دسته‌بندی نشده

بهترین روش برای تمیز کردن و از بین بردن جلبک استخر

چگونه جلبک کف استخر را از بین ببریم؟

بیشترین شکایت صاحبان استخر از نگهداری استخر وجود جلبک در آب استخر است که وقتی دلیلش را می پرسیم با وحشت اسم لکه های سیاه و بد ترکیب را که در استخر وجود دارد بیان می کنند. واقعیت هم همین است، جلبکها قابل روئیت بوده وظاهری بد منظره دارند. در بعضی مواقع وحشتناک هستند.بخصوص جلبکهای سیاه که در دیواره وکف استخر رشد کرده باشند.

1- دیواره ها و کف استخر را با برس تمیز کنید.

با برس های مخصوص تمیز کردن استخر و تا جایی که امکان دارد، دیواره ها و کف استخر را تمیز کرده و حتی الامکان، جلبک های چسبیده روی این سطوح را از آن جدا کنید. این کار، به کاهش زمان لازم برای از بین بردن و تمیز کردن جلبک استخر کمک خواهد کرد.
به نقاط مهم استخر، از جمله پله ها، پشت نردبان و سایر گوشه ها و نقاط مرده که آمادگی تشکیل و رشد جلبک استخر در آنها وجود دارد، توجه ویژه ای داشته باشید. در انتخاب جنس مناسب برس استخر، دقت کنید. برس های فلزی برای استخرهای بتنی و برس های نایلونی برای استخرهای با جنس وینیل، انتخاب مناسبی محسوب می شوند.

2- نکات ایمنی مواد شیمیایی استخر را مد نظر داشته باشید.

همواره در نظر داشته باشید که شما در این روش، مواد شیمیایی خطرناکی را حمل و استفاده می کنید. همیشه نکات ایمنی مندرج در دستورالعمل و یا برچسب مواد شیمیایی را به دقت مطالعه کنید.

تمیز کردن کف استخر

حداقل، این موارد را همواره در نظر داشته و مراعات کنید:

از دستکش، عینک محافظ و لباسهای بلند که پوست شما را محافظت می کنند، استفاده کنید. بعد از کار کردن با مواد شیمیایی، همواره دست خود را کاملاً شسته و به لباس های خود دقت کنید تا مواد شیمیایی روی آنها ریخته نشده باشد.
از استشمام مواد شیمیایی، به شدت اجتناب کنید. همینطور، وقتی این مواد را در شرایط وزش باد حمل می کنید، کاملاً مراقب باشید.
همواره، مواد شیمیایی را به آب اضافه کنید. هیچوقت آب را به مواد شیمیایی اضافه نکنید. حتی پیمانه و یا سایر لوازمی که با آب خیس شده اند را در داخل مواد شیمیایی وارد نکنید.
مواد شیمیایی استخر را در ظروف کاملاً بسته شده، ضد حریق و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. در زمان قرار دادن آنها در انبار، دقت کنید که این مواد شیمیایی را در یک طیقه (نه در طبقات مختلف روی هم) قرار دهید. بسیاری از مواد شیمیایی استخر وقتی با سایر مواد شیمیایی تماس پیدا می کنند، امکان انفجار دارند.

3- PH آب استخر را تنظیم کنید.

حتماً یک تست کیت PH استخر برای خود تهیه کنید و PH آب استخر خود را همواره اندازه گیری کنید. اگر PH آب استخر، بالاتر از عدد 7.6 باشد (که معمولاً در استخرهای دارای جلبک این اتفاق می افتد)، از مواد شیمیایی کاهش دهنده PH (مانند بی سولفات سدیم) استفاده و مطابق دستورالعمل، آنها را به آب استخر اضافه کنید.
نهایتاً هدف این است که PH آب استخر در بازه بین 7.2 تا 7.6 قرار بگیرد. زیرا کلر در این مقادیر PH، بیشترین اثربخشی عملکرد را دارا می باشد. بعد از اضافه نمودن هر نوع ماده شیمیایی برای تغییر PH آب استخر، حداقل دوساعت صبر کنید و سپس مجدداً PH را اندازه گیری کنید.
تست کیت های قرصی و قطره ای، نسبت به تست کیت های نواری دارای دقت بیشتری هستند.
اگر PH آب به مقدار نرمال خود رسید، اما قلیائیت کل آب بالای 120 ppm باشد، دستورالعمل و یا برچسب مواد کاهش دهنده PH را دقیقاً مطالعه کنید. باید کاری کرد تا میزان قلیائیت کل در بازه 80-120 ppm قرار گیرد.

4- نوع کلر مناسب برای شوک کلرزنی را انتخاب کنید.

نوع کلری که برای ضدعفونی استخر در شرایط عادی استفاده می شود، الزاماً ممکن است بهترین گزینه برای کلر مورد استفاده برای شوک کلرزنی نباشد. برای شوک کلرزنی توصیه می شود تا از کلر مایع استفاده شود. کلر انتخاب شده می بایست از نوع هیپوکلریت سدیم، هیپوکلریت کلسیم و یا هیپوکلریت لیتیم باشد.
در صورتیکه سختی آب استخر شما بالاست، از هیپوکلریت کلسیم استفاده نکنید.
تمام مواد دارای هیپوکلریت، قابل احتراق و انفجار هستند. هیپوکلریت لیتیم از این جهت از ایمنی بالاتری برخوردار است اما نسبت به سایر انواع مشابه، گرانتر است.
از کلرهای پودری و یا قرصی (مانند دی کلر و تری کلر) برای شوک کلرزنی استفاده نکنید. زیرا این کلرها معمولاً دارای مواد پایدار کننده هستند که نمی بایست به مقدار زیاد وارد آب استخر شوند.

5- برای شوک کلرزنی به استخر، مقدار زیادی کلر در آب استخر بریزید.

برای میزان درست استفاده کلر برای شوک کلرزنی، ابتدا دستورالعمل مایع کلری را که میخواهید برای این منظور استفاده کنید، مطالعه نمائید.
میزان کلر مورد استفاده برای از بین بردن جلبک، می بایست دو برابر میزان مورد استفاده در کلرزنی عادی استخر باشد.
البته این مقدار، اگر رنگ آب، تیره شده باشد، می تواند به سه برابر و اگر زیر بخش بالایی نردبان به واسطه رشد بیش از حد جلبک ها در استخر قابل مشاهده نباشد، به چهار برابر حالت عادی هم برسد.

 کلرزنی به استخر

در این حالت، همزمان با کارکردن مدار تصفیه استخر (روشن بودن پمپ و فیلتر)، کلر مایع را دور تا دور محیط استخر در آب بریزید. دقت داشته باشید که اگر بدنه استخر از جنس وینیل باشد، کلر مایع را ابتدا در طرفی که حاوی آب استخر است رقیق کرده و سپس به داخل استخر بریزید تا باعث رفتن رنگ بدنه استخر نشود.

هشدار: کلر مایع در برخورد با کلر پودری و یا قرص کلر می تواند منجر به انفجار و یا ایجاد گازهای خورنده شود. لذا هیچوقت کلر مایع را در داخل اسکیمر یا هر نقطه ای که ممکن است حاوی این مواد باشد، نریزید.

از آنجائیکه اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تجزیه کلر می شود، بهترین زمان برای شوک کلرزنی به استخر، عصر هر روز و صبر کردن برای بررسی نتیجه تا فردا صبح آن روز است.

6- کیفیت آب استخر را مجدداً روز بعد اندازه گیری کنید.

بعد از اینکه فیلتر استخر بین 12 تا 24 ساعت کار کرد، مجدداً کیفیت آب استخر را بررسی کنید. در این موقع، جلبک های استخر مرده، به رنگ سفید و یا خاکستری درآمده و یا در استخر غوطه ور بوده و یا در کف استخر ته نشین شده اند. در هر صورت، مجدداً میزان کلر و PH استخر را اندازه گیری کنید.
اگر میزان کلر استخر، بالا است (بین 2 تا 5 ppm) و کماکان جلبک زنده در استخر وجود دارد، بگذارید همین میزان کلر به همین منوال برای دو روز دیگر هم در استخر بماند.
اگر میزان کلر بیشتر شده اما کماکان زیر 2 ppm است، برای بار دوم مطابق دستورالعمل گفته شده در عصر روز بعد، شوک کلرزنی استخر را انجام دهید.

رفع جلبک استخر

اگر میزان کلر استخر تغییری نکرده باشد، احتمالاً به دلیل وجود میزان بالای مواد پایدار کننده کلر از جمله سیانوریک اسید (مثلاً بالای 50 ppm) در آب استخر است که معمولاً بخاطر استفاده از قرص کلر و یا کلر پودری به وجود می آید. در صورت وجود میزان بیش از حد مواد پایدار کننده، تأثیر کلر در آب کاهش پیدا می کند. در این حالت، دو راه وجود دارد. یا باید شوک کلرزنی را به دفعات مختلف تکرار کرد و یا مقداری از آب استخر را تخلیه و با آب تازه جایگزین نمود.
وجود آشغال برگ و یا سایر مواد در آب استخر نیز جزو مواردی هستند که باعث کاهش تأثیر کلر می شوند. لذا اگر استخر برای مدتی مورد استفاده قرار نگرفته است، از بین بردن جلبک ممکن است لازم باشد تا یک هفته صبر کرد و چندین بار در این مدت، شوک کلرزنی را انجام داد.

7- به مدت دو روز، دیواره های استخر را با برس تمیز کنید تا مطمئن شوید که از جلبک ها عاری شده باشد.

در این مدت باید جلبک ها توسط کلر کشته شده باشند. هر روز کیفیت آب استخر را اندازه گیری و کنترل کنید.

کیفیت مناسب آب استخر می بایست دارای این شرایط باشد:

  • کلر آزاد: بین 2-4 ppm
  • سختی کلسیمی: بین 200-400 ppm
  • PH: بین 7.2-7.6
  • قلیائیت: بین 80-120 ppm

8- کف استخر را از جلبک های مرده را تخلیه کنید.

بعد از اینکه هیچ جلبک سبزی در استخر باقی نماند، بوسیله مکش جاروهای نظافت استخر، جلبک های مرده کف استخر را تخلیه کنید تا آب کاملاً تمیز شود. البته شما ممکن است نخواهید این مرحله را انجام دهید و قصد داشته باشید تا این کار بصورت خودکار توسط مدار تصفیه و فیلتر استخر انجام شود.

در اینصورت، باید در نظر داشته باشید که اولاً این کار مستلزم این است که استخر شما دارای فیلتری قوی باشد و ثانیاً چند روز برای این کارصبر کنید.
اگر برای جمع آوری کل جلبک ها مشکل دارید (مثلاً کمی حالت معلق پیدا کرده اند)، می توانید از مواد منعقد کننده مخصوص استخر استفاده کنید. با استفاده از این مواد، جلبک ها به یکدیگر چسبیده و بصورت لخته در کف استخر ته نشین می شوند.

9- فیلتر استخر را تمیز کنید.

اگر از فیلتر شنی و یا دیاتومه در استخر خود استفاده می کنید، آنها را در حالت بک واش قرار دهید. اگر از فیلتر کارتریجی استفاده می کنید، آنها را با فشار آب مناسب و در صورت نیاز با جوهر نمک رقیق شده و یا کلر مایع نیز شستشو دهید. اگر فیلترها به درستی شسته نشوند، امکان گرفتگی آنها توسط جلبک های مرده، زیاد خواهد بود.

10- از بین بردن جلبک استخر به وسیله بهبود گردش آب در استخر

نحوه گردش آب در استخر را بهبود دهید تا تمامی نقاط و نواحی دارای جلبک را پوشش دهد. اگر جلیک استخر تنها در نواحی خاصی از استخر شما وجود دارد و در تمامی نواحی استخر پراکنده نیست، نشاندهنده وجود نقاط مرده و بدون گردش آب در استخر شماست.
در این حالت، جت ورودی آب استخر خود را بررسی کنید. زاویه ورودی آب از این جت ها به سمت داخل استخر می بایست دارای زاویه باشد. وجود زاویه مناسب جت استخر، باعث خواهد شد تا آب در استخر حرکت حلقوی داشته و نقاط خیلی بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

11- از بین بردن جلبک استخر به وسیله مواد منعقد کننده

مواد منعقد کننده (مانند زاج) باعث می شوند تا جلبک ها به یکدیگر چسبیده و ته نشین شوند و بتوان به این وسیله، جلبک های زنده را از استخر تخلیه نمود. برای انجام این کار، روز پرزحمتی را پیش رو خواهید داشت.
اما در نهایت می توانید از سر جلبک ها خلاص شوید! این راه، سریعترین پاکسازی استخر از جلبک و تمیز شدن آب استخر است. اما باید توجه داشت که بعد از انجام این کار، آب استخر برای شنا مناسب نیست.
وقتی آب استخر دارای شرایطی باشد که جلبک بتواند در آن تکثیر شود، میکروارگانیسم های دیگر از جمله باکتری و ویروس هم می توانند همین شرایط را در این آب داشته باشند.
بنابراین، بعد از پاکسازی استخر از جلبک توسط مواد منعقد کننده، به جهت ضدعفونی و آماده کردن آب استخر برای شنا، شوک کلرزنی استخر را مطابق آنچه بیان شد، انجام دهید.در استخر شنا نکنید تا زمانی که میزان کلر و PH آب استخر، به محدوده نرمال خود برسد.

مواد ضد جلبک استخر

مواد ضد جلبک (مانند کات کبود و یا سایر مواد شیمیایی)، باعث از بین رفتن جلبک استخر می شوند. اما باید به عوارض جانبی و همینطور هزینه های این مواد شیمیایی هم توجه شود. در این راستا، نکاتی ارائه می شود:
قدرت مواد مختلف ضد جلبک با هم متفاوت است و ممکن است برخی از مواد ضد جلبک، توانایی از بین بردن مقادیر زیاد جلبک های موجود در استخر را نداشته باشند (مخصوصاٌ از بین بردن جلبک های سیاه رنگ). در این خصوص، حتماً با فروشنده این مواد، مشورت کنید.
مواد ضد جلبک ترکیبات مس، انتخاب مناسبی می توانند باشند. اما این مواد، ممکن است گران باشند و همینطور، روی دیواره های استخر، لکه گذاری کنند.
بعد از اضافه کردن مواد ضد جلبک، حداقل 24 ساعت صبر کنید و بعد از این مدت، مواد شیمیایی دیگر به آب اضافه کنید.

پیشگیری از جلبک در استخر

“پیشگیری از تشکیل جلبک در استخر”

روش اول: حفظ تعادل شیمیایی آب استخر

در صورت مراقبت مناسب کیفیت آب استخر، جلبک بوجود نخواهد آمد. میزان کلر آزاد، PH، قلیائیت کل و اسید سیانوریک آب استخر را مرتباً اندازه گیری کنید. هر چه سریعتر مشکلی را شناسایی کنید، راحت تر و کم هزینه تر می توانید با آن مقابله نمائید.
تست روزانه کیفیت آب، بسیار مفید خواهد بود، مخصوصاً در مدت یک تا دو هفته پس از بین بردن جلبک ها. در طول فصل شنا نیز حداقل هفته ای دو بار، کیفیت و تعادل شیمیایی آب استخر را بررسی و اندازه گیری کنید.

روش دوم: استفاده از مواد ضد جلبک به عنوان پیشگیری کننده

بهترین کاربرد مواد ضد جلبک، استفاده هفتگی و با مقدار خیلی کم در استخر با شرایط کیفیت آب نرمال است. این کار باعث می شود تا جلبک های کوچک بوجود آمده قبل از رشد و تکثیر، از بین بروند. پیش از استفاده این مواد، حتماً دستورالعمل شرکت سازنده آنها را بدقت بررسی و مطالعه کنید.
در مطالعه دستورالعمل مواد ضد جلبک در زمان استفاده جهت پیشگیری، حتماً دقت کنید که میزان اضافه کردن این مواد برای حالت پیشگیری از جلبک باشد و نه برای از بین بردن جلبک های به وجود آمده در استخر. مقدار زیاد مواد ضد جلبک ممکن است باعث لکه گذاری روی سطح استخر و یا تشکیل کف روی آب سطح استخر شود.

روش سوم: از بین بردن فسفات در استخر

جلبک ها از برخی مواد شیمیایی موجود در آب برای رشد خود تغذیه می کنند، مخصوصاً فسفات. در صورت داشتن تست کیت فسفات، می توانید هر چند وقت یکبار، میزان فسفات موجود در آب استخر را اندازه گیری کنید.
در صورت وجود فسفات، می توانید مواد شیمیایی از بین برنده فسفات را از فروشگاه های مربوطه تهیه و مطابق دستورالعمل شرکتسازنده به آب استخر اضافه کنید. پس از انجام این کار، بوسیله فیلتر استخر و وسایل نظافت و یا جاروی رباتیک، به مدت یک تا دو روز، استخر را کاملاً تمیز کند.
بعد از این کار، شوک کلرزنی استخر را مطابق رویه بیان شده انجام دهید تا میزان فسفات در بازه نرمال خود قرار گیرد.
در مورد میزان قابل قبول فسفات در استخر، اختلاف نظرهایی وجود دارد. اما حداکثر میزان 300 ppm، مقدار قابل قبولی بوده و می توانید از آن به عنوان ملاک خوبی برای اندازه گیری فسفات آب استخر خود استفاده کنید.

حتماً بخوانید:

۱۰ خاصیت جادویی جلبک اسپیرولینا

۱۰ خاصیت جادویی جلبک اسپیرولینا

اسپیرولینا یک جلبک آبی متمایل به سبز تیره است که به عنوان یکی از قویترین ابر غذاهای موجود در طبیعت می باشد.اغلب این ماده غذایی به عنوان یک مکمل برای…

از بین برنده فسفات آب استخر

چند نکته مهم :

گرما و نور آفتاب، باعث تجزیه کلر و رشد جلبک استخر می شوند. به میزان کلر استخر خود را در فصل گرما و زیر نور آفتاب بیشتر توجه کنید.در مورد اضافه کردن مواد شیمیایی به آب، توصیه می شود که اگر وقت کافی وجود دارد، ابتدا نصف میزان مدنظر مواد شیمیایی را وارد استخر کرده و نصف دیگر را بعد از گذشت چند ساعت به آب اضافه کرد. این کار باعث می شود تا عملکرد مواد شیمیایی و پارامترهای تعادل شیمیایی آب، بهتر انجام شود.
در طول فصل زمستان، از روکش های استخر برای جلوگیری از ورود خاک و آشغال به استخر استفاده کنید. البته جنس روکش به نحوی باشد که آب بتواند از آن عبور کند.
در طول تمام فعالیت های شرح داده شده، مراقب تمیز بودن فیلتر استخر خود باشید. هر موقعی مشاهده کردید که فشار فیلتر، 10 psi بیشتر از فشار کارکرد عادی شده است، نسبت به شستشو و یا بک واش فیلتر اقدام کنید. جلبک های وارد شده به فیلتر می تواند گرفتگی فیلتر و عدم کارایی مناسب آن شود.
استخر تا زمانی که جلبک ها بصورت کامل از بین نرفته و میزان کلر به بازه نرمال خود (زیر 4 ppm) نرسیده، قابل استفاده و شناکردن نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا