اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
بعد از واکسن کرونا چی نخوریم ؟_6124b3771fa3d.jpeg
بعد از واکسن کرونا چی نخوریم ؟_6124b3771fa3d.jpeg

بعد از واکسن کرونا چی نخوریم ؟

قبل و بعد از واکسن کرونا بهتر است برخی مواد غذایی مصرف شود یا از مصرف برخی مواد غذایی نیز خودداری شود تا علائم و عوارض احتمالی ناشی از واکسیناسیون به حداقل برسد و سیستم ایمنی تقویت شود.

رژیم غذایی قبل از واکسن کرونا

برای تزریق واکسن کرونا، رژیم غذایی خاصی نیاز نیست اما بهتر است برخی مواد غذایی قبل و بعد از واکسیناسیون مصرف شود یا از مصرف برخی مواد غذایی نیز خودداری شود تا علائم و عوارض احتمالی ناشی از واکسیناسیون به حداقل برسد و سیستم ایمنی تقویت شودیک رژیم غذایی سالم که در طولانی‌مدت رعایت شود، پاسخ ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و کمک می‌کند تا بهتر با عفونت‌ها مبارزه و پاسخ ایمنی به واکسیناسیون تقویت می‌شود.

بعد از واکسن کرونا چی نخوریم ؟

بعد از واکس کرونا چی بخوریم ؟

مصرف بیشتر غذاهای تازه و طبیعی مانند میوه‌ها، سبزیجات، ماهی‌های چرب و آجیل و مغزدانه‌ها به کارکرد بهتر سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند زیرا با مصرف این مواد غذایی، التهاب کمتری در بدن ایجاد می‌شود.مصرف غذاهای ضد التهاب نیز پس از تزریق واکسن می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  • مصرف زردچوبه بعد از واکسن کرونا

به طور مثال زردچوبه خاصیت ضد التهابی دارد و می‌توان این ادویه را به غذا اضافه یا در چای مصرف کرد.

  • خوردن ماهی بعد از واکسن کرونا

ماهی نیز نوعی غذای ضد التهاب محسوب می‌شود. انواع ماهی دارای امگا ۳ به عنوان عامل خوب ضد التهابی هستند.

  • آجیل و مغزها بعد از زدن واکسن کرونا

بادام، گردو و روغن زیتون فرابکر نیز از مواد غذایی ضد التهاب محسوب می‌شوند.

  • مکمل های غذایی

خوردن غذاهای بسیار مغذی حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به ویژه زینک و ویتامین C به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند البته این به آن معنی نیست که مصرف مکمل‌ها سبب عملکرد بهتر واکسن می‌شود. منابع غذایی حاوی ریزمغذی‌ها عبارتند از انواع میوه و سبزی تازه فصل و لبنیات.تامین آب بدن به میزان کافی قبل و بعد از تزریق واکسن کووید – ۱۹ بسیار مهم است.

نوشته های مشابه

  • مصرف مایعات بعد از واکسن

مواد غذایی آب‌دار مانند میوه‌ها، سبزیجات، انواع سوپ و آبگوشت علاوه بر کمک به تامین آب بدن، سیستم در صورت ایجاد تب بعد از واکسیناسیون کرونا، توصیه می‌شود مایعات به میزان فراوان نوشیده شود.

مصرف مایعات کافی، نه تنها سبب عملکرد بهتر بدن در شرایط جدید واکسیناسیون می‌شود بلکه سبب می‌شود از افت فشار افرادی که معمولا ترس از آمپول و یا واکسن دارند نیز جلوگیری شود.افرادی که به بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا بیماری‌های ریوی مبتلا هستند در خصوص میزان مصرف مایعات باید با پزشک خود مشورت کنند.

تغذیه بعد از واکسن کرونا

بعد از واکس کرونا چی نخوریم ؟

باید از مصرف غذاهای فرآوری‌شده نه تنها هنگام تزریق واکسن بلکه در تمام طول سال پرهیز شود. از مواد غذایی فرآوری‌شده مانند فست فود، غذاهای سرخ‌شده و غذاهای کنسروی که معمولا در بدن ایجاد التهاب می‌کنند، باید اجتناب شود.

پس از دریافت واکسن کویید-19 بهتر است از مصرف خوراکی های زیر پرهیز کنید.

غذاهای بسیار فرآوری شده

در شرایطی که مصرف گاه به گاه خوراکی هایی مانند چیپس سیب زمینی یا کلوچه ها مشکلی ایجاد نمی کند، اما زمانی که در تلاش برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستید، این قبیل خوراکی ها گزینه های خوبی نیستند.

غذاهای بسیار فرآوری شده می توانند موجب افزایش قند خون شوند که به نوبه خود می تواند افت عملکرد سیستم ایمنی بدن را موجب شود. زمانی که سیستم ایمنی عملکرد درست خود را ارائه نکند، ورود ویروس ها یا دیگر عوامل بیماری‌زا به بدن نیز راحت‌تر صورت می گیرد.

همچنین، غذاهای بسیار فرآوری شده حاوی مواد التهاب‌زا هستند که توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها را کاهش داده و ممکن است به تشدید علائم بیماری منجر شود.

الکل بعد از واکسن کرونا

اگر قصد دارید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده و از آن پشتیبانی کنید، بهتر است از مصرف الکل پرهیز کنید. الکل می تواند به طور مستقیم سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. به بیان دیگر، بدن شما عملکرد موثر و کارآمد در مبارزه با ویروس ها و بیماری را نخواهد داشت.

همچنین، الکل موجب کاهش باکتری های خوب در دستگاه گوارش می شود که محافظت در برابر عفونت را دشوارتر می کند.

افزون بر این، الکل موجب کم آبی بدن می شود که ممکن است برخی عوارض جانبی واکسن مانند بدن درد را تشدید کند.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.