایر لباس‌های پشمی و بافتنی مفید است و آسیبی به آن نمی‌زند. از طرفی دیگر شوینده‌هایی که دارای آنزیم هستند باعث از بین رفتن الیاف پشم شده و خیلی زودتر از موعد لباس شما را نابود می‌کند. همچنین به‌هیچ‌وجه از مایع سفیدکننده برای شستن هودی استفاده نکنید. حتی اگر هودی شما رنگ روشنی داشته باشد.

استفاده از سفیدکننده باعث آسیب به بافت و الیاف هودی می‌شود. به‌جای آن می‌توانید از مایع لباس‌شویی استفاده کنید. استفاده از آب سرد نیز نکتۀ مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. آب 30 درجه برای شستن هودی مناسب بوده و به آن آسیبی نخواهد رساند.

نحوه لکه‌گیری هودی

اگر روی هودی شما لکه ایجاد شده، بهتر است هر چه زودتر و قبل از چرک مرده شدن آن را بشویید. اما همانطور که گفتیم اطلاع از نحوه شستن هودی قبل از هر کاری لازم است. برای آگاهی از شرایط خاص هر لباس بهتر است به برچسب آن توجه کنید. هر لباسی برچسبی دارد که شما را برای شستن آن راهنمایی می‌کند.

اغلب لباس‌های زمستانه و به‌ویژه هودی از جنس پشم یا پنبه‌ای بوده و قاعده و اصولی شبیه به هم دارند. اما توجه داشته باشید که لباس‌های پنبه‌ای رنگ دیگر لباس‌ها را به خود جلب می‌کنند، پس قبل از شستن لباس‌ها به رنگ‌بندی آن‌ها توجه کنید. در ادامه ما ترفندهای شستن هودی را به‌طور کلی بیان می‌کنیم:

شستن همزمان هودی‌ مشکی با سایر لباس‌های مشکی به تثبیت رنگ در هودی و لباس‌های مشکی می‌شود.
هودی را نچلانید، بهتر است برای از بین رفتن لکه‌ها به جای چلاندن و ایجاد فشار روی هودی، از معجزۀ زمان استفاده کنید و هودی را در ترکیب شوینده ملایم و آب بخیسانید.
برای شستن هودی بدون تغییر سایز آن را آویزان نکنید. همچنین استفاده از خشک‌کن نیز به آن آسیب می‌رساند. برای خشک کردن آن بهتر است از نور آفتاب استفاده کنید. البته نور آفتاب برای هودی رنگ روشن مناسب بوده و سفیدی و درخشندگی آن را بیشتر می‌کند. برای خشک کردن هودی با رنگ تیره، استفاده از نورخورشید می‌تواند باعث کمرنگ شدن آن شود. بهتر است آن را روی یک حوله یا سطح صاف به‌طوری که در معرض نور مستقیم آفتاب نباشد، قرار دهید.

نحوه لکه‌گیری هودی

چگونگی شستن هودی با دست

شستن لباس‌های ظریف و حساس بهتر است با دست انجام شود. هودی نیز چون اغلب از جنس پشم بوده بهتر است با دست شسته شود. البته جنس هودی لزوماً از پشم نبوده و گاهی از جنس نخ و پنبه نیز است. در حالت کلی شستن لباس با دست آسیب کمتری به آن می‌زند و عمر الیاف لباس بیشتر می‌شود.

قبل از شستن لباس‌ها بهتر است آن‌ها را از لحاظ رنگ‌بندی از هم جدا کنید؛ زیرا ممکن است در طول پروسه شستشو از یکدیگر رنگ بگیرند.
از آب سرد برای شستن استفاده کنید. آب داغ به بافت و الیاف لباس آسیب می‌رساند. همچنین آب ولرم نیز برای شستن هودی مناسب نیست و باعث کوتاه‌تر شدن اندازۀ هودی می‌شود.
از شوینده‌های مخصوص شستن با دست استفاده کنید. هرگز از شوینده‌های لباسشویی استفاده نکنید.
برای شستن هودی با دست هرگز بلافاصله دست به کار نشوید. بهتر است ابتدا هودی را بخیسانید و سپس شروع به شستن کنید. خیساندن هودی باعث نفوذ شوینده به لباس می‌شود و اثرگذاری بیشتری دارد.
برای شستن هودی تدی لازم است آن را قبل از شستن پشت و رو کنید تا بافت آن آسیب نبیند. قرار گرفتن لایۀ رویی هودی تدی در داخل لباس باعث می‌شود که کمتر با شوینده‌ها تماس داشته باشد و عمر لباس بیشتر می‌شود.
چلاندن، کشیدن، چنگ زدن هودی اکیداً ممنوع است؛ زیرا این کار باعث تغیر در سایز هودی و شکل و فرم آن شده و به بافت و الیاف آن آسیب می‌رساند. شما می‌توانید به آرامی آن را به تشت فشار دهید و با فشارهای ملایم چرک و کثیفی را از هودی خارج کنید.
اگر سایز هودی پشمی شما کوچک شد و در اصطلاح عامیانه آب رفت؛ بهتر است آن را با آب سرد خیس کنید و بکشید. این کار اندازۀ لباس را بزرگ خواهد کرد. توجه داشته باشید که بیش از حد آن را نکشید.
همانطور که گفتیم استفاده از خشک‌کن برای خشک کردن هودی مناسب نیست و بهتر است از هوای آزاد برای خشک کردن آن استفاده کنید. یا اگر دسترسی به نور آفتاب ندارید می‌توانید از گرمای بخاری و شوفاژ استفاده کنید.
آویزان کردن آن باعث تغیر سایز هودی شده و آن را از فرم و شکل اصلی خارج می‌کند. بهتر است هودی را روی حوله یا سطحی صاف پهن کنید.
اگر لازم است که هودی را اتو کنید، بهتر است آن را روی یک سطح صاف پهن کرده، یک پارچه تمیز و سفید روی آن قرار داده و سپس با اتو بخار آن را اتو کنید. همچنین تا زمانی که هودی خیس است از اتو کردن آن اجتناب کنید و صبر کنید تا لباس پشمی به‌طور کامل خشک شود.

چگونه هودی را با ماشین لباسشویی بشوییم؟

چگونه هودی را با ماشین لباسشویی بشوییم؟

ممکن است اغلب ما وقت یا حتی فضای کافی را برای شستن هودی با دست نداشته باشیم. از طرفی شستن لباس با ماشین‌ لباسشویی کار ما را راحت‌تر کرده و فشاری به دست وارد نمی‌شود. در ماشین لباسشویی‌های جدید امکاناتی برای لباس‌های ظریف و حساس نیز تعبیه شده که بدون آسیب رساندن به آن‌ها می‌توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد. اما اگر ماشین لباسشویی قدیمی دارید، با انتخاب دور کُند می‌توانید از آن‌ها نیز برای شستن هودی استفاده کنید.

در حالت کلی، قبل از انجام این کار بهتر است برچسب هودی یا هر لباسی را حتماً چک کنید و توصیه‌های مراقبتی آن را بخوانید. اگر مانعی برای شستن هودی در ماشین لباسشویی وجود نداشت می‌توانید با رعایت شرایط زیر این کار را انجام دهید:

اولین و مهمترین کار جدا کردن لباس‌ها بر اساس رنگ آن‌هاست. شستن هودی مشکی با لباس مشکی به ثبات رنگ تیره در آن‌ها کمک می‌کند.
بهتر است قبل از قرار دادن هودی در ماشین لباسشویی آن را وارونه کنید. با انجام این کار لایه رویی و بیرونی هودی در داخل قرار گرفته و به‌طور مستقیم با شوینده‌ها در تماس نیست.
استفاده از شوینده و نرم‌کننده را فراموش نکنید و از هر کدام در جای مخصوصی که در لباس‌شویی تعبیه شده استفاده کنید.
تنظیمات ماشین لباس‌شویی را برای لباس‌های ظریف و حساس اعمال کنید. این تنظیمات شبیه به شستن با دست بوده و دور کندی دارد. از طرفی فشار کمتری به هودی وارد می‌شود. چرخیدن سریع و دور تند ماشین لباسشویی به الیاف لباس‌های پشمی فشار وارد کرده و به آن‌ها آسیب می‌زند.

حتماً از آب سرد استفاده کنید. آب داغ به بافت هودی آسیب رسانده و باعث تغییر در سایز و گشاد شدن آن می‌شود.
بهتر است از کیسه‌های مخصوص شست‌وشو استفاده کنید و هودی را درون آن قرار داده و سپس درون ماشین بیندازید. با این کار از نخ‌کش شدن و آسیب دیدن آن تا حد زیادی جلوگیری می‌شود.
برای شستن لباس‌های زمستانه با ماشین لباسشویی دقت داشته باشید که این لباس‌ها اغلب از جنس پشم و پنبه هستند. پشم و پنبه آب را جذب کرده و سنگین‌تر می‌شوند. پس بهتر است از شستن تعداد زیاد این لباس‌ها با هم خودداری کرده و ماشین لباسشویی را سنگین نکنید.

منبع : سافتلن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا