دسته‌بندی نشده

بهترین راه مقابله با خستگی ناشی از دلسوزی

انسان اگر نتواند به نیازها و خواسته های خودش اولویت بدهد و به آنها برسد دیر یا زود دچار خستگی و عدم خوشحالی خواهد شد.
گاهی اوقات شفقت دلسوزی در افراد به قدری زیاد است که آنها را دچار خستگی میکند ، اگر احساس میکنید با تحمل درد و رنج دیگران دچار تخلیه احساسی شده اید به احتمال زیاد درگیر خستگی دلسوزی هستند.

خستگی دلسوزی چیست؟

خستگی دلسوزی به دلیل مراقبت از دیگران در رنج احساسی بروز می کند زمانی که بیش از حد خودتان را درگیر ناراحتی و تحمل رنج دیگران کنید یا بیش از حد درگیر دلسوزی و حمایت از دیگران شوید باعث می شود روح و روان خودتان لطمه ببیند.
شما میتوانید بدون زیاده روی همچنان فرد دلسوزی باشید ولی باید کارهایی که به عنوان دلسوزی بیش از حد شناخته می شود را کنار بگذارید تا دچار خستگی روحی نشوید. علایم دلسوزی بیش از حد که منجر به خستگی دلسوزی می شود.

مهم ترین علایم دلسوزی بیش از حد که منجر به خستگی از دلسوزی می شوند عبارتند از:

تبدیل مشکلات دیگران به مشکلات خود

آیا صبح بعد از بیدار شدن نگران حال دوستان یا اعضای خانواده می شوید و به دنبال پیدا کردن راهی برای کمک به آن ها هستید و فکرتان مشغول درگیری های دیگران می شود؟ نگرانی درباره خوب بودن افرادی که دوستشان دارید طبیعی است ولی اگر باعث شود نتوانید روی زندگی خود تمرکز کنید و دائم در حال ارسال پیام یا تماس گرفتن با دیگران برای بررسی حال او باشید ، به احتمال زیاد درگیر دلسوزی بیش از حد شده اید.

خستگی دلسوزی

استمرار در تلاش برای کمک به دیگران باعث می شود که مشکلات آنها همیشه در ذهن شما جولان بدهند و احساس سنگینی روی افکار وروان شما بگذارند و شما را دچار خستگی از دلسوزی کنند.

پرخاشگری و انتقاد از دیگران

اگر بیش از حد حساس شده اید و خیلی راحت در برخورد با دیگران آزرده خاطر می شوید به احتمال زیاد دچار خستگی روحی ناشی از تمرکز زیاد روی مشکلات دیگران هستید.
یکی از مهم ترین علایم خستگی دلسوزی چگونگی رفتار شما با افراد زندگیتان است که هر چه ارتباط نزدیک تری به شما داشته باشند بیشتر در معرض پرخاشگری شما قرار می گیرند.
احساس نگرانی مداوم برای کمک به دیگران روح و روان شما را فرسوده می کند و باعث می شود نسبت به خانواده یا همکارانتان واکنش بیش از حد نشان دهید و به سختی از آنها انتقاد کنید. استرس و خستگی روحی باعث می شود افرادی زندگیتان که مراقب شما هستند نادیده گرفته شوند.
برای رسیدن به پایداری احساسی بهتر است فعالیت جسمی داشته باشید ، در کنار فعالیت جسمی ، انجام مکالمات عمیق برای رهایی از نارضایتی و اضطراب باعث می شود احساساتتان پایدار تر شود و با دقت بیشتری با اطرافیان رفتار کنید.

خستگی ناشی از دلسوزی

درگیر احساس ناامیدی شده اید

خستگی از دلسوزی باعث می شود روزهایی که از گرفتاری های دیگران ناراحت هستید انرژی کافی برای انجام هیچ کاری نداشته باشید. شما میخواهید راه حلی برای مشکل دیگران پیدا کنید ولی هیچ قدرتی برای تصیم گیری ندارید.

اگر دقت کرده باشید زمانی که فرد با مشکلات و استرس های شخصی روبرو می شود میتواند تصمیم بگیرد و کاری برای بهبود شرایط انجام دهد ولی در مواجهه با مشکلات دیگران نمیتوانید او را مجبور کنید تصمیم مورد نظر شما را بگیرد و همین امر باعث ایجاد احساس نا امیدی می شود.

عادت های ناسالم پیدا کرده اید

فردی که تبدیل به سنگ صبور دیگران و گوش شنوای رنج های آن ها می شود و مدام درگیر مشکلات دیگران است ، دیر یا زود خسته و فرسوده می شود و احساس خالی بودن پیدا میکند و ممکن است برای پر کردن خلاء درونی خودش رو به عادت های ناسالم بیاورد.
تحمل درد و رنج دیگران انرژی زیادی می گیرد و از آنجا که دیگر احساس خوبی در وجود فرد باقی نمی گذارد ، برای بدست آوردن لحظه ای احساس خوب از عادت های ناسالم استفده میکند از جمله خوردن غذای ناسالم آخر شب برای احساس شادی لحظه ای ، خوردن شیرینی برای کاهش استرس و غیره که همه باعث از بین رفتن سلامت جسمی فرد در طول زمان خواهد شد.

روشهای درمان خستگی از دلسوزی

زمانی که متوجه احساس نگرانی درموردرنج دیگران شدید و نتوانستید مشکلات آنها را از ذهنتان دور کنید و دائم به فکر ناراحتی دیگران بودید میتوانید برای بهبود حال و روحیه خودتان و برای درمان خستگی از دلسوزی و کاهش آسیب های روانی از روش های زیر استفاده کنید:

مقابله با خستگی ناشی از دلسوزی

استراحت کنید

در جایی ساکت و آرام بنشینید و به ذهنتان آرامش بدهید تا استرستان کمتر شود ، با توجه به حال روحیتان متوجه خواهید شد که کارایی شما هنگام استرس پایین تر می آید.

نفس عمیق بکشید

مدیتیشن میتواند به پاکسازی ذهن کمک کند و حتی به شما کمک کند به روش های جدید برای کمک کردن به دوستتان بدون درگیری بیش از حد فکر کنید.
شروع روز با گوش دادن به یک آهنگ مثبت و آرامش بخش ، آماده کردن صبحانه ای سالم ، چند نفس عمیق کشیدن همه به شما کمک میکند تا روی پیشرفت خودتان تمرکز کنید. با این که نجات افرادی که نیاز به کمک دارند میتواند وسوسه کننده باشد ولی مشغول کردن ذهنتان با درگیری های دیگران فقط مانع از موفقیت خودتان میشود.

روی چیزهای دیگر تمرکز کنید

برای مدیریت خستگی از دلسوزی باید روی جنبه های جدیدی از زندگی خودتان تمرکز کنید و فعالیت های جدیدی برای پر کردن زمانتان انتخاب کنید. اجازه ندهید استرس بیش از حد درباره موقعیت دیگران زندگی را در بر بگیرد ، دست از تلاش برای حلال مشکلات دیگران بودن ، بردارید. در این صورت انرژی بیشتری احساس خاهید کرد و متوجه می شوید که بار بزرگی از دوشتان برداشته شده است.

ورزش کنید

برای تخلیه انرژی سمی و رهاسازی احساسات منفی ، فعالیت های جسمی مانند دویدن یا رفتن به باشگاه را در نظر بگیرید. ورزش روشی فوق العاده برای تخلیه خشم است و مانع از پرخاشگری شما با همسر ، خانواده و دوستانتان می شود. تحرک داشتن باعث ترشح اندورفین می شود در نتیجه احساس تازگی خواهید داشت.
به جای روی آوردن به عادات منفی و مضر به سلامت مثل پرخوری ، با ورزش کردن و باشگاه رفتن انرژی منفی خودتانرا تخلیه کنید.

 خستگی از شفقت

با یک نفر صحبت کنید

اگر در موقعیتی قرار گرفته اید که باید مقدار زیادی از رنج دیگران را به دوش بکشید برای کاهش استر روانی با یک فرد قابل اعتماد یا درمانگر در این زمینه صحیت کنید. صحبت درباره چگونگی تخمل رنگ دیگران تاثیر بسیار خوبی در پاکسازی ذهنتان خواهد داشت.

درباره مشکلتان بنویسید

یکی از راههای کنترل افکار منفی و کاهش فشار احساسی نوشتن درباره آنها است . درباره هر چیزی که آزارتان می دهد بنویسید تا احساستان تخلیه شود و بتوانید زمان بیشتری را روی افکار مربوط به خود و فعالیت هایی که باعث رشد و نشاط شما می شود داشته باشید.

دست از کنترل دیگران بردارید

یکی از دلایلی که خودتان را درگیر مشکلات دیگران میکنید ، کنترل گری است.شما میخواهید دیگران گوش به حرف شما باشند و با به کار بستن پیشنهادات شما ، زندگیشان را تغییر دهند ولی ممکن است نظر آنها با شما متفاوت باشد یا اصلا آمادگی ایجاد تغییرات را نداشته باشند.
با این که شما همچنان فکرتان را درگیر کرده اید و راهکارها و توصیه های بالقوه خودتان را پیشنهد می دهید ولی نمیتوانید تغییر مورد نظرتان را مشاهده کنید و در نتیجه دچار ناامیدی خواهید شد و از زندگی خودتان باز خواهید ماند.

دلسوزی

گریه کنید

اگر احساس ناامیدی و خستگی دلسوزی دارید یکی از کارهایی که باعث تخلیه احساسات منفی در شما می شود این است که یک دل سیر گریه کنید.
قوی نشان دادن خودتان برای دوستانی که دچار رنج هستد ، خسته کننده و طاقت فرساست بنابراین باید فرصتی برای تخلیه این احساسات برای خودتان فراهم کنید.

به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی شبانه نقش بسیار مهمی در حال خوب روزانه ایفا می کند. افرادی که مدام درگیر نگرانی برای دیگران هستند بی خوابی های شبانه زیادی ر تجربه میکنند از یک سو دیر به خواب می روند و از سویی دیگر با کوچکترین محرکی از خواب می افتند و دیگر نمیتوانند به خواب بروند و در نتیجه ازنظر ذهنی خسته می شوند و ممک است کارهای غیر منطقی انجام دهند.
برای بهبود خواب میتوانید از مکمل های ملاتونین یا صداهای آرام بخش استفاده کنید یا در طول روز یک چرت 20 دقیق ای بزنید تا تفاوت چشمگیر آن را در سطح انرژی و احساسات خودتان ببینید.

مقابله با خستگی ناشی از دلسوزی

روش های مثبت برای تغییر احساستان پیدا کنید

اگر حس میکنید افکار منفی در حال وسوسه کردن شما هستند روی چیزهای مثبت تمرکز کنید تا بتوانید انرژی مثبت خودتان را بهبود دهید.
از گروههای حمایتی که میتوانید با انها وارد مکالمات مثبت شوید ، استفاده کنید از جمله گروه مطالعه کتاب یا گروه دوستی حتی ممکن است در این بین فردی را پید کنید که در مسیر مقابله با خستگی دلسوزی به شما کمک کند.
به پادکست یا کتاب های صوتی گوش دهید.
آهنگ بگذرید و برقصید.
با بهبود روحیه تان کل دیدگاه شما به زندگی تغییر میکند و انرژی از دست رفته را دوباره به دست خواهید آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا