اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
بررسی جنگ بازاریابی میان نت برگ و تخفیفان_60322eb35a04d.png

بررسی جنگ بازاریابی میان نت برگ و تخفیفان

جنگ بازاریابی که میان سایت های تخفیف گروهی نت برگ و تخفیفان آغاز شده است بحث داغی است که این روزها در تمام محفل های استارتاپی درباره اش صحبت می شود. قضیه از اونجا شروع شد که سایت نت برگ در یکی از صفحات آفر سایت خود به سایت تخفیفان به صورت مستقیم اشاره کرد و علنا آن را تخریب کرد. و ادامه ماجرا که در این مقاله مفصل درباره اش صحبت خواهم کرد.

خیلی از دوستان این قضیه را له کردن سایت تخفیفان توسط نت برگ عنوان کردند. در این مقاله قصد دارم درباره درگیری بین این دو سایت پر طرفدار که در زمینه تخفیف گروهی فعالیت می کنند صحبت کنم.

 

جنگ بازاریابی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ درگیری که بین نت برگ و تخفیفان پیش آمده است برویم ببینیم جنگ بازاریابی چه مفهومی دارد؟ جنگ بازاریابی در واقع جنگی است که در آن رقبا دشمن یکدیگر هستند. در این جنگ هر کسی پیروز است که بتواند مشتری های بیشتری را جذب کند. رقبا در جنگ بازاریابی از هر روشی استفاده می کنند تا پیروز میدان شوند. از تبلیغات گرفته تا سئوی کثیف و …

در جنگ بازاریابی هر کسی که با بکارگیری استراتژی های خاص قصد دارد دشمنش را از میدان در کند برنده می شود.

هر کسی که نگذارد پول توی جیب شما برود رقیب شما محسوب می شود. ممکن است رقیب شما در رتبه اول گوگل باشد و به خاطر همین باعث شود مشتری های بالقوه شما را از آن خود کند!

همانطور که گفتم در جنگ بازاریابی ممکن است از روش هایی برای پیروز شدن استفاده کنند که شاید از نظر خیلی ها غیر اخلاقی باشد! مثلا ممکن است به صورت کاملا مستقیم به رقیب مورد نظر اشاره شود. در این صورت ممکن است علنا بگویند مثلا از فلان برند نخرید بیاین از ما بخرید. یا مثلا فلان برند نمی تواند نیاز شما را به خوبی رفع کند چون ما اول هستیم قطعا ما بهتر هستیم.

البته در بسیاری از موارد این حمله ها با سند و مدرک انجام می شود. که در ادامه مثال هایی از این نوع تبلیغات برای شما خواهم زد.

نوشته های مشابه

 

از چه روش هایی در جنگ بازاریابی استفاده می شود؟

در جنگ بازاریابی معمولا از روش های زیادی استفاده می شود. مثلا سئوی منفی برای رقیب، که در این روش ممکن است از طریق روش های سئوی منفی بخواهند رقیب خود را از نتایج گوگل به کلی حذف کنند.

یا تبلیغاتی که مستقیما مخاطبان و مشتریان رقیب را هدف می گیرد. در این روش ممکن است بانک ایمیل رقیب را بدست آورند و سایت خود را به همراه پیشنهاد ویژه و رد نشدنی به مخاطبان رقیب تحمیل کنند.

همچنین از طریق تبلیغات طوری عمل می کنند که بتوانند مشتریان و مخاطبان رقیب را قبل از دیده شدن آن ها از آن خود کنند. یکی از این روش ها تبلیغات گوگل است که در ادامه درباره این روش و درگیری میان نت برگ و تخفیفان از این طریق صحبت خواهم کرد.

در جنگ بازاریابی از هر روشی که توسط آن بشه مخاطبان و در واقع مشتریان رقیب را مال خود کرد استفاده می شود.

 

درگیری بین نت برگ و تخفیفان

همانطور که گفتم اولین بار نت برگ در آفری در سایت خود مستقیما به تخفیفان حمله ور شد و همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید نت برگ از بزرگترین و بهترین بودن خود گفته است و اشاره ای هم به سایت تخفیفان کرده و گفته تا زمانی که ما هستیم نیازی به تخفیفان و دیگر سایت های تخفیف گروهی ندارید!

نت برگ

همانطور هم که می بینید در آدرس این صفحه اسم تخفیفان به صورت فارسی و انگلیسی نوشته شده است.

اما این درگیری با تبلیغات گوگلی تخفیفان ادامه دار شد. همانطور که در تصویر زیر می بینید سایت تخفیفان هم با اقدامی جالب و هوشمندانه تبلیغات گوگلی خود را به نحوی انجام داده که با سرچ کلمه “نت برگ” سایت تخفیفان اولین سایت نمایش داده می شود.

تخفیفان

البته این جور تبلیغات مسلما هزینه زیادی دارد. به خاطر اینکه در حالت معمولی تبلیغات گوگلی طوری است که تبلیغات در پایین صفحه اول نمایش داده می شود.

سایت نت برگ هم دقیقا همین کار را کرده است. زمانی که شما کلمه “تخفیفان” را در گوگل سرچ می کنید سایت نت برگ بالاتر از سایت تخفیفان و در جایگاه اول نمایش داده می شود. البته سایت نت برگ در تبلیغات گوگل خود از صفحه ای که تخفیفان را در آن تخریب کرده است هم استفاده کرده که آن صفحه تقریبا در رتبه سوم یا چهارم نتایج جست و جو قرار گرفته است.

البته کاری که نت برگ کرده است بیشتر به خاطر سئو و تبلیغات گوگل بوده است. چون در تبلیغات گوگل کلمه ای که قصد دارید با آن سایت شما نمایش داده شود باید در سایت مورد نظر باشد. همینطور سایت تخفیفان هم اسمی از نت برگ در یکی از صفحات سایت خود برده است و دقیقا حرف هایی که نت برگ درباره تخفیفان گفته بود را در آن صفحه تخفیفان بر علیه نت برگ گفته است.

پیشنهاد ویژه همیار وب : چرا سایت دیوار موفق است؟

اگر از دید دیگری بخواهیم به کاری که نت برگ کرده است نگاه کنیم باید متوجه آن شویم که حتما دلیل خاصی داشته است که نت برگ دقیقا همان صفحه ای که به تخفیفان اشاره کرده است را در تبلیغات گوگلی خود آورده است. مسلما دلایل خاصی داشته است. یکی از دلایلش این است که آن صفحه به شدت دیده می شود و سایت نت برگ از همین فرصت هم برای ارائه آفر های ویژه خود در همان صفحه استفاده کرده است! آفر هایی که در آن صفحه مشاهده می کنید ممکن است آفر های خیلی خاصی باشد.

همانطور که در تصویر بالا هم دیدید کلمه trend در URL آن صفحه مشاهده می شد. قطعا این کارها دلایل خاصی دارد که نت برگ از آن ها استفاده کرده است.

 

آیا این روش تبلیغاتی اخلاقی است؟

همانطور که گفتم در جنگ بازاریابی هیچ چیزی جلو دار رقبا نیست! از هر روشی که فکر می کنند پیروزشان می کند استفاده می کنند. مسلما توی دعوا حلوا پخش نمی کنند. بعضی ها هم این روش ها را قبول ندارد و این کارها را اخلاقی نمی دانند که از نظر من ربطی به اخلاق ندارد. همچنین از نظر قانونی هم این نوع تبلیغات مشکلی ندارد.

در کشورهای دیگر این روش از تبلیغات و بازاریابی جا افتاده است و میان برند های مطرح دنیا چنین درگیری هایی پیش می آید. البته همانطور گه گفتم این مسائل امری طبیعی است و به هیچ وجه نمیشه گفت درگیری! رقابت از هر نوعی ممکن است میان رقبای کسب و کار ها باشد.

تصویر زیر مربوط به یکی از تبلیغات کمپانی نیسان برای جدیدترین مدل ماشینش یعنی GTR است. این تبلیغ بسیار خلاقانه و تاثیر گذار بوده است. طوری که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

تبلیغ نیسان

در این تبلیغ، نیسان لوگوی ماشین جدیدش را روی یک ساتور قرار داده است. از آن طرف لوگوی رقیب خودش یعنی فراری را روی یک ظرف گوشت بسته بندی شده گذاشته است. زیر لوگوی فراری نوشته شده است من اسب فراری را شقه شقه کردم. در واقع نیسان در این تبلیغ علنا گفته اسب فراری هیچ قدرتی در برابر محصول جدید من ندارد!

پس همانطور که ملاحظه کردید جنگ بازاریابی و در واقع تبلیغات این چنینی در همه جای دنیا به ویژه میان برند های معروف به چشم می خورد. این که با سرو صدای زیاد در کشور ما برای اولین بار دیده شده است خیلی جالب و عجیب بوده است.

 

نت برگ یا تخفیفان؟ کدام بهتر هستند؟

این که نت برگ بهتر است یا تخفیفان سوالی است که نمیشه به راحتی به آن پاسخ داد. به خاطر این که رقابت میان آنها بسیار شدید است. از طرفی خیلی از دوستان این دو سایت را مورد تحلیل قرار داده اند و در ادامه در این مورد صحبت می کنم.

سایت تخفیفان با مدیریت خانوم دانشور ادعا کرده که اول است. یعنی اینکه اول تخفیفان بوده و بعد نت برگ آمده. همین الان هم که بخواهید هویز دامین این دو سایت را ببینید متوجه می شوید که تخفیان اول بوجود آمده است با توجه به اینکه نت برگ هویز دامین خودش را قفل کرده است و نمیشه فهمید دامین از چه سالی آنلاین شده است.

مسلما اگر نت برگ از این قضیه ترسی نداشت هیچ وقت هویز دامین سایت خودش را قفل نمی کرد. البته با این کار ممکن است به سئوی سایت خود هم لطمه ای وارد کند. با این حال هر دو سایت اعلام کرده اند که ما اول هستیم!

از طرفی زمانی که رتبه الکسای این دو سایت را بررسی کنید می بینید که سایت نت برگ رتبه 62 ایران را از آن خود کرده است ولی سایت تخفیفان با اختلاف تقریبا دو برابری رتبه 112 ایران را در الکسا دارد. با این حال ترافیک روزانه این دو سایت خیلی از هم فاصله ندارد.

فکر نکنید چون سایت نت برگ 2 برابر بیشتر از تخفیفان رتبه الکسا دارد ترافیک سایتش هم در روز دو برابر سایت تخفیفان است. نه به هیچ وجه! البته همانطور که قبلا گفته بودم به هیچ وجه رتبه الکسا چیزی نیست که بشود از طریق آن موفقیت یک سایت را تضمین کرد. شاید سایت نت برگ از طریق ترافیک مصنوعی یا تبلیغات بی هدف توانسته است به این جایگاه برسد.

 

ویدئوی زیر مربوط به بررسی ترافیک ماهانه سایت های نت برگ و تخفیفان است. پیشنهاد می کنم این ویدئوی کوتاه را حتما ببینید.

در کل به هیچ وجه نمی توان گفت کدام یک بهتر از دیگری است. شاید فقط با برگذاری یک نظر سنجی فهمید کدام یک از آن ها بهتر هستند!

پیشنهاد دیگری از همیار وب : آیا در آینده آپارات جای تلویزیون را خواهد گرفت؟

 

جمع بندی و سخن آخر

این که کی اول بوده یا کی رتبه الکسای بهتری دارد دلیل بر خوب بودن آن نیست. در این جنگ کسی برنده می شود که بتواند به مخاطبان خود  ثابت کند بهترین است. هر کدام که بتوانند دیگری را از دور خارج کنند برنده این جنگ هستند. حالا ممکن است از روش های اخلاقی و غیر اخلاقی هم استفاده کنند.

به نظر می رسد از این به بعد آفر های بیشتر با درصد تخفیفات بیشتری را باید از این دو سایت ببینیم. به نظر من این دو سایت بیشتر باید روی آفر های دیگر استان های کشور کار کنند. همانطور که در جریان هستید بیشتر تمرکز تا الان روی تهران بوده است و الان دوسالی است که روی شهر های دیگر هم دارند مانور می دهند.

به نظر من هر کسی که بتواند از نقطه ضعف دیگری استفاده کند برنده است. این نقطه ضعف می تواند یک آفر خیلی خاص باشد. هر چه آفر های متنوع تر در موضوعات مختلف ارائه دهند مخاطبان بیشتری را می توانند به سایت خود جذب کنند.

جالب است بدانید بیش از 90 درصد کسانی که در نت برگ عضو هستند در تخفیفان هم عضویت دارند. پس از همین مورد میشه فهمید رقابت بسیار بسیار شدید است.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید و بتوانید از این تکنیک هایی که در این مقاله مطرح شد در جنگ های بازاریابی احتمالی با رقبای خود استفاده کنید.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot