دسته‌بندی نشده

بررسی دلایل داغ نگه نداشتن آب در فلاسک استیل

مهم ترین دلایل سرد شدن چای در فلاسک و فلاکس استیل

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای فلاسک‎‌‌های استیل و شیشه‌ای اتفاق بیفتد، سرد شدن چای یا مایعات داغ داخل آن می‌باشد. شاید برایتان سوال باشد که چرا این اتفاق رخ می‌‏دهد و فلاسک من چای را داغ نگه نمی‎دارد یا نسبت به فلاسک‌‎های سالم در مدت کوتاه‎تری سرد می‌شود؟ در این مطلب شما به پاسخ تمامی سوالات خود در مورد فلاسک‌‎های استیل دست پیدا می‎کنید و دلایل سرد شدن چای در فلاسک‌‎های استیل را بررسی می‌کنیم.

فلاسک استیل یا فلاکس استیل؟

در ابتدا لازم است این را مشخص کنیم که هر دو این کلمات معنی مخصوص به خود را دارند و به این صورت نیست که یکی از آن‌ها بی معنی باشد. در ابتدا معنی فلاکس را بررسی می‌کنیم:

فلاکس Flux نام یک نوع روغن لحیم است که از آن برای لحیم کاری، جوشکاری برنج و … استفاده می‌شود. این روغن در دمای معمولی به صورت خمیری درمی‌‎آید و هنگامی که به نقطه مورد نظر که در حال لیحم است مالیده شود، توسط دمای زیاد مایع می‌شود و از وقوع واکنش‌های شیمیایی در آن نقطه جلوگیری می‎‌کند.
فلاسک FLASK هر گونه ظرفی است که برای نگهداری مایعات به صورت ایزوله حرارتی کاربرد دارد گفته می‎‌شود، متداول‌ترین فلاسک‌ها در ایران، ظروفی هستند که برای نگهداری از آب جوش و چای کاربرد دارند .

مهم ترین دلایل سرد شدن چای در فلاسک و فلاکس استیل

در برخی منابع ترجمه واژه فلاسک را معادل با قمقمه می‌دانند و در انواع مختلفی آن را طبقه بندی کرده‌اند.

مزایای استفاده از فلاسک استیل

در فلاکس استیل از استیل ضدزنگ استفاده شده است که افزایش عمر و دوام آن را در پی دارد. این فلاسک‌ها در اثر ضربه نمی‌شکنند و فقط ممکن است دچار فرورفتگی در بدنه شوند. علاوه بر دوام و مقاومت بالایی که استیل در برابر شوک حرارتی دارد، دارای ظاهری زیبا و درخشان نیز می‌باشد.

علت سرد شدن چای در فلاسک استیل

1. آسیب دیدن محفظه و بدنه ظرف

یکی از دلایل این موضوع سرد شدن چای در فلاسک استیل، مشکل و ایراد پیدا کردن محفظه و بدنه ظرف است که بیشتر در فلاسک‌های استیل رخ می‌دهد. محفظه و بدنه فلاسک استیل از متریال و مواد اولیه استیل ضد زنگ ساخته و پرداخته می‌شود.

این ویژگی باعث می‌شود دوام و استحکام محصول در برابر ضربه و فشار افزایش پیدا کند. علاوه بر این فلاسک‌های استیل در مقایسه با فلاسک‌های شیشه‌ای، دارای دوام بالا و مقاومت مطلوبی در برابر شوک حرارتی هستند. ساختار داخلی این مدل دارای دو لایه استیل داخلی و خارجی می‌باشد.

میان جداره‌های بخش داخلی و بیرونی آن، گاز مخصوصی وجود دارد. وارد شدن ضربه و فشار به بدنه باعث می‌شود گاز موجود در لایه‌ها تخلیه شود. در نتیجه این امر، فلاسک خاصیت عایق حرارتی بودن خود را از دست می‌دهد و افت کیفیت پیدا می‌کند.

2. خراب شدن واشر و اتصالات فلاسک

یکی دیگر از علل سرد شدن چای در فلاسک فرسودگی و خرابی واشر و اتصالات هستند که سرد شدن مایعات داغ را در پی دارند. اگر واشری که روی فلاسک قرار دارد خراب شود باعث می‌شود که حرارت و گرمای موجود در داخل آن خارج شود. علاوه بر این اگر فلاسک شیشه‌ای باشد ترک برداشتن سطح آن، باعث می‌شود جداره بیرونی ظرف از بین برود، در نتیجه باعث از بین رفتن خلأ ایجاد شده در اطراف فلاسک می‌شود و در پی آن نیز حرارت و گرما از نوشیدنی‌های گرم خارج می‌شود.

همچنین خارج شدن محفظه داخلی از دیگر علل سرد شدن مایعات در فلاسک است. این مشکل بیشتر در فلاسک‌های شیشه‌ای رخ می‌دهد. اگر محفظه ظرف از جایگاه خود خارج شود، در ساختار فلاسک یک روزنه ایجاد می‌شود که از این طریق گرما و حرارت از سطح چای خارج می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توان واشر پلاستیکی فلاسک را باز کرد و سپس آن را در جای خود قرار داد. اگر شیشه فلاسک را به طرز صحیح در جای خود قرار دهید، این محصول می‌تواند مایعات گرم و سرد را برای بازه زمانی طولانی مدت حفظ و نگهداری کند.

مزایای استفاده از فلاسک استیل

3. خراب یا معیوب شدن درب فلاسک

یکی دیگر از دلالیل سرد شدن چای در فلاسک، به بروز ایراد در درب فلاسک مربوط می‌شود. اگر درب فلاسک معیوب باشد، انرژی گرمایی و حرارت موجود در محفظه داخلی، به تدریج از بین می‌رود.

معمولا، درب‌هایی که در ساختار فلاسک‌ها به کار رفته است از نوع سوپاپ دار، پمپی، فشاری و پیچی هستند. درب‎هایی که از نوع پیچی هستند، به دلیل حفظ و نگهداری حرارت، از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌روند اما درب‌های فشاری در مقایسه با درب‌های پیچی، بازه زمانی کمتری می‌توانند مایعات داغ را گرم نگه دارند.

حتماً بخوانید:

نکات لازم برای استفاده از فلاسک استیل

  • درب آن را کاملا سفت و محکم کنید.
  • فلاسک را خیلی پر نکنید.
  • برای شستشوی فلاسک از مواد‌‌‌ شیمیایی استفاده نکنید.
  • فلاسک را در ماشین ظرف‌شویی نگذارید.
  • توجه کنید که از فلاسک نمی ‎توانید برای نگهداری نوشیدنی‌های گازدار استفاده کنید.
  • فلاسک را کنار اجاق ‌گاز نگذارید.
  • مراقب باشید فلاسک پر از مایع داغ را د‌ر‌ دسترس کودکان قرار ندهید.

separator line

منبع : پلاسکوی خورشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا