دسته‌بندی نشده

بهترین شرایط جهت نگهداری و تکثیر کاکتوس اچینو توپ طلایی

کاکتوس اچینو توپ طلایی

در دوره رشد تابستانی این گیاه به آب کافی نیاز دارد اما نه خیلی زیاد. پس اجازه دهید سطح خاک مابین دو آبیاری خشک شود. این کاکتوس زیبا همانند سایر کاکتوس ها از مزایایی مانند مقاوم بودن در برابر تغییر شرایط محیطی و روش نگهداری ساده برخوردار است. کاکتوس چینو را با نام توپ طلایی نیز می شناسند و دلیل این نامگذاری شباهت این کاکتوس به توپ است.

روش نگهداری و پرورش ساده علاوه بر کم توقع بودن و مقاوم بودن در برابر تغییر شرایط محیطی سبب محبوبیت هر چه بیشتر این گیاه در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان شده است به گونه ای که امروزه می توانید به صورت گسترده این گیاه را در منازل یا فضاهای بیرون مشاهده کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این کاکتوس زیبا در منزل آشنا کنیم. به این منظور ابتدا در قسمت بعدی نیاز های محیطی این گیاه را بررسی می کنیم سپس در ادامه روشهای نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما خواهیم آموخت. در انتهای مقاله نیز روش تکثیر این گیاه را بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن این گیاه زیبا در منزل هستید با ما همراه باشید.

کاکتوس اچینو توپ طلایی

اصول و شرایط نگهداری از گیاه کاکتوس اچینو توپ طلایی

کاکتوس اچینو با نام علمی Echinocactus از جمله کاکتوس های بسیار زیبا و مقاوم در برابر تغییرات محیطی است که قابلیت پرورش در منزل را دارد. این کاکتوس از خانواده Cavtaceae بوده و بومی مکزیک است.

این کاکتوس از لحاظ تعداد گونه ها به 6 گونه مختلف تقسیم می شود. از دیگر نام های این گیاه می توان به کاکتوس توپ طلایی، کاکتوس تیغ طلایی، صندلی مادر زن اشاره کرد. این کاکتوس از جمله کاکتوس های گل دار است که برای گل دادن نباید در مناطق با رطوبت بالا و نور کم قرار گیرد. این گیاه دارای گل های زیبای زرد رنگی است و فصل گلدهی آن هر سال در تابستان است.

روی تنه این کاکتوس خارهای زرد رنگی وجود دارد که در هنگام لمس آن باید مراقب باشید. این کاکتوس با فراهم شدن شرایط محیطی مناسب می تواند تا ارتفاع 1.5 متری نیز رشد کند. این گیاه به دلیل سرعت رشد بالا و مقاوم بودن در برابر تغییرات محیطی دارای طرفدارن زیادی است.

  • نام گیاه: کاکتوس اچینو
  • نام علمی گیاه: Echinocactus
  • خانواده گیاه: Cavtaceae
  • بومی: مکزیک

خاک مناسب برای پرورش کاکتوس اچینو

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود. بهتر است برای اینکه گیاه بهتر رشد کند هر سال در فصل بهار گلدان گیاه را با گلدان بزرگتری تعویض کنید و گلدان را با خاک جدیدی پر کنید زیرا با گذشت زمان و با تغذیه گیاه مواد مغذی موجود در خاک کاهش می یابد و اگر خاک گلدان را با خاک جدید تعویض نکنید سرعت رشد گیاه کاهش می یابد.

خاک مناسب برای پرورش کاکتوس اچینو

آبیاری مناسب برای نگهداری کاکتوس اچینو

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. در بهار و تابستان هر سال باید به طور متوسط گیاه را آبیاری کنید و میزان آبیاری را در پاییز هر سال کاهش دهید.

در فصل های زمستان باید دو یا سه بار گیاه را آبیاری نمایید. آبیاری گیاه را باید زمانی که گیاه در سایه قرار دارد انجام دهید زیرا آبیاری گیاه در آفتاب می تواند سبب سوختن برگ های گیاه و ایجاد بیماری های قارچی در گیاه شود. در صورت آبیاری بیش از اندازه آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه انباشته می شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و نابودی گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

حتماً بخوانید:

دمای مناسب برای پرورش کاکتوس توپ طلایی

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت باید در فل های بهار تا پاییز برای گیاه هوای تقریبا گرمی را فراهم کنید اما در زمستان ها باید گیاه را در مکان خنکی قرار دهید. دمای ایده آل برای این گیاهان بین 10 تا 11 درجه سانتی گراد است هر چند این گیاه می تواند تا دمای 5 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

دمای مناسب برای پرورش کاکتوس توپ طلایی

نور مناسب برای نگهداری کاکتوس توپ طلایی

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.

مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند. در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت به نور کامل خورشید برای رشد خود نیاز دارد البته در ماه های گرم سال مقداری سایه برای گیاه نیاز است تا برگ های آن دچار سوختگی نشوند.

نحوه تکثیر کاکتوس اچینو

کاکتوس اچینو را می توان با استفاده از کاشت بذر و پاجوش ها تکثیر کرد. قبل از اینکه بذرهای گیاه را بکارید باید زمستان آن ها را در مکانی خنک نگهداری کرده باشید. دمای مناسب برای جوانه زدن بذر های گیاه 25 درجه سانتی گراد است. باید بذرهای گیاه را هر سال در فروردین و اردیبهشت و در ظرفی سرپوشیده بکارید. پس از گذشت حدود 6 ماه از کاشت بذر ها می توانید آن ها را به گلدان های کوچکی منتقل کنید.

منبع : نیک استار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا